Szeptemberben tér vissza Magyarországra az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) delegációja - mondta Orbán Viktor miniszterelnök szerdán budapesti sajtótájékoztatóján.
A kormányfő kérdésre közölte: azt várják, hogy az IMF és az EU közös delegációja adjon át a kormánynak egy "helyzetösszesítést", abban jelölje meg azokat a pontokat, amelyekben szerintük változtatni kell a gazdaságpolitikán, nevezzék meg az előfeltételeiket, és mondják el a véleményüket a 2013-as büdzsé szerintük módosítandó pontjairól. Szeptemberben ezeket a felvetéseket a kormány érdemben meg fogja válaszolni - mondta Orbán Viktor, aki biztatónak nevezte keddi tárgyalását az IMF/EU-delegációval.
A miniszterelnök elmondta: a kormány tanulmányozni fogja az Európai Központi Bank (EKB) fenntartásait a jegybankra is kivetett tranzakciós illetékkel kapcsolatban. Nyomatékosította ugyanakkor: a pénzügyi szektornak - ideértve a nemzeti bankot is - képesnek kell lennie arra, hogy előállítsa a munkahelyvédelmi akciótervhez szükséges forrásokat.
Az európai és a magyar válságkezelés között éppen az a különbség, hogy míg az EU a bankokat védi, addig a magyar kabinet a munkahelyeket - fogalmazott a miniszterelnök.
Az Európai Központi Bank (EKB) kedden nyilvánosságra hozott jogi szakvéleménye szerint a pénzügyi tranzakciós illeték sérti a Magyar Nemzeti Bank (MNB) függetlenségét, uniós harmonizáció nélküli bevezetése pedig torzulásokat okozhat a pénzügyi piacokon és a reálgazdaságban. Az illeték kivetése az MNB monetáris politikai műveleteire nem egyeztethető össze az MNB szervezeti és működési függetlenségének követelményével - mutatnak rá.
Az IMF/EU tárgyalóküldöttsége itteni tárgyalásai során megbeszéléseket folytatott Orbán Viktor miniszterelnökkel, Varga Mihállyal, a hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszterrel, főtárgyalóval, és Rogán Antallal, a Fidesz frakcióvezetőjével, a parlament gazdasági bizottságának elnökével.
Szerdán az IMF képviselői tárgyaltak a hat szakszervezeti konföderáció vezetőivel. A több mint egyórás megbeszélésen a Magyarországi Szakszervezetek Országos Szövetségét, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumát (SZEF), az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülést (ÉSZT) és az Autonómokat az elnökök, míg a Liga Szakszervezeteket és a Munkástanácsok Országos Szövetségét vezető tisztségviselők képviselték. A tárgyalás az IMF/EU-delegáció kezdeményezésére jött létre, megállapodásuk értelmében a megbeszélésről részleteket egyik fél sem közölt.
Az ÉSZT, az MSZOSZ és a SZEF által az MTI-hez eljuttatott közös közlemény megállapítja: "fontosnak tartjuk, hogy a tárgyalásokat előkészítő konzultáció sorában a tárgyaló delegációt érdekelte a magyar szakszervezetek véleménye is. Sajnáljuk ugyanakkor, hogy a magyar kormány nem ugyanígy gondolkodik és cselekszik."
A Liga Szakszervezetek külön közleményben közölte: az IMF képviselői kíváncsiak volta arra, hogy a szakszervezetek miben látják a magyar gazdaság problémáinak gyökerét. A szakszervezetek részéről elsősorban a foglalkoztatásról esett szó - jelezték.
Az IMF/EU küldöttsége az elmúlt mintegy másfél hét során találkozott Pleschinger Gyulával, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkárával is, a delegáció tárgyalt Simor Andrással, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökével, illetve a jegybank szakértőivel.
