Az euróövezet az idei évre várt visszaesés után 2013 egészét is recesszióban tölti, és 2014-ben is csak minimális mértékben növekszik, és a következő két évben a valutaunión kívüli Nagy-Britannia teljesítménye nő a leggyorsabban a nagy európai gazdaságok közül - jósolták hétfőn ismertetett új globális előrejelzésükben londoni pénzügyi elemzők.
Az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági-üzleti elemzőcég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) erőteljesen rontott prognózisában közölte, hogy a valutaunióban az idei évre átlagosan 0,7 százalékos, jövőre 0,4 százalékos visszaesést vár, és 2014-re is legfeljebb 0,4 százalékos GDP-növekedést valószínűsít.
Németország a CEBR londoni szakelemzőinek hétfői előrejelzése szerint e három év mindegyikében növekedni fog: az idén 0,7 százalékkal, jövőre 0,5 százalékkal, 2014-ben 1,2 százalékkal.
A második legnagyobb valutauniós gazdaságban, Franciaországban a cég 2012 egészére 0,2 százalékos, 2013-ra 0,3 százalékos visszaesést, 2014-re 0,2 százalékos GDP-pluszt vár. Olaszországban e három évben 2,7, 1,8 és 0,8 százalékkal, Spanyolországban 1,8, 2,2 és 1,6 százalékkal csökken a GDP a CEBR hétfői prognózisa szerint.
Nagy-Britanniában a ház londoni elemzői 2012 egészére 0,1 százalékos visszaesést jósolnak, új előrejelzésük szerint azonban a brit gazdaság jövőre 0,8 százalékkal, 2014-ben már 1,4 százalékkal bővül.
Douglas McWilliams professzor, a CEBR vezérigazgatója, az előrejelzés társszerzője kommentárjában úgy fogalmazott,: Európa egyes térségeinek gazdasági helyzete "a rossztól a katasztrofális felé tart". McWilliams szerint fennáll annak a veszélye, hogy a gazdasági problémák Európa számos régiójában a társadalmi rend felbomlását eredményezik, ha a munkanélküliség továbbra is meredeken emelkedik, és eközben a kormányoknak kifogynak a pénzből.
Más nagy londoni elemzőházak is recessziót jósolnak az idei évre az euróövezetben. A jövő évi valutauniós recesszió egyelőre nem konszenzusos előrejelzés a Cityben, bár egyes londoni elemzői vélemények szerint 2013-ban sem bizonyos a növekedés az eurógazdaságban.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb gazdaságelemző csoportja - novemberre szóló havi globális prognózisában közölte, hogy 2012 egészére 0,4 százalékos GDP-mínuszt vár az euróövezetben. A cég új előrejelzése szerint az euróövezeti perifériában jövőre is folytatódik a recesszió, ám a központi eurógazdaságok várhatóan már mutatnak valamennyi erőt. Ennek alapján az EIU 2013-ra 0,4 százalékos átlagos GDP-növekedésre számít az euróövezetben.
A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő szuverén adósságpiaci elemzőstábjának Londonban minap ismertetett új prognózisa szerint a cég az euróövezetben átlagosan 0,8 százalékos gazdasági visszaesést vár az idei év egészében. Az S&P elemzői közölték: jövőre sem számítanak jelentősebb növekedésre, sőt nem bizonyosak abban, hogy lesz-e egyáltalán bármilyen mértékű gazdasági bővülés 2013-ban a valutaunióban.
MTI
Legutóbbi hozzászólások
Re: ezek után
#570575 Kissherceg Előzmény: #570313Lassuló globális növekedésre utal a világgazdaság legátfogóbb aktivitási mérőszáma - közölte kedden az egyik vezető pénzügyi szolgáltató csoport az általa összeállított globális összágazati beszerzési menedzserindex (BMI) alapján.
A JP Morgan minden hónapban közzéteszi a világgazdaság egészére kivetített, a legnagyobb nemzetgazdaságok feldolgozó és szolgáltatási szektorainak teljesítményadataiból hozzáadottérték-súlyozással képzett saját, összesített beszerzési menedzserindexét. Októberről szóló, kedd este Londonban ismertetett kimutatásában a ház közölte, hogy az általa kiszámított összágazati kibocsátási mutató a múlt hónapban 0,9 ponttal 51,3-re csökkent, elveszítve az egy hónappal korábbi komoly emelkedés jelentős részét.
A JP Morgan szakelemzőinek számítási modellje szerint az októberi globális BMI-mutató 1,5 százalékos éves szintű pillanatnyi világgazdasági növekedésnek felel meg. A ház becslése szerint ez hozzávetőleg a fele az inflációs kockázat nélkül fenntartható hosszú távú globális növekedési rátának.
Re: ezek után
#570313 Justice Előzmény: #570231Az Angolok azt se vennék észre ha elvinnék a BÍGBENJÜKET így fomnetikusan. :) 10 ember jut egy gondolatra, fele mondja, fele olvassa, még sem érti egy sem? Azt nem vették észre, hogy évek óta nincs egy valós deficit kimutatásuk. Olyan mint ha Viktátorral dolgoznának a fiúk.
ezek után
#570231 KisshercegAz euróövezet néhány gyengébb tagállam távozására szorítkozó részleges felbomlása nem okozna világgazdasági katasztrófát, és a Lehman Brothers amerikai nagybank csődje után elhatalmasodott globális pénzügyi válsággal ellentétben hosszabb távon akár kedvező gazdasági hatásai is lehetnének - vélekedtek új forgatókönyvükben londoni pénzügyi elemzők.
