Válasz Prospero ezen hozzászólására: http://www.stocklandyard.hu/forum/locatepost/596549 egyben a téma kivitele a "MNYP, avagy visszalépjek, minek?" c. topicból. Jelen blogbejegyzés a liberálkommunista nyögdíjrendszer fenntarthatóságát taglalja, egyben a liberálkommunisták hazugságainak és érdekeinek bemutatásával.
Hmm. Most őszintén nem tudom eldönteni, hogy azért írtad be amit írtál, mert egyetértesz velem és meg akarsz erősíteni benne, vagy azért, mert azt hiszed, hogy ezzel cáfolnál? Tényleg nem tudo eldönteni, mivel ez:
"A társadalomnak ugyanis mindenképpen szüksége van a következő generációra. Puszta közgazdasági megfontolásból azért, mert a felnövekvő nemzedék (fogyasztási) piacot jelent, s ennek a népességnek a beszűkülése - még ha fajlagosan magasabb életszínvonalú lakosság fogyasztásáról volna is szó -, valószínűleg gazdasági visszaesést eredményezhet. "
Szó szerint az, amit írtam: A FOGYASZTÓI TÁRSADALOMNAK van szüksége arra, hogy folyamatosan növekvő FOGYASZTÁS legyen a rendszerben, mivel a FOGYASZTÓI TÁRSADALOM csak így tartható fenn. Próbálom megmutatni ezt neked, légyszives figyelj rá, hogy az EGÉSZ levezetés erre épül, az egész levezetés abból fakad, ahogy a liberálkommunisták EZT A TÁRSADALMI MODELLT NEVEZIK KI EGYEDÜL ÜDVÖZÍTŐNEK ÉS EGYETLEN LEHETSÉGES ÚTNAK. Ez azonban nyilvánvalóan nem igaz, már csak azért sem, hiszen éppen később azt taglalják, hogy EHHEZ KÉPEST MENNYIVEL VERSENYKÉPESEBB A VILÁG TÖBBI RÉSZE.
Olvassad újra légyszives így:
"Puszta liberálkommunista megfontolásból azért, mert a felnövekvő nemzedék fogyasztási piacot jelent, s ennek a népességnek a beszűkülése - még ha fajlagosan magasabb életszínvonalú lakosság fogyasztásáról volna is szó -, valószínűleg gazdasági visszaesést eredményezhet. "
Magyarán szólva, ez ugyanaz a kommunista ideológia, amely a népességszám növekedéssel akart nagyobbá válni, csak kifordították arra, hogy a több ember TÖBBET VÁSÁROL, és a több vásárlást kell kielégíteni. Ez viszont pont a hosszú távon fenntarthatatlan spirál, és valójában a jelenlegi fenntarthatatlan liberálkommunista-imperialista rendszert élteti, annak ellenére, hogy közli: Az fenntarthatatlan a versenyhátrány miatt:
"a modern globális világgazdaságba milliárdos lélekszámú munkaerő kapcsolódik be a munkapiacra, nagyon szerény bérek, kevéssé kiépített nyugdíjrendszerek terhe mellett. Így ma az, aki a járulékok emelésében gondolkodik, a versenyképtelenséggel néz szembe. Kiszorul a piacról, s nem a jövőben, de már a jelenben sem lesz megélhetéséhez jövedelme!"
Mi vagyon tehát ideírva? TÖMEGTERMELÉSSEL A TÖMEGTERMELÉS ELLEN! Most őszintén, van ennek értelme, amit ír? Tudod, hogy mit ír le? AZT írja le, hogy nemhogy tartani nem lehet a bérszínvonalat, hanem azt még csökkenteni is KELL, mert különben a versenyben elbuksz. És most légyszives gondolj bele abba, hogy ezen mit segítene TÖBB ember? Mennyi ma egy előállított termékben az emberi tevékenység hozzáadott értéke? Gyakorlatilag most is már csak marginális, a profit nem ebből keletkezik. Ebből az állításból tehát éppen az következik, hogy CSAK magas hozzáadott értékű munkából lehet majd pénzt termelni, a TÖMEGTERMELÉS NEM MŰKÖDIK, mert versenyképtelen lesz.
