Megvonta Nagy-Britanniától a hosszú futamidejű államadós-kötelezettségek lehetséges legjobb, "AAA" besorolását pénteken a Fitch Ratings. A cég egyebek mellett azzal indokolta a döntést, hogy Nagy-Britannia bruttó államadósság-rátája az eddig vártnál magasabban, valószínűleg a hazai össztermék (GDP) 100 százaléka felett tetőzik az évtized közepén.
A nemzetközi hitelminősítő péntek este Londonban bejelentette, hogy a hosszú lejáratú szuverén brit hazai és külső adósság besorolását egy fokozattal "AA plusz"-ra rontotta. Az új osztályzat kilátása stabil.
Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - immár a második nagy nemzetközi hitelminősítőnél veszíti el a legjobb államadós-besorolást. A Moody's Investors Service február 22-én az általa "Aaa"-val jelölt legmagasabb szintről ugyancsak egy fokozattal "Aa1"-re rontotta a szuverén hazai és külső brit kötvénykötelezettségek osztályzatát, arra a várakozására hivatkozva, hogy a lanyha brit gazdasági aktivitással jellemzett időszak az évtized második feléig eltart, és ebben a gyenge növekedési környezetben a konszolidációs program valószínűleg jócskán átnyúlik majd a 2015-ös választásokkal kezdődő következő parlamenti időszakra. Hasonló indokokat sorol a pénteki leminősítéshez fűzött elemzésében a Fitch Ratings is.
A cég közölte: felülvizsgált előrejelzése szerint Nagy-Britannia bruttó államadósság-rátája a GDP-érték 101 százalékán éri el tetőpontját a 2015-2016-os pénzügyi évben, és ezután, a 2017-2018-as pénzügyi évtől is csak fokozatos ütemű csökkenésnek indul.
A Fitch Ratings saját korábbi előrejelzése az volt, hogy a bruttó államadósság-ráta a GDP-érték 97 százalékán tetőzik 2016-2017-ben.
A Fitch a brit adósbesorolás leminősítéséhez fűzött pénteki indoklásában felidézte azt a korábbi állásfoglalását, hogy ha Nagy-Britannia bruttó államadósság-rátája nem a GDP-érték 100 százaléka alatt stabilizálódik, és a stabilizálódás után nem indul meg határozottan a 90 százalékos szint felé, annak valószínű következménye a brit szuverén adósosztályzat leminősítése lesz.
A hitelminősítő hangsúlyozta pénteki elemzésében, hogy a cégnél "AAA" besorolással nyilvántartott szuverén adósok államadósság-rátájának mediánértéke 50 százalék körüli. A Fitch Ratings rontotta a brit gazdaság növekedésére adott prognózisát is: a ház 2013-ra most már csak 0,8 százalékos, 2014-re 1,8 százalékos növekedést vár Nagy-Britanniában az eddig jósolt 1,5 százalékos, illetve 2,0 százalékos GDP-plusz helyett.
A hitelminősítő közölte: várakozása szerint a brit gazdaság teljesítménye reálértéken számolva 2014 előtt nem éri el a 2007-es szintet.
Jóllehet az államháztartási hiányt a 2009-2010-es pénzügyi évben mért 11,2 százalékos - békeidőben példátlan - GDP-arányos szintről sikerült jelentősen csökkenteni, a deficit azonban még az idén is eléri a hazai össztermék 7,4 százalékát, és várhatóan a jelenlegi parlamenti időszak végére sem csökken 6 százalék alá. A lassabb deficitcsökkentés azt jelenti, hogy a 2015-ös választások után megalakuló új brit kormánynak jelentős kiadáscsökkentéseket és/vagy adóemeléseket kell majd végrehajtania a közadósság stabilizálása és középtávú mérséklése végett - áll a Fitch Ratings pénteki londoni elemzésében.
A világ legnagyobb gazdasági erőcentrumait sújtó gyors ütemű hitelminősítési erózióra már nagy londoni befektetési házak is felhívták a figyelmet legutóbbi elemzéseikben.
A JP Morgan globális befektetési szolgáltató csoport nemrégiben ismertetett átfogó felmérésében kimutatta, hogy 2007-ben a világgazdaság összteljesítményének csaknem 50 százalékát "AAA" elit besorolással és stabil osztályzati kilátással ellátott országok adták, 2012 végén azonban a globális GDP-értéken belül már alig 15 százalék volt azoknak a szuverén adósoknak a súlya, amelyekre a legnagyobb nemzetközi hitelminősítők e lehetséges legjobb besorolást tartották érvényben.
A JP Morgan szakelemzői szerint elmúlt az az idő, amikor a fejlett ipari gazdaságokat a piaci közvélekedés kockázatmentes adósoknak tartotta.
MTI
Legutóbbi hozzászólások
Re: nincs cím
#658961 Ferenc86 Előzmény: #658946Ugyan ez a helyzet Németországban, már annyi a török, és minden más nemzetiségű, hogy szépen bekebelezik a németeket.
Re: nincs cím
#658946 Előzmény: #658944Másfél milliárd font bagatell, ha ezen (jellemzően megélhetési) csűrhe költségeit is figyelembe kell venni. Ahogy nyilván nem veszik azt sem észre, hogy amikor majd nyögdíjba mennek, akkor majd még nagyobb lesz a probléma.
Egyszerűen úgy számolnak, hogy ezek "vendégmunkások", akiket majd kidobnak, amikor már nem kellenek (öreg lovakat lelövik ugye), pedig pont nem így fog ez működni. Ez ugyanúgy piramisjáték mint minden ilyesmi, amit az internáci marxista terrorista közgazdaszok kitaláltak, ez ugyanis azzal egyenértékű, hogy mindig egyre több idegen kell ahhoz, hogy fennmaradhasson a piramis.
Aztán a végén nem lesz Anglia... és angolok a térképen.
Re: nincs cím
#658944 Kissherceg Előzmény: #615889Nagyon sokba kerülne a brit gazdaságnak, ha a kormány korlátozná a munkavállalók bevándorlását a többi EU-tagállamból - közölték kedden ismertetett átfogó elemzésükben két nagy londoni pénzügyi intézet szakértői.
A modellszámításokra alapuló előrejelzést az egyik tekintélyes londoni gazdaságelemző intézet, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) közgazdászai és a Harvey Nash nevű globális foglalkoztatási és információ-technológiai tanácsadó csoport szakelemzői állították össze.
A kedden Londonban bemutatott tanulmány szerint az EU-társállamokból érkező munkavállalók letelepedésének korlátozása - amire a konzervatív-liberális brit kormánykoalíció már részletes terveket dolgozott ki - 2050-ig 60 milliárd fonttal (20 ezer milliárd forinttal), vagyis évente több mint másfél milliárd fonttal csökkentené a brit gazdaság által megtermelt hazai össztermék értékét (GDP).
gke \ gpp \ gkp
Re: nincs cím
#615889 Csusza Előzmény: #615881Ha ennyi idő után sem érted, akkor sürgősen kezdj valami mással foglalkozni! ;-)
ezt is hétvégére szánták…
#615881 Kisshercegezt is hétvégére szánták, nem is értem miért péntekenként szoktak minősítgetni