Érdekes végig nézni a sokat emlegetett Argentína gazdasági mutatóit főként 1990-től napjainkig. Elég izgalmas két évtizeden van túl a 40 milliós ország. Jó szórakozást.
Argentína államadóssága a GDP mértékében:
Argentín alapkamat alakulása:
Itt azért lehetett egy kis hozamot elérni. Az átlagos hozam 9,77% volt ebben az időszakban. A maximum 125% volt 2002-ben, míg a legalacsonyabb érték 0,95% 2004. áprilisában.
Argentín GDP alakulása:
Argentín GDP alakulása százalékos változásban:
Az egy főre eső GDP értéke dollárban kifejezve:
Érdekes, hogy a csőd után 2 évvel, már ugyanannyi volt az egy főre eső összeg külföldi devizában mérve.
Argentín export alakulása:
Jól látható, hogy a válság nem vehető észre az export alakulásán.
Argentín import alakulása:
Itt csalóka a kép, mert hazai devizában van kifejezve. Ezt jó volna látni dollárban is, vagyis korrigálni. Akkor árnyaltabb volna a kép. Akinek kedve van persze kiszámolhatja az inflációval korrigálva, takán az állna legközelebb a valósághoz.
Argentín külkereskedelmi mérleg:
Költségvetési mérleg alakulása:
Munkanélküliség változása:
A lényeg pedig most következik. Az Argentín tőzsde alakulása:
Válság:
Jól látható, hogy az index nagyjából negyedelődött és egy szép duplaaljjal teljesedett ki a pánik. 200.86 volt a minimum.
Ismételt növekedés:
A legmagasabb elért érték pedig 3664, 82. Vagyis a válság után a tőzsde 18,24-szerezett. Ha ezt korrugáljuk inflációval vagy az alapkamathoz mérjük még úgyis jóval felülteljesítette a világ tőzsdéinek nagy részét. A Shanghai Composite index is "csak" közel hatszorozott.
Argentína aktuális helyzete és 2015-ös becslés:
Kommentárom Magyaroszágról és a világról:
Véleményem szerint, ha sikerül a gazdaságot új alapokra helyezni és megfelelő intézkedéseket hozni a súlyos pillanatokban, akkor a külföldi tőke hamar visszatalál az országba. Gekko bátyánk is sokszor beszélt a mohóságról, ami az emberi tulajdonságok közül az egyik leggyakoribb. Önmagában nem attól jó egy ország lakosságának, ha erős a valutája. Főleg akkor, ha az egy export ország. Amíg a peso dollárhoz volt kötve megölte a gazdaságot, a Forint nincs rögzítve egyik vezető valutához sem, de 250-270 EURHUF nem egészséges az országnak. A deviza hitel drámai csökkentésének lépései pedig nem véletlen ennyire fontosak az országnak.
A forint leértékelés és az adósság részbeni elengedése az egyik fontos lépése lehet az ország problémáinak megoldására. Ne felejtsük el, hogy a rendszerváltás után más keleti blokk államainak részben elengedték az adósságát, mi meg csak fizetünk. Természetesen a leértékelés drámai hatással lesz az ország azon részének, aki importtal foglalkozik, de összességében nagy szenvedések árán az ország maga jól járhat. Egyik kényes kérdés például az üzemanyag illetve a gáz, hiszen mindkettőt importáljuk az oroszoktól. Azonban itt elmélkedhetünk arról, hogy vajon miért is vettük vissza olyan rettentő drágán a MOL-t 2011-ben. Tán volt mögötte esetleg gazdasági megállapodás vagy egyéb barter szerződés? Ha felvesszük dollárban az imf deviza hitelt, akkor ez a lehetőség elvetve és mehet az elmélkedés nulláról, hogy mi legyen.
Romló külső környezet mellett az ország ebben a formában nem fog visszajutni a víz fölé és sose fog saját lábára állni. A hitel spirál pedig egyre nagyobb terhet fog róni a lakosságra. Ráadásul a legnagyobb probléma, hogy külső adósságunk hatalmas, így a lóvét folyamatosan viszik ki. Viccelődhetnék azzal, hogy víz és kenyér itt lesz tablet gépek nélkül pedig megleszünk valahogy. Azonban a helyzet rendkívül súlyos és nagyban fogja befolyásolni a következő 20év alakulását a most meghozott döntések eredménye. Nem 4 évente kellene új gazdaságpolitikát csinálni, hanem egy életképes folyamatot felállítani és ahhoz tartani magunkat.
