A PSZÁF és a BÉT szakértői a felhatalmazott tanácsadó intézmény kialakításával szeretnék erősíteni a befektetői bizalmat a magyar vállalatok iránt, hogy tőkepiaci forráshoz jussanak; a jelzálogpiac szabályozásához csak kellő körültekintéssel szabad hozzányúlni - nyilatkozta Szász Károly, a PSZÁF elnöke az MTI-nek kedden.
A hitelezés visszafogása nemcsak Magyarországra, hanem egész Európára is jellemző, ezzel kapcsolatban az egyik legfontosabb elvárás az, hogy a régióban - így Magyarországon - a fogyókúra ne legyen nagyobb mértékű, mint Nyugat-Európában. Ennek érdekében a PSZÁF fel fog lépni azokban a felügyeleti kollégiumokban, ahol ezek a kérdések napirendre kerülnek - mondta Szász Károly.
Magyarország esetében a hitelezés szűkülése azért is veszélyes, mert a közvetítés pénzpiacon kívüli formái még nem eléggé fejlettek, ezért a tőkepiac nem tudja ellentételezni a hitelezés visszaesését. A finanszírozási lehetőségek fejlesztése érdekében ezért fokozatosan erősíteni kell a tőkepiac közvetítő szerepét is; nem azért, hogy kiváltsa vagy helyettesítse a pénzpiacot, hanem azért, hogy kiegészítse - hangsúlyozta.
A PSZÁF és a BÉT szakértői azon dolgoznak, hogy megtalálják - főleg a középvállalatok számára - azt a formát, amellyel a tőzsdéhez kapcsolódó infrastruktúrán keresztül, a befektetőket és kibocsátókat is kielégítő, de a legnagyobb tőzsdei kibocsátók által felvállalthoz képest kisebb transzparencia mellett meg tudják teremteni a bizalmat annak érdekében, hogy a befektetők invesztáljanak ezekbe a cégekbe. A formálódó elképzelések szerint a felhatalmazott tanácsadók - ezt a funkciót például befektetési szolgáltatók is betölthetnék -, kibocsátó-ellenőrzési szerepet kapnának: szakmailag ellenőriznék a középvállalatok tőkepiacon keresztül történő forrásszerzése érdekében készített beszámolókat, jelentéseket, azok hitelességéért a kibocsátás időtartama alatt felelősséget is vállalnának, s a tranzakciók az ő gesztorálásuk mellett valósulnának meg.
"Amikor azt látjuk, hogy a pénzpiaci közvetítésnek korlátai vannak, mert a válság megviselte a bankokat, hitelezési hajlandóságuk csökkent, a szabályozás pedig különböző tőke- és likviditási feltételeket támaszt, mégis szeretnénk, ha a piaci szereplők forráshoz jutnának, akkor nagyobb szerepet kell kapnia a tőkepiacnak, ahol a befektetőnek kell a kockázatokat felvállalnia. Ehhez pedig meg kell teremteni az átmenetet" - magyarázta a PSZÁF elnöke.
Fontosnak tartanák azt is, hogy ezekben a társaságokban az állami kockázati tőkealapok is szerepet vállaljanak befektetőként, ez ugyanis elősegíthetné, hogy a magánbefektetők "étvágya" nőjön a középvállalati részvény- és kötvénykibocsátások iránt. A PSZÁF elnöke kifejtette: a hitelkínálat a bankok hitelezési képességétől és hajlandóságától függ. Az előbbi alapvetően a tőke és a likviditás függvénye, míg az utóbbit a bankok válsággal kapcsolatos tapasztalatai befolyásolják. Az MNB múlt héten nyilvánosságra hozott javaslata a hitelezési képesség egy alrendszerét érinti: nagyobb likviditást biztosít a bankoknak.
"Ezt azért is üdvözöljük, mert azáltal, hogy kétéves forrást biztosít a bankrendszernek, segíti azt is, hogy a bankok forrásai hosszabb lejáratúak legyenek" - mondta. Hozzátette ugyanakkor: előfordulhat, hogy a bővebb likviditást nem a vállalati hitelezés növelésére használják fel a bankok, hanem állampapírokat vásárolnak, mint Európában is megfigyelhető volt az Európai Központi Bank (EKB) által biztosított források esetében. A jelzálogpiac szabályozására többféle struktúra létezik Európában. Magyarország a német gyakorlatot vette át, amely a jelzáloglevél-kibocsátáshoz nem termék-, hanem intézményszinten szab szigorú feltételeket, így jelzáloglevél-kibocsátó csak speciális, erre felhatalmazott hitelintézet lehet. Németországban politikai nyomásra bizonyos összeghatár felett lehetővé tették a jelzáloglevél-kibocsátást az univerzális hitelintézetek számára is, szakértők azonban nem tartják sikeresnek a német modellt - ismertette.