Ebből tehát éppen az következik, hogy TELJESEN FELESLEGES A LÉTSZÁM növelésében gondolkodni, a szelekció nyilván nem működőképes, innentől kezdve KIZÁRÓLAG egy dolgot lehet tenni, azt, hogy a felsőbb néposztályok és a középosztály (egyébként klasszikusan ALACSONYABB) gyerekvállalását erősíted annyira amennyire lehet és amennyire lehet, igyekszel az alsó néposztály (egyébként klasszikusan MAGASABB) népszaporodását csökkenteni és kordában tartani.
Tehát demográfiailag arra lenne szükség, hogy akiknek jól megy, akiknek a gyerekei magasabb hozzáadott érték termelésére képesek, azokból szülessen több, de ha ezt egy kormánypárt, vagy bármely vezető politikus, vagy egyáltalán tudós leírná, annak másnap vágnák át egy éles késsel a politikai karrierjét. Ilyet nem lehet leírni, erre csak egy megoldás van: Átalakítani úgy az adórendszert, hogy azokat támogassuk JOBBAN, akiknek gyereke van, illetve több gyereke van, de mint észrevetted, ez igen hosszú távon hat csak.
Namármost, ezzel a megállapítással is csak egy baj van:
"A nyugdíjrendszerek - elöregedő népesség mellett - finanszírozhatatlanná válnak."
Hogy ez egyszerűen nem igaz. Ez abban az esetben igaz, ha a nyugdíjrendszer kimenete FIX és állandó, illetve fixen növekedő. Az ugyanis értelemszerűen fenntarthatatlan például egy recesszióban. Csakhogy ha elvetjük azt a premisszát, hogy a nyögdíjrendszer kimenete fix és évente fix növekedést mutat, akkor maga a probléma tűnik el, hiszen ha a felosztható pénz mennyisége évente változik, akkor képtelenség a finanszírozhatatlanság - az már egy más kérdés, hogy mennyire fogják az emberek megszokni és megérteni, hogy akár minden hónapban(!) más nyugdíjat fognak kapni és bizony lesznek olyan évek, amikor akár sokkal kevesebbet is kaphatnak, mint az előző évben.
És ennyi az egész. Egyszerűen a nyögdíjakat a gazdaság teljesítőképességéhez KELL igazítani, és onnantól kezdve a probléma nem létezik tovább, különösen akkor, ha mindehhez hozzátesszük azt, hogy a nyugdíjban HANGSÚLYOSAN jelenjen meg a gyermekek befizetett járadékának egy része, és HANGSÚLYOSAN a korábbi befizetések értéke. Erre már írtam korábban módszertant, most csak röviden összefoglalom:
Mindenki, aki 20 évet dolgozott, kap 67 évesen minimálnyugdíjat, minél többet dolgozott annál korábban mehet nyugdíjba. EZT a szolgálati időt a jelenlegi módszer alapján számoljuk, tehát az egyetem (adott esetben középiskola), GYES+GYED, betegszabadság is beletartozik. Ez az eset azonban csak a minimálnyugdíjra jogosít, amely mai értéken 40.000 HUF lenne angroban.
Innentől kezdve a szolgálati időbe KIZÁRÓLAG a járadékfizető időszak tartozik bele, se betegség, se GYES+GYED, se oktatás nem tartozik bele. Öt évvel több munkaviszony esetén egy évvel korábban lehet nyögdíjba menni, tehát 40 év szolgálati idővel lehet 63 évesen nyögdíjas, és értelemszerűen korábban senki sem lehet az.
A 40.000/fő 5 millió(!) nyugdíjasnál is csak 2.400 milliárd forintnak felel meg, tehát JÓVAL kevesebb a mostani értéknél, és így már rögtön láthatóvá válik, hogy a rendszer nemhogy fenntartható, hanem könnyebben fenntartható a mostaninál.
Vegyük azt, hogy "csak" 800 milliárd lesz szétosztható a fennmaradók között.
Vegyük most ezt háromfelé.
Mondjuk, hogy a teljes befizetések 6%-át arra a célra fordítjuk, hogy szétosszuk a befizetők szülei között (192 milliárd) egyszerűen arányosan. Magyarán szólva, a gyerek által befizetett nyögdíjjárulék 6%-át célzottan a szülei kapják. Mit jelent ez? Azt, hogy akinek egy gyereke van, de az 1 millió forint nyögdíjjárulékot fizet havonta, az kap 60.000 Ft-ot pluszban (már 100.000 Ft/hónapnál jár!), akinek meg nem fizet járulékot a gyereke, az nem kap semmit ezen a jogcímen (marad 40.000 Ft/hónapnál).
