Az utóbbi időszak forintgyengülése és több más kockázati mutató romlása ellenére is újabb 0,25 százalékpontos kamatcsökkentést vár a londoni elemzői közösség a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának keddi ülésén.
Több citybeli elemző is kiemelte ugyanakkor előrejelzésében, hogy jóllehet az elmúlt hetekben csaknem konszenzusos várakozás volt a piacon a 4,00 százalék alatti idei MNB-kamatmélypont, ez már kezd eltűnni az árazásokból.
A City egyik legnagyobb befektetési csoportja, a Barclays felzárkózó piacokra szakosodott elemzői a keddi kamatdöntő ülésre adott előrejelzésükben kiemelték, hogy a piac a legutóbbi időkig 3,50 százalékos idei MNB-kamatmélypontot árazott, ám a jelenlegi árazásokból már az látszik, hogy a piaci szereplők csak egy további kamatcsökkentést várnak, és így azt valószínűsítik, hogy a magyar jegybank monetáris enyhítési ciklusa 4,25 százalékos kamatszinten leáll.
A Barclays londoni elemzői közölték ugyanakkor, hogy véleményük szerint az MNB célja alatti inflációs ütem, az emiatt még mindig magas jegybanki reálkamat és a gazdaság gyenge növekedési dinamikája további kamatcsökkentések mellett szól. Bár a ház szerint a piaci eladási nyomás az egyébként indokoltnál valóban hamarabb véget vethet a kamatcsökkentéseknek, a Barclays elemzői azonban az eddigi fejlemények alapján úgy vélik, hogy "még nem érkezett el a szünet ideje", és további néhány kamatcsökkentés várható az MNB részéről.
A cég szakértői kimutatták, hogy bár a maginfláció jelenleg 3,2 százalék körül van éves összevetésben - vagyis jóval magasabb a teljes kosárra számolt inflációs ütemnél -, ebben azonban hozzávetőleg 1 százalékpont a közvetett adók emelésének hatása. Az ebből származtatott, 225 bázispont körüli jelenlegi pozitív jegybanki reálkamat még mindig nagyon magas, és ez lehetőséget teremt a további kamatcsökkentésekre - hangsúlyozták előrejelzésükben a Barclays londoni elemzői.
A ház szakértői szerint a reálgazdaságban meglévő kapacitásfelesleg miatt is indokolatlannak tűnik a jelenlegi magas jegybanki reálkamat.
A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői szerint a múlt havi kamatdöntés után kiadott monetáris tanácsi közlemény betű szerinti értelmezése alapján az MNB-nek kedden nem lenne szabad kamatcsökkentést végrehajtania, a májusi közlemény ugyanis a kedvező piaci hangulat tartósságát nevezte meg a további kamatcsökkentés egyik előfeltételének. A májusi kamatcsökkentés óta azonban - jórészt az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed keményebb alapállására utaló nyilatkozatok nyomán - a forint több mint 4 százalékot gyengült az euróval szemben, az állampapírhozamok pedig 100 bázispontot meghaladó mértékben emelkedtek.
Ebből egyértelműen kitűnik, hogy a piaci hangulatjavulás nem bizonyult tartósnak. Ezzel együtt is tény azonban, hogy az MNB az idén 300 forint feletti euróárfolyam és a jelenleginél magasabb állampapírhozamok mellett is végrehajtott kamatcsökkentést.
Az MNB figyeli ugyan a kockázatokat, ám valószínűleg egyedi jellegű, Magyarország-specifikus kockázati elemnek kellene megjelennie ahhoz, hogy a magyar jegybank a további enyhítéssel egyértelműen összeegyeztethetetlennek minősítse a kockázati környezetet - vélekedtek a Morgan Stanley londoni elemzői. Hangsúlyozták: nehéz lenne azzal érvelni, hogy a jelenlegi eladási hullám Magyarország-specifikus.
Mindent egybevetve a cég szakértői közölték: véleményük szerint nagyon jó indokokat lehetne felhozni az enyhítési ciklus keddi szüneteltetése mellett, tekintettel a piaci kilengésekre és arra, hogy az MNB-nek a piac megnyugvása után is bőven lenne alkalma a kamatcsökkentések folytatására.
