Jelentős átrendeződés figyelhető meg a lakossági megtakarítások területén: az utóbbi közel egy évben már trendként értékelhető, hogy a banki megtakarításokkal rendelkezők a hosszabb távú megoldásokat választják. A befektetési termékek fejlesztőinek erre a jelenségre ugyanúgy meg kellett találniuk a megfelelő választ, mint arra, hogy az ügyfelek tőkéjük biztonságát is elvárják, és érteni, látni akarják a pénz működtetésének fő elemeit is – számolt be friss tapasztalatairól a Pioneer Alapkezelő és az UniCredi

A válság során több érdekes fordulattal szembesültünk a befektetői viselkedés terén. 2008 utolsó hónapjaiban például a nagy részvénypiaci áresések időszakában – a kedvezőnek tűnő beszállási szinteken felbuzdulva – a kisbefektetők soha nem látott mértékben vásároltak közvetlenül tőzsdei részvényeket, majd a 2009. I. negyedévében bekövetkező újabb drámai áresések időszakában további vételi megbízásokat adtak, elsősorban hazai cégek papírjaira. (Emlékezzünk a „Háziasszonyok a tőzsdén” cím alatt tárgyalt jelenségre.) A márciusi mélypont után megindult árfolyam-emelkedésben viszont a háztartások nettó eladókká váltak. Mindez meglepően tudatos és bátor magatartásra utal.

A befektetési jegyek piacán ezzel szemben inkább az óvatosság dominált, itt a 2008 őszi és 2009 tavaszi pánikban inkább a tömeges kiszállás volt a jellemző, a trendfordulót követően pedig hosszú hónapokba tellett, mire újból megindult a tőke a befektetési alapok felé. Ezt követően azonban napjainkig szinte töretlenül nő a befektetési jegyek népszerűsége, a fokozódó érdeklődésnek köszönhetően mára rekordmagasságba repült a befektetési alapok állománya.

„A bankbetétek összetételében is egyre inkább tetten érhetők lettek az érdemi változások – kezdte mondandóját Komócsi Sándor, az UniCredit Bank Hungary Zrt. ügyvezető igazgatója. – A megtakarítási szerkezet az utóbbi hónapokban szinte folyamatosan változott, az éven túli lekötések aránya megnőtt.” A csökkenő MNB-kamatok mellett a forró pénzes, kamatvadász havi mozgások lecsendesedtek, hiszen a jegybanki alapkamat csökkenésével párhuzamosan természetesen elmaradtak a rövid távú, kétszámjegyű ajánlatok is.

Ennek eredményeként idén az első félévben az éven túli betétek állománya átlagosan 6%-kal, a 2 éven túli betétek volumene pedig közel 10%-kal növekedett a piacon. „Nálunk a közelmúlt egyik igazi slágertermékének bizonyult egy két éves, rugalmas bankbetét, amely csak nálunk érhető el” – emelte ki Komócsi Sándor. Az átrendeződés hatására a bankrendszerben az éven túli lakossági betétek aránya a lekötött betéteken belül 11%-ra, az UniCreditnél pedig ennek közel duplájára, 20%-ra emelkedett. „Az eredmények azt mutatják, hogy a hosszabb távú megtakarítások iránt mutatkozó ügyféligényt időben ismertük fel” – tette hozzá Komócsi Sándor. Mindez azonban csak árnyalja azt a képet, amely alapvetően azt mutatja, hogy a lakosság teljes betétállománya csökkenést mutat, miközben előtérbe kerültek az egyéb megtakarítási formák, elsősorban a befektetési alapok.

A számok alapján egyértelműen látszik, hogy az ügyfelek a hosszabb távú befektetések felé fordultak. Az alacsony kamatszint arra sarkallja őket, hogy kipróbálják a hosszabb távon is magasabb hozammal kecsegtető lehetőségeket. Mivel a válság fokozta az óvatosságot, a tőkevédelem a lakossági megtakarítók számára gyakorlatilag alapelvárás lett. „A befektetési alapok esetében például a biztonság az ügyfelek számára a tőkevédelemben jelenik meg. Természetesen ez önmagában még nem elég, kell hozzá a magasabb hozam lehetősége, és ma már az is, hogy érthető, átlátható legyen a termék” – tette hozzá az UniCredit Bank ügyvezető igazgatója.

