A kormányok az egész világon több bevételt terveznek beszedni az áfából, miután a társaságiadó-kulcsok a társaságok profitjával együtt csökkennek, és a vállalati nyereség valamint a munkaerő is egyre szabadabban áramolhat - hívja fel a figyelmet hétfői közleményében a KPMG az OECD legfrissebb, fogyasztási adókat elemző kiadványát kommentálva.
Magyarország 27 százalékos áfája 8 százalékponttal haladja meg az OECD-átlagot, ez az egyik legmagasabb áfakulcs a világon.
Az áfa növekvő jelentőségét és komplexitását felismerte a KPMG is, és Budapesten megnyitotta a közvetett adózással foglalkozó európai kompetencia-központját, amely a következő években várhatóan mind bevételeit, mint munkatársai számát növelni fogja - derül ki a közleményből.
Az utóbbi két évtizedben jelentősen megnőtt azon országok száma, melyek közvetett adókat vetnek ki államháztartásuk finanszírozására. Még mindig van néhány olyan ország - például az Egyesült Államok - ahol nem vezették be az áfa rendszerét, de ezek az országok a kivételekhez tartoznak - hangsúlyozta a közlemény szerint Tim Gillis, a KPMG globális közvetettadó-tanácsadási csoportjának vezetője.
Az OECD jelentésből idézve KPMG kiemeli, hogy a fogyasztási adók a kormányzatok bevételének 31 százalékát teszik ki az OECD-országokban, míg a világ adóbevételeinek körülbelül 20 százaléka az áfából származik.
Összesen a világ több mint 150 országában fizetnek áfát, és az elmúlt 25 évben megduplázódott az áfa részaránya a teljes adóbevételből.
Az OECD-országok átlagos áfakulcsa 19 százalékra emelkedett, az európai uniós átlag 21,2 százalék. A nagy multinacionális vállalatoknak nap mint nap meg kell küzdeniük a közvetett adók adminisztrálásával és helyes kezelésével, melynek jelentős hatásai lehetnek a szervezetre - hívja fel a figyelmet Tim Gillis. Példaként említette, hogy egy évi 10 milliárd dollár árbevétellel rendelkező vállalatnak, bevételéből 2 milliárd dollár közvetett adóként kerül a költségvetésbe. Ha ebbe a számításba akár csak 1 százalékos hiba csúszik, az már évi 20 millió dolláros tévedést eredményez. A tényleges adókülönbözet mellett a hátrányos jogkövetkezmények, adóbírságok összege is nagyon magas lehet - tette hozzá Tim Gillis.
MTI
Legutóbbi hozzászólások
És lesz még rosszabb is …
#579611És lesz még rosszabb is az a szlovák csodaszám, csak türelemmel ki kell várni az igazságbeszéd idejét.
van összefüggés
#579607 KisshercegA vállalatok adóoptimalizálása miatt a jövő évben is alacsonyabbak lehetnek a vártnál az állam adóbevételei Szlovákiában - közölte Peter Mihók, a Szlovák Kereskedelmi és Ipari Kamara (SOPK) elnöke a szervezet évértékelő sajtótájékoztatóján hétfőn Pozsonyban.
A kamara álláspontja szerint az idei év tapasztalatai is alátámasztják, hogy az adóbevételek jövőre is a várakozásokon alul maradnak, mert a cégek az adóterhek növekedése miatt fokozottan élnek az adóoptimalizálási lehetőségekkel.
A szlovák pénzügyi tárca a múlt héten módosította ismét az állam által a jövő évben várt adóbevételek összegét. Peter Kazimír szlovák pénzügyminiszter 250 millió euróra becsülte azt az összeget, amelyet az államnak jövőre többletbevételként elő kell teremtenie, ha tartani akarja a GDP 3 százalékánál alacsonyabb hiányt. Nem sokkal a bejelentést követően a szlovák központi bank számításaira hivatkozva banki elemzők a bevételkiesést ennél nagyobb arányúra becsülték, véleményük szerint az adóbevételek akár 400 millió euróval is alacsonyabbak lehetnek a tárca által eredetileg becsültnél.
Peter Mihók szerint az adóbevételek várható csökkenésének egyik oka, hogy a kormány intézkedései ahelyett, hogy az adózást elkerülőkre összpontosított volna, konszolidációs csomagjaival inkább az adóterhek növelésének útját választotta. "Ha csupán 50 százalékkal sikerült volna javítani az adók behajtását, nem lett volna szükség semmilyen, az adóterhek emelésével járó intézkedésre" - jegyezte meg Peter Mihók.
A jövő évi költségvetés - a kormány által már októberben jóváhagyott - tervezetéről az eredeti tervek szerint már kedden döntött volna a pozsonyi parlament. Ennek időpontját végül - a jövő évi adóbevételek várható csökkenése és az amiatt szükségessé vált módosítások miatt - későbbre halasztották.