Mielőtt technikai elemzési módszert választanál, vagy taktikai lépéseken gondolkodnál készíts üzleti tervet, amelyben döntesz a kereskedési platformról és a brókercégről, sőt ami még fontosabb, a konkrét célpiacról. Egész kevés számolgatás után kiderül, a BUX határidő megbukik daytrader matematikából.
Sokan összetennék a két kezüket azért, hogy stabilan 55%-os sikerrátát mutassanak fel, azaz ennyi alkalommal találják el az irányt és érjék el sikeresen a célárat. Mindezt úgy, hogy az átlagos nyereségük pontban / pipben 150%-a az átlagos veszteségüknek. Ez egy professzionális tréder esetében nagyon is reális elvárás, mármint önmagával és a módszerével szemben.
Ha azonban rosszul választjuk meg a piacot, ahol tevékenykedünk és a brókercéget, akivel dolgozunk, akkor hiába minden, nem leszünk nyereségesek. A miért kérdésére az alábbi, egyszerű mérlegelés a válasz:
BUX határidős kontraktus tulajdonságai:
Réskockázat: 24 órás nyitva tartás nincs, ezért napon túlra 80-120+ pontos réseket kell bekalkulálni és elég számottevő az esélye annak, hogy évente egy alkalommal beleszalad a tréder 250-500 pontos nyitó anomáliába.
Napon belül a spread: az ajánlati könyvben a vételi és az eladási ár közötti különbség stabilan eléri a 30 pontot.
Díj: általában irányonként 190 forint/kontraktus az átlag ügyfélnek, ami 2 x 19 = 38 pont helyes irányba történő elmozdulással ellensúlyozódik.
Végezzük el a modellezést a bevezetésben említett 55%-os találati aránnyal és 3:2 tény hozam:kockázattal számolva! Tételezzük fel némi túlzott jóindulattal, hogy a nyitás egy likvid időszakban limit megbízással történik, ezért ott 0 a spread "költség". Ennélfogva csak a záráskor, vagy általában a pozíció egyik lábán jelentkezik a 30 pont. Egy kontraktus nyitáshoz+záráshoz tartozó várható költség ezért 19+19+30=68 pont. Ennyi az induló hátrány.
Milyen távolságra lévő célárakkal kell ahhoz dolgozni, hogy a daytrader vállalkozása nullszaldós legyen, ha 45 alkalommal x-et veszít és 55 alkalommal 1,5x-et nyer? Szólhatna akár a szöveges feladat az általános iskola felső tagozatában :))
Az egyenlet megoldása x=180, azaz tréderünk csak olyan belépési lehetőségekre mehet rá, ahol a várható hozam legalább 270 BUX pont, és az ehhez tartozó kockázat nem több mint 180 pont. A BUX napi maximuma és minimuma közötti különbség hozzávetőleg az esetek 60%-ban éri el, vagy haladja meg ezt a mértéket, tehát a kereskedési napok 40 százalékában eleve halott ügy a vállalkozás. A maradék, havi 11-12 napon pedig felmerül a kérdés, mennyire reális, hogy valaki 55%-ban képes jóformán tikre lekereskedni a napi maximumot és a minimumot??
Ja, és akkor még mindig nem keresett egy fillért sem!
Azaz a BÉT határidős piacán a játékszabályokat úgy rögzítették, hogy abból még egy professzionális tréder is csak egészen kivételesen jó statisztikákkal tud nyereséget kitermelni. Ha a felvezetőben említett dicséretes teljesítményre vagy képes, valószínűleg akkor sem érheted el, még a null szaldót sem, mert a rendszer 1) nem hatékony (értsd. illikvid) és 2) borzalmasan magas költségszinten üzemel. Ezért ha előnybe is tudsz kerülni a módszereddel és a fegyelmezettségeddel, a profitod mind a brókercéghez és a tőzsdéhez vándorol, illetve elvész a vételi és az eladási oldal közötti résben.
Emlékszem, amikor én voltam tanuló, akkoriban a fórumokon a "nagyok" mindig panaszkodtak, hogy a BÉT-en indított daytrade pozícióikkal összességében semmit sem keresnek.
A BUX esetében ezért kísérleteztem, hogy talán az alábbi "recepttel" mégis lehet valami profitot felmutatni...
Legutóbbi hozzászólások
Re: Miért kerül tizenötször annyiba?
#382514 _pda_ Előzmény: #382473de bizony reklamálok, nem alaptalanul
2000.08 óta volt itthon tőkeszámlám
azóta számtalan brokicégnél megfordultam, először azért mert felvásárolták a kicsiket (Quantum, Eastbroker),majd azért, mert elégedetlen voltam a szolgáltatásaikkal (BC,KBC,Quaestor)
idén januárban számoltam fel az összeset, (visszaolvashatod a brókeres topikban)
próbáltam minden lehetséges eszközzel elérni azt, ami az MT4-ben alapértelmezett
lehetetlen
rákereshetsz az Amibroker, PETI topikokban, h mennyi hsz-em volt a témához
az utolsó trió PETI>Amibroker a chart miatt, Quaestor számla a készletkezelés miatt
közben elkezdtem DEMO-zni a TDFX-nél
hát ennyi dióhéjban
jahhhh, még a reklamáláshoz, bekopizok neked egy emilt a sok közül, amit a PETI fejlesztőivel váltottam, egy idő után nem válaszoltak:
"Üdv,
riched20.dll,
PETI 09.04.15 beta verzió
Ez a PETISetupFull_Beta8 szvsz.
