Négy százalék feletti éves veszteséget jelentett külföldi befektetési portfóliójának eredményéről 2011-ben a legfontosabb kínai állami szuverén befektetési alap, a China Investment Corporation (CIC) - adta hírül a kínai média csütörtökön.
2008, vagyis a pénzügyi válság kezdete óta a külföldi befektetések területén ez volt a CIC első vesztesége, amit az érintettek a világgazdasági tendenciákkal magyaráznak. Az alap elnöke, Lou Csi-vej (Lou Jiwei) szerint a globális helyzet továbbra is rendkívül sérülékeny, ezért új befektetéseik során a jövőben is igyekeznek körültekintően eljárni.
A 2007-ben alapított CIC vagyona az elmúlt év végén 482 milliárd dollár volt, ami 17,7 százalékos emelkedést fejez ki az egy évvel korábbi állapotokhoz képest. 2011-ben bel- és külföldi befektetéseiknek nettó nyeresége 48,4 milliárd dollár volt, ami éves bázison 6 százalékos csökkenést jelent - derült ki az alap éves jelentéséből.
A külföldi portfólió 4,3 százalékos veszteségének nagyobb hányada elsősorban a vagyon értékének változásából keletkezett, különösen a pénzügyi és az energia ágazatban. A portfólióban a pénzügyi eszközök 19, míg az energetikai területét érintő befektetések 14 százalékot képeznek - tájékoztatott a cég szóvivője. Konkrét összegek nélkül említette a tőzsdei veszteségeket, illetve ezekkel párhuzamosan a kincstári kötvények és egyéb - hitelezéshez kapcsolódó - pénzügyi termékek jelentős bevételeit.
Az alap tavaly már a hosszabb távú befektetések irányába mozdult el, és jelenleg ezek aránya a globális portfólióban 19 százalék. 2011-ben létrehozták a CIC Internationalt, amely a külföldi befektetésekért felelős, és 30 milliárd dollár állami készpénzinjekciót kapott szerepének megerősítésére a külföldi devizabefektetések diverzifikálásában.
A CIC 2011 végére Európában 1,1 százalékponttal, 20,6 százalékra csökkentette részvényállományát, míg Észak-Amerikában 1,9 százalékpontos bővülést könyveltek el, s így arányuk 43,8 százalék lett. Az alap fix hozamú befektetéseit a 2010. évi 27 százalékról tavaly 21 százalékra mérsékelte.
A cég ugyancsak visszafogta az európai államkötvényekbe történő befektetéseit, de - a CIC szóvivője szerint - a Moody's legutóbbi európai alacsony osztályzatai azt jelentik, hogy az európai részvénypiacokon jelentkező értékcsökkenés jó lehetőséget kínálhat közvetlen (tőke)befektetésekhez. A kínai szakemberek közül ugyanakkor többen vitatják, hogy az euróba fektetés jó választás, ugyanis úgy vélik: a válság még nem érte el a mélypontját.
MTI
Legutóbbi hozzászólások