A Danubius Hotels Nyrt. az első fél évben 406 millió forint adózás előtti nyereséget könyvelt el az egy évvel korábbi 706 millió forint veszteség után; az EBITDA eredmény közel 1,1 milliárd forinttal javult a tavalyi első hathavihoz képest - közölte a szállodatársaság a nemzetközi szabvány szerinti (IFRS) konszolidált, nem auditált jelentésében kedden, a Budapesti Értéktőzsde honlapján.

A csoport adózás előtti nyeresége a második negyedévben 1,551 milliárd forintra rúgott, 68 százalékkal haladta meg az előző év hasonló időszakáét.

Az összes működési és egyéb bevétel az első fél évben 21,1 milliárd forint volt, 9 százalékkal magasabb a tavalyi első félévihez képest, a valamennyi földrajzi szegmens által elért jelentős növekedés hatására. Az euróban kimutatott csoport szintű árbevétel 1 százalékkal csökkent a devizaárfolyamok következtében. A csoport szintű foglaltság 56,4 százalékra emelkedett a tavalyi első félévi 56,1 százalékról.

Az árbevétel javulásának és a múltbéli költségcsökkentéseknek köszönhetően az EBITDA (kamatfizetés, adózás és értékcsökkenési leírás előtti) eredmény és az üzemelési eredmény jelentősen javult: a növekmény a tavalyi második negyedévhez képest 0,6 milliárd forint (1,3 millió euró), a tavalyi év első fél évéhez hasonlítva pedig 1,1 milliárd forint (3,4 millió euró).

A magyarországi szegmens bevétele az első fél évben 11,5 milliárd forint, 2 százalékkal javult, mivel a szállodák foglaltsága enyhén, 52,9 százalékról 53,3 százalékra nőtt. Az üzemi veszteség 10 százalékkal mérséklődve 1 milliárd forintot tett ki. Az adózás előtti veszteség a tavalyi első félévi 639 millióról 220 millió forintra mérséklődött.

A cseh szállodák bevétele jelentősen, 24 százalékkal növekedett, és az akvizíció óta elért legmagasabb nyereséget mutatták fel: az első félévi üzemelési nyereség 643 millió forint volt a tavalyi első félévi 205 millió forint után.

A szlovák szegmens árbevétele 12 százalékkal emelkedett a tavalyi első fél évhez képest, részben a gyengülő forint hatására. A működési nyereség az első fél évben 32 millió forint volt, a tavalyi első félévi 166 millió forint veszteség után.

A román szegmens bevétele 17 százalékkal emelkedve 645 millió forintot tett ki az első fél évben, aminek hatására a tavalyi első félévi 45 millió forint veszteséggel szemben idén az első fél évben már 16 millió forint profitot ért el.

A pénzügyi tevékenység nyeresége 451 millióról 749 millió forintra emelkedett, elsősorban az árfolyamváltozásoknak köszönhetően. A működésből származó nettó pénzeszköz állomány 2012 első fél évében 1,4 milliárd forintra emelkedett az egy évvel korábbi 19 millió forintról, a működő tőke kedvező változása miatt.

A beruházások és befektetések értéke 900 millió forintot tett ki, a tavalyi első félévi 2,8 milliárd forinttal szemben, amikor jelentős gyógyászati beruházások történtek a cseh, szlovák és romániai leányvállalatoknál. A csoport átlagos létszáma 5 százalékkal, a tavalyi első félévi 4506-ról 4279 főre csökkent.

A Danubius részvényei a Budapesti Értéktőzsde A kategóriájában forognak. A papír a keddi kereskedést 3,03 százalékos növekedéssel, 2380 forinton zárta. Az elmúlt egy évben a legalacsonyabb ára 2.150, a legmagasabb 3.420 forint volt.

MTI