Mindazonáltal a hivatalos inflációs előrejelzés várható csökkentése, a gazdaság finanszírozási költségeinek mérsékléséhez fűződő erőteljes szándék és a forintgyengeséggel szembeni magasabb tűrésküszöb egyaránt arra vall, hogy az esélyek még mindig a keddi újabb kamatcsökkentésnek kedveznek.
A Morgan Stanley londoni elemzői ennek alapján további 0,25 százalékpontos csökkentést várnak a monetáris tanács keddi ülésén.
A Goldman Sachs globális pénzügyi csoport londoni elemzői is azt emelték ki előrejelzésükben, hogy az MNB a jelenleginél gyengébb forintárfolyamok mellett is csökkentette már alapkamatát, például áprilisban, amikor a forint 306 forint/euró feletti szinteken járt.
Mindemellett - a valamelyest lanyhuló állampapír-kereslet és az emelkedő hozamok ellenére - nem mutatkoznak jelentős finanszírozási problémák sem, ami arra vall, hogy a hozamkülönbség még mindig vonzó a befektetők számára, és nincs szükség a monetáris szigorításra a finanszírozási kockázatok csökkentése végett - hangsúlyozták a Goldman Sachs szakértői.
A ház londoni elemzői szerint azonban az eladási nyomás ezzel együtt is olyan "kockázati törésvonalakat" tárt fel Magyarország szempontjából, amelyeket eddig eltakart a magasabb hozamot ígérő eszközök erőteljes kereslete.
Ennek alapján a Goldman Sachs szakértői úgy gondolják, hogy most már közeledik az enyhítési ciklus vége. A ház a keddre várt csökkentés után még két "óvatos", 0,25 százalékpontos kamatcsökkentést és így 3,75 százalékig süllyedő MNB-alapkamatot vár, hangsúlyozva, hogy a nem rezidens befektetők esetleges hirtelen kivonulása ennél is korábban véget vethet az enyhítési ciklusnak.
MTI
Legutóbbi hozzászólások
Re: nincs cím
#634908 Dr. ursi Előzmény: #634893szerintem meg mivel nincs kamatcélja az mnb-nek ezért én már pár hete revidiáltam az eddigi 3,5%-os jbk célomat 1%-ra v alá :o) 2014 máj-jún körülre.
Re: nincs cím
#634893 Kissherceg Előzmény: #633510A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának legutóbbi, a korábbiaknál valamivel óvatosabb hangvételű közleménye ellenére sem túl magasak a további kamatcsökkentések előtt álló akadályok, és a jegybank várhatóan már a harmadik negyedév végére jóval 4,00 százalék alá csökkenti alapkamatát - jósolták budapesti látogatásuk alapján összeállított hétfői helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.
A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai, akik a múlt héten tárgyaltak Budapesten gazdaságpolitikai illetékesekkel és piaci szereplőkkel, tapasztalataikról beszámoló elemzésükben közölték azt is, hogy véleményük szerint a kormány és a bankrendszer közötti feszültség a magyar gazdaság növekedésének legnagyobb egyedi akadálya.
A ház londoni elemzői a takarékszövetkezeti szektor átalakítását "érdekes kezdeményezésnek" nevezték. Hangot adtak mindazonáltal annak a véleményüknek, hogy valószínűleg évekbe telik, mire e kezdeményezés gyümölcsei növekedési szempontból beérnek.
igazuk lett. Az eddig …
#633510 Kisshercegigazuk lett.
Az eddig végrehajtott 2,75 százalékpontnyi kamatcsökkentés után most már valószínűleg közeledik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris enyhítési ciklusának vége - vélekedtek a 0,25 százalékpontos újabb kamatcsökkentés keddi bejelentése után londoni pénzügyi elemzők.
William Jackson, az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piacokkal foglalkozó vezető közgazdásza a kamatdöntést kommentálva kiemelte, hogy "biztató jelek" vallanak a magyar gazdaság teljesítményének javulására, amihez a legfőbb exportpiacnak számító német gazdaság erősödése adja a hajtóerőt.
Mindeközben a magyarországi reálkamatok történelmi mélységekhez közelítenek, tükrözve az eddig végrehajtott jegybanki kamatcsökkentés mértékét.
