Az államok ugyanazzal a problémával küzdenek, amellyel az átlagpolgárok 90%-a. Adósságcsapdába estek, mert tovább nyújtóztak, mint ameddig takarójuk ért. Mi a megoldás? Nagyon egyszerű.
Nem kell tovább nyújtózni, mint ameddig a takaró ér!! Mielőtt kikiáltanának engem hitel és kapitalizmusellenesnek, nagyon is híve vagyok a kapitalizmusnak. És abban a játékban az nyer, aki végeredményben hitelezővé válik. Ehhez pedig folyamatos szufficit kell, különben nem keletkeznek eszközök, ami termelné nekünk a pénzt.
Na de kezdjük az elejéről. Miben rejlik a magánszemélyek problémájának is a gyökere? Hogy nem keresnek eleget? Hogy rossz adósságokba keveredtek (l. devizahitel)? Nem éppen. A gond, hogy nem értik meg, hogy irányítaniuk és ellenőrizniük kell a mérlegüket. Egész egyszerűen az összes kiadás nem lehet több az összes bevételnél. Ha vágyaikat, amelyek kiadásokkal járnak, teljesítenie akarják, nem negatív készpénzáramlás alapján kell megtegyék, hanem növelniük kell a bevételi sort. És amíg nem megy, akkor nem növelni, netán csökkenteni a kiadást.
Itt kell megemlítenem, hogy a bevételi sor hitellel is növelhető. Azt nevezem jó hitelnek, ami bevételhez juttat. Ha a hitel összes költségét levonom a hitel segítségével létrehozott bevételből és pozitív előjelem marad, az jó hitel. Pl. felveszek egy lakáshitelt 7%-os THM-re, veszek belőle egy lakást, ahol levonom az összes éves amortizációs költséget stb-t, és ha így is a kiadásából több, mint évi 7% befolyik, akkor az jó hitel. Természetesen ki kell küszöbölni azt a kockázatot is, hogy a hitel teljes futamideje alatt biztosított legyen a bevétel.
Mindezt azért írom le, hogy ne legyek azonnal félreérthető.
Ha a fentiek alapján adósodunk el, és a hitelt szufficit termelésre tudjuk fordítani, és biztosított a hitel és a szufficit biztonsága, akkor korlátlanul el lehet adósodni.
Itt a probléma: az állami költségvetés, pláne Európában, nem ismeri a szufficit fogalmát. Gyakorlatilag ezt emlegetni ördögi dolog, pláne az elmúlt évtizedekben. A magánszemélyek ugyanezzel a problémával küzdenek: deficitüket újabb és újabb egyre magasabb kamatköltséggel járó hitelekkel pótolják, amelyek aztán még nagyobb deficitet okoznak és így tovább. Egy idő után eljön az a pont, amikor már nem hiteleznek ezeknek az államoknak/személyeknek, hisz látszik, hogy egy rossz piramisjátékot játszanak, ami egyre nagyobb eséllyel dőlhet össze. Mivel nem ismerik a szufficit fogalmát, minden kamatot csak újabb hitelből ill. a hitelek megújításából tudnak fedezni.
Valójában röhejes, hogy ilyen felelőtlen maga az állam is. Egy kapitalista állam feladata nem kell hogy legyen eszközei növelése. Ezért nem gondolom, hogy jó kapitalista szereplőként profitábilisnak, tehát masszívan szufficitesnek kell folyamatosan lennie. De elvárt lett volna az átlagos csekély szufficit. Ugyanis az adófizetők pénze nem arra van, hogy felelőtlen hitelek kamatait fizessék belőle. Ha figyeltek volna az államházatartási nullszaldóra vagy ahhoz közeli minimális pozitív értékre, akkor most nem beszélnénk adóssághegyekről és azok növekedéséről. Most a helyzet már csak brutálisan masszív, évi 5-10%-os szufficittel lenne megoldható. Vagyis az állam egy nyereséggyártó vmivé kéne átváltozzon, de izibe. Kötve hiszem, hogy ez bekövetkezik. Ha pedig nem, akkor marad az a lehetőség, hogy elveszik az államok a világ polgáraitól másképpen a vagyonukat: elinflálják. Szerintem sokkal korrektebb leépíteni a szoc. rendszert, és azt mondani, hogy ezentúl az állam kevesebbet tud szolgáltatni, mint kollektíve agyonvágni a magánszektort, és rájuk átterhelni az adósságokat. Meg kéne inkább tanítani az embereket szufficites gazdálkodásra, amiben az is benne van, hogy számos területen öngondoskodóbb legyen a magánszemély.
