Egyöntetűen újabb negyed százalékpontos kamatcsökkentést valószínűsítenek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának keddi kamatdöntő ülésére a nagy londoni befektetési és elemzőcégek felzárkózó piacokra szakosodott elemzői.

Az MTI előzetes felmérésébe bevont londoni házak - Goldman Sachs, JP Morgan, 4cast, Morgan Stanley, UBS, Barclays, Bank of America-Merrill Lynch, Capital Economics - szakelemzői kivétel nélkül az MNB monetáris enyhítési ciklusának folytatását jósolták.

A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési részlegének közgazdászai kiemelték előrejelzésükben, hogy a szeptemberben végrehajtott előző kamatcsökkentés óta a magyar állampapírok hozama még tovább csökkent, a magyar szuverén törlesztéskockázatra köthető piaci biztosítási cseretranzakciók (CDS) árazása pedig "nagyon erősen javult".

Ez utóbbi megállapítást hétfőn alátámasztották a legnagyobb londoni adósságpiac-figyelő cég, az S&P Capital IQ globális piaci adatszolgáltató és elemzőcsoporthoz tartozó CMA szakelemzői is. A cég kimutatása szerint a hétfői londoni kereskedésben a magyar CDS-kontraktusok középárfolyama 262 bázispont - tízmillió euró adósságra évi 262 ezer euró - környékén járt az irányadó ötéves kötvény-futamidőre. Szeptember utolsó kereskedési napján még 383 bázispontos magyar CDS-középárfolyamot mértek Londonban.

A Goldman Sachs londoni elemzői a keddi kamatdöntő ülés előtt adott prognózisukban kiemelték, hogy a magyar állampapír-aukciók általánosságban sikeresek, és néhány alacsony hitelminősítői besorolású szuverén adós sikeres nemzetközi kötvényajánlata megerősítette azokat a véleményeket, hogy Magyarország is könnyen hozzáférhetne finanszírozáshoz az eurókötvény-piacon.

A piaci kondíciók e javulása arra vall, hogy a forint vagy a finanszírozás szempontjából nem jelentene indokolatlan kockázatvállalást az újabb MNB-kamatcsökkentés, azzal együtt sem, hogy az IMF/EU-megállapodás megkötése egyre távolabbi kilátás, és feszültebbé váltak a kapcsolatok az Európai Bizottsággal is abban a kérdésben, hogy miként teljesíthető a jövő évi államháztartási cél - vélekedtek a Goldman Sachs londoni elemzői.

Prognózisuk szerint az MNB a következő tizenkét hónapban összesen 1,00 százalékponttal 5,50 százalékra csökkenti alapkamatát. A Goldman Sachs közgazdászai elismerték ugyanakkor azt is, hogy nehéz megjósolni a további MNB-kamatcsökkentés teljes mértékét és időzítését, mivel a kamatdöntéseket makrogazdasági, politikai, stratégiai és pénzügyi stabilitási megfontolások kombinációja vezérli.

A ház londoni elemzői szerint mindazonáltal a magyar pénzügypolitika mozgásterének elsődleges korlátját változatlanul a forintárfolyammal és a piaci hozzáféréssel kapcsolatos kockázatok jelentik, tekintettel a háztartások továbbra is magas devizaalapú adósságállományára és a szintén magas szuverén refinanszírozási igényre.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport felzárkózó piacokra szakosodott londoni elemzői is úgy vélekedtek, hogy mivel a szeptemberi kamatcsökkentés óta tovább szűkültek a forinteszközöket terhelő kockázati felárak, valószínű egy újabb 0,25 százalékpontos MNB-kamatcsökkentés a monetáris tanács keddi kamatdöntő ülésén.

A ház szerint az elmúlt egy hónapban teljesültek a monetáris testület által a szeptemberi ülés közleményében a további enyhítéshez megszabott piaci feltételek. A magyar szuverén devizakötelezettségek CDS-árazása több mint száz bázisponttal csökkent a múlt havi kamatdöntő értekezlet óta, a kötvényhozamok újabb 50 bázisponttal estek.

A teljes termékkosárra számolt éves inflációs ütem ugyan több mint a kétszerese a 3 százalékos célszintnek, és ez önmagában nem támasztaná alá a kamatcsökkentéseket, ám a szeptemberben mért 6,6 százalékos éves ütem még így is alacsonyabb volt az MNB-stáb előrejelzésénél, emellett jórészt beszerzési oldali költségsokkok eredménye volt, és az ilyen jellegű inflációs sokkok felett az MNB "hajlamos szemet hunyni" - fejtegették a JP Morgan londoni elemzői.

A Capital Economics - az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház - felzárkózó piacokkal foglalkozó közgazdászai a gyenge gazdasági teljesítményt emelték ki általuk várt újabb MNB-kamatcsökkentés fő indokaként. A cég elemzői közölték: a ház által a magyar gazdasági ciklussal együttmozgó jelzőszámok alapján elvégzett számítás 1,3 százalék körüli éves magyarországi GDP-visszaesést valószínűsít az idei harmadik negyedévre.

Az eddigi MNB-kamatcsökkentések ugyanakkor megosztottságot is tükröznek a monetáris tanácson belül, mivel az enyhítéseket a négy külsős tag szavazta meg, Simor András MNB-elnök és helyettesei azonban nem. A Capital Economics londoni elemzői közölték, hogy "e voksolási minta" folytatódását várják erre a hónapra is, és így újabb 0,25 százalékpontos kamatcsökkentést valószínűsítenek keddre.

A Morgan Stanley globális bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői szerint a magyarországi infláció elérhet egy olyan ütemet, amely még a monetáris tanács enyhítésre hajló tagjait is annak átgondolására késztetné, hogy ésszerű-e a kamatcsökkentések folytatása. Mindazonáltal e monetáris tanácsi tagok még szeptemberben is inkább a gazdasági növekedésre koncentráltak, amikor meghozták döntésüket az akkori kamatcsökkentésről, jóllehet a múlt hónapban kiadott új alapeseti inflációs előrejelzés egyértelműen nem volt összeegyeztethető a monetáris enyhítéssel.

Mivel időközben a kockázati környezet is kedvező maradt, a monetáris tanács szűk többsége várhatóan újabb 0,25 százalékpontos kamatcsökkentést szavaz meg kedden - jósolták a Morgan Stanley elemzői, akik szerint az MNB-alapkamat jövő nyárra 5,00 százalékig csökkenhet.

MTI