Jelentős olajkészletekre utaló jeleket találtak a Földközi tengerben az asdódi partoknál - közölte hétfőn az Iszrael Hajom (Izrael Ma) című izraeli napilap.

Az izraeli partoktól tizenhat kilométerre, ötezer hétszáz méterrel a tengerszint alatt egy olajmező jeleit fedezték föl, jelentette befektetőinek vasárnap a Shemen Industries Ltd. nevű izraeli olajkutató vállalat.

A közlés hatására a cég részvényei 11,6 százalékot emelkedtek a tőzsdén. Az kutató méréseket a Caspian nevű olajfúró vállalkozás végezte, amely hatvannyolc méteresre becsülte az olajat tartalmazó réteg vastagságát.

Egyelőre nem világos mennyi olajat lehet majd felszínre hozni. Ennek megállapításához meg kell várni a kitermelési tesztek eredményének több hétig tartó elemzését és az olajkutatók addig óvatosságra intenek a felfedezés jelentőségével kapcsolatban.

A Times Of Israel című angol nyelvű hírportál viszont egyenesen az izraeli gazdaság gyökeres átalakítását helyezte kilátásba arra az esetre, ha megkezdenék a zsidó állam olajpala készleteinek kitermelését. A cikk szerint Izrael és Jordánia alatt Amerika után a világ második legnagyobb olajpala lelőhelye található, de ennek a kinyerése a kőolajhoz viszonyítva sokkal körülményesebb és jóval több energiát igényel, ezért csak akkor gazdaságos, ha a nemzetközi piacokon tartósan magas szinten marad a kőolaj ára.

Az olajpala felszínre hozását ellenzik a környezetvédők, akik szerint bányászata esetén földalatti tüzek, szennyező anyagok légtérbe és vízbe kerülése, sőt szeizmikus törésvonal kialakulása is várható. Egyelőre kutatófúrásokat végeznek a természeti kincs feltérképezésére, de a zöldek szerint az izraeli kormánynak ezek helyett inkább a megújuló energiaforrások, például a napenergia kiaknázását kellene támogatnia.

Izraelben idén márciusban indult meg a földgáz szállítása a nyílt tengerről csöveken az Asdódban épített tartályokhoz és elosztókhoz az izraeli partoktól mintegy nyolcvan kilométerre lévő, Támár elnevezésű tenger alatti gázmezőről. A 2009-ben felfedezett, hárommilliárd dolláros beruházással kiépített Támár lelőhely húsz évre biztosíthatja Izrael földgázellátását.

MTI