Nyílt levelet írt Simor András a miniszterelnöknek, hogy hozzájáruljon a jegybank függetlenségének feltételeihez. A levelet pdf-ből másoltam, ezért sajnos nincsenek ékezetek.

Tisztelt Miniszterelnok Ur!

A magyar kormány és az Európai Unió közötti, a Magyar Nemzeti Bankot érintő jogvita egyik sarkalatos pontja a jegybanki vezetők bérezésének mandátum közbeni módosítása. A Magyar Nemzeti Bank döntéshozói fizetésének konzultációt mellőző, és a jegybanki vezetők hivatali ideje folyamán történő egyeztetés nélküli módosítása ugyanis sérti a jegybanki függetlenségét, ezért mind az európai uniós, mind a magyar joggal összeegyeztetetlen.

Szeretném hangsúlyozni, hogy a jegybanki döntéshozók bérezésének módosítása egyúttal diszkriminatív is, hiszen a jegybank alkalmazottai sem nem közalkalmazottak, sem nem köztisztviselők, hanem egy állami tulajdonban lévő részvénytársaság vezető tisztségviselői. A fizetést rnaximalizáló rendelkezések más, állami tulajdonban álló gazdasági társaságok, állami bankok vezetőire pedig nem vonatkoznak. A jegybanki függetlenség megsértése ellentétes az Európai Unió működéséről szóló szerződéssel, amely Magyarországon közvetlen hatállyal bír, tehát a magyar jog része.

Ráadásul, mivel Magyarország az EU csatlakozásról népszavazással döntött, az Országgyűlés a magyar választópolgárok által közvetlenül támogatott uniós szerződést sértette meg. A döntést nemcsak a Magyar Nemzeti Bank, hanem több alkalommal az Európai Központi Bank és az Európai Unió is összeegyeztethetetlennek tartotta az európai jogrenddel, és annak a jegybanki függetlenséget tiszteletben tartó módosítására kérte a magyar kormányt. Magyarország kormánya 2011. november 17-en bejelentette, hogy hitelkérelemmel fordul a Nemzetközi Valutalaphoz és az Európai Unióhoz,

Az előzetes informális tárgyalások során mind az IMF, mind ez EU felhívta a kormány figyelmét arra, hogy a hitel-megállapodás egyik feltétele a jegybanki függetlenség maximális tiszteletben tartása. En magam több alkalommal - Önnek személyesen is - elmondtam, hogy véleményem szerint a nemzetközi szervezetekkel kötendő megállapodás egyik alapfeltétele a fentiekben említett jogsértés megszüntetése. Meggyőződésem, hogy az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap csak olyan országnak nyújt hitelt, amely tiszteletben tartja a jegybank függetlenségét, az EU működéséről szóló szerződést és saját törvényeit.

Éppen ezért több alkalommal - legutóbb a tavaly november 23-i kormányülésen, illetve január 19-én a nemzetgazdasági miniszter úrral folytatott találkozón - felajánlottam, hogy folytassunk a kérdésről tárgyalásokat, az MNB vezetői semmilyen jövedelemhez nem ragaszkodnak. Mint azt Ön is tudja, javaslatomra azóta sem kaptam választ. A jegybanktörvény a jegybanki döntéshozók fizetésére vonatkozó jogsértő rendelkezéseinek módosítása, a jegybanki függetlenség tiszteletben tartása Magyarország elemi érdeke. Jóllehet a magyar kormány és az EU közötti jogvitának a Magyar Nemzeti Bank nem alanya, hanem tárgya, Magyarország érdekeit mindenekelőtt szem előtt tartó jegybankárként és állampolgárként a magam eszközeivel szeretném a kormányt támogatni a kialakult helyzet feloldásában.

Ahogy azt többször is kifejtettem, számomra a jegybanki döntéshozók fizetésének ügye soha nem a pénzről, hanem a jegybanki függetlenség megvédéséről, a jogszerűség maradéktalan betartásáról és helyreállításáról szólt. Ugyanakkor hiszem azt is, hogy hazánk érdeke az, hogy mielőbb hozzáférhessen az ország biztonságát garantáló nemzetközi pénzügyi védőhálóhoz. Ezért a következő felajánlást teszem. Vállalom, hogy a jogsértő törvénymódosítás hatályba lépésének időpontjától (2010. szeptember) számítva jegybankelnöki mandátumom lejártáig, azaz 2013. március 3-ig havi egyetlen forintért végzem munkámat.

Mindehhez azt kérem, hogy, az Országgyűlés támogassa a jegybanktörvény jegybanki döntéshozók fizetésére vonatkozó jogsértő rendelkezéseinek a jogszerűség és a jegybanki függetlenség elvét tiszteletben tartó helyreállítását. A törvényesség helyreállítása után a nekem járó minden járandóságról - 2010 szeptemberéig visszamenően mandátumom lejártáig lemondok, és a teljes összeget hátrányos helyzetű, tehetséges közgazdászhallgatók tanulmányainak támogatására ajánlom fel.

Budapest, 2012. február 23.

[PDF:simor.pdf]