Várhatóan nem okoz járványszerűen terjedő betétesi rohamot az európeriféria más országaiban a hétvégére kidolgozott 10 milliárd eurós ciprusi pénzügyi mentőcsomag, amely a tervek szerint egyszeri jelentős illetéket is kiróna a ciprusi bankokban elhelyezett betétekre azok értékének arányában - vélekedtek vasárnapi helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.
A Commerzbank - az egyik legnagyobb európai pénzügyi szolgáltató - közgazdászai vasárnap Londonban ismertetett elemzésükben hangsúlyozták, hogy az euróövezeti szuverén adósságválság kezdete óta most első ízben kell részt vállalniuk bankbetét-tulajdonosoknak egy pénzügyi mentőakció költségeiből.
Ez a válság sújtotta többi eurótagállam polgáraiban is felkeltheti azt a félelmet, hogy az ő betéteik szintén veszélybe kerülhetnek.
A Commerzbank elemzőinek vasárnapi értékelése szerint azonban ennek ellenére valószínűtlen, hogy ezekben az országokban a betétesek tömegesen elkezdenék kivonni pénzüket a helyi bankokból, előidézve ezzel a szuverén adósságválság újbóli fellángolását.
A ház szerint ugyanis Ciprus a "túlméretezett" helyi bankrendszer és a pénzmosással szembeni "laza" hozzáállás miatt egész Európában "különleges esetnek" számít, és érthető, ha a nemzetközi közösség azt szeretné, hogy a gyakran nagy értékű ciprusi bankbetétek külföldi tulajdonosai is osztozzanak a mentőcsomag költségein.
A Commerzbank elemzői hangsúlyozták azt is, hogy az euróövezeti periféria más országiban - Ciprussal ellentétben - a bankbetétek túlnyomó többségét hazai betétesek birtokolják, és ezekben az országokban a bankszektorok messze nem olyan túlméretezettek, mint a ciprusi.
Mindezek alapján a valutauniós periféria többi országában a betétesek valószínűleg nem ijednek meg túlzottan a ciprusi mentőcsomagtól - jósolták vasárnapi elemzésükben a Commerzbank szakértői.
A cég szerint ezt a véleményt támasztja alá az is, hogy jóllehet hetek óta szó van a ciprusi betéttulajdonosok tehervállalásának lehetőségéről, más perifériális országokban azonban eddig sem vontak ki komolyabb összegeket a betétesek a bankokból.
A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays szakelemzői a csomagról nyilvánosságra került részleteket kommentálva vasárnap közölték: véleményük szerint a potenciális járványveszély most jóval korlátozottabb, mint akkor lett volna, ha egy ilyen jellegű csomagot a korábbi pénzügyi mentőprogramok keretében állítottak volna össze.
Az európerifériális bankok - köztük az IMF/EU/EKB-segélyprogramban részesült görög, ír, portugál és spanyol bankrendszerek - tőkeellátottsága ugyanis jelenleg számottevően jobb, mint korábban, emellett az eurójegybank is jelentős mennyiségű likviditással látta el a piacot, és másodpiaci kötvényvásárlási programjával megmutatta készségét a pénzügyi stabilitás fenntartására.
A Barclays londoni elemzői szerint több alapvető ok magyarázza, hogy a ciprusi mentőprogram miért tér el jelentősen - főleg a bankbetétesekre kiróni tervezett kötelező illeték esetében - az euróövezeti válság korábbi szakaszainak segélycsomagjaitól.
A ciprusi bankrendszer tőkepótlási igénye Ciprus hazai össztermékének (GDP) hozzávetőleg a 60 százalékával egyenlő, ami messze meghaladja más, bankválságokkal küszködő országokét. A Barclays kimutatása szerint Írországban például 40 százalék, Görögországban 27 százalék, Spanyolországban 6,5 százalék volt a bankrendszerek feltőkésítésének GDP-arányos költsége.
A ciprusi kormány egyszerűen nem engedhette meg magának a bankrendszer önálló feltőkésítését, mivel ennek révén az államadósság-ráta a GDP-érték 145 százaléka körüli szintre emelkedett volna, ami - tekintettel a gazdaság növekedési kilátásaira is - fenntarthatatlan pályára állította volna a ciprusi közadósság-dinamikát. Emiatt a betétesi illetéket is tartalmazó pénzügyi csomag alternatívája a ciprusi közadósság leírása lett volna.
Mindemellett a ciprusi bankrendszerben magas a nem rezidens tulajdonosok betéteinek állománya: a teljes betétállomány 37 százaléka nem ciprusi, 30 százaléka euróövezeten kívüli betéteseké, a rendszerszintű betétállomány összege pedig az éves GDP-értéknek hozzávetőleg a 380 százaléka - hangsúlyozták vasárnapi elemzésükben a Barclays londoni szakértői.
A ház szerint ehhez járul a Cipruson honos "laza" pénzmosás-ellenes hozzáállás, és ebben a helyzetben az euróövezeti döntéshozók - a korábbi segélyprogramokkal ellentétben - Ciprus esetében "nem lelkesedtek" azért, hogy a ciprusi bankok betéteseinek nyújtsanak pénzügyi segítséget.