Downgradeltem a 9-est, de ez sem jobb
Beszéltem többekkel, akik a petit használják, náluk is gyakoribb a kapcsolat szakadása miatti hibaüzenet Szóval, szerintem instabilak az újabb verziók!
A 3. potra reagálnék, igen arra értem
Ez is elég gáz, h az ember nem tudja, h teljesült-e az ajánlat.
Lázas kapkodás, h visszaloginoljon, khmmmmmmm.......
A kapcsolat szakadása előfordul ADSL és GPRS kapcsolattal is, nem hinném, h ennyi szakadás lenne a hálózaton. Talán a timeout rövid a programban de ez nem az én asztalom.
A hibaüzenet ablakot, van, h 10x is feldobja, mire stabil lesz a kapcsolat szerinte.
Azt csak gondolom, h valami szerver oldali problémájuk is lehet esetleg, mert egy lezárt trade után sokszor hibásan jelenik meg a portfólióm összege, valamint teljesen random módon értékpapírok jelennek meg a portfoló egyszerű ablakban.
??
Várom a folytatás, lassan két éve csak BETA verziók vannak a letöltésben"
bye
Re: bracket
#382509 Cimballi Előzmény: #382491Két céggel kereskedem, IB és Zaner. Mindkettőnél én viszem be a piacra a megbízásaimat, tehát azok közvetlenül bekerülnek a Chicago-i és a New York-i elektronikus piacokra. Ez azért fontos, mert nem spread-es elszámolás van közöttünk, tehát nem egy tőzsdén kívüli CFD dealer ajánlataira megyek rá, hanem pontosan azt látom, kapom, ami az adott termék valódi piacán van, ami a grafikonokon rajzolódik. Ez azt is jelenti, hogy nem spread-et fizetek, hanem egy fix díjat, kontraktusonként irányonként 2,00-3,22 dollár között. Ez a legbiztonságosabb, mert itt nincs dealer, aki megborulhatna; ami a tőzsdén a könyvekben van, az számomra mindig elérhető.
Ez a legjobb, amit el lehet érni és nem kell hozzá extra nagy játékosnak lenni, vagy alkudozni. A spread-es megoldásnál is hatékonyabb, levezetem egy deviza példán:
ha devizákkal foglalkozol és 100.000-es EURUSD pozíciókkal operálsz, akkor a spread-es delaer azt mondja, nem kér jutalékot, hanem az ő árrése 2 pip irányonként. Tehát 0 a jutalék, de az árrés, amit megfizetsz 100e után 40 USD. Ha fogod magad és a Globex tőzsde elektronikus piacán kötsz egy kontraktus EURUSD-t, aminek az értéke 125.000 dollár, akkor irányonként 2,86 USD a költséged, azaz mondjuk 6 dollár áll szemben az imént említett 40 dollárral. Végtelen a likviditásuk a mi egyszeri halandó tőzsdések nagyságrendjéhez képest. Ebben a konstrukcióban díj / kontraktus van, viszont nincs spread.
Adat, platform, grafikon ingyen, belépési díj, számlavezetési díj 0 forever.
Ez nem teória, ott az oldalamon a Zaner ajánlata, elérhető bárkinek.
Re: bracket
#382507 _pda_ Előzmény: #382491felejtsd el a magyar brokicégeket, elég sok külföldi van jelen a magyar piacon, akinek van itthoni irodája, képviselete
MT4 platform és CFD, ahhoz nem kell nagy tőke, ne akarj kint RV-el kereskedni
de ez már egy másik topik témája
Re: bracket
#382500 Cimballi Előzmény: #382491Köszönöm.
Magam már nem keresem a lehetőséget, hogy Mo-on oldjam meg. Ahogy írtam a folytatásban egy kontraktus e-mini Dow értéke 5xDow, tehát most cca. 62.000 dollár. 500 dollár napon belüli letét kell hozzá, bár én magamnak úgy határoztam meg, hogy 12.000 dollár tőkére nyitok egy kontraktust. Egy pont változás értéke 5 USD. A kötés irányonként 2,50, tehát összesen 5 USD, vagyis 1 pont elmozdulás fedezi a teljes költséget.
Ma már csak ezzel érem be, egy tick, azaz egy lépésköz elmozdulás fedezze a tőzsde és a bróker díját. Így van ez a devizáknál is: 1 pip, vagy kevesebb megy nekik a nyitásért és a zárásért összesen, a többi marad nálam.
Re: bracket
#382491 BudFox Előzmény: #382483Nagyon jó ez a cikk....
a kérdés : Hol lehet itthon a külföldi határidős részvényekkel kereskedni, SP, Dow Jones, NAsdaq, ahol nagyobb tőkeáttétek is vannak és nem kerül sokba ?