A fennmaradó 600 milliárdot szintén kettéosztjuk.
Itt már nem lehet tudni a pontos számokat, de a lényeg az lenne, hogy szolidaritási alapon ezt a pénzt első körben úgy osztunk szét, hogy megnézzük a 20 év feletti tényleges járadékfizetési időszakot, és mindenki, akinek 20 év felett van, annak minden évért 500 Ft-al többet adunk havonta nyugdíjban. Ebből nyilvánvalóan adódik egy szám, ami most nem látható, de ugye ha 5 millió 20 év +20 év szolgálati idővel rendelkező emberrel számolunk, ez akkor sem több a 600 milliárdnál, tehát kizárt a keretösszeg túllépése. Ugyanakkor az, akinek van 20 év többlete, az máris kap +10.000 Ft-ot, függetlenül a befizetett összeg nagyságától. Ezt az értéket természetesen lehet másképpen számolni, nyugodtan lehet akár úgy is, hogy nem 40.000 Ft az alap, hanem csak 30.000, vagy 20.000 és ezt a tételt nyomjuk meg jobban, a lényeg az, hogy a rendszerben még mindig marad pénz.
És akkor itt jön az, hogy a fennmaradó pénzt SÚLYOZVA felosztjuk a korábban befizetett pénzek ARÁNYÁBAN, vagyis megnézzük, hogy mennyit fizetett be élete során valaki nyugdíjjárulék formájában szolgálati időtől függetlenül, ugyanakkor ebben a felosztásban nem vesznek részt az alsó két decilisbe tartozó járulékfizetők, egyszerűen azért, mert ez "prémium" a magasabb befizetésekért. Ezekből képződik egy arányszám, amivel felosztásra kerül ez az összeg a felső 8 decilis között, ami ugye nagyjából 1-2 millió embert jelenthet maximum, vegyünk alapul 2 milliót és fennmaradó 200 milliárdot -> ekkor ez átlagban 8.000 Ft-ot fog jelenteni.
És a rendszer MINDIG fenntartható marad. Örökre. Az természtesen egy egészen más kérdés, hogy a nyugdíj ebben az esetben egyáltalán nem jelent "életed végéig jó színvonalon történő eltartást", vagyis a jóléti államok nyugdíjrendszerét, de meg kell érteni, hogy az semmiképpen nem tartható fenn, egyebekben pont a fenti levezetés alapján: Ugyanis a munkaerő ÁRA nem lesz versenyképes a jóval olcsóbb országok munkaerejével, a gépesítés miatt pedig egyre kevesebb munkaerőre lesz szükség, innentől kezdve egyszerűen szükségszerű annak a meglátása, hogy ez a jelenlegi rendszer SEMMIFÉLEKÉPPEN nem fenntartható, annak a hangsúlyozása tehát, hogy az fenntartható lenne népességszaporítással az nem más, mint közönséges hazugság, hanem totális átverés, hitegetés, amivel hülyítik a jelenlegi generációt, hogy mire nyugdíjba megy, akkor is lehet ilyen rendszer.
NEM LEHET ILYEN RENDSZER.
EZÉRT hibás az összes levezetés, amit írsz, azok ugyanis abból a premisszából építkeznek, hogy:
- a növekvő HELYI munkaképes réteg nagyobb fogyasztást teremt, ami HELYBEN(!) teremt munkát és jövedelmet: Ez nyilvánvalóan nem igaz abban a premisszában, hogy versenyhátrányban lesznek az olcsóbb és máshol termeléssel szemben. Magyarán szólva, maga a feltételezés is totális hiba, ami pusztán a liberálkommunista globalizmusról szól, mely szerint nem számít, hogy hol él a fogyasztó és hol van a termelés, mert a lényeg a termelés növelése.
- a másik pedig az, hogy abból a premisszából indul ki, hogy a nyugdíjkassza kifizetésének növekednie KELL, ha növekszik a nyugdíjasok létszáma. Ez sem szükségszerű, csak ugye itt megint visszatérünk a liberálkommunizmushoz: Az nem jó nekik, ha állandó mennyiségű pénz van a rendszerben hiszen az nem növeli a fogyasztást. NEKIK fontos az, hogy növekedjen a nyögdíjasok elkölthető pénze, hiszen csak így növekedhet a fogyasztásuk és növekedhet a globalista liberálkommunizmus.
