Megvonta Franciaország - Németország után a második legnagyobb euróövezeti gazdaság - kormánykötvény-kötelezettségeinek lehetséges legjobb, "Aaa" besorolását a Moody's Investors Service, egyebek mellett azzal a véleményével indokolva a döntést, hogy a francia gazdaság növekedési kilátásait számos szerkezeti probléma gyengíti, és emiatt egyre nehezebben megjósolható, hogy Franciaország mennyire lenne képes ellenállni bármely jövőbeni euróövezeti sokknak.
A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja keddre virradó éjjel, az európai és amerikai piaci zárások után Londonban közölte, hogy az eddigi "Aaa"-ról egy fokozattal "Aa1"-re rontja Franciaország szuverén adósosztályzatát, és az új besorolásra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagy érvényben. Az "Aa1" francia államadós-besorolás más hitelminősítők osztályzati módszertanában "AA plusz"-nak felel meg.
Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's már januárban megvonta Franciaországtól a legmagasabb - e cég metodikájában "AAA"-val jelölt - szuverén besorolást, egy fokozattal "AA plusz"-ra rontva a francia osztályzatot.
Franciaország a Moody's hétfőn bejelentett leminősítése nyomán így most már az intézményi kötvénybefektetők szempontjából is kikerült az "AAA/Aaa" osztályzatú államadósok köréből, a befektetési alapok ugyanis általában azokat a szuverén adósokat tekintik ebbe az elit osztályzati kategóriába tartozónak, amelyekre legalább két hitelminősítő ilyen besorolást tart érvényben.
Franciaországot a három nagy hitelminősítő közül most már csak a Fitch Ratings tartja nyilván "AAA" osztályzattal, de tavaly december óta e cégnél is negatív kilátású a francia besorolás.
Ennek komoly jelentősége lehet az euróövezeti válságkezelő rendszerek (EFSF, ESM) piaci finanszírozási költségei szempontjából, mivel e mechanizmusok második legnagyobb garantáló országa Németország után Franciaország.
A Moody's a francia leminősítés bejelentéséhez fűzött hétfő éjjeli londoni elemzésében a francia gazdaság növekedési kilátásait rontó tényezők közé sorolta a versenyképesség fokozatos, de kitartó hanyatlását - különösen Németországhoz, Nagy-Britanniához és az Egyesült Államokhoz mérve -, valamint a munkaerőpiac, illetve az áruk és szolgáltatások piacának régóta gondokat okozó merev struktúráját is.
A hitelminősítő szerint emellett bizonytalanabbá váltak Franciaország költségvetési kilátásai is. A Moody's ezzel kapcsolatban kiemeli, hogy túlzottan derűlátónak tartja a francia kormány GDP-növekedési várakozásait, amelyek 2013-ra 0,8 százalékos, 2014-től pedig 2,0 százalékos éves növekedési rátákat valószínűsítenek.
A francia hazai fogyasztásra az emelkedő munkanélküliség mellett adóemelések, az elkölthető jövedelmi hányad növekedésének lassúsága, valamint az ingatlanpiacon zajló korrekció is nyomást gyakorol. Valószínűtlen ugyanakkor, hogy a nettó export a gazdasági aktivitás hajtóereje lesz, tekintettel a csökkenő külső keresletre, különösen az olyan nagy külkereskedelmi partnergazdaságokban, mint Olaszország és Spanyolország - áll a Moody's elemzésében.
A hitelminősítő közölte: mindezek alapján továbbra is látja a kockázatát a költségvetési elcsúszásnak, és annak, hogy további államháztartási konszolidációs intézkedésekre lesz szükség.
A Moody's szerint a francia szuverén adósosztályzat leminősítésének fő tényezői közé tartozik az is, hogy - éppen a gazdasági növekedéssel, a költségvetési teljesítménnyel és a finanszírozási költségekkel kapcsolatos növekvő kockázatok miatt - egyre nehezebb megjósolni, hogy a francia gazdaság mennyire bizonyulhat ellenállóképesnek a jövőbeni euróövezeti sokkhatásokkal szemben. A cég szerint ebben az összefüggésben Franciaország "aránytalan mértékben" ki van téve az európeriféria kockázatainak a kereskedelmi kapcsolatok, illetve a bankrendszer révén.
