Külön egyeztetnek a kohézió barátainak nevezett, 15 uniós tagállamot tömörítő csoport vezetői csütörtökön Brüsszelben, az Európai Unió tanácsának épületében, mielőtt hivatalosan is kezdetét veszi a többéves pénzügyi keretről (MFF) szóló uniós csúcstalálkozó.
Magyarországot Orbán Viktor miniszterelnök képviseli. A kormányfő a csúcstalálkozó helyszínére érkezve nem óhajtott részletesen nyilatkozni, magyar újságíróknak mindössze annyit mondott: még nem történt semmi.
A "kohézió barátai" azt szeretnék elérni, hogy minél nagyobb támogatás jusson az unió elmaradottabb térségeinek felzárkóztatására. A novemberi csúcsra készített tervezett 320 milliárd eurót irányzott elő erre a célra a 27, illetve Horvátország csatlakozásával 28 tagúra bővülő Európai Unió számára hét évre, ami a jelenlegi időszakra jutó összegnél, és a bizottság által eredetileg javasolt összegnél is kevesebb.
Kora délután derült ki, hogy az eredetileg délután három órára kitűzött kezdési időpont előreláthatólag két és fél órát csúszik, amit azzal indokoltak, hogy nem készült el időben a keretköltségvetésre vonatkozó javaslat. Uniós források elmondták: a Herman Van Rompuy, az Európa Tanács elnöke által bemutatott legújabb javaslat a novemberi dokumentumhoz képest a 2014 és 2020 közötti időszakban összesen mintegy 15 milliárd euróval csökkenti a kötelezettségvállalások és 30 milliárd euróval a kifizetések szintjét.
A novemberi dokumentum szerint a 2014 és 2020 közötti uniós keretköltségvetés az Európai Unió bruttó nemzeti jövedelmének (GNI) 1,01 százalékát tette volna ki nagyjából 971,9 milliárd eurós kötelezettségvállalási szinttel, a tényleges kifizetések mértékét pedig 942 milliárd euróban határozta volna meg.
Nevük elhallgatását kérő uniós források elmondták: amint elkészül Herman Van Rompuy javaslata, először a tagállamok szakértői és diplomatái kapják kézhez. Ők kiszámolják, hogy az mit jelent országuk számára, majd tájékoztatják állam- vagy kormányfőjüket. Az állami vezetők ezt követően állnak neki a politikai megállapodás részleteinek kidolgozásának.
A forrás szerint Herman Van Rompuy azt szeretné, ha minél hamarabb sikerülne megállapodni a főösszegről, és aztán kezdődne meg az alkudozás a fejezetek közötti elosztásról.