Javulnak a német gazdaság kilátásai, de a képzett munkaerő hiánya egyre több szakmában hátráltatja a fejlődést csütörtökön ismertetett felmérések szerint.

A berlini DIW gazdaságkutató intézet szerint az Európai Unió legnagyobb gazdaságában a fékezett dinamikát hamarosan lendületesebb növekedés követi. Az euróövezeti válság egyelőre visszafogja a növekedést, érezhetően gyengül a kereslet a német termékek és szolgáltatások iránt például Hollandiában és Franciaországban, de a világgazdaság várható élénkülésére Németország is rákapcsolódik majd.

A német gazdaság így kimozdul a stagnálás közeli állapotból, amelybe 2012/2013 telére került. A hazai össztermék (GDP) az egészében 0,9 százalékkal növekedhet, 2014-ben pedig 2 százalékot meghaladó mértékben - jósolja a DIW.

Derülátó a nagykereskedelmi, külkereskedelmi és szolgáltatóipari vállalakozások érdekképviselete (BGA) is. A szervezet tagjai körében végzett felmérés szerint a német export értéke az idén 1,132 ezer milliárd euró lehet, ami 1 százalékos növekedés éves összevetésben. A növekedés üteme így lassul a 2012-ben regisztrált 1,9 százalékhoz képest, és az export bővülése nyomán várhatóan létrejövő 15 ezer új munkahely is jóval kevesebb a tavalyi 35 ezerhez képest, de a német gazdaságot nem gyűri maga alá az euróövezeti válság. A BGA tagsága azzal számol, hogy az euróövezeti krízis nem mélyül tovább, de egészen 2016-ig tart majd.

A német gazdaságkutató intézetek többsége még nem frissítette előrejelzését. A legutóbbi, 2012 végén megjelent prognózisokban jellemzően azt emelték ki, hogy a kilátások romlottak, így a korábban várt 1 százalék körüli növekedés helyett 0,5 százalék körüli mértékben növekedhet az GDP az idén. A kormány január 16-án adja ki a 2013-ra szóló előrejelzését, sajtóhírek szerint a kormányzati szakértők 0,5-0,7 százalék körüli GDP-növekedést jósolnak.

A GDP 2012-es alakulásáról január 15-én közli első becslését a német statisztikai hivatal. Az intézetek előrejelzése alapján 0,8 százalék körüli növekedés mehetett végbe a német gazdaságban tavaly. 2011-ben még jóval nagyobb mértékben, 3 százalékkal nőtt a német GDP.

A további fejlődést egyre nagyobb mértékben hátráltatja a képzett munkaerő hiánya. A német munkaügyi hivatal (BA) felmérése szerint egy-egy felsőfokú szintű szakismereteket igénylő gépipari vagy járműipari állás betöltése átlagosan 119 napig tart, míg valamennyi szakmát együttvéve a kiválasztás átlagos időtartama 79 nap. Új fejlemény, hogy számos alacsonyabb szintű képzettséget igénylő szakmában is van már munkaerőhiány, nehezen töltik be például a bádogos és a mozdonyvezetői, a víz-, a gáz- és a fűtésszerelői állásokat - mutatta ki a BA a német sajtóban csütörtökön ismertetett felmérésben.

MTI