Jövőre az Egyesült Államokban kezd komputergyártásba az Apple - jelentette be helyi idő szerint csütörtökön az amerikai vállalat vezérigazgatója, Tim Cook az NBC televízióban.
Ezzel a cég feltehetően tompítani fog az őt érő bírálatok élén, amiért Ázsiába telepítette ki a gyártás nagy részét és ottani beszállítókkal dolgoztat. Az Apple 100 millió dollárt ruház be a projektbe, ez az összeg azonban eltörpül az általa felhalmozott, mintegy 120 milliárd dollárhoz képest. "Jövőre az egyik már meglévő Mac-ünket az Egyesült államokban fogjuk gyártani" - jelentette ki Cook, de azt nem árulta el, hogy pontosan melyik modellről van szó.
Feltételezések szerint az új iMac-ek valamelyikéről lehet szó, mert azokon már most is az Assembled in the U.S.A. (Összeszerelve az Egyesült Államokban) felirat szerepel, de Cook ezeket azzal hessegette el, hogy mindig is volt Apple-összeszerelés és komponensgyártás Amerikában.
Az Apple-vezér a BusinessWeeknek úgy nyilatkozott: nem feltétlenül maga a cég fog számítógép-alkatrészeket gyártani, hanem együttműködik másokkal és befektetésre készül.
Az Apple tavaly elhunyt vezérigazgatója, Steve Jobs kerülte, hogy a beszállítókról a nyilvánosság előtt beszéljen. Cook azonban márciusban Kínában meglátogatta a Foxconn egyik üzemét és beleegyezett, hogy megvizsgálják a munkakörülményeket és a béreket az Apple-nek dolgozó kínai cégeknél.
Cook kijelentette: nem aggasztja, hogy a magasabb amerikai gyártási költségek felhajtják majd az árat. "Nem az árakról, hanem a szakképzettségről van szó" - nyilatkozott a vezérigazgató, aki rámutatott az ipari szakképzettség "elhagyta az Egyesült Államokat", amit szeretne visszahozni. Elismerte, hogy hozzá kíván járulni a 8 százalék körüli amerikai munkanélküli ráta csökkentéséhez. Az Apple az 1990-es évek végéig az Egyesült Államokban szereltette össze a legtöbb termékét, ám ezután az alacsonyabb bérköltségű Ázsia felé fordult.
Az Apple nem az első vezető technikai cég, amely Amerikába helyezi termelésének egy részét. Októberben a világ második legnagyobb PC-gyártója, a Lenovo jelentette be, hogy gyártósort telepít Észak-Karolinába, amely a jövő év elején kezdi el a termelést. Idén a Google kezdte a texasi üzemében gyártatni a forgalomba végül nem került Nexus Q médialejátszóját.
A Boston Consulting Group tavaly azt jósolta, hogy 2015-től számos vezető elektrotechnikai cég kezd termelésbe az Egyesült Államokban.
MTI
Legutóbbi hozzászólások
Robots and Robber Barons (Paul Krugman)
#581863 Netmaster"The American economy is still, by most measures, deeply depressed. But corporate profits are at a record high. How is that possible? It’s simple: profits have surged as a share of national income, while wages and other labor compensation are down. The pie isn’t growing the way it should — but capital is doing fine by grabbing an ever-larger slice, at labor’s expense.
Wait — are we really back to talking about capital versus labor? Isn’t that an old-fashioned, almost Marxist sort of discussion, out of date in our modern information economy? Well, that’s what many people thought; for the past generation discussions of inequality have focused overwhelmingly not on capital versus labor but on distributional issues between workers, either on the gap between more- and less-educated workers or on the soaring incomes of a handful of superstars in finance and other fields. But that may be yesterday’s story."
http://www.nytimes.com/2012/12/10/opinion/krugman-robots-and-robber-barons.html
Szerintem itt arról van …
#581460 JanicroftSzerintem itt arról van szó hogy a nagy készpénzállománnyal rendelkező vállalatok külödnböző engedményeket tesznek most az amerikai kormányzatnak, cserébe nem kell hazahozniuk a kp-t nagy adóterhek mellett, plusz az Apple részéről persze brand építő hatása is van ennek a lépésnek, az USA nagy piac és ott büszkék lesznek az emberek ha "Made in the USA " felirattal ellátott terméket tarthatnak a kezükben.
THX :)
#580768THX :)
Sírva könyörgök Kissherc…
#580685Sírva könyörgök Kissherceg, a komuptert javítsad át számítógépre... annyira tökéletes és szép magyar szó van rá, ha van teljesen feleslegesen erőltetett angolosítás az éppen ez a szó. Tudom, hogy csak idézted, de akkor is :)