Csütörtökön ismét összeülnek az Európai Unió állam- és kormányfői, hogy folytassák az EU többéves pénzügyi keretéről (MFF) szóló tárgyalásokat.
Egy neve elhallgatását kérő diplomata szerdai háttértájékoztatóján közölte, hogy a novemberben félbemaradt alkudozáson a kiadási tételekről részletes vita folyt, de a tagállamok akkor úgy látták, további munkára van még szükség, most pedig az a kérdés, sikerült-e megfelelően elvégezni azt. A névtelenséget kérő forrás szerint három, pontosabban 3+1 jelentős nyitott kérdés van.
Egyrészt meg kell állapodni az MFF főösszegéről. A Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke által kidolgozott javaslat az uniós büdzsé kötelezettségvállalásait 971,9 milliárd euróban maximálta volna a hétéves periódusra, és a 2014-től 2020-ig terjedő időszakra 942 milliárd euró tényleges kifizetését irányzott elő.
A diplomata szerint Herman Van Rompuy részéről az a szándék érzékelhető, hogy minél előbb szeretne megállapodást a főösszegről, hogy aztán a tagállamok pontosítani tudják az azon belüli kiadások arányát, ami a forrás szerint a másik nagy nyitott kérdés. Elmondta, hogy a britek, a svédek és a hollandok akartak novemberben további harminc milliárd eurót nyesni a főösszegből, bár korábban 70-75 milliárdos csökkentési igényt hangoztattak. A forrás a harmadik tisztázandó ügynek a költségvetés bevételi oldalát nevezte, amelyről novemberben egyáltalán nem esett szó.
A plusz egy megoldandó probléma pedig az, hogy az MFF elfogadásához most már az Európai Parlament beleegyezése is szükséges. Martin Schulz, az EP elnöke korábban többször is világossá tette, minél nagyobb csökkentésről állapodnak meg a tagállamok, annál valószínűbb, hogy a testület elutasítja az egész keretköltségvetést.
A tárgyalások kilátásairól az uniós diplomata úgy nyilatkozott, hogy szerinte lehetséges egyezségre jutni, de nincs garancia a sikerre. Szerinte téves az a megközelítés, miszerint nincs tragédia, ha nincs megállapodás, mert akkor is lehet folytatni a tárgyalásokat, és arra is van szabály, hogyan tovább, ha nincs elfogadott hétéves keretköltségvetés.
A diplomata úgy vélte, ez felfordulást okozna, az MFF végrehajtásáról szóló konkrét jogszabályok szerinte így is csak 2014 közepére készülnek majd el.
"Mi történhet a következő két hónapban, amitől jobb megállapodás születhetne?" - tette fel a kérdést a forrás, aki szerint a tárgyalások folyamatosan ugyanazon pontok körül forognak, a vita pedig arról szól, hogy hét év alatt 27, hamarosan pedig 28 tagállam számára pár milliárd euróval több vagy kevesebb jusson.
A tárgyalások folyamatát ismerő diplomata beszámolt arról, hogy Magyarország az Európai Bizottság által 2011-ben megtett MFF-javaslattal rendkívül rosszul járt volna, ugyanis 30 százalékkal csökkentek volna a neki járó kohéziós pénzek, a nettó befizető államok pedig további csökkentéseket igyekeztek kieszközölni, és ezzel a trenddel kellett a magyar tárgyalóknak szembemenni.
Elmondta, hogy Magyarország álláspontja világos: az uniós büdzsé ne legyen igazságtalan az úgynevezett felzárkózó, kohéziós térségekkel, amelyek bruttó hazai terméke nem éri el az unió átlagának hatvan százalékát.
Magyarország hét régiójából hat ilyen, csak a közép-magyarországi kivétel, mert az már a fejlettek közé tartozik. A magyar álláspont az, hogy igazságtalan és az uniós szerződéssel ellentétes ezen térségek támogatásának jelentős csökkentése.
MTI
Legutóbbi hozzászólások
Re: nincs cím
#595490 Kissherceg Előzmény: #595231Külön egyeztetnek a kohézió barátainak nevezett, 15 uniós tagállamot tömörítő csoport vezetői csütörtökön Brüsszelben, az Európai Unió tanácsának épületében, mielőtt hivatalosan is kezdetét veszi a többéves pénzügyi keretről (MFF) szóló uniós csúcstalálkozó.
Magyarországot Orbán Viktor miniszterelnök képviseli. A kormányfő a csúcstalálkozó helyszínére érkezve nem óhajtott részletesen nyilatkozni, magyar újságíróknak mindössze annyit mondott: még nem történt semmi.
A "kohézió barátai" azt szeretnék elérni, hogy minél nagyobb támogatás jusson az unió elmaradottabb térségeinek felzárkóztatására. A novemberi csúcsra készített tervezett 320 milliárd eurót irányzott elő erre a célra a 27, illetve Horvátország csatlakozásával 28 tagúra bővülő Európai Unió számára hét évre, ami a jelenlegi időszakra jutó összegnél, és a bizottság által eredetileg javasolt összegnél is kevesebb.
