A magyar monetáris politika megújítása öt hete megkezdődött, de még az elején tartunk - mondta Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke az MTI-nek adott interjúban.
A jegybankelnök március 4-i kinevezése óta adott első interjújában jelezte, hogy a jegybank belső szakmai pályázatára érkezett számos ötlet közül több is beépülhet a monetáris politika döntéseibe, és kiállt a bankszövetség elnökének felvetése mellett is, hogy korlátozni lehetne azon pénzintézetek hozzáférését a jegybank kéthetes eszközéhez, amelyek nem folytatnak tényleges pénzügyi tevékenységet Magyarországon.
Matolcsy György hangsúlyozta: az árstabilitás rendben van; a pénzügyi stabilitás rendben van, de drágán működik a hazai pénzügyi rendszer. A jegybanktörvény szerinti harmadik célt, a gazdaság stabilitását és a kormányzat gazdaságpolitikájának támogatását is a monetáris politika középpontjába kell állítani - tette hozzá.
"Komoly szakmai alapra helyezheti a jegybank a következő hónapok, évek monetáris politikáját" - ezekkel a szavakkal értékelte Matolcsy György, hogy 103 munkatársa vett részt az MNB belső szakmai pályázatán. Jelezte: tapasztalatai szerint rengeteg jó ötlet és javaslat halmozódott fel, amelyek közül korábban nagyon kevés ment át a monetáris politikába.
A jegybank elnöke egészen bizonyos abban, hogy a következő hónapok és évek monetáris politikájába beépülnek ezek a javaslatok. A monetáris tanács tagjai megkapták a pályázatokat, hamarosan publikálni is fogják azokat - tette hozzá.
Matolcsy György jelezte: a jegybank egyetért Patai Mihály bankszövetségi elnök javaslatával, amelynek értelmében a kéthetes jegybanki kötvény újra kéthetes jegybanki betétté alakulna, ami praktikusan azt jelenti, hogy csak a hazai hitelintézetek helyezhetnek el az MNB-ben pénzt. Úgy fogalmazott: javasolni fogja a monetáris tanácsnak, hogy változtasson azon a "2008 után kialakult helytelen gyakorlaton", hogy külföldi befektetők is részt vehetnek a kéthetes kötvényprogramban.
Leszögezte: "aki teljes biztonsággal, nagyon magas hozammal részt vehet a magyar jegybank kéthetes kötvényprogramjában, az vállalja azt, hogy Magyarországon hitelez, és részt vesz a magyar gazdaságban a munkahelyek fenntartásában".
Matolcsy György szerint "kőbe van vésve" a jegybanknak azon célja, hogy minden módon csökkenteni kívánja Magyarország külső pénzügyi függőségét, ezen belül is a rövid külföldi forrásoknak való kitettséget. Erre most a jegybank tárgyalásos módot választott, de a célját mindenképp el fogja érni - fogalmazott, utalva arra, hogy az MNB a jelenlegi 4500 milliárd forintról 3600 milliárd forintra kívánja csökkenteni a kéthetes kötvényállományt.
A jegybank hitelösztönző programjának részét képező, a kis- és középvállalatok számára biztosított, 250 milliárd forintnyi kedvező kamatozású hitelforrással kapcsolatban elmondta: a bankok jelezték, hogy tömeges az érdeklődés a vállalkozások részéről, ahogy azt is, nyitottak arra, hogy valamennyi célra - így állóeszköz- és forgóeszköz-finanszírozásra, hitelkiváltásra és uniós támogatások önrészének előteremtéséhez is - felhasználhassák a kkv-k a forrást.
"Virágozzék száz virág" - fogalmazott a jegybankelnök, hozzátéve, hogy meg kell nézni, a magyar reálgazdaság szereplőinek valójában mire van szükségük. Nagyon nagy érték az is - mondta -, hogy valaki olcsó hitelhez jut egy beruházáshoz, de bizonyosan sokan fogják azzal kezdeni, hogy megszabadulnak régi, 8-10 százalék közötti kamattal bíró, nagyon drága hitelüktől.
A monetáris politika jövőjét illetően Matolcsy György emlékeztetett: 2008 után a világon mindenhol - ezen belül az uniós tagállamokban gyakorlatilag Magyarország kivételével - újjáépítették a monetáris politikát. Példaként említette az Európai Központi Bank likviditási eszközeit, illetve a brit jegybank hitelezésösztönző intézkedéseit.
