A külföldi működőtőke befektetések vonzására egyszerűsíti a befektetőkre vonatkozó szabályokat a kínai vezetés, több tucatot pedig el is töröl - jelentette be a devizapiaci felügyeletért felelős szabályzószerv, a SAFE.

December 17-étől kezdődően a befektetéseket érintő hatósági jóváhagyásoknál 35 előírást törölnek el, további 14-et pedig egyszerűsítenek - közölte a SAFE. A változtatások többek között a Kínában befektetni kívánókkal szemben támasztott elvárásokból enged. Így a jövőben a külföldi befektetőknek nem kell például engedélyt kérniük a bankszámla-nyitáshoz, a nyereség külföldre utalásához vagy kínai számlák közti pénzmozgatáshoz, de lazulnak a határok a cégek által birtokolható deviza mennyiségét illető szabályok terén is.

"A reform újabb lépés a kínai tőkepiacok megnyitása felé. Talán nem tűnik nagy lépésnek, mindenesetre azt mutatja, a központi kormány elkötelezett a pénzügyi rendszer nyitottabbá tételét illetően" - mondta a China Daily napilapnak Kuo Tien-jong, a pekingi Központi Közgazdaságtudományi Egyetem pénzügyprofesszora.

A lazítás célja a hosszú távú és stabil tőkebeáramlás elősegítése, ehhez a kínai gazdaság viszonylag gyors növekedése mellett a nemzetközi pénzügyi piacok javulása szolgáltatna jó feltételeket - fogalmaz a SAFE -, a világgazdasági bizonytalanság ugyanakkor rövid távon kilengéseket okozhat. A szabályzószerv azt is hozzátette: mivel egyre több kínai vállalat terjeszkedik külföldön, a jövőben a tőkekiáramlás erősödése várható.

A szabályozások csütörtöki bejelentése előtt egy nappal hozta nyilvánosságra a kereskedelmi minisztérium a közvetlen külföldi működőtőke befektetésekre vonatkozó októberi adatokat. Ezek szerint az elmúlt hónapban éves összehasonlításban 0,24 százalékkal csökkent az országba érkező közvetlen külföldi tőke értéke, az első tíz hónapban átlagosan 3,45 százalékos a mínusz.

MTI