Az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics közgazdászai átfogó elemzésükben annak a véleményüknek adtak hangot, hogy ha például Görögország és Portugália távozna a valutaunióból, annak azért nem lenne katasztrofális hatása a világgazdaságra, mivel erre a fejleményre a piaci szereplők széles köre számít.
A Lehman négy évvel ezelőtti összeomlásának a Capital Economics elemzői szerint éppen azért voltak rendkívül súlyos globális következményei, mivel a bankot mindenki túl nagynak tartotta ahhoz, hogy csődbe mehessen, egészen addig a pillanatig, amíg a csőd végül mégiscsak bekövetkezett. Ezt jelezte, hogy a Lehman kötelezettségeinek törlesztéskockázatára kínált piaci biztosítási cseretranzankciók (CDS) árazásai néhány héttel a csőd előtt is mindössze 300 bázispont környékén jártak. Belgium - az egyik leggazdagabb eurótagállam - szuverén törlesztéskockázatának CDS-középárfolyama az elmúlt évben járt 400 bázisponton is.
Mindemellett a kis perifériális eurótagállamok részaránya a világgazdaság összteljesítményén belül "elenyésző".
A ház londoni elemzői közölték: központi forgatókönyvük az, hogy Görögország, valamint esetleg Portugália és/vagy Írország előbb-utóbb elhagyja az euróövezetet, a valutauniós gazdaságpolitikai döntéshozók ugyanakkor várhatóan mindent elkövetnek Spanyolország és Olaszország távozásának megakadályozására.
A Capital Economics szakértőinek számításai szerint Görögország, Portugália és Írország egyenként 2 százalékkal vagy ennél kevesebbel részesedik az euróövezeti gazdaság összesített kibocsátásából, a világ teljes GDP-értékén belül pedig hozzávetőleg 0,3 százalék a részarányuk.
Ha azonban e kis eurógazdaságok távozása nyomán olyan nagy déli tagállamok is kilépnének az euróövezetből, mint Spanyolország és Olaszország, annak már sokkal súlyosabb tovagyűrűző globális hatása lenne.
A cég szakértői kimutatták, hogy Spanyolország, Olaszország, Görögország, Portugália és Írország együtt már 6,4 százalékkal részesedik a globális GDP-értékből, az euróövezet hazai össztermékének 34 százalékát adják, összesített bruttó külső adósságuk a világgazdaság éves össztermékének 10 százalékához közelít, és 1900 milliárd eurós együttes nettó küladósságuk is csaknem a 4 százaléka a globális GDP-értéknek.
Ehhez képest a Lehman Brothers kötelezettségállománya, amely 600 milliárd dollárt tett ki az összeomlás pillanatában, csekélynek volt mondható: ez mindössze az 1,1 százalékát tette ki a világgazdaság GDP-értékének, vagyis az öt perifériális eurótagállam jelenlegi bruttó külső adósságállományának 11 százalékával volt egyenlő.
A Capital Economics londoni közgazdászai szerint valószínűleg ezek az aránypárok magyarázzák azokat az elemzői becsléseket, amelyek alapján az euróövezet felbomlásának hozzávetőleg tízszer súlyosabb világgazdasági hatásai lennének, mint a Lehman Brothers bukásának.
A ház szakértői szerint azonban ez - még a nagy déli eurótagállamok távozásának feltételezése esetén is - "túlzottan borúlátó" előrejelzés, elsősorban azért, mert a Lehman végzetével ellentétben az euróövezet részleges felbomlása nem lenne hatalmas meglepetés. A Capital Economics elemzői e véleményüket egy grafikus modellszámítással támasztják alá, amely több befektetési eszköz kockázati felárainak összevetésével kimutatja, hogy a piaci szereplők az idei év legnagyobb részében legalább 50 százalékos eséllyel árazták az euróövezet valamilyen formában 2013 végéig bekövetkező felbomlását.
A cég szerint emellett valószínűleg azért sem járna olyan súlyos következményekkel az euró részleges felbomlása, mert a döntéshozók most felkészültebbek a vészintézkedésekre, mint a pénzügyi válság előtt voltak. A globális pénzügyi válság ugyanis "kemény kiképzésben" részesítette a kormányokat és a jegybankokat egyaránt - fogalmaznak a Capital Economics londoni elemzői.
A ház szerint az euróövezet részleges szétesésének a kezdeti sokk után potenciálisan több kedvező következménye is lehetne. A cég ezek közé sorolja, hogy a távozó eurótagállamok új, saját valutájuk leértékelésével erősíthetnék versenyképességüket. A központi eurógazdaságok számára a részleges felbomlás ugyan felértékelődéssel járna, de ez belső fogyasztásösztönző intézkedések meghozatalára ösztönözhetné a döntéshozókat, és így ezek a gazdaságok is egyensúlyosabb helyzetbe kerülhetnek. A Lehman Brothers összeomlásának semmiféle ilyen kedvező mellékhatása nem volt - fejtegetik forgatókönyvükben a Capital Economics londoni elemzői.
Más nagy londoni házak ugyanakkor korántsem ennyire derűlátók.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) egy korábbi elméleti szimulációja szerint például ha a valutaunió összeomlik, a jelenlegi euróövezeti országok hazai összterméke a legutóbbi csúcsértékhez mérve legalább 10 százalékkal zuhanna, de az így számolt visszaesés mértéke elérhetné a 25 százalékot is.
Az EIU e katasztrófa-forgatókönyve alapján a munkanélküliség a legtöbb eurótagállamban 20 százalék fölé emelkedne, de a legsúlyosabban érintett országokban megközelítené az 50 százalékot.
Az EIU szerint ezek a hatások idővel enyhülnének, de mindenképpen évekbe telne az európai életszínvonal visszatérése a válság előtti szintekre.