Guardian készített egy remek statisztikát az Uniós államok be- és kifizetéseiről. Úgy tűnik, hogy az Unió legnagyobb nyertesei Magyarország és Litvánia.
A befizetett pénzek legnagyobb részét a növekedést segítő beruházásokra költi az unió, majd ezt követi a mezőgazdaság. A harmadik legnagyobb tételt a központi adminisztráció fenntartása jelenti, majd az igazságszolgáltatás és végül a diplomácia következik a költségek terén.
A következőkben bemutatásra kerül, hogy kik a legnagyobb nettó befizetők, kik kapják a legtöbb pénzt az uniótól és végül, hogy kik a valódi nyertesei az elosztásnak. A vizsgálatban mindegyik uniós tagállam adatai szerepelnek.
Az első diagram bemutatja, hogy mekkora az egy főre eső befizetés mértéke az uniós országok között.
A következőn pedig a befizetett összeg mértéke szerinti összehasonlítás található. Itt jól látszik, hogy kik tartják fenn az uniót a jelenlegi formájában.
Az egy főre eső kifizetések diagramját meglepő módon az unió leggazdagabb állama torzítja. Gondolom ennek is köszönheti, hogy adóparadicsomként tud fennmaradni Nyugat-Európa közepén.
Természetesen, ha a kifizetés szumma összegét nézzük, akkor nem kapunk kiugró értéket a grafikonon.
Jól látszik, hogy Hollandia mennyire hátul van befizető pozíciójához képest, de főleg Belgiumhoz mérve szembeötlő a különbség.
Összefoglalva itt összehasonlíthatod egymás mellett az egy állampolgárra eső befizetés és kifizetés mértékét:
Végül pedig a leghasznosabb diagram következik, ami bemutatja, hogy a befizetett összeghez képest hányszoros pénzt kap az adott ország a kohéziós alapból.
Egyértelműen látszik, hogy a jelenlegi felosztás egyik legnagyobb nyertesei vagyunk. Kimagaslóan sok pénzt kapunk az uniótól, aminek eredményes felhasználása a polgárok és az állam feladata volna. Az évente beáramló közel 1100 milliárd Forint azonban nem tudja ellensúlyozni a honfitársak által hatékonytalan és hibás felhasználás mértékét. Magyarországon a 90-es években eltékozolt állami vagyon hiányát sosem tudjuk pótolni, csak többlet munkával helyettesíteni, amihez részben segíthetnek az uniós pénzek.
Ezért kiemelten fontos, hogy a következő kohéziós alapból is hasonló mértékben részesüljünk. Most már számotokra is egyértelmű, hogy ha kisebb arányban kapunk az uniós forrásokból, akkor a jelenlegi formájában saját lábán megállni képtelen Magyarország sorsa mi lesz. Ha ezt az utat választotta a nép, akkor kötelességünk volna kihasználni minden pozitív lehetőséget, ami előttünk adódik. Sajnos felkészületlenül érkeztünk az unióba és még jelenleg se élünk az unió előnyeivel.
Természetesen, ha ezt a grafikon egy holland állampolgár megnézi, akkor elgondolkodhat, hogy mégis miért ilyen aránytalan az unió elosztása, miért kell neki dolgozni a fejlődő országok jólétéért. Ennek ellenére itthon jóval nagyobb az unió ellenesség, mint a grafikonon hátul szereplő országok esetén (leszámítva talán Svédországot).
Az okát továbbra is a korábban leírt felkészületlen csatlakozásban és felelőtlen gazdaságpolitikában, uniós pénzek felhasználásában látom. Sokkal kevesebbet nyertünk eddig vele, mint amennyit lehetett volna.
Figyeljünk oda és vizsgáljuk a lehetőségeket, hogy uniós forráshoz jussunk.
(Kíváncsi vagyok, ha Magyarország volna Hollandia helyén, akkor milyen mértékű társadalmi feszültséget jelentene itthon.)
Az elemzett adatsor:
Legutóbbi hozzászólások
Re: nincs cím
#666630 Kissherceg Előzmény: #645575A csütörtökön a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által is bejelentett 350 milliárd forintot követően október közepén az Európai Bizottság várhatóan újabb 900 millió euró, átszámítva mintegy 267 milliárd forint korábban visszatartott uniós támogatást utal át Magyarországnak - közölte pénteken Shirin Wheeler, a brüsszeli testület regionális politikáért felelős szóvivője.
Wheeler a bizottság részéről megerősítette, hogy csütörtökön mintegy 1,17 milliárd euró pénzt szabadítottak fel, és küldtek el Magyarországra abból a pénzből, amelyet korábban a pályázatok kezelése és ellenőrzése terén talált szabálytalanságok miatt tartott vissza Brüsszel 2012 novembere óta.
Re: nincs cím
#645575 Kissherceg Előzmény: #579016ezért csalódottak csöppet az emberek...
http://www.mfor.hu/cikkek/Palyazat_budapesti_cegeknek__ez_megint_gyorsan_elment.html
Re: nincs cím
#579016 Kissherceg Előzmény: #577467http://www.stocklandyard.hu/blog/show/2170
Persze ezzel nem azt aka…
#577467 banyaizPersze ezzel nem azt akarom mondani, hogy mindenre bólintsunk amit EU mond, mindig, bármiféle érdekérvényesítés nélkül.