Ezért kell a liberálkommunista nyugdíjrendszer ideáljával leszámolni. Ha pedig ezt elolvasod:
"Ehhez annak elismerése kell, hogy a gyermek nem csupán magánügy, de közügy is, sőt, azt is tudatosítani kell, hogy nem csak a következő generáció lélekszáma, de képzettsége is döntő jelentőségű. [...]
Képzett, tanult, egészséges, közösségi létre alkalmas, harmonikus egyéniségek legyenek!"
Akkor ha felnézel, akkor máris felrémlik előtted a náci rendszer ideológiája, avagy a rákosi-Kádár féle rendszer mantrája. Oszt mint láttad, az egyik vérontásba, a másik röhejbe fordult, mert ez nem úgy működik, hogy "tapsoljuk meg elvtársak", hanem úgy működik, hogy errefelé fejlődik egy társadalom, de ahhoz pont nem a népességet kell szaporítani, hanem annak a fejlődését. Ahhoz pedig pont nem egyetemek kellenek, hanem olyan középszintű oktatás, amiben az alsóbb rétegek kerülnek folyamatosan felhúzásra egy szinttel feljebb, mondjuk az érettségi szintjére. Nem erőszakkal, hanem mert ők is érzik annak a szükségességét.
Itt meglen pont az van leírva, amiről beszélek:
"Az egyre inkább tudásalapú társadalomban ugyanis csak ilyen majdani polgároktól várható, hogy versenyképesek legyenek, jó munkalehetőségeket találjanak, és járulékfizető állampolgárrá válhassanak."
Ezt nem lehet népszaporítással elérni. Egyszerűen arról van szó, hogy az olcsó munkaerő egyre távolabb lesz, de egyre távolabbról is olcsóbb lesz, mint a helyi munkaerő, miközben a probléma - természetesen - helyben fog maradni. Ebből is az következik egyébként, hogy a sokkal több jobban fizető tanult (és nem értelmiségi!) rétegre kell társadalmat építeni, ahogy az is, hogy ez nem mennyiségi kérdés, hanem annak a kérdése, hogy legyenek ilyen munkahelyek.
Vagyis a konklúziód teljességgel téves:
"Első körben induljunk ki abból AT, hogy az aktívak létszámának csökkenése csökkenti a potenciális növekedés ütemét."
A növekedés fenntarthatatlan hosszú távon, ahogy matgabbal is megállapítottuk, éves 2%, azaz KETTŐ reálszázalék sem fenntartható még egészen rövid távon sem. Ennek megfelelően 30-40 évre ezzel számolni több mint furcsa, hiszen nyilvánvalóan nem lesz működőképes az elképzelés. Ettől függetlenül jelzem, hogy a GDP növekedésnek - szokásosan - ezúttal sincs semmi köze ahhoz, hogy mennyi az adótermelési képesség, itt is csak arról van szó, hogy a csökkenő aktív létszám csökkenő fogyasztást jelent, amely esetben még a minőségi növekedés sem tudja kompenzálni a mennyiségi csökkenést. Ez azonban csak egy fogyasztói társadalomban lehet probléma, egy fenntartható társadalomban NEM.
Ez meg már tiszta szocialista logika :) :
"Hiszen ha nő a termelékenységed, sokkal jobb, ha 5,5 millió aktív termelékenysége nő, mintha a 2050-ben - jelenlegi tendenciák mellett várható - 3 millió aktív termelékenysége nő ugyanolyan arányban (akiből 1 millió bevándorló, 600 ezer pedig aktív korú roma lesz )."
lásd:
"Hiszen ha nő a SZÜLŐKÉPESSÉG, sokkal jobb, ha 5,5 millió aktív SZÜLŐKÉPESSÉGŰ nő, mintha a 2050-ben - jelenlegi tendenciák mellett várható - 3 millió SZÜLŐKÉPESSÉGŰ nő ugyanolyan arányban (akiből 1 millió bevándorló, 600 ezer pedig aktív korú roma lesz )."