Matolcsy György szerint az árstabilitás megteremtése lehetőséget ad a növekedés és foglalkoztatás élénkítésére jegybanki eszközökkel, ami az 1944-es, Bretton Woods-i intézményeket alapító gondolatot követi. "Semmilyen régi célt nem feladva, új célként a munkahelyek megőrzését, a fenntartható növekedést, a gazdasági stabilitást kell a homloktérbe állítani". Mert ha a gazdaság rendben van, akkor a pénz is rendben lesz, de ha csak a pénz van rendben, attól még nem biztos, hogy rendben lesz a gazdaság - fogalmazott.
"Mi ezért úgy fordítjuk le a magyar jegybanktörvény szellemiségét és szavait, hogy nekünk az árstabilitást és pénzügyi stabilitást követően a gazdaság stabilitását is meg kell teremtenünk" - mondta a jegybankelnök. Addig nem stabil egy gazdaság a 21. században, amíg például 70 százalék alatt van a foglalkoztatási ráta, addig nem stabil egy uniós gazdaság, amíg 20 százalék alatti a beruházási ráta, és addig nem stabil egy közép-kelet-európai gazdaság, amíg a növekedés nem kétszerese a német gazdaság növekedésének, hiszen ilyenkor nincs konvergencia, nincs közeledés a "magterülethez" - tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy fog-e a jövőben valamikor újra sajtótájékoztatót tartani a monetáris tanács kamatdöntő ülései után, Matolcsy György jelezte: "van egy félreértés", miszerint a jegybank akkor átlátható, ha nem csupán leírja, hogy miért döntött így vagy úgy az alapkamatról, hanem azt hosszan, élő szóban megmagyarázza. "Én nem hiszek ebben."
Kifejtette: a közleményről a tanács tagjai soronként szavaznak, amelynek eredményeként olyan írásbeli közleményt tesznek közzé, ami " veretes, és minden benne van". "Abból már csak elvenni lehet, ráadásul helytelennek tartom a monetáris tanács tagjai nélkül kommentálni az ügydöntő, kamatdöntő ülés bármilyen részét" - fogalmazott a jegybank elnöke.
Az MNB elnöke úgy fogalmazott: "a magyar jegybank ezt jónak tartja, üdvözli és támogatja". Az esetleges összevonás időzítése azonban a parlament és a kormány döntésén múlik - mondta Matolcsy György, jelezve, hogy a jegybank "mind a nagyon gyors, mind a gyors integráció" mellé oda tud állni.
A jegybankelnök szerint az esetleges összevonástól függetlenül szükség van egy harmadik jegybanki alelnökre. "Most látható például, hogy a jegybank, megújítva a monetáris politikát, növekedési hitelprogrammal állt elő, és a jegybank jogkörei szinte automatikusan bővülnek". A mikro- és makroprudenciális jogkörök egy része már automatikusan a jegybanknál van, attól függetlenül, hogy lesz-e összevonás vagy sem - tette hozzá.
Matolcsy György úgy fogalmazott: "most örülünk, hogy van egy második alelnökünk, de természetesen, amennyiben az Országgyűlés úgy dönt, és létrejön a jegybank és a pénzügyi felügyeleti rendszer integrációja, ebben az esetben egészen nyilvánvaló, hogy azt a területet egy külön alelnöknek kell irányítania". A jegybankelnök emlékeztetett: 2008 után az egész világban, így különösen az Európai Unióban az egyik legfontosabb tendencia az, hogy a jegybankokat megerősítik felügyeleti jogosítványokkal.
"Helytelennek bizonyult az a gyakorlat", hogy a jegybankoktól függetlenül több felügyelő és szabályozó intézményt tartanak fenn - mondta, rámutatva, hogy legutóbb a brit jegybankot erősítették meg a kormány döntésével, de az euróövezet is nemcsak a közös bankunió, hanem felügyeleti unió felé megy.
Matolcsy György szerint az euróövezet déli országai továbbra is nagyon nehéz helyzetben vannak, még további "kiszámíthatatlan pénzügyi bajok léphetnek fel, amint azt Ciprus példája is mutatja. Ezért - ahogy azt az EKB vezetése is többször hangsúlyozta - fel kell gyorsítani a jegybankok és felügyeletek, a szabályozó hatóságok integrációját - hangoztatta az MNB elnöke.
