Mai napon sokak számára meglepő tranzakció lehetőségről tájékoztatott az Econet. A legnagyobb leányvállalatát eladja, hogy biztosítsa helyzetét és megerősödve túlélhesse a gazdasági válságot. A hírt lehet pozitívan és negatívan is értelmezni.

Az econet.hu Média, Telekommunikációs és Vagyonkezelő Nyilvánosan Működő Részvénytársaság (1117 Budapest, Hauszmann Alajos u. 3., Cg. 01-10-043483) ezúton teszi közzé, hogy előrehaladott szerződéskötési tárgyalásokat folytat a közvetett tulajdonában álló EXTERNET Telekommunikációs és Internet Szolgáltató Nyilvánosan Működő Részvénytársaságban (5000 Szolnok, Szapáry út 18., Cg. 16-10-001759) meglévő 76,83%-os részesedésének értékesítéséről.

1. A tervezett ügylet lényegesebb feltételei

A Dr. László Géza (az Antenna Hungária és a Danubius Rádió korábbi vezérigazgatója) vezetésével működő vevői társaság vételi ajánlatára az econet.hu Nyrt igazgatósága ellenajánlattal válaszolt, melyet a potenciális vevő érdemben elfogadott. Jelenleg az értékesítésre vonatkozó szerződés kialakítása zajlik, melyet az igazgatóságnak és az EXTERNET Nyrt-t finanszírozó Commerzbank Zrt-nek még jóvá kell hagynia.

A tervezett tranzakció az EXTERNET Nyrt. részvényeinek – meglehetősen illikvid piacon kialakult - tőzsdei áránál csak lényegesen alacsonyabb, ugyanakkor a könyv szerinti értéknél valamivel magasabb áron valósulhatna meg. Az ár kialakításánál lényeges körülményként jelentkezett, hogy az ügylet tárgyát képező részvények nem tehermentesek (az EXTERNET Nyrt. bankkölcsönei kapcsán banki óvadékban vannak). Emellett a tranzakciós érték kialakítását nagyban befolyásolták az EXTERNET Nyrt. tőzsdei bevezetése óta eltelt időszakban a távközlési és ezen belül különösen a szélessávú internet szolgáltatói szektorban kialakult nehézségek és megváltozott árazások, a globális pénz- és tőkepiaci helyzet hatásai, valamint – az előzőekben említett hatások által is befolyásoltan - az EXTERNET Nyrt. jelenlegi üzleti és pénzügyi helyzete is.

Az ügylet mentesítené az econet.hu Nyrt-t és a közvetlen tulajdonos econet Invest Kft-t az EXTERNET Nyrt. korábbi akvizíciói és működése körében egyebek között bankkölcsönök kapcsán tulajdonosként felvállalt garanciái alól is.

A tranzakció az EXTERNET Nyrt. tulajdonában álló 30%-os DreamCom Kft. részesedésre (amely a negyedik mobilszolgáltatói licencre kiírt tender egyik indulója) csak részben terjedne ki, a részesedés legnagyobb része az econet.hu Nyrt. tulajdonába kerülne.

Az ügylet megvalósulása esetén a vevő a vonatkozó jogszabályok szerint köteles lesz nyilvános vételi ajánlatot kezdeményezni az EXTERNET Nyrt. további részvényeire, amit előzetes tájékoztatása szerint a cég menedzsmentjét adó tulajdonosokkal, mint összehangoltan eljáró személyekkel együtt tenne meg. Ily módon a nyilvános vételi ajánlat a jelenleg a piacon lévő mintegy 0,33%-os (21 ezer darab körüli) részvényre terjedne ki. A nyilvános vételi ajánlat során az ajánlattevőknek működési tervet kell majd készíteniük és nyilvánosságra hozniuk, amely tartalmazza majd a cég jövőbeni stratégiájával és üzletpolitikájával kapcsolatos elképzeléseiket is.

