Soha nem mért magasságba emelkedett kedden Londonban a görög államadósság-törlesztési kockázat biztosítási tranzakcióinak árazása, elemzői vélemények szerint annak nyomán, hogy a görög kormányfőnek nem sikerült széles körű politikai konszenzust elérnie a további konszolidációs intézkedésekhez.

Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision szakelemzőinek kimutatása szerint a görög szuverén kötvények nem teljesítővé válásának kockázatára köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) díja a keddi késői londoni kereskedésben hatalmas, csaknem 190 bázispontos emelkedéssel 1665 bázispont környékén járt.

A jelenlegi görög CDS-árazás azt jelenti, hogy a görög államadósság-törlesztési leállás kockázatára kínált biztosítási tranzakciók éves díja középárfolyamon immár jóval több mint 1,6 millió euró minden 10 millió euró görög államadósság után az irányadó ötéves futamidőre. A CMA számítási modellje szerint a Londonban kedden kialakult görög CDS-árszint arra vall, hogy a londoni adósságpiac jelenleg több mint 70 százalékos halmozott valószínűséggel árazza Görögország mint államadós törlesztésképtelenné válását ötéves távlatban. A CDS-tranzakciók árazásai jelzik, hogy a piac mennyire ítéli kockázatosnak azt az állami vagy vállalati adóst, amelynek kötelezettségeire az adott törlesztésbiztosítási kontraktusok vonatkoznak. Minél magasabb az aktuális CDS-díjszabás, annál nagyobbnak tekintik a piaci szereplők az érintett szuverén vagy cégadós törlesztésképtelenné válásának halmozott távlati rizikóját. A keddi görög CDS-árazások például azt mutatják, hogy a piac Görögországot most több mint hatszor kockázatosabb adósnak tartja Magyarországnál, kedden ugyanis valamelyes csökkenéssel 251 bázispont - tízmillió euró magyar államadósságra 251 ezer euró - környékén mozgott Londonban a magyar CDS-díjszabás.

A CMA nemrégiben összeállított legfrissebb kimutatása szerint Görögország változatlanul a világ legkockázatosabb adósa. A cég idei első negyedévi listáján Görögország megtartotta az előző negyedévben Venezuelától átvett első helyét a törlesztési leállástól leginkább fenyegetett államadósok sorában. Más nagy londoni házak gyakorlatilag biztosra veszik, hogy Görögország előbb-utóbb adósságátrendezésre kényszerül, ami a hitelminősítői megítélés szempontjából egyet jelentene a törlesztésképtelenség bejelentésével.

A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja a görög kilátásokról minap összeállított átfogó elemzésében annak a véleményének adott hangot, hogy a görög államháztartási konszolidációs program nem érte el a kitűzött célokat. A ház azzal számol, hogy a GDP-arányos görög közadósság-ráta már az idei év végére eléri a 153 százalékot, és a cég elemzői szerint Görögországnak "irreálisan alacsony" piaci kamatra lenne szüksége adósságdinamikája stabilizálódásához 2013 - a jelenlegi külső pénzügyi támogatási program kifutása - után. A Barclays Capital londoni szakértői szerint Görögország már elérkezett arra a pontra, ahol "szinte minden reális forgatókönyv" alapján fenntarthatatlanná vált adósságdinamikája, és így "megkezdődött a visszaszámlálás" a görög adósságátrendezés felé.

A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja, a Standard & Poor's a múlt hét elején egyes afrikai fejlődő országokénál is gyengébb szintre rontotta Görögország adósosztályzatait. Az S&P a hosszú futamidejű görög államadósság besorolását "BB mínusz"-ról - a köztes "B plusz" kihagyásával - "B"-re, a rövid lejáratú szuverén adósságok osztályzatát "B"-ről a már rendkívüli befektetői kockázatokra figyelmeztető "C" szintre rontotta. A hosszú futamidejű görög adósságok "B" besorolása rosszabb Szenegál, Angola, Nigéria vagy Zambia osztályzatainál, ezekre az országokra a Standard & Poor's ugyanis "B plusz" besorolást tart érvényben. Jelenleg Görögország az egyetlen euróövezeti tagállam, amelynek befektetésre nem ajánlott adósbesorolásai vannak a nemzetközi hitelminősítőknél.

MTI