Egyik nyugati állam vagy magáncég se jótékonysági intézmény, ahogy az EU se. Ők is elszámolnak 4 évente a szavazóknak, így nekik akarnak elsősorban megfelelni. A liberális piac elmélet anyagi csődbe és el lehetetlenítésbe kergeti az államokat és azok lakosságát. Év eleji kommentáromban, már említettem ,hogy ez fenntarthatatlan, hiszen már az unokák is elvannak adósodva. Ráadásul a hitel is csak egy virtuális összeg, amit fizetnek az emberek, hiszen kinyomtatva sincs már a pénz, csak egy számlaegyenleg szerint él a föld lakossága. Ez lesz a fő oka annak, hogy ismét reguláció felé fog eltolódni a politika, mert nevetséges, hogy a bankok adják a föld GDPjének majd a felét. Fenntarthatatlan és rossz vicc.
A banknak a gazdaságot kell támogatnia és nem fordítva. Jelenleg pedig így megy és exponenciálisan növekszik a bankok szerepe. A nyugati társadalomban is egyre többen ismerik fel ezt a folyamatot és végül kifogják kényszeríteni a bankok megadóztatását és kontrollálását. A munkanélküliség attól nem fog csökkeni, hogy dollár milliárdokat adnak a bankoknak, akik nem helyezik ki a pénzt a gazdaságba, hanem eltüntetik a rohadt nagy veszteséget, amit mohóságukkal csináltak. Esetleg csücsülnek rajta és a szerintük legbiztonságosabb 0% körüli kötvénybe pakolják. Ehhez a gazdaságpolitikához őszintén gratulálok, kinézem az illetékésekből, hogy Nobel díjakat is kiosztanak még maguknak.
Ezért ismét felteszem a kérdést, hogy a folyamat elején vagy a sűrűjében akarunk majd részt venni. Vannak elkerülhetetlen dolgok az életben, mint a halál és az adó. Nos erre emlékeztetni kellene a Wall Street-et is. Természetesen majd utólag kiderül, hogy a gazdasági Rambot miként fogja értékelni a történelem, de nem ígérhet mást, csak vért, erőfeszítést, verítéket és könnyeket.
Pénzt így is úgyis fognak kivonni az országból, de nagyon nem mindegy, hogy milyen árfolyam mellett. Termelő egységeket nem vihetik ki, gyártó sorok itt vannak, max a szolgáltatásokkal leszünk szegényebbek. Ne aggódjatok, a kábel tv is marad. :) Nagy különbség azért kivonni a pénzt, mert kockázatosak vagyunk és más azért, mert becsődölsz pénz nélkül és bármi áron forráshoz kell jutnod. Jó móka volt 90-es években a privatizáció, de az államosítás is hasznot hozhat majd a lakosság számára. A liberális gazdaságpolitika állította mindig azt, hogy az állam rossz tulajdonos. Az állam sose rossz tulajdonos, mindig azok, akik irányítják - főleg a liberálisok. Sose lehet gazdag a lakosság egy szegény államban!
A politikusokra gyakorolt nyomásról pedig ne legyen kétségünk. Az ember nem változik, csak körülötte a gépek és a környezet. Petőfi írta 160 éve:
"Jegyezd vele az égre Örök tanúságúl: Habár fölűl a gálya, S alúl a víznek árja, Azért a víz az úr!"
A történelem pedig ismétli magát.
Rövid kis éjszakai kommentárom köszönöm, hogy elolvastad. Várom a hozzászólásokat.
Legutóbbi hozzászólások
Igazság betiltva (vakmajom)
#482376 Netmaster"Argentin színes, klasszikusan bemutatja, milyen egy haramia rablóállam viselkedése.
http://www.meattradenewsdaily.co.uk/news/090212/argentina___mcdonalds_aftraid_to_advertise_price_of_a_quotbig_macquot.aspx
A lényeg: az Economist Big Mac indexe világosan bebizonyította, amit mindenki tud, hogy az argentin állam pofátlanul hamisítja az inflációs statisztikát, a kimutatott 9-10% helyett a valóságban 20-25% infla van, ergo egyrészt a peso túlértékelt másrészt a kimutatott nagy GDP növekedésből sem igaz semmi. Az állam reakciója: kvázi betiltotta a Bic Macet Argentínában... A bezárkozó Argentína tartós, trendszerű lesüllyedésben van morálisan és gazdaságilag is - és nem csupán a züllött és demagóg politkai elitje miatt, hanem mert a lakosság megeszi a neki tartós károkat okozó populista, hazug politikát."
Csodaország ez.
