Konszolidációt tervez hirdetni nyolc kulcsfontosságúnak tekintett iparágban a kínai vezetés, hogy a gazdaság szerkezetátalakítását ezzel is segítse - írja a sina.com hírportál.
A nyolc ágazat közt az autógyártás, az alumínium-, acél- és cementipar, a ritkaföldfémek, a gépgyártás, a gyógyszeripar és az elektronikus információtechnológia szerepel - olvasható a portálon.
Az említett területek konszolidációja, az összeolvadások és felvásárlások és az ágazati koncentráció elősegítése az iparágak erősödését és ezzel a gazdasági szerkezetátalakítást segítené. Jelenleg problémát okoz, hogy az említett területeken túl sok cég tevékenykedik, azok ugyanakkor kicsik, egymástól elszigeteltek és működésük sem koordinált, a specializáció foka pedig alacsony, ami együttesen az ágazati hatékonyság rovására megy, rontja a források kihasználtságát, valamint túlkapacitást okoz.
A nyolc iparág átalakítása a Nemzeti Fejlesztési- és Reformbizottság, a Pénzügyminisztérium, az Értékpapírszabályozó Bizottság és az állami kézben lévő eszközök felügyeletét végző SASAC együttes szabályozása alá esne, a terveket a központi kormány is támogatja.
A kínai gazdaság szerkezetátalakításának szükségessége a jelenlegi, 12. ötéves tervben (2011-2015) kiemelt szerepet kap, a célkitűzések megvalósítását segítő intézkedések bevezetése azonban lassan megy.
Számos esetben hangoztatott vélemény, hogy Kína ma kritikus választóvonalhoz ért és új fejlesztési modellre van szüksége ahhoz, hogy egy szinttel feljebb tudja emelni gazdaságát. Ehhez az olcsó termelésről a magas minőség felé elmozdulás, a kormányzati segítség helyett a piaci versenyre fókuszálás, a külső kereslet helyett a belsőre támaszkodásra van szükség - fogalmaztak legutóbb például az Ázsiai Fejlesztési Bank és a Pekingi Egyetem kutatói közös tanulmányukban.
MTI
Legutóbbi hozzászólások