A PSZÁF elnöke szerint, ha a mostani intézményi szintű biztonságot termékszinten akarnák létrehozni, az ugyanannyi, vagy közel annyi költséggel járna, mintha önálló jelzálogbankot hoznának létre. Az alapvető költségek ugyanis a fedezetek értékelésével, nyilvántartásával, elkülönített kezelésével, a kötelező külön vagyonellenőrrel és magával a kibocsátással kapcsolatosak, s ezt a drága struktúrát az egyes kereskedelmi bankoknál is meg kellene teremteni. Nem látni, milyen piaci volumen igazolna ilyen döntést - mondta. Úgy vélekedett: ahhoz, hogy a jelzáloglevél-kibocsátás érdemben bővüljön, gyökeres változásra volna szükség az ingatlanpiacon, de ha ez bekövetkezne, még akkor is kérdéses, hogy a jelenlegi volument szét kell-e aprózni, vagy inkább más irányban volna érdemes gondolkodni.
A hitelezési hajlandóság a bankok saját tapasztalatától, a nem teljesítő hitelek várható alakulásától függ. Ma pedig még az látszik, hogy a 90 napon túl nem teljesítő állományok növekednek, s utánpótlásuk - a 0-90 napig nem teljesítő hitelek állománya - is jelentős. E téren az elnök szerint a garanciakibocsátó intézmények nagyobb szerepvállalása hozhatna eredményt. A vállalati kereslet bővítésében elkerülhetetlen az állam szerepvállalása, az első lépéseket a költségvetésnek kellene megtennie olyan beruházásokkal, amelyek multiplikátor hatásuk révén további keresletet indukálnak a gazdaságban. A lakosság eladósodottsága és devizakitettsége az elmúlt hónapokban a végtörlesztés hatására mérséklődött, ami pozitív tendencia. Nem valószínű, hogy a háztartások a közeljövőben újbóli eladósodásra szánják el magukat, sőt inkább az adósság további csökkentése a céljuk a kormány és a bankok közötti megállapodás biztosította különféle lehetőségek révén - mondta Szász Károly.
MTI
Legutóbbi hozzászólások
Re: nincs cím
#500164 Fornit Előzmény: #500159Sztem is hülyeség lenne ez az árjegyzősdi.
Re: nincs cím
#500159 Zotya32 Előzmény: #500056http://www.portfolio.hu/vallalatok/ujabb_fordulat_a_becsi_tozsde_es_a_hazai_brokercegek_csatajaban.165516.html
még mindig nem értem ezt az árjegyzős cuccot...
nézzük a kedvenc phylaxián keresztül.
ott most is tele van a könyv mindkét oldala, kötés alig van, csak néha egy kis gyűjtögetős tömés.
miben érintené ez a phyl kereskedését?
Re: nincs cím
#500056 exmnbs1 Előzmény: #499936http://tdcfinancial.ttweb.net/default.aspx?action=securityDetails&id=tts-25396843&menuId=1&pathName=HybridBox〈=hu
íme egy námet példa 0.07 és 0.2EUR-on az árjegyző
Re: nincs cím
#499936 Zotya32 Előzmény: #480899nem tudtam hová tenni így itt teszem fel a kérdést:
ez most akkor mit jelent a jövőre nézve?
"A fő változás az árjegyzői rendszer bevezetése lenne. A tervek szerint a részvényeket három likviditási csoportba sorolnák, minél likvidebb lenne az adott papír, annál szűkebb lenne az árjegyzési sáv és annál nagyobb lenne az árjegyző által vállalandó minimális mennyiség. Az árjegyzők tőzsdei tranzakciós díja kedvezőbb lenne, mint a többieké. Reményeik szerint ez a változás javítaná a BÉT likviditását is, a CEESEG-csoporton belül Bécs és Prága már alkalmazza ezt a rendszert."
http://www.napi.hu/befektetes/arjegyzoi_rendszer_indulhat_a_bet-en.515922.html
lesz fixen a könyvben 50k vevő 3200-on és 50k eladó 3205 ft-on az otp-ben, vagy mit?
Remélem, egyúttal a megl…
#480899 zeeh_Remélem, egyúttal a meglévő A és B mellé csinálnak egy "T" kategóriát is, amibe átsorolják majd az A és B ligában lévő tolvajrészvényeket.
Idén jön a csoda brókerház is a pletykák szerint a tőzsdére, akiknek ügynökei nem győzték egy időben osztani a jobbnál jobb befektetési tanácsokat.
ez mókás...
#480897 Kisshercegez mókás...