Ha nincs "rendezett" elinflálás sem, akkor elkerülhetetlen a csődlavina, mely nem csak államcsődöket fog jelenteni, hanem boldog boldogtalan erről vesz majd példát, és a magánszemélyek is csődöt fognak jelenteni.
Legutóbbi hozzászólások
Re: nincs cím
#513162 Előzmény: #513082Megnézem! :)
Re: nincs cím
#513082 lagwagoner Előzmény: #513061Hogy ne offoljak (annyit) a válasz a "Hazai" bankok szobában van.
Re: nincs cím
#513061 Előzmény: #513045"Azt írtam: rétegemberek vagyunk."
Ööö, ebben az esetben nem értem: Mit jelent az, hogy "rétegember"? :o No offense, én ezt a kifejezést így, általános, és önálló értelemmel bíró kifejezésként még nem hallottam és nem használtam :o
"ha a bankok nem játszhatnak a felárakkal és költségekkel szabadon"
...akkor nem adnának neked kölcsön, egyszerűen arra, hogy mint az ékesen bebizonyosodott, a bankok NEM a saját, vagy az ügyfeleik pénzét adták kölcsön, hanem kölcsönöket adtak tovább - márpedig azoknak a feltételeit tényleg nem tudnák tartósan garantálni. Hogy úgy mondjam, gondolj csak bele: Ők pont azt csinálják üzemszerűen, amit te szeretnél kicsiben, kamatmarzsból jól élni. De még nekik sem megy, ha nem írhatják át állandóan a feltételeket. Innentől az elvárásod amellett, hogy teljesen érthető, de szerintem még BUBOR esetén sem megvalósítható. Egyszerűen hozzá kell szokni a gondolattók, hogy a bank egy egyszerű hedge fund, ami onnan szerez pénzt, ahonnan tud, annyiért, amennyiért tud. Természetesen ha te tudod garantálni, hogy ennél többet keresel a pénzzel, akkor az nyilvánvalóan egy olyan rést ad, amelynek az értéke annál nagyobb minél több pénzzel játszol, de ugyanakkor pontosan ugyanaz a gond vele, ha valamiért az olló összezárul, avagy átfordul. Node, számoljunk azzal, hogy mondjuk te 4% különbséget tudsz elérni a kamatelváráson felül, és ezt mondjuk tudod garantálni. Ebben az esetben 100 millió forintos hitelen nyersz évente 4 milliót. Megéri? Nem. Ha van száz millád akkor azért nem, ha nincs, akkor meg azért nem :)
"Számold ki, hogy az a párszázalék arbitrázsolás mennyit jelent 20-25 év alatt :-)."
Feltételezve, hogy soha nem veszítesz rajta? Tényleg lehet ilyet feltételezni? :) Egyébként, a fenti példában, ha van 100 milliós pénzed, akkor beteszed államkötvénybe és máris ott a hozam, kockázatmentesen, tisztán, adózva. Ha nincs, akkor mondjuk milyen eset állhat fenn? Van egy 20 millás ingatlanod, megterheled 10 millióval, a 10 millióval játszod az arbitrázst és nyersz évi 400.000 (négyesszázezer) forintot? Ezért kockáztatod a húszmilliós ingatlandat? Egyszerűen SZERINTEM nincs arányban a kockázat a potenciális hozammal. De ha gondolod, írjad meg azt a példát, amelynél szerinted működik az elképzelésed, én így hirtelenjében el sem tudom képzelni, hogy mikor éri meg ebbe a manőverbe belemenni. Már természetesen nem teoretikusan, hanem valóságos alapon nézve, ami meg is valósítható :)
"Egyébként két gyakorlati dolgot elfelejtesz: bármikor végtörleszthetek, ha nem látom jónak a módszert (nem kell sanyargatnom magam 20-25 évig)."
Ez elvileg igaz. Csak akkor bukod a TBSZ adókedvezményt, tehát szinte biztosan bukóban leszel. Ha pedig bukóba mész, akkor miből végtörlesztesz? Egyébként, a hitelek idő előtti lezárása sem olcsó játék, arról nem is beszélve, hogy nem is egyszerű. Egyes esetekben ugye százezreket, vagy éppen 1-2%-okat is simán elkérnek, vagyis ha csak ezekkel számolsz, akkor megint oda érkezel, hogy ha nem tudod végigvinni, akkor bukni fogsz.
"A másik, hogy mindig előnyben leszek befektetéssel nem rendelkező egy azon fizetésért dolgozó kollégámmal szemben, hisz addig arbitrálgatok, ha meg nem akarok vagy nem tudok vagy ha huncutkodnak a bankok akkor stipistopi bármikor végtörlesztem a fennmaradt tőketartozást."
