A Visa Europe szerint a Visa kártyás költések éves szinten 14 százalékos növekedést mutattak Európában, ami összesen több mint 1.160 milliárd euró forgalmat jelentett 2011-ben, mára minden Európában elköltött hét euróból egy eurót Visa kártyán költenek el - mondta Mark Antipof, a nemzetközi kártyatársaság regionális igazgatója szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.

A Visa regionális igazgatója elmondta: a kártyatípusok közül Európában 2011-ben is a betéti kártya volt a legkedveltebb, hiszen a Visa kártyás költések közel 80 százaléka betéti kártyán bonyolódott. Éves szinten az eladáshelyi (POS) költések értéke és volumene egyaránt 16 százalékkal növekedett.

Mark Antipof hozzátette: annak ellenére, hogy a Visa Europe egész Európában kiemelkedő eredményekről számolhat be, a magyarországi piaci részesedése jelentős mértékben visszaesett, a Visa kártyák száma drasztikusan, 22,3 százalékkal csökkent tavaly. Kiss Ede, a Visa Europe Magyarországért felelős területi vezetője kiemelte: a magyarországi drámai visszaesés hátrányos helyzetet teremtett a Visa számára a magyar piacon, amely főként az interchange díj (a bankok közötti jutalék) különbségnek tudható be. "Napjainkban a Visa Hungary National Executive and Board felállításán dolgozunk Magyarországon, amelynek létrehozása már az utolsó fázisában jár, a testületnek joga lesz helyi interchange díjat meghatározni, amely változást hozhat a jelenleg kiegyensúlyozatlanul működő magyar bankkártya piacon" - mondta Kiss Ede.

A magyarországi adatokról elmondták: a Visa kártyák száma összesen (minden kártyatípust nézve) 1,962 millió volt 2011-ben (ez a tavalyi évhez képest 22,3 százalékos csökkenést jelent). A magyarországi a POS (azaz vevőhelyi terminálokon történő) tranzakciók átlagos értéke, minden kártyatípust egybe véve 29,5 eurót ért el, ami az előző évihez képest 13,9 százalékos növekedés. Az egy kártyára eső tranzakciók száma 45,5 darab, ez az előző évihez képest 8,4 százalékos emelkedés. Az egy kártyára eső POS tranzakciók értéke 789 eurót ért el tavaly, ami az előző évihez képest 15,6 százalékos növekedés.

MTI