Jelentős mértékben megnőtt a legnagyobb kínai bankok nem teljesítő hitelállománya, amely a pénzintézetek nyereségességét és eszközállományát is rontani fogja - figyelmeztet a PricewaterhouseCoopers (PwC)nemzetközi tanácsadó cég kínai részlege friss jelentésében.

A PwC statisztikái szerint a 10 legnagyobb kereskedelmi bank rosszhitel-állománya rekordmértékben, csaknem 30 százalékkal nőtt az elmúlt évhez képest 2012 egésze során. A növekedéssel a teljes állomány tavaly december végén már a 486 milliárd jüant (18 ezer milliárd forint) is meghaladta - állítja a tanácsadó cég. A nem teljesítő hitelek arányát átlagosan 0,82 százalékra teszi a PwC, ez megfelel a kínai központi bank becsléseinek.

A gondokat tovább tetőzi, hogy a pénzintézetek által nyújtott, lejárt fizetési határidejű kölcsönök aránya átlagosan 1,21 százalékát teszi ki a bankok teljes eszközállományának. Ezt a PwC elemzői "jelentős romlásként" értékelik a 2011-es 1,06 százalékhoz képest, ráadásul egyes iparágakban az 5-7 százalékot is eléri ez az érték. A lejárt hitelek könnyen nem teljesítő hitelekké válhatnak, tovább növelve a már most is rekord magas állományt.

A PwC szerint a kínai pénzintézeteknek javítaniuk kell fedezeteik begyűjtésének és a rossz hitelek leírásának mechanizmusán. El kell fogadniuk azt is, hogy a több számjegyű profitnövekedés ideje lejárt, és tartózkodniuk kell a kockázatos, de magas megtérülést ígérő hitelezéstől - tanácsolják a vállalat szakértői.

Az idei évre vonatkozóan a PwC működési környezetük romlását jósolja a pénzintézeteknek. Ez elsősorban a lassuló gazdasági növekedés, a szigorodó iparági szabályozás és a versenyt erősítő, kilátásba helyezett kamatláb-liberalizáció okozza majd. A nehézségek pozitív oldalát az általuk gerjesztett innovációs és reformhullám jelentheti, amely a jövőbeli nyereségesség egyik meghatározója lehet - véli a vállalat.

MTI