Ez ugyanaz dettóban, egyszerű propaganda, ami megmaradt a fejekben, és ami a "több munkáskéz, nagyobb hatalom"-ból táplálkozik.
Most hogy mást ne mondjak, tényleg nem gondoltál még te se bele abba, hogy miközben Magyarország lakossága folyamatosan csökken miközben 1981 óta közel 700.000 fővel(!) csökkent a lakosság létszáma, aközben az életszínvonal növekedett? Vagyis éppen az ellenkezőjét látod, láthatod annak, amit írsz? Mindezek felett még a fogyasztás is brutálisan növekedett ezen időszakban? Vagyis pontosan azt láthatod, hogy pont aközben növekedett meg Európa életszínvonala drasztikusan, amiközben csökkent a lakosságszáma?
A bevándorlók emlegetése ez ügyben demagógia, és óriási hibája a liberálkommunista irányítás alatt álló Európának, ugyanis ezzel eszkaláljuk csak a problémákat, de semmit sem oldunk meg vele, és erre pont akkor fognak rájönni azok az országok, amik így oldják meg a jelenlegi nyugdíjrendszerüket, amikor azok mennek majd nyugdíjba, akik most eltartják őket "bevándorló" státuszban, aztán kiderül majd, hogy nem mennek haza és kérik a nyögdíjukat. Azt aztán ki fogja kifizetni? Exponenciálisan növekvő bevándorlás? Angliának már mindene tele van ezzel, a franciáknak is kezd ebből elegük lenni, a németekről már nem is beszélnék ez ügyben. Elég EGY állami vezető, aki ez ellen komolyan fellép valahol, és máris beborul az egész piramisjáték. Egy Adolf Hitler úgy szerezne ma hatalmat bármelyik EU országban, hogy csak lesnének az emberek, mert olyan csont nélkül vinne 2/3-al BÁRMELY országot, hogy csak na.
Egyébként, látod te a megoldást, csak nem akarod elhinni, hogy milyen egyszerű:
"Ugye nagyjából fele akkora a potenciálisan felosztható torta, ha csak fele annyian lesznek az aktívak ugyanolyan termelékenységi növekedést feltételezve."
Akkor fele akkorát kell felosztani. És ennyi. Tudom, hogy olyan egyszerű, amit írok, hogy nehéz elfogadni, mert annyira bele vagytok ragadva a liberálkommunista premisszákba, hogy sokan képesek ADÓSSÁGBÓL nyögdíjat, meg manyupot fizettetni, de ez mind csak azt a célt szolgálja hogy a nyugdíjasok fogyasszanak TÖBBET és ez nem normális és nem fenntartható logika. EZÉRT nem is lehet fenntartani. Mert fenntarthatatlan. És nem azért, mert a társadalom így, vagy úgy alakul, nem azért, mert a korfa így, vagy úgy alakul, nem azért, mert a cigányok így vagy úgy nem dolgoznak, hanem azért, mert:
A liberálkommunista fogyasszanak többet minden évben a nyugdíjasok ideológia SEMMIFÉLEKÉPPEN nem fenntartható, egyszerű matematikai szabályok alapján, mely szerint a kamatos kamat nem fenntartható hosszú időn keresztül, vagyis a növekvő reálkifizetés SEMMIFÉLEKÉPPEN sem lenne fenntartható még azonos, sőt, csökkenő létszámú nyugdíjasréteg esetében SEM. Egyszerűen a bevételektől független, oszkogató nyugdíjrendszer nem fenntartható és ez csak addig volt fenntartható, amig egy HÁBORÚ(!) extrém következményei miatt gyakorlatilag nem volt eltartott. Ezt fel kell ismerni és minden a helyére kerül: EZ A RENDSZER SOHA nem fenntartható, ha előtte nincs az idős korosztály megtizedelve és a békétől megmárosodott fiatalok között nincs írtózatos élni és benépesíteni vágy.
A hazugság az, hogy ez a rendszer fenntartható, holott nyilvánvalóan fenntarthatatlan, hiszen abból az extremitásból fakad a mostani aránytalan időskori arány, ami korábban éppen azt tette lehetővé, hogy extrém módon tartsák el az előző generációt.