De az a másik véglet, hogy ezt a folyamatot itthon úgy adjuk elő mintha a gonosz hétfejű sárkánnyal küzdenénk. Ráadásul a saját hülyeségeinket is próbáljuk elsózni EU bűneként.
Re: nincs cím
#577462 banyaiz Előzmény: #577455Beteszem a mérleg egyik serpenyőjébe , hogy ennek az elosztásnak mi vagyunk a nagy nyertesei, a másikba azt ahogy ezzel élni tudunk/tudtunk eddig.
Aztán megnézem, hogy miközben Mekk mesterkedünk bal****kodunk a saját portánkon, közben az EU-t szídjuk és háborúban vagyunk vele. Mert ránk kényszerítenek állítólag nagyon gonosz dolgokat. Maga az eredendő gonosz ez az EU.
Aztán levonom a következtetéseket, hogy kik is akarnak teljesen hülyének nézni. Vannak hibái EU ügymenetnek nem kevés, de azért mégis. :)
Ez egy ilyen egyszerű folyamat. :)
Aztán egy lefelé mutatott hülyelykujjal értékelem is ezt a káprázatos teljesítményt. De ez már csak következmény. :)
Re: nincs cím
#577455 xmann Előzmény: #577407az eu nem a kiszolgáltatást jutalmazza, hanem az eu-s játékszabályoknak való megfelelést vagy erre törekvést. ezt lehet kiszolgáltatásnak nevezni, de szerintem az eu jó dolog minden hülyeségével együtt, és a résztvevőknek jó, csak tudni kell jól használni. van akinek ez sikerül, pl. csehek, van akinek nem, ezek a hülyék. pl. mi.
Az orbánkormány első verziójának a tevékenységéből a másik topicba írtam, de ez nem titok, sok helyen utána lehet keresni, hogy igen komoly lazítást csináltak 2001-2-ben, eléggé felelőtlenül.
sajnos mo-on normális ktsgvetési és monetáris politika együttese nagyjából 1996-2001-ben volt, a töbi időszakban nem, vagy az egyik volt hülye vagy a másik vagy mindkettő kisebb avagy nagyobb mértékben
Re: nincs cím
#577442 Kissherceg Előzmény: #577365nekem Luxemburg volt meglepő
Re: nincs cím
#577407 prospero Előzmény: #577383Az első Orbán kormány teljesítményét leszámítva egyetértek, ugyanis az első Orbán kormány igenis prudensen gazdálkodott, mind a nemzeti vagyonnal, mind pedig a rendelkezésre álló bevételeivel.
"Az hogy hülyék vagyunk (nagy külkerhiány, hitelből fogyasztás) nem függ össze azzal, hogy az eu egy csomó pénzt ad nekünk." Elvileg nem kellene, hogy összefüggjön, ebben igazad van. De éppen azt hiszem Te mondtad, hogy mivel nem vagyunk "jófejek" kinéz nekünk egy kis bünti a kohéziós pénzek csökkentésével.
Szó szerint idézve: "És úgy tűnik, hogy a nagy magyarvirtuskodásnak köszönhetően ezt meg is fogják vonni részben tőlünk. "
Ha pedig az egyik irányba van összefüggés, akkor a másik irányba is kell, hogy legyen: azaz ez volt az ország kiszolgáltatásának "jutalma".
Re: nincs cím
#577383 xmann Előzmény: #577325Az hogy hülyék vagyunk (nagy külkerhiány, hitelből fogyasztás) nem függ össze azzal, hogy az eu egy csomó pénzt ad nekünk. Lehettünk volna kevésbé hülyék, leszabályozhattuk volna a hitelpiacokat jobban, nem kellett volna felvennünk egy csomó állami hitelt - amiből közszféra béremelés lett, amiből importcikkek fogyasztása. Lehetett volna prudensen eljárni, de nem ez történt. Ettől függetlenül itt az EU a jóságos nagybácsi, és nélkülük totálösszeomlás lenne itt.
Az meg hogy az elmúlt évtized így alakult kik tehetnek? A kormányok (igen, igen, az első orbán kormány is), az mnb, a pszáf és a bankok. És a hülye nép.
Re: nincs cím
#577365 prospero Előzmény: #577352Nyilván, ezért mondtam, hogy a külker mérleg forgalmát TÖBBNYIRE az EU-val szemben bonyolított kereskedelem adja, hogy adott esetben ez egy adóparadicsomon mondjuk Szingapúron keresztül, az mindegy.
Ukrajna és Törökország szempontjából is fontos, hogy a pozíciójuk hogyan alakul/t az EU-val szemben bizonyos időszakokban, de ezt most nyilván nem kérdés, mivel az eredeti kérdés az, hogy az EU tagok befizetései illetve kapott támogatásai hogyan viszonyulnak egymáshoz. Amibe szerintem bele kell számítani a kereskedelmi forgalmat is.