A jegybank növekedési hitelprogramjának keretében június eleje és augusztus vége között már a pénzintézetek és a kis- és közepes vállalatok (kkv) közötti szerződéseket kell megkötni - mondta Balog Ádám, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke egy budapesti konferencián szerdán.

A jegybank alelnöke a Portfolio.hu Hitelezés 2013 című konferenciáján elmondta: a pénz rendelkezésre áll majd hosszabb ideig is, úgyhogy a kkv-knak lesz idejük a beruházásokhoz szükséges engedélyek beszerzésére.

A pénzintézetek a kkv-hitelállományuk legalább 5 százalékának, de legfeljebb 100 százalékának megfelelő összegben pályázhatnak a jegybank kamatmentes forrására - tájékoztatta hallgatóságát az alelnök. Az MNB érdemben vizsgálja, hogy lehet-e a lízingszerződéseket bevonni a növekedési hitelprogramba. A mostani három hónapos ciklusban bizonyosan nem kerülnek be a hitelprogramba ezek a hiteltípusok - tette hozzá.

A jegybanki kamatpolitika kilátásaival kapcsolatosan Balog Ádám jelezte, hogy a monetáris tanács folyamatosan vizsgálja a gazdasági folyamatokat. "Ezeket a monetáris tanács ülésein részletesen átbeszéli, és ezek alapján hoz döntéseket" - mondta.

Az MNB április elején jelentette be a három intézkedésből álló növekedési hitelprogramot. Ennek keretében a mikro-, kis- és középvállalatok összesen 500 milliárd forint értékű, kedvezményes hitelhez juthatnak meglévő forint-, illetve devizahiteleik kiváltására, továbbá beruházások és EU-források önrészének finanszírozásához. A növekedési hitelprogram harmadik pillérének értelmében a kereskedelmi bankok a jegybankkal kötendő megállapodás alapján mintegy 20 százalékkal, 3600 milliárd forintra csökkentenék a kéthetes MNB-kötvényben tartott pénzük állományát.

A jegybank vezetése április 30-án jelentette be, hogy a monetáris tanács döntött a program részleteiről. Ennek értelmében a kedvezményes hiteleket a kereskedelmi bankok legfeljebb 2,5 százalékos, garanciadíjat is tartalmazó kamattal továbbíthatnák a kkv-knak. A tanács ezen kívül arról is döntött, hogy milyen feltételekkel, milyen futamidőre bocsátja a bankok rendelkezésére az ingyenes jegybanki forrást.

MTI