Kérdésre válaszolva jelezte: ha ez a kormány javaslata, és a parlament így dönt, akkor a PSZÁF olvadna az MNB-be, hiszen "minden uniós megoldás erre fele visz, fordított példa nincs".
MTI
Legutóbbi hozzászólások
Re: nincs cím
#616479 prospero Előzmény: #615914"az igazság az, hogy Járai PONT olyan inflációtargetting hívő volt mint Simor, az égadta világon semmi különbség nem volt közöttük. Mindketten azt hitték hogy a jegybank egyetlen dolga hogy az inflációt mesterségesen erős forinttal és kamatokkal lent tartsák, és nem látták hogy ez milyen rendszerkockázatokkal jár. PONT semmi különbség nincs kettejük között."
Óriási különbség van a kettő figura között. Az árstabilitás biztosítása túlzott deficit eljárás kritérium is. Egyrészt. Ezen túl a kormány Járai MNB elnöksége alatt észnélkül költekezett és adósodott, a kormány tevékenysége egyáltalán nem támogatta a monetáris lazítást. Azaz fegyelmezett gazdálkodás mellett nem lett volna szükség kamatemelésekre, a forint árfolyam megtámogatása érdekében...
Simor idején az Orbán kormány megcsinálta a 3% alatti hiányt ergo nyugodtan csökkenthetett volna kamatot, de ha nem is csökkent, nyugodtan kommunikálhatta volna hogy lehetséges a kamatcsökkentés - a piac várakozásai ez alapján elébe mentek volna a kamatcsökkentési ciklusnak, pontosan úgy, ahogy most tapasztalod, hogy szinte a piac kényszeríti ki a kamatcsökkentést... de ennek az a feltétele, hogy az áht stabilan 3% közelében alakuljon, és recesszió legyen...
Járai idején - 2002-2007 márciusa között egyszer sem volt stabil 3% körül az áht helyzete..., magyarul nem volt mire alapozni egy jelentősebb kamatcsökkentési ciklust mondjuk 6% alá...
Továbbra sem veszel tudomást arról, hogy az ábrád csak a lakáscélú hiteleket veszi figyelembe, a szabad felhasználású jelzálog alapú devizahiteleket nem.
Ha azt is figyelembe veszed, mivel a lényeg a teljes lakossági jelzálogalapú devizahitel elterjedése, akkor 2004-től 2007 márciusáig 2150 milliárd forint volt a devizahitel állomány azaz évente átlagosan 661 milliárd forint volt az átlagos devizahitel felvétel,
2007 márciustól 2008 októberig pedig 2950 milliárd forint, azaz évente 1966 milliárd forintot vett fel a lakosság. Nem érzed a felfutást? Megtámogatva a kormány által kamattámogatott forinthitelek szűkítésével 2006 után...
A helyzetet az is súlyosbítja Simor rovására, hogy a Gyurcsány-Bajnai kormány idején a jegybank beszélő viszonyban volt a kormánnyal, ellenben Járai idején a Gyurcsány kormány semmilyen jegybankból jövő figyelmeztetésre nem hallgatott. Akár az áht-val kapcsolatos bírálatról, akár a devizahitelezéssel kapcsolatos bírálatról volt szó. Szóval Simor az MSZP jelöltje volt jegybankelnöknek, elvileg tudták volna egymást segíteni, de nem tették. Illetve tették, a devizahitelezés elterjedése feletti szemhunyással - katasztrofális következményekkel, annak érdekében, hogy ne omoljon össze a magyar gazdaság, már 2007-ben az állami költekezés visszafogás következményeként, illetve azért, hogy ne zavarják el az emberek a **** az MSZP/SZDSZ kormányt...Politikailag persze ez a lépés érthető, csak akkor ne akarjon már a nemzet megmentőjeként tetszelegni jegybankelnökként...
