Meredeken csökkentette az amerikai jegybank, a Fed szerdán az ország idei gazdasági növekedésére adott előrejelzését, és magasabb munkanélküliségre számít, mint két hónappal ezelőtt.
A Fed azt követően tette közzé előrejelzését, hogy az intézmény monetáris politikáját irányító nyíltpiaci bizottság kétnapos ülését követően - a várakozásoknak megfelelően - bejelentette, nem változtatott irányadó kamatán. A bizottság a 2008. december 16. óta érvényes 0,00-0,25 százalékos szinten hagyta irányadó (Federal Funds Rate) kamatát.
A Fed most arra számít, hogy az amerikai bruttó hazai össztermék (GDP) idén 1,9-2,4 százalékkal bővül. A jegybank ezzel fél százalékponttal csökkentette növekedési várakozását az áprilisi 2,4-2,9 százalékról. Az amerikai jegybank jövőre 2,2-2,8 százalékos GDP-bővülést vár, alacsonyabbat az áprilisban jósolt 2,7-3,1 százaléknál, 2014-re pedig 3,0-3,5 százalékos gazdasági növekedést valószínűsít.
A jegybank arra számít, hogy a munkanélküliségi ráta idén 8,0-8,2 százalékos lesz, valamivel magasabb az áprilisban jósolt 7,8-8,0 százaléknál. A mutató jövőre 7,5-8,0 százalék lehet - szemben az áprilisban előre jelzett 7,3-7,7 százalékkal -, 2014-ben pedig 7,0-7,7 százalékos. A Fed most alacsonyabb inflációt jósolt ez évre, mint áprilisban, legfeljebb 1,7 százalékosat, ami jóval a 2 százalékos inflációs célküszöb alatt marad.
Az intézmény elnöke, Ben Bernanke kijelentette, hogy a Fed nem szándékozik európai szuverén adósságot vásárolni azon "nagyon korlátozott" és "kevés számú országból" származó mennyiségen felül, amely az amerikai devizatartalékok részét képezi. Elmondta, hogy folyamatosan figyelik, milyen hatást gyakorol az amerikai pénzintézményekre az európai pénzügyi válság, és hogy a Fed készen áll, hogy a helyzet romlása esetén megvédje az amerikai gazdaságot. Reményét fejezte ki, hogy az európai döntéshozók lépéseket tesznek a stabilizáció és a növekedés érdekében, s így a krízis nem súlyosbodik tovább. Ugyanakkor megjegyezte, hogy az európai helyzet máris az egyike azoknak a tényezőknek, amelyek lassítják az amerikai gazdaságot. Elmondta, hogy rendszeresen konzultál az európai központi bankok, így az EKB vezetőivel is.
Bernanke rámutatott: a japán központi bankhoz hasonlóan a Fed pótlólagos lépéseket tud tenni a kötvénycsere területén, amivel a nullához közeli rövidtávú kamatlábak ellenére is élénkíteni lehet a gazdaságot. Figyelmeztetett, hogy súlyos gazdasági károkkal járhat, ha a kongresszusban az év végéig nem tudnak majd kompromisszumra jutni a költségvetési tételek csökkentésének ügyében.
MTI
Legutóbbi hozzászólások