Tudod, mondok én neked valamit: NEM MOST, hanem AKKOR kellett volna azt csinálni, hogy a nyögdíjjáradékokat félre kellett volna tenni NYUGATON, és nem felosztani jóléti módra, hanem tartalékolni a későbbiekre. Ez azonban nálunk semmiképpen sem működhetett volna, mivel egy alulfinanszírozott -ebben az értelemben - NEM JÓLÉTI ÁLLAMBAN ez lehetetlen lett volna és ezért is bukott meg a manyup, hiszen az nem megtakarítás volt, hanem eladósítás. És nagyjából ennyi.
Az EU féle nyugati mintájú nyögdíjrendszer nem tartható fenn és ezt minél előbb belátjuk, annál jobb.
"2050-ben Te leszel a nyugdíjas. Nem nyugtatna meg jobban, ha tudnád, hogy aktív korodban gondoskodtál arról, hogy a járadékod fedezetét nem egy, hanem kettő ifjú titán fizeti be?"
Miért nyugtatna meg? Egyáltalán nem nyugtatna meg. Engem az nyugtatna meg, ha valaki megígérné, hogy nem lesz munkanélküliség, az állami szféra jelentős összehúzódása ellenére, és egyebekben mindenki jobban fog élni, mint manapság. Barmira nem hat meg, hogy mennyien rakják össze a nyögdíjamat, mert az engem egyáltalán nem érdekel. Engem csak az érdekel, hogy osszák fel a nyögdíjjárulékokat, aztán jusson valamennyi. Kész. Ennél többet nem lehet várni, és teljesen a valóságon kívül él, aki ennél többet vár.
"Ráadásul magasabb jövedelmekből? Ráadásul segítettél a titánoknak is, mert nem 1 titánnak kell eltartani 2 főt (3 milliónak 6 milliót), hanem 2 titánnak 2 főt, éppen úgy mint, nagyjából most."
Mondom, hogy felmondod a liberálkommunista leckét. Tessék, számolj!
Vegyük azt, hogy 2% reálnyugdíj növekedést akarunk látni. Most az átlagnyögdíj 80.000 Ft. 30 év múlva akkor ennek 144.909 Ft-nak kellene lennie, ami ugye ma 5434 milliárd HUF-nak felelne meg. Teljesen egyértelmű, hogy ez csak akkor lenne kifizethető, ha:
- a járulékok jelentősen megemelkednek
- az adóbevételekből erre fordítható pénz jelentősen emelkedik (erre nézve a lakosságszám éppen kontraproduktív)
Az első nyilván nem járható út a korábban említett versenyhátrány miatt (duplázódó nyögdíjjárulék AZONOS mennyiségű befizető mellett is!).
A második út járható, hiszen ha csökken a lakosság létszáma, akkor csökken a ráfordítás is, és csökken az eltartás is, vagyis ha kiesik kb. 1-2000 milliárd a költségvetésből, ami szoc.tám, közmunka, oktatás, EÜ, akkor akár egyenlegben is maradhat a költségvetés. EZ járható út. A másik nem.
Amit én javasoltam, az meg annyit tesz, hogy akkor is reálértéken ennyi marad a kifizetés, vagyis csak a nyugdíjak csökkennek le, de sem adóemelésre nincs szükség, sem a munkaképes lakosság létszáma nem fog számítani.
Egy, csak egy dolog teljességgel bizonyos: A nyugdíjak reálértéken tartása is lehetetlen, ha növekszik a nyugdíjasok létszáma. ÉS ezen SEMMIFÉLE trükkök száza sem segíthet, mert matematikailag képtelenség az, hogy 1% reálnövekedés mellett 50%-al több nyugdíjast eltarthassunk 2050-ben, egyszerűen azért, mert az mai értéken 6065 milliárdba kerülne.
Márpedig ha nem történik csoda, például, hogy feltör az olaj számolatlanul, vagy valami olyan adóbevételi forrás nem érkezik, ami számolatlanul feloszthatóvá válik, akkor ezt egyszerűen nem fogjuk tudni kitermelni. Ugyanakkor ebből is látható, hogy valójában megint oda érkeztünk, hogy legfeljebb a csoda segíthetne a rendszer ilyetén fenntartásában, csakhogy az meg megint nem létszámfüggő.
