Megvonta Olaszország eddigi elsőrendű "A" kategóriás adósminősítését pénteken a Moody's Investors Service, egyebek mellett az olasz gazdaság és az euróövezeti periféria egészének adósminőségi és finanszírozási kockázataival indokolva a lépést.
A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja az európai és az amerikai piaci zárások után, péntek hajnalban Londonban bejelentette, hogy az olasz kormánykötvény-kötelezettségek besorolását az eddigi "A3"-ról két fokozattal - a köztes "Baa1" kihagyásával - "Baa2"-re rontotta, és az új osztályzaton is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben.
A "Baa2" osztályzat is még befektetési ajánlású szint, de már csak két fokozatnyira van a befektetésre nem ajánlott "Ba" sávtól.
A leminősítés indoklásában a Moody's kiemeli, hogy véleménye szerint Olaszországnak ma nagyobb valószínűséggel kell szembesülnie finanszírozási költségei további meredek emelkedésével vagy piaci hozzáférésének elvesztésével, mint öt hónappal ezelőtt, amikor a cég legutóbb minősítési lépéseket tett Olaszországgal szemben.
A Moody's szerint ennek oka a mind törékenyebb piaci bizalom, a Görögországból és Spanyolországból eredő járványveszély, valamint a külföldi befektetői bázis már érezhető eróziója. A hitelminősítő szerint a spanyol bankrendszer a feltételezettnél nagyobb hitelveszteségeket fog elszenvedni, Spanyolország finanszírozási kihívásai pedig a korábban gondoltnál jelentősebbek.
A Moody's elemzése szerint a szuverén adósságpiaci helyzet normalizálódása hosszú évekbe telhet, a politikai eseménykockázat és a szuverén törlesztésképtelenség előfordulási kockázata pedig a válság elhúzódásával egyre növekszik.
Mindemellett a görögországi fejlemények is kedvezőtlen fordulatokat vettek 2012 eleje óta, és az elmúlt hónapokban érdemben nőtt annak a kockázata, hogy Görögország távozik az euróövezetből. Ebben a környezetben Olaszország magas adósságszintje, a 2012-2013-as időszak jelentős - évi 415 milliárd eurós, az olasz hazai össztermék (GDP) 25 százalékának megfelelő - finanszírozási igénye, valamint a külföldi befektetői bázis zsugorodása növekvő likviditási kockázatokat teremt - áll a Moody's pénteki elemzésében. A Moody's a leminősítés fő tényezői közé sorolta azt a várakozását is, hogy az olasz GDP-érték az idén 2 százalékkal csökken, és ez rontja a költségvetési célok elérésének kilátásait.
A hitelminősítő szerint mindemellett - tekintettel az olasz gazdaság méretére és az olasz kormány adósságterhére - megvannak a korlátai annak, hogy az euróövezeti mentőalapokból (EFSF/ESM) milyen mértékben lehetne támogatást nyújtani Olaszországnak, azzal együtt is, hogy a június végi EU-csúcson előterjesztett elképzelések szerint ezeknek a mechanizmusoknak a forrásait közvetlenül is fel lehetne használni a szuverén finanszírozási piacok stabilizálására.
Ugyanezt a problémát már más nagy londoni házak is felvetették. Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőcég, a Capital Economics közgazdászai a június végi EU-csúcs utáni értékelésükben kiemelték azt a véleményüket, hogy bár az elhatározott változtatások "kissé megkönnyítették" az ESM felhasználását a bankok aládúcolására és kötvényvásárlásra, továbbra is kételyek merülnek fel azonban azzal kapcsolatban, hogy e mentőeszköznek megvan-e a kellő "tűzereje". A Capital Economics számításai szerint ugyanis az ESM 400 milliárd eurós - a már elhatározott spanyol banki segélycsomag levonásával számolt - kapacitása az olasz és a spanyol kötvénypiacon forgó államadósságnak hozzávetőleg a 15 százaléka.
Az utóbbi időszakban ismét sorra minősítik le a nemzetközi hitelminősítők az euróövezeti országokat az adósságválság okozta kockázatok miatt. Június végén Ciprustól a befektetési ajánlású államadós-osztályzatot vonta meg a Fitch Ratings, nem sokkal korábban pedig a Moody's agresszív mértékben, egyszerre három fokozattal a befektetési ajánlású adósosztályzati sáv alsó szélére minősítette le Spanyolországot, a spanyol bankrendszer feltőkésítésének várható államadósság-növelő hatására hivatkozva.