Re: nincs cím
#482372 Netmaster Előzmény: #474581Gratulálok, pont azt írják, hogy a megtakarításhoz át kell szervezni a céget, mert különben vagy szakajtóval kell önteni bele a pénzt, vagy az adósság szalad meg. Senki az égvilágon nem mondta, hogy a költségcsökkentés abból áll, hogy kevesebb pénzt szánunk valamire, bármi egyéb változtatás nélkül, az ugyanis nem költségcsökkentés, hanem adósságnövelés. Mint ahogy azt sem, hogy a BKV jelenleg ne lenne alulfinanszírozva. Ellenben azt írtam, hogy a megint elkezdik önteni a pénzt, attól önmagában semmi nem fog megoldódni.
http://ingatlanmenedzse…
#475058 GáborGáborhttp://ingatlanmenedzser.hu/varos/2012/2/3/Luanda_a_vilag_legdragabb_fovarosa_I53KZN
A cikk utolsó bekezdése az igazán érdekes ...
Re: nincs cím
#475028 Kissherceg Előzmény: #474672"Na ez az igazi válság, nem amikor a brit GDP már csak stagnál a karácsonyi rénszarvas kölcsönzések enyhe visszaesése, és a brit tinik 200 ezer forintnyi zsebpénzének alacsonyabb ütemű növekedése miatt. Európa szomszédságában, a globalizált világ szívében itt van 80 millió szegénységben és kilátástalanságban élő rettenetesen dühös és elégedetlen egyiptomi – és még 1 milliárd hasonló ember – aki ha elveszti a már pattanásig feszült türelmét, akkor lesöpri Európát a térképről is. Mi itt a Kánaán Unióban, Európában azon picsipöcsölődünk, hogy hogyan oldjuk meg stimulus csomagokkal a európai kutyakozmetikus iparág recesszióját, és milyen újabb hitel-mentőcsomagokból fizessük tovább az Európát és a világot végigbulizó több milliónyi fiatal munkanélküli 1000 eurós spanyol és portugál nemzedéket, és hogyan tömjenek még több homárt a kaviárral már teli pofájukba a nyugat-európaiak, hogy mindenképp tovább nőjjön a hitelből fújt GDP."
Nyilasi is azt mondja IMF-ről amit Én :)
Re: nincs cím
#474672 holnor Előzmény: #474581http://www.portfolio.hu/gazdasag/180_napot_adott_argentinanak_az_imf.162334.html
Re: nincs cím
#474581 Előzmény: #469741"Bár semelyik BKV-s felvetésemre nem reagáltál érdemben, csak mantrázod az alulfinanszírozottságot. Ugye nem gondolod, hogy bármelyik útszéli cég nem kezd költségcsökkentő, eredményességet javító lépésekbe amint veszteségessé válik, ne hülyéskedj olyasmivel, hogy ehhez szükséges a pénzügyi egyensúly."
Na ma már az IMF-nek is kezdheted az észt próbálni osztani, mivel az az idióta, tekrén, AT szimpatizáns büdös **** banda is úgy véli, hogy úgy kezdődik bármely állami cég rendbetétele, hogy reális költségvetést csinálsz, vagyis befejezed az alulfinanszírozást és "kiszámíthatatlan adósságkiegyenlítést", mert így nem lehet semmit normálisan működtetni.
Beza.
Nem azt magyarázza, hogy ott lopnak is (hol nem?!), meg az egyéb süket HAMVAZS lózungokat, hanem szó szerint ezt írják:
http://www.portfolio.hu/gazdasag/mit_is_akar_az_imf_a_magyar_tomegkozlekedesben.162299.html
"Válaszában az IMF illetékese többször is megismétli, hogy nem az állami támogatások leépítését javasolja a nemzetközi szervezet, hanem a tömegközlekedés működésének és hatékonyságának javítását."
És hogy képzeli ezt a hatékonyság javítást a magasságos IMF?:
"Először is, azt tanácsoljuk a kormánynak, hogy teljes egészében ismerje el a költségvetésben a tömegközlekedés támogatásait ahelyett, hogy évről évre alultervezi azokat, majd év közben siet a segítségükre likviditási támogatással, tőkeinjekcióval, illetve a hitelek átvállalásával. Másodszor, ha a kormány csökkenteni akarja a támogatásokat és a tömegközlekedés adósságállományát, akkor ezt egy értelmes szerkezeti átalakítási terv mentén kell megvalósítania, egyébként a támogatás elkerülhetetlenül növekedni fog és az adósság ismét felhalmozódik"
Vagyis, ELŐSZÖR kell reális költségvetés, amely legalább elvben tartható, mert akkor derülhet ki a valós finanszírozási igény és szükséglet, és csak ezek után van értelme EZEN KÖLTSÉGKERETEN belül bármiféle szervezeti átalakításra, mert enélkül: "az adósság ismét felhalmozódik".