2. A részesedés tervezett értékesítésének indokai

A világgazdasági válság kedvezőtlen hatásai a tavalyi év végén vártnál jelentősebben érintik az econet.hu cégcsoport Üzletágait. Az azóta elmélyült válság - ami a magyar gazdaság eleve fennálló strukturális problémái miatt hazánkban valamivel fokozottabban jelentkezik - mind a Média, mind a Telekommunikációs Üzletágunk területén az egész magyar gazdasághoz hasonló mértékű problémákat okoz annak ellenére, hogy azokat aktív költségcsökkentő és egyéb intézkedésekkel próbáljuk ellensúlyozni. Ennek ellenére is fel kell készülnünk arra az eshetőségre, hogy a cégcsoportnak az év folyamán az árbevételén felüli finanszírozásra lehet szüksége. Ennek külső forrása bankhitel vagy a cégcsoportba történő tőkebefektetés lehet.

A cégcsoport 2007-08-as növekedése egyben a bankhiteleink megtízszereződésével is járt (az állomány mintegy 100 millió forintról 1 milliárd forint körüli összegre nőtt). Ez a tény önmagában sem iparágilag, sem általában nem eltúlzott a cégcsoport árbevételéhez és üzemi eredményéhez képest, azonban a jelenlegi tevékenységek - a Sziget Kft. nélkül – az aktuális banki hitelezési környezetet és gyakorlatot figyelembe véve elérték az ésszerű feltételek mellett történő hitelhez jutási lehetőségek határát. Mindemellett a meglévő banki hitelek kamatfeltételei is egyre kedvezőtlenebbé válnak.

Az elmúlt időszakban még a jóval fejlettebb tőkepiacokon is megritkultak a részvénykibocsátások és a közvetlen tőkebefektetések száma is jelentősen csökkent, a megvalósult tranzakciók pedig alacsony árazás mellett mentek végbe. Ez a tendencia a magyar piacon sajnos fokozottan jelentkezik, ésszerűen nem feltételezhető, hogy a jelenlegi tevékenységek kapcsán - a Sziget Kft. nélkül - kiugróan egyedi és befektetői szempontból kivételes lehetőséget jelentő momentum nélkül (ilyen lehetett volna pl. a negyedik mobilszolgáltatóban való részvétel) az idei év folyamán pótlólagos tőkét vonhassunk be.

A fentebb vázolt körülmények miatt a jelenlegi tevékenységek körében - a Sziget Kft. nélkül - a cégcsoport 2009-ben várhatóan csak belső forrásaira támaszkodhat.

A belső források növelésének kézenfekvő módja az árbevétel és az eredményesség növelése lenne, azonban – bár erre törekszünk - nem indulhatunk ki abból, hogy az idei év adatai elérik a 2008-as szintet. Különösen megnehezíti az árbevételi és eredmény adatok előrejelzését a Média Üzletág területén az, hogy a hirdetői kedv éven belüli alakulása - ami nyilvánvalóan a gazdaság általános állapotával is összefügg - válságévben nem feltétlenül követi a szokásos szezonalitást. A Telekommunikációs Üzletág területén az árbevétel és realizálható fedezet prognosztizálását érintő alapvető probléma, hogy az egyes előfizetőket közvetlenül érintő válsághatások teljes mértékben még nem jelentkeztek, így azok esetleges következményei például az előfizetés lemondások és fizetési problémák területén jelenleg nem láthatóak.

A belső források növelésének másik lehetséges módja egyes befektetéseink értékesítése. A Telekommunikációs Üzletág egyfelől az önálló tőzsdei bevezetéssel és működéssel felkészültebb az egyben történő értékesítésre, másfelől itt látunk fokozottabb finanszírozási kockázatokat (pl. nagyobb banki hitelteher, lassuló piac és élesedő verseny, folyamatos technológiakövetési és egyben beruházási kényszer, szállítói kiszolgáltatottság, új piaci és technológiai folyamatok lassú lekövetése a szabályozási környezet terén,), amelyek hatását a világgazdasági válság is felerősítheti. Az értékesítésre irányuló döntést erősíti továbbá, hogy az EXTERNET Nyrt. jelenlegi cégmérete nem éri el a tőzsdei bevezetése óta kialakult piaci helyzetnek megfelelő optimális szintet. A bevezetés egyik fő célja az volt, hogy a kis és közepes méretű internet szolgáltatók piacán érdemben részt vehessünk a konszolidációs folyamatban, azonban ennek további feltételei a fentiekben általánosságban is bemutatott szűkös tőke- és hitelforrások miatt kevésbé adottak.