„Ezek az elvárások egyértelműen kijelölik számunkra az irányt – vette át a szót Vizkeleti Sándor, a Pioneer Alapkezelő Zrt. vezérigazgatója. – Meg kell tudnunk dolgozni a jó hozamokért, miközben a tőke védelmét is biztosítjuk. A válság megmutatta, hogy a piacok rövid idő alatt is drámai változásokra képesek, ezért a Pioneernál a tőkevédett alapok esetében a korábbi opciós struktúrák felől a rugalmasabb stratégiák felé fordult a termékfejlesztés iránya. Az alapkezelőnek így a termék teljes életpályája során lehetősége van arra, hogy dinamikusan alkalmazkodjon a megváltozott piaci környezethez.”

Példaként a napokban kibocsátott Szuper 8 Tőkevédett Származtatott Alap kialakítását hozta fel: ennél az alapnál ugyanis a fentebb megfogalmazott igényeket egyszerre lehet magas színvonalon kiszolgálni: a változékony piaci környezetben ötéves időtávon (a futamidő végére vonatkoztatva) tőkevédelmet ad és az első év végén 8 százalékos hozamot biztosít.

„Annak érdekében, hogy a már megkeresett hozamot megtarthassák az ügyfelek, úgy döntöttünk, hogy ha az alap a befektetési jegyek névértékére vetítve bármikor megkeres 8%-ot, akkor azt mindig kifizeti a befektetőknek, így azt már később sem viheti el egy esetleges tőzsdei lejtmenet. Az első befektetési év végén pedig mindenképpen fizetünk 8%-ot az ügyfeleinknek, a piacok teljesítményétől függetlenül.”

A Szuper 8 esetében Nyugat-Európában mostanában terjedő, úgynevezett dinamikus eszközallokációs befektetési stratégiát használja a Pioneer, hazánkba lényegében elsőként importálva befektetési alapok számára ezt a hatékony menedzselési módszert. Lényege, hogy előre meghatározott szabályok szerint a tőzsdék aktuális teljesítményének függvényében az alapkezelők naponta meghatározzák, hogy az alap vagyonának mekkora része kerüljön részvénypiaci befektetésekbe. Ezzel igazodhatnak a tőkepiaci hangulathoz, és kihasználhatják az ígéretes helyzeteket, továbbá magas fokú biztonságot is szavatolnak a befektetésnek, ugyanis ha lejtmenetbe fordulnak a tőzsdék, akkor az alapból nagyon gyorsan akár teljesen is kiiktathatóak a részvény típusú befektetések, majd kedvező piaci környezetben rövid időn belül újraépülhetnek a pozíciók.

A Szuper 8 olyan részvénypiacokra fókuszál befektetési politikájában, melyek az elemzőink szerint a következő évekre a legjobb növekedési kilátásokkal rendelkeznek. Így a befektetők profitálhatnak Kína kiemelkedő gazdasági növekedéséből, a mögötte felzárkózó India rohamos fejlődéséből, vagy akár Brazília nyersanyagvagyonának gazdasági teljesítményben megmutatkozó erejéből. Az alap mögöttes piacai közül Mexikó, Dél-Afrika, Törökország, Hong-Kong, Tajvan és Szingapúr is megjelenhet, de nem marad ki a budapesti, a varsói és a moszkvai tőzsde sem.

„Az erőteljes indulás után továbbra is nagy reményeket táplálunk ezzel a termékkel kapcsolatban, hiszen közérthető, jól kezelhető, és az ügyféligényeket kiszolgáló konstrukció, amit fiókjainkban, telefonon és a jegyzést követően interneten is kínálunk régi és új ügyfeleinknek. Ráadásul a jegyzési időszak végéig, azaz 2010. október 1-jéig jutalékmentesen vásárolhatják meg” – mondta el a Szuper 8 alappal kapcsolatban Komócsi Sándor.

Dinamikus eszközallokációs befektetési stratégia

A Nyugat-Európában már nagy népszerűségnek örvendő, újszerű befektetési stratégia lényege, hogy az alapot kezelő szakemberek naponta meghatározzák és változtatják – a tőzsdék aktuális teljesítményének függvényében –, hogy az alap vagyonának mekkora része kerüljön részvénypiaci befektetésekbe. Ez azt jelenti, hogy pozitív piaci hangulat esetén viszonylag magas súlyt kaphatnak a részvényekhez kötődő befektetések, ugyanakkor pesszimista hangulatú időszakban a kockázatosabb eszközök súlya akár nulla százalékra is csökkenhet. Az alapmodellhez (CPPI) több kiegészítő elem is kapcsolódik, mint például a fedezeti időszakban a részvényfeltöltés fokozatosságát biztosító szabályok, valamint a későbbiekben alkalmazott eredménybefagyasztási, továbbá veszteségminimalizálási algoritmusok. A kiegészítő elemek célja, hogy a befektetők számára magasabb fokú biztonságot szavatoljanak.