Szóval, még a büdös ****, utolsó tróger IMF sem azt gondolja, hogy a kilopott pénzek miatt van baj, de még csak azt sem, hogy túl sok pénz folyik be a BKV-hoz, vagy hogy kevesebb pénzt adjon az állam, hanem egyenesen és világosan úgy véli, hogy abnormális a cég finanszírozása, és így még csak annak az eldöntése sem lehetséges, hogy a cég sok pénzből veszteséges, vagy kevésből működőképes, illetve egyáltalán nem lehet költségcsökkentésben gondolkodni, ha egyszer egyébként is alul van finanszírozva valami, hiszen azt épeszű ember nem gondolhatja komolyan, hogy egy alulfinanszírozott cégben a költségcsökkentés jelentene megoldást.
Ez olyan gondolkodásmód, mint a cigány, meg a lova, amikor eldönti a cigány, hogy naponta kevesebbet ad neki enni, mert dolgozik az a ló majd evés nélkül is. No, így is tesz, egyre kevesebbet ad, és hát, látja ám, hogy működik, mert a ló még mindig dolgozik. Egyszercsak nem ad neki takarmányt, még mindig dolgozgat a ló. Aztán egy nap elpusztul. Mire a cigány mondja a rokonának:
"Á, fráncá' Gázsi, pédi' má' ippen zsigerüld és működött az ötletem, erre nem megdöglödd az a büdös ló?"
Re: A dollárkiszagoló kutya
#474579 stock33 Előzmény: #474064A Paraguay-os összevetést korábban már megcsináltam. Bocs, nincs diagram, ha gondolod gyárhatsz rá. USD-ben van, ami 2001 óta elveszítette értéke felét, de most ez is jó:
az argentin csoda, konkrét számokban:
Először is nézzük az egyik kevésbé sikeres dél-amerikai állam, Paraguay GDP számait (mrd USD):
2001 6,4
2002 5
2003 5,6
2004 7
2005 7,5
2006 9,3
2007 12,2
2008 16,9
2009 14,2
2010 18,5
Ez 2001-hez viszonyítva a következő %-os növekedésnek felel meg (bázis minden évben 2001):
2002 78,13%
2003 87,50%
2004 109,38%
2005 117,19%
2006 145,31%
2007 190,63%
2008 264,06%
2009 221,88%
2010 289,06%
Argentína GDP adatai (mrd USD):
2001 268,7
2002 102
2003 129,6
2004 153,1
2005 183,2
2006 214,1
2007 260,8
2008 326,7
2009 307,1
2010 368,7
Mennyi lehetett volna Argentína DGP-je, ha nincs csőd (viszonyítás Paraguay számai alapul véve):
2002 209,9
2003 235,1
2004 293,9
2005 314,9
2006 390,5
2007 512,2
2008 709,5
2009 596,2
2010 776,7
Ez halmozottan mennyire tér el a valóságtól: 1993,6 mrd USD!!!!!! Ennyivel kevesebbet termelt ki Argentína ez időszak alatt. Ennyiről mondott el EDDIG azért, hogy 2001-ben megtagadtak kifizetni 141 mrd USD-t, ami miatt azóta se áll szóba Argentínával a nemzetközi pénzvilág, és ha Argentína megkeresi őket, akkor csak a korábbi adósságok átütemezéséről hajlandóak velük tárgyalni.
141 mrd USD adósság megtagadása eddig 2000 mrd USD-jébe került Argentínának. EDDIG!!! 5 év múlva ez a szám 4000 mrd USD lesz. Argentína lesüllyedt, messze leszakadt a térségbeli államoktól. és elszigetelte magát a nemzetközi pénzvilágtól.
Re: A dollárkiszagoló kutya
#474576 stock33 Előzmény: #474064és mi lenne, ha mondjuk a diagramjaidat eurósítanád? :)
ne adj isten összehasonlítanád a számokat egy térségbeli állammal. mondjuk Brazília, Paraguay, stb.
ne tedd, rettentően illúzióromboló lenne :) és rájönnél, hogy ezt a post-ot nagyon benézted.
Re: A dollárkiszagoló kutya
#474573 Netmaster Előzmény: #474500Van valami hivatkozásod? Eddig mindenhol azt olvastam, hogy szabaddá tették.
Re: A dollárkiszagoló kutya
#474500 Kissherceg Előzmény: #474491igen, 1/4esre módosítva azt. Úgy tudom állami intézkedés volt.