Ezzel szemben a médiapiac állandó növekedése (a válságévek kivételével) továbbra is prognosztizálható. A piac fejlődése nem függ olyan fogyasztói plafonoktól, mint pl. a technikai lefedettség és technológiai fejlődés, hanem csak és kizárólag a teljes hirdetési piac volumene hat rá. Ilyen formán tehát, aki – bármilyen platformon – népszerű és/vagy hirdetési szempontból értékes terméket tud előállítani, az sikeres lehet, mindez nem beruházás, hanem szaktudás, és piacismeret, illetve az ehhez kapcsolódó intuíció kérdése.

Az ingyenes médiatermékek előretörése jelzi a jövő médiájának irányát. A felhasználó számára ingyen hozzáférhető, színvonalas médiatartalom már évtizedek óta növekvő súllyal bír a médiapiacon (a tv, az internet előfizetési díja a fogyasztó szemszögéből elkülönül a tartalomtól). A Média Üzletágunk (EMG) ingyenes portfoliója előremutató és a válságon túllépve a további fejlődés és siker lehetőségét is hordozza. Az EMG már most is bevezetett és ismert, a véleményvezérek körében kimondottan népszerű brand-eket tömörít. Az EMG igen gyorsan képes reagálni egy adott piaci változásra, körülményre, akár lényeges invesztíció nélkül is (pl. Facebook megállapodás).

A média része a nemzeti kultúrának, összefonódása a kulturális élettel, fejlődéssel egyre szorosabb, melyben az EMG már most vezető és meghatározó szereplő.

Az EMG üzletmenete transzparens, és könnyen áttekinthető, az előállított érték mindenki számára hozzáférhető (olvasható, látható, hallgatható). Az üzleti döntések eredményei könnyen és gyorsan lemérhetőek. Ebből adódóan nem véletlenül népszerű a világ fejlettebb tőkepiacain a médiacégek tőzsdei jelenléte.

3. Összefoglalás

Összefoglalóan tehát az EXTERNET Nyrt-ben meglévő részesedés tervezett értékesítése egyfelől válasz a világgazdasági válság eddig megjelent hatásaira és az elhúzódó válság esetén a jelenlegi állapot fenntartásával a későbbiekben esetlegesen jelentkező finanszírozási és egyéb üzleti nehézségekre. Másfelől lehetőséget adna arra, hogy a felszabaduló pénzügyi és menedzsment-erőforrások a cégcsoport egyéb területeire, elsősorban a Média Üzletágra koncentrálódhassanak.

Az ügylet megvalósulása esetén az econet.hu Nyrt. a válságot követő időszakra egy áramvonalas és ütőképes médiavállalkozásként képes lehet arra, hogy meglévő tevékenységeit – szemben a nagyban beruházás és technológiafüggő telekommunikációs ágazattal – különösebb további invesztíció nélkül attraktív eredményesség mellett folytassa. Emellett rövid távú hatásként – a konszolidált árbevétel átmeneti csökkenése mellett - az econet.hu cégcsoport banki kitettsége is nagymértékben csökkenne, mivel a cégcsoport által igénybe vett mintegy 1 milliárd forint körüli összes bankkölcsön kétharmad része az EXTERNET Nyrt-t terheli.

A tervezett tranzakció létrejötte és megvalósulása értelemszerűen az econet.hu Nyrt. stratégiájának megváltozásával járna. Az econet.hu Nyrt. az eddigi kettős tevékenység helyett egy alapvetően média tevékenységet folytató cégcsoportként működne tovább, elősegítve ezzel a cég áttekinthetőbb és szektortársaival összehasonlítható értékelését. A stratégiaváltásról és annak tartalmi és formai következményeiről (pl. névváltoztatás) az econet.hu Nyrt. rendkívüli közgyűlése határozhatna.

Az értékesítési ügyletre vonatkozó szerződés megkötéséről és a végleges vételárról, továbbá a szerződés igazgatóság általi jóváhagyásáról vagy annak meghiúsulásáról az econet.hu Nyrt. haladéktalanul újabb tájékoztatást tesz közzé.

Budapest, 2009. április 23.

econet.hu Nyrt.