A negyedik negyedévre 8,4, az egész évre pedig átlagosan 8 százalékos gazdasági növekedést jósol Kínában a pekingi Népi Egyetem Gazdasági Kutatóintézete legújabb jelentésében; a jövőt illetően a többi prognózis is optimista, emellett nő a vállalati és a fogyasztói bizalom is.
Ezidáig hét egymást követő negyedévben csökkent a gazdasági növekedés Kínában, a trend az év utolsó három hónapjában véget ér - írja a tanulmány. A jelentést összeállító szakemberek szerint - mindenekelőtt a növekvő belső keresletnek és az infrastrukturális beruházások fellendülésének köszönhetően - az október és december közti negyedévben a bruttó hazai termék (GDP) 8,4 százalékos bővülése várható a kelet-ázsiai országban, ez egy százalékponttal több a harmadik negyedév teljesítményénél.
Egész évre vonatkozóan a kutatóintézet átlagosan 8 százalékos GDP-növekedést vár, 1,3 százalékponttal alacsonyabbat a tavalyinál. A jövőt illetően ugyanakkor optimisták a szakemberek, a gazdaság további bővülését prognosztizálják, 2013 egészére például 9,3 százalékos növekedést.
A jelentés a gazdaságpolitikai irányokat tekintve a laza makrogazdasági politikák fenntartását és a kulcsfontosságú iparágakat, így a jövedelemelosztást és az ingatlanpiacot illető reformokat sürgeti.
Az elmúlt hetek várakozásokat felülmúló, a kínai gazdaság talpra állását jelző mutatók napvilágra kerülésével egyre több szó esik a kínai sajtóban a javuló prognózisokról. Korábban a Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság (NDRC) makrogazdasági kutatóintézete fogalmazott úgy: a negyedik negyedévben 7,7-7,8 százalékos, éves szinten 8 százalékos bővülést várnak.
A kínai központi bank november eleji jelentésében egész évre legalább 7,5 százalékos GDP-bővülést valószínűsített. A kínai növekedés alapjait semmilyen tényező nem veszélyezteti, a jövőben is stabil és viszonylag gyors bővülés várható - áll a kínai központi bank negyedéves monetáris politikai jelentésében. Nő a vállalatok bizalma is: egy novemberben nyilvánosságra hozott vállalati felmérés arra mutat rá: a viszonylag nehéz 2012-es év ellenére a kínai vállalkozások mintegy 39 százaléka pozitív változást vár üzleti eredményét tekintve 2013-ban, 46 százalékuk az ideihez hasonló eredményt valószínűsít, romlást csak 15 százalék jósol.
Novemberben stabilizálódott a fogyasztói bizalom is, a jövőt illetően pedig megugrott a következő 12 hónapra tervezett költés mutatója: a nagyvárosokban és tartományi fővárosokban élő középosztálybeliek körében a válaszok alapján az ingatlanok kivételével minden vizsgált kategóriában bővülő fogyasztás várható.
MTI
Legutóbbi hozzászólások