Mindemellett még növekszik is Franciaország kitettsége az euróövezeti adósságválságnak, tekintettel azokra a megnövekedett euróövezeti forrásokra, amelyeket esetleg mozgósítani kell a bajba jutott államadósok és bankok megsegítésére az EFS/ESM rendszer, illetve az eurójegybank (EKB) mechanizmusai révén.
Ugyanakkor előállhat az a helyzet, hogy éppen Franciaország - hasonlóan más nagy és magasan besorolt valutauniós gazdaságokhoz - nem tudja majd igénybe venni szükség esetén ezeket a segélymechanizmusokat, mivel addigra esetleg kifogynak e támogató rendszerek forrásai - hangsúlyozták a Moody's elemzői.
A hitelminősítő szerint a negatív kilátás érvényben tartását a gyenge makrogazdasági környezet indokolja, és az, hogy a Moody's jelentős kockázatokat lát a kormány tervezett reformjainak kivitelezésére.
Mindemellett a cég szintén negatív kilátást tart érvényben azokra az "Aaa" besorolású eurótagállamokra, amelyekre várhatóan a legnagyobb pénzügyi teher hárul majd az EFSF, az ESM és az EKB támogatási műveleteiből. Így negatív a kilátása Németország, Hollandia és Ausztria "Aaa" államadós-osztályzatainak is - áll a Moody's indoklásában.
MTI
Legutóbbi hozzászólások
Re: nincs cím
#575498 Dr. ursi Előzmény: #575493aki nem mellesleg kiélhette magát látványberuházásokban :o))) és jól eladósította a francia nemzetet.
halála után már azé kimondták, leírták, hogy egy uccsó hazug szoci volt.
Re: nincs cím
#575493 Előzmény: #575467A 325-ig bedőlésnek semmi köze nem volt a kormány gazdaságpolitikájához, az egyszerűen egy uzsoramaffia által gerjesztett kormány és országbuktatási puccskisérlet volt, ami csúnyán hamvába hullott.
Egybéként, ne viccelj már velem, komolyan mondod, hogy 1995-ben még nem éltem? Akkor még javában államfő volt Mitterand :)
Re: nincs cím
#575467 xmann Előzmény: #575386Pontosan. megvárták a választást, nem azért hogy megnézzék "csicskaforma"-e az új elnök, hanem hogy megnézzék, hogy mit tesz. tesz-e olyat ami stabilizálja a költségvetést, és növekedést csinál? És mit látnak? Ugyanazt amit Matolcsynál - sőt még rosszabbat, mert Matolcsy legalább 2012-re eljutott oda, miután a forint beomlott 325-ig, hogy nem lehet többet költeni sokkal mint amennyi bevételünk van - tehát a franciák olyan intézkedéseket hoztak, ami a növekedést gátolja, és a hiányt sem tömi be.
le kellett volna korábban is már minősíteni? Nyilván BBB-t sem érdemel szerintem. Jogos volt viszont a mostani leminősítés? teljesen. Hollande nagyjából Mitterand színvonalán mozog, bár Te nem emlékszel rá, akkor még nem éltél. Egyszóval: ő a francia megyó.. Egy katasztrófa
Re: nincs cím
#575461 Előzmény: #575425Azért, mert ha buknak, akkor bukik a rendszer is.
Így például az, hogy számukra egy ország megítélése azt jelenti (besorolás szerint is!), hogy mekkora profitot lehet realizálni a részvénypiacon, azaz, hogy mekkora emelkedésre lehet számítani a tőzsdén és a kockázatos befektetéseken, magyarán, hogy ezek a KÉTES üzelmek mennyire biztonságosak és hogy az adott állam mennyire hithűen követi az uzsoramaffai gyarapodásának elsődleges irányelveit.
