Akciótervet készít elő a válságba jutott európai autógyártás támogatására az Európai Bizottság (EB) az ágazatban foglalkoztatott 12 millió ember munkahelyének védelmében - értesült a Focus című német hírmagazin.
A lap szerint a tervet a következő napokban mutatja be Antonio Tajani, az EB iparért és vállalkozáspolitikáért felelős alelnöke. Az ágazat támogatására átcsoportosított uniós forrásokból egyebek mellett az autógyártó cégek fejlesztési részlegei részesülhetnének egy 2020-ig felhasználható, összesen 80 milliárd eurós kutatás-fejlesztési alapon keresztül.
A brüsszeli bizottság a fejlesztések támogatásával azt kívánja elérni, hogy az autóipar mindinkább vegyen részt az éghajlatváltozás elleni küzdelemben. A súlyos értékesítési válság miatt elkerülhetetlen gyárbezárások hatásit pedig szociális programokkal próbálja majd enyhíteni a német hírmagazin hét végén közölt értesülése szerint.
Az Európai Unióban az értékesített kocsik száma folyamatosan csökken. A legutóbbi, szeptemberi adatok szerint a visszaesés 12 hónapja megszakítás nélkül tart. Szeptemberben összesen 1,1 millió autót adtak el az EU-ban, ami 10,8 százalékos csökkenés az egy évvel korábbihoz képest. Egyes piacokon az átlagot jóval meghaladó mértékű az értékesítés visszaesése, Olaszországban például 25,7 százalékkal csökkent az eladott kocsik száma.
A gyártók a visszaesés miatt sorra jelentenek be megszorításokat, elbocsátásokat. Egyebek között az Opelnél és a Fordnál vannak napirenden üzembezárások, a PSA Peugeot-Citroen pedig októberben 7 milliárd eurós állami gyorssegélyt kért a pénzügyi helyzete stabilizálásához.
MTI
Legutóbbi hozzászólások
Re: nincs cím
#570308 Justice Előzmény: #570250Elég lenne egy kicsit kinyitni a szemeket: USA/CANADA 4 légzsák, 4 elektromos ablak alap! Európában ezek mind luxus! Ezek után jönnek az alkatrész zsibizések és a biztosítással történő manipulálások.
Ész nélkül nem lehet letolt gatyával futkorászni, garanciát meg onnan lehet elvárni ahol van árban rejlő minőség és nem a vicces készletből reparálják a bringát.
Canadában árgaranciás szolgáltatások vannak, betartatják: itt árversenynek nevezett fusi van ,munkaidő után. Garancia nem kell, óóóóóócsó legyen...szólt a megrendelő...Ezt nehéz megmenteni:Fejcsere és szemléletváltás kell!
Re: nincs cím
#570250 Kissherceg Előzmény: #569987behalok:
Példa nélküli, amit a koreaiak tesznek annak érdekében, hogy visszanyerjék vásárlóik bizalmát Észak-Amerikában. Pedig csupán néhány decivel fogyasztottak többet az autók a gyári adatnál.
Itt Európában fenn sem akadunk azon, hogy az autók többsége akár literekkel többet fogyaszt száz kilométeren, mint a gyár által megadott adat. Amerikában azonban más a helyzet: a hatóság megköveteli a pontos tájékoztatást, így a Hyundai és a Kia most kellemetlen helyzetbe került. Legtöbb modelljükön ugyanis kedvezőbb fogyasztási adatokat tüntettek fel a valóságosnál, és ez kiderült. A vásárlók egy része ugyanis az EPA – a környezetvédelmi ügynökség – segítségét kérte, amely egy vizsgálat során kiderítette, hogy valóban van eltérés az elméleti és a valós fogyasztás között. Nem kell literekre gondolni, az átlagfogyasztás vegyes ciklusban 2-3 decivel több 100 kilométeren, mint a megadott érték.
Az igazán hihetetlen az, hogy az autógyártó minden egyes tulajdonost kártalanítani próbál. Ez azt jelenti, hogy nagyjából 900 ezer autótulajdonos kapja vissza annak a benzinnek az árát, amennyivel az autó eddigi használata során átlagosan többet fogyasztott a korábban beígértnél. Ezen felül 15%-nyi fájdalomdíjat is kapnak a tulajdonosok, amiért rossz tájékoztatást kaptak.
Nagy összegről persze nincs szó – átlagosan úgy 90 dollárt kapnak a Hyundai és Kia tulajdonosok, ami 20 ezer forint körüli összegnek felel meg – és a gyártót sem fogja földhöz vágni az a bő 80 millió dollár, amit kártalanításra költ. Sokkal kellemetlenebb a két márkanevet ért kár, amelyet csak úgy lehet esély csökkenteni, ha a vevők úgy érzik, a két koreai márka maximálisan vállalja a felelősséget saját hibáiért.
elég egyértelmű, hogy az…
#569987 Kisshercegelég egyértelmű, hogy az olcsóbb kategóriát koreai, Japán és hamarosan kínai, indiai gyártók uralják. Persze ott van a fiat, ami meglepően jól teljesít, de nem értem, hogy minek kell mesterségesen mutyizni a piacot. Illetve értem, csak szomorú...