A legnagyobb londoni adósságpiaci adatszolgáltató csoport, a CMA legújabb, idei második negyedéves összesítése szerint a világ tíz legkockázatosabb államadósa közül öt az euróövezet tagja. A CMA listáján Görögország áll az élen, és a legkockázatosabb tíz államadós között van a valutauniós országok közül Ciprus, Portugália, Írország és Spanyolország is, olyan országokkal együtt, mint Argentína, Pakisztán, Venezuela, Ukrajna és Egyiptom.
MTI
Legutóbbi hozzászólások
Re: Leminősítette Olaszországot az S&P
#639441 walex Előzmény: #639432Unicredit, CIB olasz leány. Majd érdemes lesz figyelni a jövőben, hogy mit változtatnak, ha esetleg az olaszok bóvliba kerülnek.
Épp nemrég olvastam egy régi cikket, hogy a hitel/betét arány 124% volt tavaly, 2008-ban 170% felett volt. Szerintem arra hajtanak most, hogy idén meglegyen a 100% környéke (fiókbezárás, betéti kamatok durva csökkentése, befürdött hitelekből megkapott ingatlanok aukciója, stb.), szemmel láthatóan behúzták a kéziféket és drasztikus költségcsökkentésbe kezdtek.
http://index.hu/gazdasag/2012/persely/2012/10/03/a_fiatalok_szivesen_sporolnak/
Re: Leminősítette Olaszországot az S&P
#639432 Előzmény: #639329Az még csak hagyján, de képzeljed el azt, amikor majd arra hivatkozva fogják a devizahitelek költségeit emelni, hogy Olaszország CDS felára emelkedik és hogy emiatt drágábban jutnak forráshoz.
Nem mellesleg, ha meg nem teszik, akkor azért lesz roppant kellemetlen érv velük szemben egy bírósági perben, hogy hogyan létezik az, hogy az anyabank forrásköltségeinek a drágulása nem jelenik meg a hitelben, miközben egy arra nézve indifferens ország CDS árazása beépült a költségek közé.
Re: Leminősítette Olaszországot az S&P
#639329 walex Előzmény: #639327Olaszok bóvlik lesznek, akkor ott is lehetnek szép mozgások.
Nem tudom, olasz bankok (amik nálunk is jelen vannak), mennyit fognak szenvedni emiatt és annak lesz-e hatása a magyarországi fiókjaikra.
Re: Leminősítette Olaszországot az S&P
#639327 Kissherceg Előzmény: #637905Az ország besorolásának rontásával párhuzamosan az UniCredit és az Intesa Sanpaolo hitelminősítése is egy fokozattal BBB-re változott (szintén további leminősítést valószínűsítő negatív az új kilátás), míg a Generali biztosító besorolása A-ra romlott negatív kilátás mellett.
Az S&P a fentiek mellett a Mediobancat is leminősítette, illetve bejelentette, hogy 23 olasz hitelintézetet vett fel a negatív figyelőlistájára, amelyek kapcsán a következő hetekben hoz döntést, hogy valóban leminősíti-e őket.
Az S&P felőli péntek esti lépés az olasz piacok zárása után érkezett, az amerikai és európai határidős részvényindexekben, illetve az euró árfolyamában nem okozott érdemi kilengéseket. Ugyanez volt elmondható a Fitch szintén péntek este érkezett francia leminősítésének piaci hatásairól is.
Re: Leminősítette Olaszországot az S&P
#637905 walex Előzmény: #637846Valószínűleg bóvliba vágják őket is rövidesen, akkor lesz majd csak ATH. :D
Re: Leminősítette Olaszországot az S&P
#637846 Fornit Előzmény: #637842Holnap rally. :)
Leminősítette Olaszországot az S&P
#637842 walexhttp://www.portfolio.hu/gazdasag/leminositette_olaszorszagot_az_sp.3.186438.html
Re: nincs cím
#531318 Fornit Előzmény: #531299Na megvan az emelkedés oka: a leminősítés...
Re: nincs cím
#531299 Balázs István Előzmény: #531116Erre mi mást lehetne tenni, mint ralizni egy qnagyot.
Re: nincs cím
#531133 Atesz11 Előzmény: #531116Mókuskerék az egész,újabb hitelek felvétele,hogy a régebbieket törleszteni lehessen!
Jól kitalálták az egészet!