Az Egyesült Államok pekingi nagykövetének rezidenciája elé gördülő piros Ferrariból Kína egyik legfőbb vezetőjének fia lépett ki elegáns szmokingban. A 23 éves Po Kua-kua (Po Guagua) a távozó nagykövet lánya által rendezett vacsorára volt hivatalos, számítottak rá - így ő maga nem volt meglepetés a házigazdák számára. Hivalkodó luxusautója viszont annál inkább.

Nem mintha Kínában nem akadna ilyen jármű is szép számmal. Csakhogy a fiatalember apja, Po Hszi-laj (Bo Xilai) azonban a vacsora időpontjában éppen nagy feltűnést keltő kampányt indított a vezetése alatt álló metropoliszban, a 30 millió lakosú Csungking tartományi jogú városban. A pártvezető a Mao Ce-tung néhai kínai vezető által hirdetett önfeláldozó szellem feltámasztására, a régi forradalmi dalok éneklésére kezdeményezett mozgalmat, a diákokat és a tisztviselőket pedig rövidebb-hosszabb ideig falura vezényelte, fizikai munkára, hogy ne szakadjanak el az egyszerű emberek világától, ahogy az Mao idején volt szokásos.

Az amerikai diplomaták viszont azt láthatták, hogy mindeközben fia a vörös zászló színét idéző több százezer dolláros luxuskocsival érkezik a vacsorára - egy olyan országban, ahol egy-egy család átlagos évi jövedelme átszámítva nem több 3300 dollárnál.

Kényelmetlen kérdések

A több forrásból is megerősített történet a The Wall Steert Journal című amerikai gazdasági-üzleti lap riportja szerint jól érzékelteti, hogy a világ legnépesebb országát irányító Kínai Kommunista Párt elitjének leszármazottai - a "kis hercegek" vagy "kis trónörökösök", ahogy sokan hívják őket - egyre nagyobb feltűnést keltenek terjeszkedő üzleti érdekeltségeikkel és a fényűzésre való korántsem titkolt hajlamukkal. Ugyanakkor a közvéleményben mind nagyobb haragot keltenek a különböző szintű vezetők korrupciójáról és hatalmi visszaéléseiről szóló hírek. A hivatalos média általában úgy ábrázolja az ország vezetőit, mint akik maguk is az általuk hirdetett nemes kommunista értékek szellemében élnek.

Ám ahogy a politikai elit gyermekei mind jövedelmezőbb gazdasági posztokra tesznek szert és a jólét külső jeleitől sem tartóztatják meg magukat, egyre hivalkodóbb fellépésük kényelmetlen kérdéseket tesz fel a párttal kapcsolatban: elvégre a KKP éppen azzal indokolja hatalmi monopóliumát, hogy a munkásokat és a parasztokat szolgálja. A régi pártelit leszármazottainak egyre láthatóbb szerepe azért kelt éppen most erőteljesebb visszhangot, mert jövőre esedékes az általában tízévenként sorra kerülő nemzedéki őrségváltás.

Ebből az alkalomból a "kis hercegek" legidősebb generációjának tagjai közül többen is vezető pozícióba kerülhetnek a kommunista pártban. Kínai gazdasági és politikai körökben ezért sokan tartanak attól, hogy a következő évtizedben a pártot olyan családok szűk csoportja fogja uralni, amelyek már ma is a világ második legnagyobb gazdaságának kiterjedt szektorait ellenőrzik, és jelentős befolyást gyakorolnak az ország katonai vezetésére is.

A hierarchia csúcsán

A jelenlegi hierarchia csúcsán is vannak olyanok, akiknek már a szülei is a felső vezetés tagjai voltak, de ellensúlyt képez velük szemben egy rivális csoport, amely nem rendelkezik közvetlen családi szálakkal - élén Hu Csin-tao (Hu Jintao) jelenlegi pártelnökkel és Ven Csia-pao (Wen Jiabao) miniszterelnökkel. Hu kiszemelt utóda viszont Hszi Csin-ping (Xi Jinping) jelenlegi alelnök, aki egy forradalmi hős fia - ő lenne az első "kis herceg" az ország legfőbb vezetőjének posztján.

A kínai politika számos megfigyelője úgy véli, hogy Hszi informális szövetséget alakított ki a pártvezetés más veterán tagjainak ugyancsak magasabb posztokra törő leszármazottaival. Ezek egyike Po Hszi-laj (Bo Xilai), aki maga is egy forradalmi vezető fia. Bennfentes források szerint Po sűrűn hivatkozik a Hszi családdal fennálló szoros kötelékeire. Hszi lánya jelenleg a Harvard Egyetem diákja, és ugyanott fölötte jár a közigazgatási-kormányzati karon Po fia. Po Hszi-laj már ma tagja a KKP 25 tagú Politikai Bizottságának, és esélyesnek tartják a testület magját képező ötfős Állandó Bizottság tagságára is.

Leleplező csiripek

A kínai interneten nem egyszer válnak forró témává a hivatalosságok családtagjainak viselt dolgai. Különösen a Twitterhez hasonló kínai csiripeken terjednek, mivel azokat nehezebb felügyelni. Szeptemberben így ment híre annak, hogy egy tábornok 15 éves fia egyike volt annak a két fiatalnak, akik egy BMW-ben karamboloztak egy másik autóval Pekingben, majd rátámadtak annak utasaira, a szemtanúkat pedig figyelmeztették, hogy ne merészeljék hívni a rendőrséget. Az összesereglett emberek azonban közbeléptek, kihívták a hatóságot. Az állami média beszámolója szerint a tábornok fia egy évre átnevelő intézménybe került. (folyt.)

MTI