A delegáció konzultált a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, a Magyar Nemzeti Bank, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, illetve a főváros, valamint kereskedelmi bankok vezetőivel is. Simor András az MNB keddi sajtótájékoztatóján hangoztatta: minél előbb szükség van az IMF/EU-megállapodásra. A jegybank elnöke tájékoztatása szerint az IMF/EU küldöttsége a monetáris tanács tagjaival is tárgyalt kedden kora délután. Az IMF/EU-delegációt kedden fogadta Simor András jegybankelnök is. Varga Mihály a Figyelő múlt csütörtöki számában közölt interjúban elmondta: abban állapodtak meg, hogy a tárgyalásokat menet közben nem kommentálják.
A tárca nélküli miniszter az interjúban az IMF-fel és az EU-val a tárgyalások addigi menetéről annyit közölt, hogy tárgyilagos megbeszélés keretében ismertették, hogy 2013-14-re milyen makropályát várnak, s az IMF, az Európai Unió és az Európai Központi Bank képviselői is elmondták, hogyan látják a helyzetet.
Az interjúban arra a felvetésre, hogy valóban három évre 15 milliárd euró hitelt szeretne a kormány, aláhúzta: "ez nem kormányálláspont, ezt én nyilatkoztam, abból kiindulva, hogy a piaci várakozásokhoz ez van legközelebb". A várható hitelmegállapodásról elmondta: "amíg a tárgyalásokon hivatalosan is el nem hangzik, hogy mit kínál az IMF, addig van mozgástér. "Egyébként továbbra is abból indulunk ki, hogy elővigyázatossági megállapodást szeretnénk kötni."
Varga Mihály a Figyelő felvetésére, hogy Orbán Viktor a tranzakciós adó kapcsán kizártnak tartotta, hogy ebből engedjen Magyarország, miután országgyűlési döntés van róla, kiemelte: a magyar kormány nem engedhet ilyen kérdésekben, hisz az a feladata, hogy a parlamenti döntéseket végrehajtsa.
Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója az MTI-nek kedden a tranzakciós illeték kapcsán azt mondta: az EKB véleményének publikálása nem befolyásolhatja a IMF/EU-küldöttség mostani magyarországi tárgyalásait. Németh Dávid, az ING Bank elemzője úgy vélekedett, a magyar kormány a gazdasági diplomácia nyelvén "komoly dorgálást" kapott az EKB-tól, és ez előrevetíti, hogy az EU is hasonló álláspontra helyezkedik.
MTI
Legutóbbi hozzászólások
Re: nincs cím
#536876 banyaiz Előzmény: #536789:) érdekes pont ugyanezt gondoltam én is, csak arról amiket te mondasz a témáról.
Te menthetetlen vagy. …
#536789Te menthetetlen vagy.
Ennyi hülyeséget összeírni azért, hogy a lázálmodat igaznak akarjad kihozni, hát tényleg nincs rosszabb, mint amikor a hülyeség szorgalommal és kitartással párosul. Ezekre már írni sincs mit, mert számomra teljességgel színvonalon aluli.
Re: nincs cím
#536667 banyaiz Előzmény: #536661Amire szeretett vezetőnk gyorsan elkezdett hamut szórni a fejére , korbácsolni a saját hátát, és mea culpázni. :) Csak ez kevés.
Re: nincs cím
#536665 banyaiz Előzmény: #536485Elképzelem ahogy a kötvénypiac meghatározó tényezői nagyon jónak látnak mindent Imf nélkül is, de nem fektetnek be mert a nem tudom ki elhitette velük, hogy minden rossz. Ez nagyon életszerű. :)
Fogalmazzunk inkább úgy, hogy Magyarország a stabilizációs törekvések ellenére még mindig igen sérülékeny. És ezek a stabilizációs törekvések (főleg a nem ortodox elemei, nem a Széll prg) eléggé vitatottak hasznosságukat , és fenntarthatóságukat illetően.
Nézd meg egyszer mit mondott az Imf mielőtt elmentek nyári szünetre. Mit várnának. Nem találok benne semmi ördögtől valót.
Re: nincs cím
#536661 banyaiz Előzmény: #536484De nem is a bankok elleni háború, vagy az mnyp szétverése. :)
Ahogy Demján papa mondta "Beruházások nélkül nincs nem ortodox gazdaságpolitika Viktor" :)
Re: nincs cím
#536485 Előzmény: #536433"De ha neked van igazad miért bonyolódunk egyáltalán bele a tárgyalásokba naponta elmondva, hogy gyorsan meg akarunk egyezni?"