A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő ez utóbbi problémáról összeállított, Londonban ismertetett legújabb elemzésében közölte: becslései szerint a nem rezidens orosz üzleti vállalkozások ciprusi bankokban elhelyezett betéteinek összege 2012 végén megközelítette a 19 milliárd dollárt, emellett orosz bankok további mintegy 12 milliárd dollár tőkét tartottak ciprusi banki érdekeltségeikben. Ciprust a nagy londoni kockázatelemző házak a világ egyik legrizikósabb államadósának tartják.
Az S&P Capital IQ globális piaci adatszolgáltató csoporthoz tartozó CMA londoni piacfigyelő cég Londonban ismertetett idei első globális országkockázati összesítése szerint - amely az államadósság-törlesztési leállás kockázata ellen kínált származékos biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) decemberi utolsó árazásai alapján sorolta be a vizsgált szuverén adósokat - a világ tíz legkockázatosabb államadósának mezőnyében Argentína mögött a második helyen Ciprus állt.
MTI
Legutóbbi hozzászólások
Re: eu tényleg internáci marxista terroristák kezében
#660343 Kissherceg Előzmény: #653576Oroszország és Ciprus egyezményt írt alá a 2,5 milliárd eurónyi ciprusi hitel átütemezéséről – közölte Szergej Sztorcsak orosz pénzügyminiszter-helyettes.
Korábban az orosz kormány jóváhagyta az átütemezés feltételeit, amelyek értelmében az adósságot nyolc egyenlő részletben kell törleszteni félévenként 2016-tól kezdve.
Addig tart a kedvezményes időszak, amikor Ciprus csökkentett 4,5% helyett 2,5%-os kamatot fog fizetni..
Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter rámutatott, hogy a kamatcsökkentés az adósság 10%-nak elengedésének felel meg.
eu tényleg internáci marxista terroristák kezében
#653576 Dr. ursiméghogy alapjogok ! ezt olvassátok ! másodk bekezd !!!
-
Pisztolyt nyomtak a fejünkhöz annak érdekében, hogy elfogadjuk a bankbetétek megvágását – nyilatkozta Nikosz Anasztasziadesz ciprusi elnök egy bizottsági meghallgatáson. A megosztott szigetország uniós felének elnöke egy bizottsági meghallgatáson elmondta, hogy az EU-nak már kész tervei voltak, annak ellenére, hogy ezt a megoldást korábban még nem tesztelték. Ciprusnak márciusban kellett uniós mentőcsomagért folyamodnia, melynek egyik uniós feltétele ugyanakkor a 100 ezer euró feletti bankbetétek egyszeri megadóztatása volt.
-
A ciprusi elnöke szerint az eurócsoport tagjai meg akarták őt fosztani attól a jogától, hogy visszatérjen Ciprusra, hogy megbeszélje a feltételeket a politikai vezetőkkel, szakértőkkel, és hogy egyeztessen a Moszkvából visszatérő pénzügyminiszterével. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
-
Anasztasziadesz elmondta, hogy ő felvázolta az európai vezetők előtt azt, hogy Ciprus gazdaságát az 1974-es török invázió bedöntötte, az ország gazdasága a történelmi okokból és földrajzi elhelyezkedéséből kifolyólag nem tud versenyelőnyt szerezni a termelő ágazatokban, a turizmus, hajózás és szolgáltatóipar az, amelyből építkezni tudnak. Ha bármelyik szektorral probléma van, akkor azt az uniós partnerekkel egyetértésben kell megoldaniuk és nem extrém javaslatokhoz folyamodni.
-
A ciprusi elnök kiemelte, hogy az akkori találkozón ő elmondta, hogy nem volt fair Ciprusnak aránytalanul nagy terhet vállalnia a mentőcsomagból. Anasztasziadesz emellett hangsúlyozta, hogy Ausztria, Németország, Finnország , Hollandia és Szlovákia teljesen egyetértett a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által benyújtott feltételekkel, míg Görögország próbált Ciprusnak segíteni, bár maga is nehéz helyzetben volt.
-
ebben pedig az az érdekes mondat !!!! h a feltételeket az IMF nyújtotta be és EU csak továbbította azaz követelte azokat ciprustól, tehát imf diktált. amihez egyes országok szolgaian asszisztáltak. de nem eu irányít euban hanem imf aki usa bérgyilkosa usa mögöttes hatalménak előrenyújtott keze.
Re: így kell ezt csinálni :o)
#651781 Dr. ursi Előzmény: #651730azt olvastad h zusa akar ütköző államot létrehozni ukrajna területén ?
