Az előzőhöz hasonlóan a jövő hetet is elsősorban óvatosság jellemzi majd a világ értéktőzsdéin az amerikai elnök és a törvényhozás vontatott tárgyalásai miatt. Ha nem sikerül az év végéig megállapodni a "költségvetési szakadék" - a január elsejével esedékes automatikus költségvetés-csökkentés - elkerülésében, akkor az amerikai gazdaság recesszióba süllyedhet jövőre a legtöbb elemző szerint.
Mindazonáltal jó kilátások is vannak: támogathatják a piacokat a múlt hét végén megjelent, jóindulatú amerikai és euróövezeti inflációs adatok, amelyek segítik a központi bankok enyhítő politikájának folytatását. A pozitív oldalra került az is, hogy az európai állam- és kormányfők megállapodtak a közös, egységes bankfelügyelet megteremtésében, illetve, hogy az euróövezeti pénzügyminiszterek és az IMF megállapodott Görögország finanszírozásának folytatásában. Mindezek örömére az euró május óta legerősebbre drágult a dollárral szemben a múlt hét végére.
A jövő héten jó néhány adat is irányt mutathat a befektetőknek. Hétfőn Nagy-Britanniában megjelenik a lakásárak decemberi alakulásának statisztikája, az Egyesült Államokban pedig New York állam decemberi feldolgozóipari teljesítménymutatója és az amerikai állampapírok hazai és külföldi vásárlásának októberi friss mérlege.
Kedden közlik a brit fogyasztói- és termelőiár-infláció novemberi adatait, ezek segítik a Bank of England pénzügypolitikájának előrejelzését. Az Egyesült Államokban frissítik a folyómérleg harmadik negyedévi számait, és szakmai statisztikák jelennek meg az áruházláncok és a szélesebb kiskereskedelem forgalmáról.
Szerdán japán külkereskedelmi adatok jönnek novemberről, majd az Ifo gazdaságkutató intézet kiadja decemberi németországi üzleti hangulatmutatóját. Délután az amerikai jelzálogkölcsön-forgalom és az új lakásépítések novemberi adatai következnek.
Csütörtökön a novemberi német termelői árakról, Svájc külkereskedelmének alakulásáról - ez befolyásolhatja a frank árfolyamát -, az olasz és a brit kiskereskedelemről, az amerikai munkanélküliség múlt heti alakulásáról, az amerikai GDP harmadik negyedévi növekedéséről (harmadik becslés), az amerikai használt lakások novemberi forgalmáról érkeznek új statisztikák, és megjelenik a Conference Board gazdaságkutató intézet novemberi konjunktúramutatója is az Egyesült Államok gazdaságáról. Este a japán központi bank pénzügypolitikai döntése esedékes.
Pénteken a GfK januárra szóló német fogyasztói hangulatjelzője, az amerikai személyi jövedelmek és kiadások novemberi statisztikája, a tartós cikkek novemberi amerikai megrendeléseinek adatsora és a Michigani Egyetem decemberi fogyasztói hangulathőmérője lehet piacmozgató.
A legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója 0,13 százalékos napi visszalépéssel 1133,36 ponton zárt pénteken, 13,18 százalékkal a tavaly év végi értéke fölött. A hetet hajszállal magasabban végezte az előzőnél.
A londoni értéktőzsde irányadó mutatója, az FTSE-100 a múlt héten 0,12 százalékkal javult, a hetet 6,27 százalékkal magasabban végezte a tavaly év végi értékénél. A tavalyi évet 5,55 százalékkal alacsonyabban fejezte be, mint 2010-et.
A frankfurti DAX-30 a múlt héten 1,05 százalékkal lépett följebb, 28,79 százalékkal az év végi értéke fölött zárt pénteken. Tavaly 14,69 százalékkal csökkent. Párizsban a CAC-40 1,04 százalékkal emelkedett a múlt héten, 15,30 százalékkal a múlt év végi értéke fölött végzett.
A New York-i részvénypiacok fő mutatói a múlt héten mind süllyedtek, a Dow Jones ipari átlag (DJIA) 0,15 százalékkal, az S&P 500-as 0,32 százalékkal, a Nasdaq piac összetett mutatója 0,23 százalékkal. Pénteken sorrendben 7,67 százalékkal, 12,76 százalékkal, illetve 14,31 százalékkal zártak magasabban az év végi értéküknél, miután tavaly a DJIA 5,53 százalékkal javult, az S&P 500-as nem változott, a Nasdaq mutatója pedig 1,98 százalékkal esett.
MTI
Legutóbbi hozzászólások