A questor eqtradert ajánlotta már valaki, majd utánanézek...nekem úgyis questor webbrókerem van most...majd személyesen bemegyek a brókeremhez.
Azért van már egy kis rutinom, egy olcsó rendszerrel, nagyobb tőkeáttéttel lehet hogy lehetne keresni az USA piacon.
bracket
#382483 CimballiAz a baj, hogy a szándékot sem látom a piaci szereplők részéréről a helyzet változtatására. Jó példa erre, az előttem szólók által említett legegyszerűbb funkció, a bracket order. Magyarul: amikor felviszel egy megbízást, akkor a szülő megbízással együtt a rendszer létrehozza a hozzá tartozó stoploss piaci és célár limit megbízást is, amelyek a kötés pillanatában aktivizálódnak. Amelyik előbb teljesül, az törli a másikat. Lefejlesztette valaki a magyarok közül? Nekem a profitom jelentős része olyan trédekből van, amikor ott sem vagyok a gépnél, hanem a rendszer magától lekereskedi, amit az elemzésem alapján kitaláltam.
Semmit nem tudunk erről a bizniszről, semmit. De minek is, miután az ügyfelek 97%-nak úgyis mindegy csak behányja a megtakarítását, amit sohasem lát viszont. Teljesen etikátlan, ahogy a status quo-t őrzik. Miközben az ügyfeleik esélytelenek. Annak idején, mielőtt az USA-ba transzferáltam volna a kereskedési tőkémet, hónapokon át hivatalosan leveleztem vezető magyar brókercégek menedzsereivel. Azt mondtam, hajlandó vagyok 5x annyit fizetni, mint az amerikai brókereknek fizetnék. Azt ajánlottam, hogy indulásként legyen rám alapon érvényes a listaár, de amelyik hónaban elérem a 300M HUF forgalmat, ott térítsék vissza a listaár és az általam elfogadható ötszörös USA ár különbözetét. Szerintetek érdekelte őket?
Aki nem tud angolul, vagy nem érti, vagy fél az amerikai piacok lendületességétől az haljon meg? Régen volt már, de még most is puffogok miatta.
Re: Miért kerül tizenötször annyiba?
#382473 Tavasz Előzmény: #382275Hát ha már nem is kereskedsz itthon,akkor ne tessen reklamálni.:-))
de igazad van...
Re: Miért kerül tizenötször annyiba?
#382459 Cimballi Előzmény: #382275Így van, a kereskedés az utóbbi 15 évben mindenképpen "technikai (technológiai) sport" lett, bár ennek más az üzenete, mint a Forma-1-ben. A mai piacokon ugyanaz kell a profitban megmutatkozó előnyhöz, mint 20 évvel, vagy akár 50 évvel ezelőtt + az, hogy ne kerülj hátrányba a platformoddal és a brókereddel. Vagyis ez nem egy fejlesztendő terület a tréder személyes hatékonyságában, hanem egy kötelező gyakorlat, egy digitális kérdés; megvan, vagy nincs?
Ha nem oldja meg magának valaki, akkor kész, vége nincs mit csiszolni a tudásán, vagy finomítani a belépési feltételein, vagy a kereskedési tervén. Eleve akkora hátrányban van, amekkora kiaknázható lehetőség nincs a piacokon.
A cikk folytatásából egy részlet:
...a BUX-ban 0,122% a kötési díj, a CBOT-on pedig 0,008%. Más szavakkal 1,22-ért forgathatunk meg 1000 forintot itthon és 0,08-ért az amerikai határidős piacon.
Arról nem beszélve, hogy szabályozottabb keretek és nagyobb likviditás mellett.
Re: Miért kerül tizenötször annyiba?
#382275 _pda_ Előzmény: #382258de most komolyan, 2011-ben ne akarjak tökéletes megoldást?
miér fizessek realt, ha máshol, a világ legnagyobb piacon utánnad dobják ingyé?
itt lehúznak mindenért, számlavazatés, real, ....
működik minden DEMO-ban is, TÖKÉLETESEN
MINDEN
userek tömegei fejlesztik a fizetős megoldásokon kívül az indikátorokat, stratágiákat
belefulladsz, annyi van
a kockázat mindenhol ott van, csak a komfortérzet kicsit más
vergődtem eleget a magyar piacon, mire a barátaim unszolására váltottam FX-re
elég volt, sokkal korábban kellet volna ezt meglépni
daytradernek likvid piac…
#382266 banyaizdaytradernek likvid piac kell, bét eleve nem az, kivéve ha Otp formában van.
Miért kerül 15 x annyiba? Mert sok brókercég akar belőle megélni, és kicsi piac. Említhetnénk pl a real time díjat is, fejlettebb helyeken kiment már a divatból.
Ezt csak a piac tudja kikényszeríteni, hogy olcsóbbak legyenek. Egy bizonyos szintig lehet velük alkudozni úgy vettem észre.
Mondjuk kereskedési felületek engem annyira nem hoznak lázba, de biztos lehetne jobbat fejleszteni, csak gondolom ez is ügyfélszám függő mennyitől éri meg nekik.