A Capital Economics a magyar gazdaság kilábalásának folytatódását várja, bár azzal is számol, hogy ennek üteme lassú lesz. Ez azt jelenti, hogy a monetáris döntéshozókra az eddigieknél kisebb kamatcsökkentési nyomás nehezedik, bár az MNB nyilván fenn akarja tartani a laza monetáris kondíciókat a gazdasági növekedés támogatása végett - fejtegette Jackson.
A szakértő szerint az, hogy mennyire lazán lehet tartani a pénzügypolitikát, a még mindig magas devizaadósság-teher miatt, a külső finanszírozási környezettől függ. A Capital Ecomomics vezető londoni elemzője szerint ebből a szempontból az euróövezeti fejlemények fontosabbak Magyarország számára, mint az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve mennyiségi enyhítési ciklusának minap kilátásba helyezett visszafogása.
Jackson ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy a Fed likviditásinjekciójának csökkentéséről szóló hírek utáni felzárkózó piaci eladási hullám közepette a magyar befektetési eszközök viszonylag jól teljesítettek.
Az elemző felidézte, hogy a Capital Economics eddigi előrejelzése az euróövezeti válság idei második félévi fellángolását valószínűsítette. A cég most sem gondolja úgy, hogy az euróválság véget ért, a valutaunió recessziója azonban valamelyest enyhülni látszik, és az összeomlás "azonnali kockázata" múlóban van.
Mindezek alapján csökkent annak a kockázata is, hogy az MNB a monetáris politika szigorítására kényszerül a tőkebeáramlás támogatása és a forint alátámasztása végett. Ezért a Capital Economics kivette a Magyarországra érvényben tartott előrejelzéséből azt a prognózist, amely idei MNB-kamatemelést valószínűsített - közölte Jackson.
Az elemző szerint a ház jelenlegi várakozása az, hogy a magyar jegybank még egy kamatcsökkentést végrehajt, és az utána következő időszakban az így elért 4,00 százalékon hagyja alapkamatát.
A 4cast nevű londoni pénzügyi elemzőcég felzárkózó piacokra szakosodott szakértői ennél valamivel tovább, 3,75 százalékos alapkamat eléréséig folytatódó enyhítési ciklust jósoltak a keddi kamatcsökkentés utáni értékelésükben. Hangsúlyozták azt a véleményüket, hogy a monetáris tanács keddi közleményének hangvétele óvatosabb lett ugyan a korábbiakkal összevetve, a testület alapállása azonban továbbra is enyhítésre hajló.
A ház szakelemzői szerint a kamatdöntés utáni közlemény továbbra is nagyobb enyhítési hajlamra vall, mint a jelenlegi kamatpiaci határidős árazások, amelyek azt mutatják, hogy a piaci szereplők a következő hónapokra nem várnak további MNB-kamatcsökkentést.
A 4cast elemzői kiemelték, hogy az árazások alapján a piac már a keddi kamatdöntés előtt is csak 50-70 százalékos eséllyel várta az újabb kamatcsökkentést, ami jóval elmaradt az elemzői konszenzus sugallta esélytől.
Kedden jelentősen csökkent a magyar államadósság-törlesztési kockázat fedezeti ügyleteinek költsége, amely az előző napi londoni jegyzésben még idei eddigi csúcspontja közelében járt.
Az S&P Capital IQ globális piaci adatszolgáltató csoporthoz tartozó CMA londoni piacfigyelő cég kimutatása szerint a magyar szuverén adósságállomány törlesztési leállásának rizikójára köthető piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps, CDS) középárfolyama - az egyik legfőbb államadós-kockázati mutató - a 365 bázispontos előző esti záró után 340 bázispont környékén mozgott a keddi londoni kereskedés késői szakaszában.
A keddre kialakult magyar CDS-árazás azt jelenti, hogy egységnyi, tízmillió euró névértékű ötéves magyar államkötvényre most 340 ezer euró körüli éves középárfolyamon kínálnak határidős törlesztéskockázat-biztosítási szerződéseket a londoni piacon; ez egy nap alatt 25 ezer eurós árfolyamcsökkenés.