Hozamfizetés

A futamidő első évének végén az alap 8 százalék hozamot fizet az ügyfeleknek a befektetési jegyek névértékére vetítve. Azaz 2011. október 3-án a piacok teljesítményétől függetlenül egy befektetési jegy esetében a mindenkori tulajdonos pénzszámláján hozamként 800 forintot írunk jóvá a 2011. szeptember 29-i záró állományra vetítve. Az első éves hozamjóváírás speciális forgalmazási rend alkalmazásával történik. A hozamjóváírásra azon befektetők jogosultak, akik 2011. szeptember 29-i forgalmazási nap végén értékpapírszámlájukon rendelkeznek az alap befektetési jegyeivel. Az alap az első évét követően minden olyan esetben, amikor az alap egy jegyre jutó nettó eszközértéke eléri vagy meghaladja a 10 800 forintot, a befektetőknek kifizeti a névérték 8 százalékát, azaz befektetési jegyenként 800 forintot. A kifizetésre jogosultak mindazon ügyfelek, akiknek a kifizetési feltétel, vagyis a legalább 10 800 forintos egy jegyre jutó nettó eszközérték érvényességének napját követő forgalmazási nap végén a befektetési jegyek az értékpapírszámlájukon voltak. Ez a gyakorlatban jelentheti azt is, hogy 12 hónapon belül akár több kifizetés is lehet, de elképzelhető, hogy egy sem lesz. Fontos azt is kiemelni, hogy természetesen az adott évben ki nem fizetett hozam nem vész el, az a következő évben tovább növekedhet. Ha a hozam az alap lejáratakor nem éri el a 8 százalékot a névértékre vetítve, akkor is kifizetésre kerül.

A Pioneer Alapkezelőről

A Pioneer Alapkezelő Zrt. a hazai alap- és vagyonkezelési piac egyik legrégebben alapított és egyik legjelentősebb szereplője. A befektetési alapok menedzselése mellett a Pioneer Alapkezelő kiterjedt portfóliókezelési tevékenységet végez magánügyfelei és intézményi partnerei,- köztük számos nyugdíjpénztár- számára. A Pioneer Alapkezelő a világ 31 országában, 2400 alkalmazottal működő, több mint 180 befektetési alapban közel 190 milliárd eurót kezelő Pioneer Investments nemzetközi hálózatának tagja. A Pioneer Investments globális szakértelmét a helyi piacokat kitűnően ismerő portfóliómenedzserek és elemzők tapasztalatára építi, így a vállalat vagyonkezelői hatékonyan fel tudják térképezni a világ legvonzóbb befektetési piacait. Az 1928. évi megalapítása óta a Pioneer Investments számos gazdasági válságon segítette át ügyfeleit, és hosszú távon jelentősen hozzájárult vagyonuk gyarapodásához. Sikerének titka, hogy globális, integrált befektetési modelljét aktív portfóliómenedzsmentre és erős saját kutatói hátterére építi. A Pioneer Investments az UniCredit Bankcsoport tagja.

Az UniCredit Bankról

Az UniCredit Bank Hungary Zrt. a magyar bankszektor egyik meghatározó szereplője, mely kedvező feltételek mellett kínál átfogó, rugalmas pénzügyi termékeket és szolgáltatásokat. A magán- és vállalati hitelektől az európai uniós támogatásokkal megvalósuló fejlesztési projektekig, a számlavezetéstől, bankbetétektől a vagyonkezelésen át a befektetési banki szolgáltatásig széles körű kínálattal szolgálja ki ügyfeleit. Ezt a választékot egészítik ki az UniCredit Factoring Zrt., az UniCredit Csoport hazai lízing vállalata és a Pioneer Alapkezelő Zrt., valamint az UniCredit CAIB Magyarország Zrt. szolgáltatásai. Az elmúlt években az UniCredit Bank tevékenységét számos elismeréssel díjazták. 2008-ban, 2009-ben és idén is kiérdemelte a Superbrands címet, melyet a saját területén kitűnő hírnevet szerzett márkáknak ítéli oda a magyar szakértő bizottság. Ezen felül 2009-ben elnyerte a Business Superbrands díjat is. Mindez tovább erősíti az UniCredit Banknak az ügyfelek magas színvonalú kiszolgálása és az innováció iránti elkötelezettségét, alátámasztja stratégiájának sikerét.