-
sztem amit írsz elképzelhetetelne.
többen sem haygnák.
még kettő létrejöhez de három nem ( amiénk nem ).
de orosz nem engedi ki.
ha euhoz akar szabadkerben csatlakozni akkor uyganolyan vámok lesznek mint más eu országoknak és nem a kedvezményes eurázsia övezeti ami most van.
ukrajna eldöntheti melyik jobb neki.
a vezetőn múlik kinek a hűbérsee.
ukrajna ha tud gondolkodni akkor eut elveti mert eu csak piacot akar és beönteni a termékeit és ugyanúgy járnak mint mi leépül a gazdaságuk olcsó import miatt és lesz nagy munkanélk semmi termelés sok hitel és eccerűen csakfelvevő piaca lesz az szemét eu árunak. mint mi voltunk.
és eu pontosan ugródeszkának akarja h elárassza aztán oroszokat (orosz piac még hatalmasabb) hiszen kedvezményesen tudan ukrajnából beexportálni oroszba.
csakhogy putyin tudja mivel jár mindez és esze ágában sincs országát ledóeroltatani az atlantiakkal.
ha ukr eut választja akkor kalapkabát neki vége mint botnak.
mondjuk imf-n keresztül zsarolják is rendesen.
a kedvezményes gáz visszacsatolás nem ér annyit h odadobja az ipará mezőgazdaságát az emberek megélhetését jövőjét.
sztem.
Re: így kell ezt csinálni :o)
#651753 walex Előzmény: #651730Csehszlovákia, Jugoszlávia, Szovjetúnió feloszlásakor, Ceausescu megbukásakor történelmi hiba volt nem élni a Trianoni diktátum miatt elcsatolt területek visszakérésére.
Olyan esélyek voltak ezek, melyek jó ideig nem lesznek és ebben a hibában nyakig benne van az összes volt komcsi KISZ-es, MSZMP-s újracsomagolt "demokrata",aki kormányon volt akkor éppen,amikor ezek az országok szétestek.
Re: így kell ezt csinálni :o)
#651730 Előzmény: #651496Hmmm... lehet, hogy Ukrajna esetében ideje lenne megtenni azt, amit nem tettek meg sem a délszláv, sem Csehszlovákia felosztásakor: Ideje lenne szétosztani az országot az oroszok lakta rész, az ukránok lakta rész és Magyarország között.
Ez ugyanis megoldana minden problémát ebben a térségben: Oroszországhoz NEM kerülne sokkal közelebb az EU, ugyanakkor lenne "ütköző állam" közte és az EU között (Moszkva barát Orosz Ukrajna), Kárpátalja visszatérhetne (ha kibírjuk gazdaságilag...!) és Nyugatbarát Ukrajna nyugodtan bekerülhetne az EU-ba.
Re: így kell ezt csinálni :o)
#651496 Dr. ursi Előzmény: #651478:o) helyes.
ha eu hülye, hát tegyék !
itt is megmutatta mi lesz ha ...
http://www.vg.hu/gazdasag/az-orosz-vamunio-kemenyebb-fellepesre-keszul-ukrajna-ellen-410269
Re: így kell ezt csinálni :o)
#651478 Előzmény: #651446Kilóra, bagóért felvásárolják Ciprust.
Re: így kell ezt csinálni :o)
#651446 Dr. ursi Előzmény: #651327Akié a Bank of Cyprus, a szigetország messze legnagyobb bankja, azé Ciprus - idézik mostanában egy orosz ügyfeleket képviselő ügyvéd mondását Nicosiában, miután kiderült, hogy a pénzintézet olyan befolyásos orosz mágnások kezébe kerülhet, akiket az unió vezetői távol akartak tartani Európától.
http://www.napi.hu/nemzetkozi_vallalatok/visszajara_fordult_a_nagy_terv_az_oroszok_megszereztek_a_spajzot.562485.html
-
ebből is látszik mennyire hülyék az eu bürokraták.
így kell ezt csinálni :o)
#651327 Dr. ursiCiprus legnagyobb bankja most már 60 százalékban orosz tulajdonú. Mindez annak köszönhető, hogy a nagybetétek megcsapolását előíró rendelkezések eredményeképpen a betéteket részvényekre váltották, a Bank of Cyprusban pedig rengeteg orosz megtakarítás volt.
Ciprus legnagyobb bankja most már 60 százalékban orosz tulajdonú - írja az euobserver.com. Mindez annak köszönhető, hogy a nagybetétek megcsapolását előíró rendelkezések eredményeképpen a betétek jelentős részét részvényekre váltották, a Bank of Cyprusban pedig rengeteg orosz megtakarítás volt.
A ciprusi bankokban tartott 100 ezer euró feletti betétesek jelentős veszteségeket voltak kénytelenek elszenvedni, miután, a márciusban eszkalálódó pénzügyi válság következtében az országnak nyújtott uniós mentőcsomaghoz saját forrásokat is kellett biztosítani.
-
újkori terjeszkedés :o) hajrá oroszok !
Re: újabb görög hair cut készül
#645949 Dr. ursi Előzmény: #645574és továbbra is az egyik góc.
mi lesz velük vajon ?
http://www.napi.hu/nemzetkozi_gazdasag/belhaboru_dul_az_imf-ben.561000.html
most már egyre többen berzenkednek a tömésüktől.