Feltettem néhány kérdést a Solarcapital szakembereinek, mely érdekes lehet számunkra a jövőre nézve. Az interjú európa és euro válsága köré épül.

Mi a véleményetek az európai unió gazdasági helyzetéről? Fenntartható lesz ez a közösségi keretrendszer ebben a formában?

Az Unió (Euró –zóna) egyik fő ellentmondása az eltérő fiskális politika és gazdasági fejlettség egységes monetáris politikával keverve, ami valószínűleg csak véletlenül vezethet a teljes övezetre nézve optimális „policy mix”-hez. Amennyiben a világ valamely szeglete – BRIC országok – nem tudja gyorsan kihúzni az uniót a válságból, úgy elkerülhetetlenül előtérbe kerülnek a gazdasági növekedés hiánya és elöregedő társadalmak miatti problémák, melyek effektíve államcsődökben fognak megtestesülni.

Görögországról kiderült, hogy hamis adatokat szolgáltatott az unio illetve más befektetési bankok felé, amely egyúttal bizalmi válságot is indított az unios országok ellen. Lehetséges, hogy nagyobb, meghatározóbb államokról is kiderülnek megtévesztések?

A befektetési bankok (pl. Goldman Sachs) tevékenyen hozzájárultak a Görög helyzet eltitkolásához, tehát nem feltétlenül érte meglepetésként őket a hír. Vélhetően az Unió nagyobb államai nem folyamodtak hasonló praktikákhoz, de pl. az olaszok kötöttek számukra hátrányosnak bizonyult hitelügyleteket amerikai befektetési bankokkal, melyekből jelenleg pereskedés folyik.

Az euro gyengesége jót tesz az uniónak?

Az uniós exportnak jót tehet, de pl. a német export az elmúlt években nem volt árfolyam-érzékeny. Egy lassú leértékelődés segít, de elsősorban az ázsiai devizákkal szemben van jelentősége. A hirtelen leértékelődés több kockázattal jár mint előnnyel.

Meddig várjátok az EUR/USD és EUR/HUF deviza párokat?

Amennyiben a részvénypiacok a nyár folyamán nem tudnak talpra állni, és egy esetleges jegybanki intervenció sikertelennek bizonyul (lásd Svájc) úgy 1,10-1,15 elképzelhető nyár közepére. A forint árfolyam nagyvonalakban az euró/dollár függvénye, megspékelve államháztartási kockázattal. Emiatt egy pozitív részvénypiac esetén is csak 270-ig eshet az euró, nagyobb valószínűséggel 290-300 lesz a teteje három hónapon belül.

A svájci frank az újabb válság fokozódásával ismét erősödni kezdett, amin a svájci jegybank sem tudott segíteni. További erősödése a hazai deviza hiteleseket tönkre teheti. Célszerű lehet átváltani frank hitelt más devizára?

Akik havi likviditási gonddal rendelkezik, annak mindegy, aki pedig a további adósságnövekedést akar elkerülni, annak már talán késő, mivel hosszabb távokat tekintve is a frank jelentősen túlértékelt az euróval szemben. Az igazi alternatíva a forint, de itt is inkább határidős fedezést javasolunk a magas bankköltségek miatt.

Mi a véleményetek az új kormány ötletéről, miszerint a deviza hitelesek adósságát forintba kellene átkonvertálni. Milyen hatása lehet ennek az országra nézve, illetve milyen befektetői megítélés alá esne Magyarország.

Gyorsan valószínűleg nem kivitelezhető a hitelek forintosítása, kíváncsian várjuk a konkrét megoldási javaslatot.

Kicsit elüt eddigi témánktól, de az arany száguldásától volt hangos a sajtó. Szerintetek meddig tarthat a nemes fém iszonyatos száguldása. Mi a tanácsotok azoknak akik aranyat kívánnak venni.

Az arany árának hosszú távú emelkedése a globális jegybanki pénzteremtés miatt szinte garantálható, rövid távon érdemes 3-5%-os korrekciókra várni, és ott vételi pozíciót nyitni.

Köszönjük a válaszokat Misik Sándor úrnak, aki a Solarcapital szakembere.