Ööö... na most ezt nem értem. Írjad le légyszives konkrétan, hogy te mire gondolsz és hogy miből van az az összeg, amivel arbitrázsolsz, milyen hitel és befektetés tartozik hozzá, mert nem értem. Tényleg nem!
"(ezért érthetetlen, hogy nem vonhatom be 2010-es TBSZ-számlámat fedezetként holott az közel 25%-al többet ér, de az évente 0-10%-ot eső ingatlanpiacról fedezetként bevonhatok ingatlant, szóval egy értéktelenedő ingatlannal rendelkező előnyben van velem szemben a hitelpiacon....pffff.)"
A TBSZ számla zárolt számla, ezért nem lehet fedezetnek tekinteni. Ráadásul az értéke attól is függ, hogy lejár-e rendben, vagy idő előtt feltöröd. Ezen túlmenően már írtam én is, hogy megváltoztak a bankok, már a lekötött betétet sem fogadják el fedezetnek... bizony. Oda jutottunk, hogy egy bank, a nála kezelt pénzt nem tartja fedezetnek arra nézve, amit neked odaadna hirtelen. Cool nem?
"Nem egyszerre indítod a hitelt és a TBSZ befektetést, hanem kivársz egy 3-5 éves TBSZ periódust, majd annak hozamát elhatárolod nem TBSZ-en, hogy finanszírozhasd a hiteledet. és így tovább."
Kérem a példát :)
Ha összeraksz 5.000.000 HUF-ot öt év alatt, akkor onnantól beszélhetünk teljes adómentes hozamról, előbbről nem, hiszen pont ettől TBSZ a TBSZ. De mondjuk 7% bruttó hozamszint esetén az ötödik év végén lesz 1.500.000 Ft-od pluszban a megtakarításodon felett. Ebből milyen hitelt tudsz finanszírozni?
Tényleg nem értem az elképzelésedet...
Re: nincs cím
#513047 lagwagoner Előzmény: #513045*Államkötvény (DKJ) indexek -a kamatcsökkenés hatására- növekednek (RMAX, MAX), így a portfolió hozama emelkedik.
Re: nincs cím
#513045 lagwagoner Előzmény: #512881"MI NEM vagyunk átlagemberek, ..."
Azt írtam: rétegemberek vagyunk.
"Erre a célra hosszútávon mondjuk az amerikai hitelpontrendszer bevezetése (teljeskörű pozitív KHR) lenne a megfelelő."
Ámen, támogatom :-)
"Daciát vettek volna, akkor is bedőltek volna!"
Igen, a 0% önerős, 120 hónapos hitelnél valóban mindegy hogy Dacia vagy VW, Audi. De ha az önereje meg volt, hogy vehessen egy Daciat hitel nélkül, de neki villogási okokból Audi kellet és felvette a plusz 4 milliót, akkor már más a helyzet...de az autóhiteles leírásodnak igazat adok.
"Csak böngészgessed a használtautokat egy kicsit, és látni fogod, hogy A JÓ ÁLLAPOTÚ VISZONYLAG ÚJ HASZNÁLT AUTOK ELTŰNTEK."
Hú, ez mennyire igaz: most akarom lecserélni a 15 éves autómat valami alig használtra, de ahogy nézegetem, már szinte jobban megéri újat venni még gyártásban lévő előző generációs autóból. És ezt a Weltauto illetékese is megerősítette egy cikkben.
"ehhez hatalmas kockázat tartozik, egy oldalról az, hogy megemelkedik a hitel költsége,"
Visszakanyarodva a normális pénzügyi szabályozáshoz: ha a bankok nem játszhatnak a felárakkal és költségekkel szabadon (kamatfelár fix a futamidőre /pl. 4%/, ktgnövekedés az infláció mértékével emelkedhet), akkor -forinthitel esetén- a BUBOR változása (emelkedése) okozhat növekvő törlesztőrészletet (tőketartozásra megnő a kamatteher), amit az aktívan kezelt befektetéssel le tudok fedezni (kamatswap, devizaügylet stb), mint ahogy a cégeknél is bevett szokás a fedezeti ügylet.