Re: nincs cím
#615914 xmann Előzmény: #615912Minek köszönhető a devizahitelezés elterjedése?
az alábbi három tényezőnek
1/ a forint látszólagos stabilitása
2/ túl magas hazai kamatszint
3/ a szabályozók be nem avatkozása
nézzük melyik kinek köszönhető
1/ a korábbi csúszó leértékelést, amelyben folyamtosan gyengült a forint Járai szüntette meg, majd amikor 2003 őszén begyengült volna, mondhatni természetes módon a forint, ő erősítette vissza 12%ra emelt kamattal. Ezzel megteremtette a magas hazai kamatszintet, és azt a hitet is hogyha kell a jegybank beavatkozik és visszapaszírozza a forintot. az 1 és 2 tehát egyértelműen az ő számlájára írható
3/ itt az mnb pszág kormány együttes felelőssége áll fenn.
az igazság az, hogy Járai PONT olyan inflációtargetting hívő volt mint Simor, az égadta világon semmi különbség nem volt közöttük. Mindketten azt hitték hogy a jegybank egyetlen dolga hogy az inflációt mesterségesen erős forinttal és kamatokkal lent tartsák, és nem látták hogy ez milyen rendszerkockázatokkal jár. PONT semmi különbség nincs kettejük között.
egyébként mint az ábrámn látszik és helyesen leírod, a devizahitelezés Járai alatt kezdődött és Simor alatt csúcsosodott ki, de az hogy Járai alatt "csak " 1000 milliárd devizahitel volt, ne feledjük ő volt még 2007 első harmadában az elnök, Simor alatt meg mondjuk 1300 az már igazán édesmindegy. Tök ugyanazt csinálták és ugyanabból az indíttatásból. ha ezt nem látod be, akkor viszont tényleg lebeg a narancs köd
Re: nincs cím
#615912 prospero Előzmény: #615895Az ábra amit linkelsz csalóka, mivel csak a lakáscélú devizahitelezést mutatja...ezért úgy tűnik, hogy a devizahitelezés a kezdetektől fogva tömeges...pedig nem...
Az ábra szerint: Mennyi is volt a lakáscélú devizahitel felvétel 2004-ben? 100 milliárd forint. Jegybanki kamat: 12,5%-ról jött le 9,5%-ra. Egyértelmű oka a Járai által 12%-ra emelt kamatszint szerinted.
Támogatott forinthitel kihelyezés ugyanebben az időszakban: 300 milliárd!
2005-ben: lakáscélú devizahitel felvétel: 300 milliárd
Támogatott forinthitel kihelyezés ugyanebben az időszakban: 200 milliárd. Jegybanki kamat 9,5%-ról szeptemberre 6,00%-ra ment le. Meg tudnád mutatni a Járai által magasan tartott 12%-os kamatot ebben az időszakban??
2006-ban lakáscélú devizahitel: 500 milliárd, támogatott forinthitel: 200 milliárd körül szintén. Jegybanki kamat 2006 júniusáig 6%, majd év végéig 8%-ra emelt. Hol van itt 12%-os kamat??
2007-ben: 650 milliárd devizahitel, támogatott forinthitel 100 milliárd jegybanki kamat Simor András idején 8-7,75%-7,5%
2008-ban: 800 milliárd lakáscélú devizahitel, támogatott forinthitel mondjuk 90 milliárd.
Jegybanki kamat 7,5%-11,5% (október)-10%
Tehát 2007 januártól-2008 októberig csak lakáscélú devizahitelből több lett kihelyezve 1450 milliárd, mint előtte 3 évben összesen.
Mennyi a lakáscélú devizahitel állomány 2006 végén? 100+300+500 milliárd = 900 milliárd Azt is tudjuk hogy a szabad felhasználású devizahitel állománnyal együtt, 2007 márciusáig kb. 2100 milliárd került kihelyezésre lakossági devizahitelként tehát 2004-2005-2006-ban, 3 év alatt. Ebből lett 1,5 év alatt 6000 milliárd, kormányváltásig kb. 7000 milliárd.
2004-2007 márciusig 2200 milliárd 3,3 év alatt
2007 márciustól-2008-ig 5150 milliárd, 1,5 év alatt 2950 milliárd
Már a lakáscélú hiteleknél is látszik, hogy a devizahitelezés felfutása bizony 2007-2008-ban következett be és bár előtte is volt 3 évig, mértéke töredéke volt annak ami 2007-2008-ban következett be. Szóval nincs narancs köd. Tények vannak, azok pedig cáfolnak Téged, mind jegybanki kamat, mind a devizahitelezés volumenével kapcsolatban...
Re: nincs cím
#615897 Kissherceg Előzmény: #615895Járai alatt amcsiban már alacsony kamat volt, így kb hazaárulás amit csinált...
Re: nincs cím
#615895 xmann Előzmény: #615831Borzasztó elfogult vagy. Fidesz jó szoci rossz. Járai nyilván ebben a felállásban jó.