Mert a hazáruló uszító liberálnáci csűrhe elhitette az egész világgal azt, hogy Magyarország csődben van(!), és ha nem kap azonnal pénzt, akkor összeomlik! ERRE muszáj volt meglépni azt, hogy "rendben, akkor tárgyalunk", hiszen különben tényleg KO-ra tették volna ezek a gazemberek az országot. Azóta látható, hogy ebből semmi sem volt igaz, ezért kellett az IDŐ, hogy láthatóvá váljon, semmi szükségünk nem volt és nincs erre a megszálló bandára.
Re: nincs cím
#536484 Előzmény: #536445"A miénk mondjuk nehezen tud romlani mivel jószerével nem is létezik, vagy nagyítóval kell vizsgálni."
És ezen nyilván az ingatlanadó, a vagyonadó és a progresszív szja fog változtatni, ugye?
Re: nincs cím
#536445 banyaiz Előzmény: #536425Úgy tudnám összefoglalni erről a véleményem, hogy a tények hibás felmérése, vagy figyelemen kívül hagyása után ,egy hibás logikai úton ,egy hibás következtetésre jutsz.
Szeretném én azt látni, hogy a magyar gazdaság úgy "recsegjen ropogjon" mint egy német, vagy egy Usa gazdaság.
A miénk mondjuk nehezen tud romlani mivel jószerével nem is létezik, vagy nagyítóval kell vizsgálni.
Re: nincs cím
#536433 banyaiz Előzmény: #536413Ennél kicsit összetettebb hatása van. Bizalom, befektetői, országgal szembeni , Ft-al , kötvényekkel, részvényekkel , magyar eszközökkel szembeni, a kormány gazd poljának egyfajta legitimációja. Biztos forrás kötvénypiac esetleges befagyása esetén is. Egyfajta garancia a racionális gazdasági lépésekre és a politikusi populizmus mérséklésére.
De ha neked van igazad miért bonyolódunk egyáltalán bele a tárgyalásokba naponta elmondva, hogy gyorsan meg akarunk egyezni? Nem volna tisztább, ha valóban csak ennyit jelent ezt a matekot levezetni a világnak, hogy annyit sem nyerünk rajta saját számítások szerint amennyit egy kisebb kaliberű forradalmárunk 1 hónap alatt elszór, vagy ellop vmi közbeszerzés egyéb ügyek kapcsán, és egyáltalán nem is tárgyalni? :)
Re: nincs cím
#536425 Előzmény: #536413"Az Imf-nek pedig azt kell eldöntenie milyen feltételekkel merjen hitelezni ilyen nem ortodox polgárokat akiknek az elképzelései sokszor elég egyediek, hogy finom legyek, mondhatni népmeseiek, illetve tündérmeseiek."
Basszus, ez pedig már az arcátlanság és a magyerellenesség egyik csúcsa. Aki csak eddig az Imperial Monetary Forces megszállása mellett döntött, mind megbánta, akihez pedig most betették a lábukat, az még nagyobb sz*rban van, mint előtte volt. Egész Európa recseg-ropog és már Németország és Anglia sincs biztonságban, erre itt van ez a kis ország, ami a teljes egész pályás letámadás ellenére betartja az ígéreteket, hozza a számokat és mint kiderült, mindezt (lényegileg) kifogástalanul EU konform Alkotmány, sarkallatos- és egyéb jogszabályok alapján, ráadásul csökkenő adósság mellett (amiben a manyup visszaszerzése éppen NEM játszott eddig szerepet).
Ha van ország, akire nem lehetne pénzt bízni, az az USA-EUR zóna TELJESSÉGE, de pont Magyarország az, amire lehetne.
Az, hogy mi élesen szembenállunk az US Empire pénzügyi maffiájának világuralmi törekvéseivel, az nyilván nem tetszik neki, de ez hadd legyen az ő bajuk és ne a miénk, és ne kelljen már arra a tróger gazember szintre lemenni, ahol ők vannak és ők """léteznek""".