"Akkor meg minek pár százalékért arbitrázsolni, hogy cserébe hosszú távon sanyargathassad magad? :)"
Számold ki, hogy az a párszázalék arbitrázsolás mennyit jelent 20-25 év alatt :-). Egyébként két gyakorlati dolgot elfelejtesz: bármikor végtörleszthetek, ha nem látom jónak a módszert (nem kell sanyargatnom magam 20-25 évig). A másik, hogy mindig előnyben leszek befektetéssel nem rendelkező egy azon fizetésért dolgozó kollégámmal szemben, hisz addig arbitrálgatok, ha meg nem akarok vagy nem tudok vagy ha huncutkodnak a bankok akkor stipistopi bármikor végtörlesztem a fennmaradt tőketartozást. (ezért érthetetlen, hogy nem vonhatom be 2010-es TBSZ-számlámat fedezetként holott az közel 25%-al többet ér, de az évente 0-10%-ot eső ingatlanpiacról fedezetként bevonhatok ingatlant, szóval egy értéktelenedő ingatlannal rendelkező előnyben van velem szemben a hitelpiacon....pffff.)
"Ha csökkennek a hitelkamatok, akkor csökkennek a betéti kamatok is, tehát a margin legfeljebb csökkenni fog,"
Államkötvény indexek -a kamatcsökkenés hatására- csökkenhetnek, így a portfolió hozama emelkedik.
"Az 5 év, vagyis öt évig kell finanszírozni a befektetésed. Elég húzós befektetési forma elég kicsi hozammal, ha hitelből finanszírozod."
Nem egyszerre indítod a hitelt és a TBSZ befektetést, hanem kivársz egy 3-5 éves TBSZ periódust, majd annak hozamát elhatárolod nem TBSZ-en, hogy finanszírozhasd a hiteledet. és így tovább.
Re: nincs cím
#513016 Előzmény: #512963Ne felejtsed el, hogy az EUR-ban fizető országok számára az EUR inflációja SEMMIT sem ér, az ugyanis az EUR-ban denominált tartozásaikra nézve indifferens. Azaz, tök mindegy, hogy mennyi, az valójában nem csökkenti a tartozásukat, sőt valójában emeli, ha emiatt emelkedik az EKB kamatláb.
Példának okáért gondolj a görögökre, ha tudnának inflálni, nem lenne gondjuk, de mivel nem lehet, ezért csak adósságleírásra van lehetőség.
Egyébként az öt éves forint kötvénynek 8,35% a hozamelvárása, és a 10 évesé 8,4%, amelyek ugye ráadásul még hosszabb lejáratúak is, mint az imf uzsora. Viszont a három hónaposok esetében 7,16% az átlaghozam.
A kormány működését nem kívánom minősíteni, ugyanakkor szerintem mára mindenki számára nyilvánvaló, hogy NEM kívánja EUR-ban finanszírozni az adósságot, ha sokkal olcsóbb és kevésbé kiszolgáltató dolog ugyanezt forintban megtenni. Nem is akarjuk felvenni a hitelt, de leginkább még tárgyalni sem. Teljesen logikus :)
Re: nincs cím
#512963 rbbj11 Előzmény: #5129222% euro infláció mellett 5%, az 3%. 7%-ért már jó ideje nem lehet állampapírokat eladni, az átlag egyre inkább a 8,5%-ot közelíti.
De az igaz, hogy a saját deviza inflációját jóval könnyebben lehet befolyásolni.
De ha ennyire rossz az IMF eruoja, akkor miért gondolkozik a kormány euro alapú államkötvényben? Ez nem éppen logikus.
Re: tegyük fel hogy...
#512924 Előzmény: #512918Node kérlekszépen, te most tényleg azt akarod ezzel mondani, hogy tényleg jobb az, ha egyáltalán nincsenek felértékelve a vagyonelemek és azzal szabadon garázdálkodhat a mindenkori hatalom? :o
Re: nincs cím
#512922 Előzmény: #512916"mindez teljesen mindegy, mert IMF 5%-os kamata jóval kevesebb, mint a piaci 8-9%, ezen nem lehet mit vitatkozni. :)"
Csak röviden: 5% devizakamat jóval több, mint 7% forint 5% infláció mellett. Ezen tényleg nem lehet vitatkozni ;)
"Egyébként sok kicsi sokra megy, ha el is törpül az összbevételhez képest a kamatkülönbözet haszna"
A sok kicsi csak akkor megy sokra, ha a kockázat marginális. Mert egyebekben az idegeskedés és a kockázat biztosan elviszi a hasznot.
Re: tegyük fel hogy...
#512918 rbbj11 Előzmény: #512904ha meg lehetne csinálni egy reális vagyonértékelést állam esetében, akkor persze mindenképp nagyon jó lenne, pláne, ha ehhez párttámogatást is kapcsolnánk. De nem hiszem, hogy meg lehetne csinálni, szerintem sokkal inkább egy hatalmas korrupciós lehetőség lenne, ahol össze-vissza lennének felértékelve a vagyonelemek, és bárki csinálná ezt az összeírást, azon múlna az eredménye, hogy ki fizette le.