A világszerte növekvő protekcionizmus miatt a tavalyinál is rosszabb évet hozhat 2013 a kínai külkereskedelemben - mondta a hétvégén Vej Csien-kuo, a nemzetközi gazdasági kapcsolatokért felelős kínai központ főtitkára.

A korábban helyettes kereskedelmi miniszterként is szolgáló Vej az elmúlt hónapok biztatóbb adatai és a gazdasági talpra állást jósló jelentések ellenére is pesszimista.

Az európai adósságproblémák és az amerikai mennyiségi lazítás mind a kínai exportot gyengítik - mondta Vej a China Daily napilapnak nyilatkozva. Bár a vámügyi hatóság és a kínai kereskedelmi minisztérium is javulást vár idén a tavalyi év eredményéhez képest, Vej szerint valójában a tavalyinál is rosszabb évre kell felkészülni, a kivitel növekedése a 2012-es értéket sem fogja elérni.

A kínai exportőrök talán az elmúlt időszak legnehezebb periódusa elé néznek, a gazdasági nehézségek mellett a mind több szektorra kiterjedő, mind jelentősebb számú országgal fennálló kereskedelmi vita következményeként - véli Vej. A kereskedelmi viták és a jüan felértékelődése a kis- és közepes méretű vállalatok legnagyobb félelme - mondta a szakember.

Szerinte a kínai napelemipart sújtó európai és amerikai kereskedelemvédő intézkedéseket idén további, high-tech és elektronikai termékeket, valamint a mezőgazdaságot érintő protekcionista lépések várhatók, mind fejlett, mind fejlődő országok részéről.

A kínai külkereskedelmet fokozott adó-visszatérítéssel, az adminisztratív terhek és logisztikai kiadások csökkentésével segíthetné a kínai vezetés - véli a kereskedelmi tárca egykori második embere, aki szerint a külkereskedelem nyitottabbá tétele is elengedhetetlen az export és az import fellendítésének támogatásához.

A reformok abban is segítenek majd, hogy a kelet-ázsiai ország ellensúlyozni tudja a növekvő költségekből, vállalati politikákból és más kedvezőtlen körülményekből adódó versenyképesség-csökkenését, melyre az elmúlt időszakban mind többen hívják fel a figyelmet, úgy az országhatárokon belül, mint azokon kívül - tette hozzá.

MTI