Inkább nézd ezt
http://m.portfolio.hu/vallalatok/penzugy/osszeomlas_utan_igy_neznek_ki_most_a_lakashitelek.182878.html
Kb a 3. Ábrán pirossal látható az új devizahitelek kihelyezése. 2004ben kezdődött 2005től tömeges. Egyértelmű oka a Járai által 12%ra emelt kamatszint . Ezt nem lehet kimagyarázni . Értem én a narancs ködöt persze.
Re: nincs cím
#615887 banyaiz Előzmény: #615785Amit egyelőre csinál az egyébként nagyjából rendben van (visszafogottabb és normálisabb képet mutat mint amit benne láttam a pakliban)
De tudod ez vmi olyasmi, hogy dühöngő elmebeteg is tud normálisan viselkedni bizonyos időszakokban. Szóval 6 év hosszú idő, és szerintem nagy kockázat volt kinevezni.
Remélem rámcáfol.
Re: nincs cím
#615885 banyaiz Előzmény: #615785Ez valóban így lenne, elég olcsón számította a szolgálatokat. :)
Most aláírnám ha Tolcsy csak annyit és akkorákat hibázna a következő 6 évben mint Simor az ideje alatt, .
Attól tartok, hogy ellenállhatatlan kényszert érez rá megmutassa milyen ****a gyerek, és jegybankelnök, ami elég kockázatos.
Békés vizeken vagyunk most viszonylag, de jön esetleg következő 6 évben egy olyan időszak mint 2008-9, ezzel az emberrel jegybankelnökként, hát nagyon nem dob fel a lehetőség.
Re: nincs cím
#615884 banyaiz Előzmény: #615777Ha ez így működne akkor egy jegybankelnök sem húzna sokáig a világon.
Na jó mondjuk Tolcsy nem a legjobb példa, de hányszor jött be az előrejelzése gazdasági növekedésre egyebekre NGM vezetőként? De én pl nem ezt rovom fel neki mint hibát (legalábbis nem ez a fő gondom az emberrel), elfogadom , hogy baromi nehéz ebben helyzetben egy éves folyamatokat előre belőni, benne van a plusz 2% helyett végül mínusz 1% stb.
Ennél súlyosabb gondjaim vannak vele. Mégpedig az, ha mond 3 mondatot akkor 10 esetből 9 alkalommal 2 mondat ellentmond a 3.-nak, vagy mind a három stb. Vagy legalábbis minden megszólalásába sikerül vmi vállalhatatlan dolgot belecsempészni.
Re: nincs cím
#615835 Kissherceg Előzmény: #615831hírhez kommentár:
http://www.origo.hu/gazdasag/gazdasag-plusz/20130418-matolcsy-terve-gyengiti-a-forintot-a-deficiteljaras-lezarasa-lebeghet-a.html
Re: nincs cím
#615831 prospero Előzmény: #6158272006-IG NEM VOLT SZÁMOTTEVŐ LAKOSSÁGI DEVIZAHITELEZÉS MAGYARORSZÁGON, MIVEL 2006-IG TARTOTT AZ ÁLLAMI KAMATTÁMOGATÁSÚ FORINTHITELEK PROGRAMJA.
Simor Andrást azért kell kritizálni, mivel az infláció 2010-ben csak 4,9% volt, 2011-ben csak 3,9%, 2012-ben 6% körüli, ugyanakkor a fentebb leírtak miatt látható volt, hogy az infláció megugrása átmeneti...és ennek ellenére keresztbe feküdt a kamatcsökkentésnek, fenntartotta a piacban azokat a várakozásokat, hogy Magyarországon nem lesz kamatcsökkentés.
továbbá ez mind igaz: "és mesterségesen erősen tartott forinttal a satbilitás látszatát varázsolta a forintra, ami miatt elkezdhetett 2004-től terjedni a devizahitel. majd ennek terjedése ellen az égvilágon semmit nem tett, csak a dátumot kell kicserélni 2007-re, mivel ekkor indult meg a devizahitelezés felfutása, Gyurcsány és Bajnai nem kis örömére, mert tovább fenn lehetett tartani a "jobban élünk, mint 4 éve" látszatot. Amire sem Bajnai sem az egész MSZP semmilyen önkritikát nem hajlandó gyakoroln a mai napig sem - sérelmezi mindezt Róna Péter.