Valódi gazdaságélénkítő kezdeményezések helyett országértékelésében Barack Obama elnök inkább a saját teljesítményének védelmezésére és a társadalmi igazságtalanságok populista ostorozására összpontosított - hangsúlyozták szerdai beszámolókban a vezető amerikai napilapok.
"A javaslatok egyike sem merész, a gazdaság felélesztésére irányuló lépés (...), Obama üzenetének lényege ezzel szemben az volt, hogy Amerika leggazdagabbjainak többet kell tenniük annak érdekében, hogy Amerikát kihúzzák jelenlegi pénzügyi helyzetéből" - hangzott a The Washington Post beszámolója, amely szerint az elnök a választók előtt a boldogulásukért küzdő középosztálybeli családok védelmezőjeként állította be magát.
A lap szerint beszédében - amely a "kampány nem hivatalos kezdetét" jelenti - Obama populista hangokat ütött meg, amit potenciális republikánus kihívói "osztályharcnak" minősítettek, de ez a megközelítés, főképpen a független szavazók körében, növeli az elnök támogatottságát. Publicisztikáikban a The Washington Post szerzői rámutattak, hogy a kongresszus megosztottsága miatt az elnök programjának aligha van esélye a jóváhagyásra. A lap vezércikkben kifogásolta, hogy az elnök a költségvetési deficit kérdésében nem tett többet retorikai utalásnál.
A The Wall Street Journal ugyancsak populistának minősítette az országértékelést, rámutatva, hogy a leggazdagabb amerikaiak fokozottabb megadóztatásának, a jelzáloghitel-válság újabb kivizsgálásának, valamint a hazai ipar támogatásának ígéretével Obama "az adórendszerbeli és a szélesebb értelemben vett gazdasági egyenlőtlenségek által szorongatott amerikaiak támaszaként" pozícionálta magát. A gazdasági lap úgy vélekedett, hogy a munkabéradó-kedvezmény egy évvel történő meghosszabbításának kivételével Obama elképzeléseinek kevés esélyük van a kongresszusi jóváhagyásra. "Ha lett volna bármi kétely is azzal kapcsolatban, hogy Obama kampánybeszédnek szánta-e az üzenetét, (az elnök) eloszlatta azokat, abba olyan rendelkezéseket beemelve, amelyek a lehetséges támogatói, a spanyolajkúak, a nők, a Wall Street-ellenes csoportok, a szakszervezetek és a környezetvédők számára rokonszenvesek" - írta a lap.
A The Wall Street Journal rámutatott, hogy két órával beszédének elmondása előtt az elnök e-mailben üzente meg támogatóinak: "ma este meg fogjuk határozni az előttünk álló év hangvételét". "Rendes esetben egy elnök a negyedik évének kezdetén a saját teljesítményére hivatkozva szállna versenybe, az általa elfogadtatott törvényekre helyezve a hangsúlyt. Obama azonban konkrétan nem tehet így, mert a gazdaság élénkülése annyira gyenge, és mert az általa elfogadtatott törvények annyira népszerűtlenek" - írta vezércikkében a The Wall Street Journal.
A The New York Times szerint Obama az országértékelésben ígéretet tett rá, hogy egyensúlyt teremt Amerika gazdagjai és a társadalom többi része között, megpróbálva úgy bemutatni a választási évet, mintha annak során az ő, a szilárd gazdaság megteremtésére irányuló vezető szerepe és a múlt felelőtlen politikája között kellene dönteni, amely a gazdasági összeomláshoz vezetett. A lap vezércikkében rámutatott, hogy Obama az unió helyzetéről tavalyi országértékelése óta magabiztosabbá vált, "de keményebben kell fellépnie". "Az unió helyzetéről szóló beszéd erre alkalmat nyújtott, amelyet nem fecsérelt el" - hangzott a szerkesztőségi állásfoglalás. "Sokat ismét megszólaltatott a tavalyi témák közül, de a hangvétele élesebb volt, és sokkal nagyobb készséget mutatott a felelősség megosztására, külön kiemelve a pénzügyi ágazatot annak túlkapásai miatt és azon politikusokat, akik még mindig eltökélten állnak ki a gazdagoknak nyújtott adócsökkentések védelmezése mellett, és ellenzik a pénzügyi szabályozást, amelyre égető szükség van" - írta The New York Times.
MTI
Legutóbbi hozzászólások
Re: nincs cím
#472398 Bendeguz Előzmény: #472298Biztos a Viktátor meg a mocskos Fityisz műve! Már Obama is a zsebükben van! Meneküljünk a Hold sötét oldalára a 3. Birodalom bunkerébe. :D
Re: nincs cím
#472298 Shlg1 Előzmény: #472297most hallgatom a beszédet és mit hallok: bankokra kivetett különadó (nem átmeneti).... ez akkor most unortodox? amerikában?
igazat írnak
#472297 Kisshercegigazat írnak