Kora délután derült ki, hogy az eredetileg délután három órára kitűzött kezdési időpont előreláthatólag két és fél órát csúszik, amit azzal indokoltak, hogy nem készült el időben a keretköltségvetésre vonatkozó javaslat. Uniós források elmondták: a Herman Van Rompuy, az Európa Tanács elnöke által bemutatott legújabb javaslat a novemberi dokumentumhoz képest a 2014 és 2020 közötti időszakban összesen mintegy 15 milliárd euróval csökkenti a kötelezettségvállalások és 30 milliárd euróval a kifizetések szintjét.
A novemberi dokumentum szerint a 2014 és 2020 közötti uniós keretköltségvetés az Európai Unió bruttó nemzeti jövedelmének (GNI) 1,01 százalékát tette volna ki nagyjából 971,9 milliárd eurós kötelezettségvállalási szinttel, a tényleges kifizetések mértékét pedig 942 milliárd euróban határozta volna meg.
Nevük elhallgatását kérő uniós források elmondták: amint elkészül Herman Van Rompuy javaslata, először a tagállamok szakértői és diplomatái kapják kézhez. Ők kiszámolják, hogy az mit jelent országuk számára, majd tájékoztatják állam- vagy kormányfőjüket. Az állami vezetők ezt követően állnak neki a politikai megállapodás részleteinek kidolgozásának.
A forrás szerint Herman Van Rompuy azt szeretné, ha minél hamarabb sikerülne megállapodni a főösszegről, és aztán kezdődne meg az alkudozás a fejezetek közötti elosztásról.
Őry Csaba és Kósa Ádám s…
#595231 KisshercegŐry Csaba és Kósa Ádám szerint a 2013-as foglalkoztatási iránymutatásokról elfogadott határozattal az Európai Parlament (EP) egyértelmű üzenetet küldött a tagállamok kormányainak: a továbbiakban is mindent meg kell tenniük az EU2020-as stratégia végrehajtása érdekében, különös tekintettel a foglalkoztatás növelésére és a gazdasági növekedés élénkítésére - tudatta szerdai közleményében a két fideszes EP-képviselő.
Őry Csaba és Kósa Ádám közös közleményében ugyanakkor sajnálatosnak tartja, hogy uniós szinten még mindig kevés figyelmet fordítanak a hátrányos helyzetű és fogyatékkal élő személyek foglalkoztatásával kapcsolatos kérdésekre.
A ma elfogadott foglalkoztatáspolitikai állásfoglalás lényegében az eredeti, 2010-es foglalkoztatási iránymutatások jóváhagyását jelenti - ismerteti közleményében Őry, aki az EP foglalkoztatási és szociális bizottságának néppárti koordinátora, és Kósa, aki pedig a dosszié néppárti felelőse.
"A néppárti frakció prioritásai az elmúlt két év során nem sokat változtak ezen a szakterületen: továbbra is támogatni kell a kis és közepes vállalkozásokat és nagyobb hangsúlyt kell fektetni a megfelelő oktatásra és képzésre. Továbbá, mivel a gazdasági válság a mai napig érezteti hatását, komoly erőfeszítéseket kell tenni a szegénység és munkanélküliség - különösen a fiatalok munkanélkülisége - elleni küzdelemben. A fiatalkorú munkanélküliség kezelése érdekében az Európai Bizottság által javasolt ifjúsági garancia részben jó megoldást jelenthet, de az eszköz finanszírozása még nem tisztázott" - hangsúlyozta Őry Csaba fideszes EP-képviselő.
"Annak érdekében, hogy elérhessük foglalkoztatási célokat, a kohéziós politika megfelelő finanszírozását az új, többéves pénzügyi keret során is fenn kell tartani. A kohéziós források nagymértékben hozzájárulnak a munkahelyteremtéshez, valamint a kevésbé fejlett régiók integrációjához, éppen ezért ezen a területen nagy veszélyt jelentene a források megvágása" - tette hozzá Őry.
Kósa Ádám kiemelte: a válság hatásaként Európa most szembesül az aktív dolgozók számának eddig soha nem látott mértékű drasztikus csökkenésével. Ez azt jelenti, hogy évente a foglalkoztatottság legalább 1%-os növekedésére van szükség ahhoz, teljesülhessen az a cél, amely szerint 2020-ra 75 százalékra kell emelni a foglalkoztatás szintjét az Európai Unióban.
"Az európai munkanélküliek jelenlegi száma megdöbbentő: 26 millió fő. Ugyanakkor a következő években az alulképzettek és fogyatékkal élő emberek számára jelenleg elérhető mintegy 12 millió munkahely fog megszűnni Európában. Ez a mintegy 80 millió főnyi fogyatékkal élő európai ugyanakkor hétszer kisebb eséllyel szerez munkát. Ezért itt az idő az Európai Szociális Alap jelentőségének újragondolására: az alap felhasználásának hatékonyságának erősítése mellett a fogyatékkal élő és fiatal munkanélküliek érdekeit is szem előtt kel tartani" - hangsúlyozta Kósa Ádám fideszes európai parlamenti képviselő.