Magyarán, addig, amig kellő mennyiségű szeméten kellő mennyiségű hozam elérhető, addig az adósság AAA, amikortól kezdve a részvényeken nem lehet keresni, akkor mehet a leértékelés. Teljesen világossá és egyszerűvé kezd válni a módszertanuk, amely erre alapult, és amely MINDENT és MINDENKINEK az értékét és érdekét alárendelte annak, hogy a tőzsdék emelkedjenek.
Ezért is van az, hogy ahogy a gazdaság csökken, vagy baj van, vagy a társadalmi problémák előjönnek, akkor ennek részben következményeképpen a részvények és kétes befektetések profitábilitása is megkérdőjeleződik, tehát pontosan EZÉRT követelik azt, hogy a nép megnyúzása által is biztosítsák számukra a garantált profitot.
Ilyenkor jön az államok megzsarolása a leminősítéssel és forrásmegvonással, hogy arra kényszerítsék őket, hogy a népüket fossza ki az uzsoramaffia vagyonosodásának az érdekében, azaz, hogy folyamatos vagyontranszfert építsen ki és futtasson fel a néptől az uzsoramaffia irányába.
Re: nincs cím
#575431 Dr. ursi Előzmény: #575386ja.
a lényeg hogy már rég megérett a leminősítésre fo. , ahogy amúgy usa főleg ... de csak akkor minősítenek le az amik ha bevezetik a bankadót a tranzi adót a különféle szektoradókat.
több mint érdekes :o)))
-
mer h lehet az h nálunk jobban eladósodott és több hiánnyal bíró országok (amik a m-i krit) feljebb vannak nálunk minősítésileg ??? ja és bizonyítottan sokkal később sem, v agy fogalmunk sincs mikorra teljesítik majd a krit !!!
akkor hogy is van ez ?
ők még mindig ások, mi meg bóvlisok ?! :o)))
Re: nincs cím
#575425 Kissherceg Előzmény: #575386no ja, csöppet manipulatívak a minősítők, továbbra se értem miért nem vágták meg őket x mrd dollárra a kamuzásaikért..
Re: nincs cím
#575386 Előzmény: #575295Bocsánat, hogy belevauvauzok, de szeritem Dr. ursi arra kívánt utalni, hogy már régesrégen le kellett volna minősíteni (vö: Magyarország), de véletlenül pont akkor minősítik le, amikor az uzsormaffiának nem tetsző törvényeket fogadnak el ( [c] Matolcsy), csak nekik azért nem mernek úgy beszólogatni, mint nekünk. Hiszen Franciország az EUR zóna feltételeit MASSZÍVAN nem teljesíti (államadósság), a hiány is határozottan kérdéses, hogy tartható lesz-e, és nem 0,1%-okon értekezünk.
Vajon miért is nem minősítettek le eddig? Csak nem megvárták a választásokat, hogy mennyire lesz csicskaforma az új kormányfő? Hát nem érzel némi deja-vu érzést, hogy a tényelges csődben lévő Magyarországot nem minősítették le, hanem kitömték pénzzel (ténylegesen: elképesztően eladósították) a választások előtt, a csődtől pedig fényévekre lévő Magyarországot szinte azonnal vágták bóvliba, ahogy a választások után nem csontig benyaló kormány jött?
Re: nincs cím
#575295 xmann Előzmény: #575267Orsi, nézd már meg mi van Franciaországban, mielőtt beírsz: gyors eladósodás, egyre kevésbé versenyképes, hatalmas, fenntarthatatlan állam. Nem azért minősítik le mert a bankokat adóztatják hanem azért mert adóztatnak, ahelyett hogy a mostmár svédnél is jóval nagyobb ellátórendszerét, az európai viszonylatban is csúcstartó közszféráját építené le.
azért minősítette le az …
#575267 Dr. ursiazért minősítette le az amcsi mert megadóztatta a bankokat és az energiaszektort is.
ezek nem kecmecelnek.
megmutatják hogy franciaország nem elég nagy ahhoz hogy ilyet simán megússzon.
oda fognak még nekik vágni rendesen... lehet figyelni.
az lesz majd szép amikor lagarde asszonyság majd beszól saját hazájának ...
Re: nincs cím
#575037 Fornit Előzmény: #575032Leminősítés??
Akkor ma is emelkednek a piacok :)