Na ezért tartom demagógiának a liberálkommunista nyögdíjtant, annak a fenntarthatóságát (manyuppal különösen), mert puszta egyszerű matematikával belátható, hogy az fenntarthatatlan, és minden más egyszerű terelés és figyelemelterelés, valamint hitegetés, aminek nem szabad felülni.
A növekvő fogyasztói társadalom (liberálkommunista utópia) nem tartható fenn, ennek megfelelően a nyögdíjrendszere sem.
És ennyi a kulcsa a probléma feloldásának.
Legutóbbi hozzászólások
Ezt a hozzászólásom a ma…
#598513Ezt a hozzászólásom a manyuposból átteszem ide is :)
A többire:
"Azzal kapcsolatban, hogy a Magyar Nemzet információi szerint (SIC! NEM A KORMÁNY; EGY MÉDIUM HALLUCINÁCIÓT KEZELSZ TÉNYKÉNT!) - ha a gazdaság állapota ezt lehetővé teszi - egyszeri kompenzációt kaphatnak év végén a nyugdíjasok, Selmeczi Gabriella azt mondta: a Fidesz társadalmi szerződést kötött a nyugdíjasokkal arra, hogy bárhogyan alakul is a gazdaság helyzete, a kormánytöbbség megvédi a nyugdíjak vásárlóértékét. "Minden más olyan javaslatot, amely ennél a helyzetnél jobb, természetesen a Fidesz-frakció támogatni fog" - tette hozzá, megjegyezve: várják, lesz-e a kormánynak ilyen típusú javaslata."
Hol látsz te ebben ÍGÉRETET, pláne 13. havi nyögdíjat?
@3216:
"A vegleges, elfogadott torveny szerint, 2013-ban:
- nyugbizt alap 2847 mrd
- rokkantnyugidj az egbizt alapba dugva 349 mrd
- szolgalati jarandosag a cocpolba dugva 87 mrd
- korhatar elotti ellatas a cocpolba dugva 197 mrd
- politikai rehabilitacios es mas nyugdij-kiegeszitesek a cocpolba dugva 16 mrd"
Úgy látszik tényleg nem érted. Arról van szó, hogy KÜLÖNVÁLT a nyögdíjrendszer a NEM nyugdíjjellegű ellátásoktól, egyebekben éppen azért, mert az egyik SZOCIÁLIS járandóság, a másik pedig JÁRULÉKFIZETÉSSEL MEGSZERZETT SZERZETT JOG. Éppen azért egyértelmű (volt és lesz), hogy a nyögdíjkassza kizárólag a mindenkori nyugdíjak fedezetét KELL, hogy szolgálja, a SZOCIÁLIS ELLÁTÁSOK PEDIG A TÁRSADALOM TEHERBÍRÓ KÉPESSÉGÉTŐL FÜGGJENEK.
Ennek megfelelően nem árt tudnod, hogy ezek nem most vannak "oda eldugva", hanem csak arról van szó, hogy a HELYÜKÖN vannak végre. Mert ezekben az a lényeges és amit nem értesz, mert nem látod át, hogy ezek MEG FOGNAK SZŰNNI KÉSŐBB, egyszerűen azért, mert ÚJ szolgálati járandóságot már nem lehet ezen a jogcímen szerezni, a rokkantnyugdíj át fog menni öregségi nyögdíjba döntő többségében, ami tehát tartósan megmarad az ez:
"- politikai rehabilitacios es mas nyugdij-kiegeszitesek a cocpolba dugva 16 mrd"
Ami sok minden, csak nem megterhelő egy ország számára.
Vagyis ma az ÖREGSÉGI nyögdíjkassza az ÖREGSÉGI nyögdíjkiadásokra szolgál, és végre nem a nyögdíjjárulékod fedezi a rokkantsági ELLÁTÁST. Pontosan a rend és a rendszer része az, hogy minden ki legyen mutatva.
Egyebekben csak igazán csendben jegyzem meg, hogy ezek az értékek korábban még magasabbak voltak és feltéve, hogy a nyögdíjkassza szerinted nem votl egyensúlyban, ez csak azt jelentette korábban, hogy a nyögdíjkassza MÉGINKÁBB NEM VOLT EGYENSÚLYBAN, vagyis ismét csak oda érkezünk, hogy azzal, hogy ezek kikerültek a nyögdíjkasszából, attól a nyögdíjkassza egyenlege úgy jött egyenesbe, hogy ettől még a költségvetés kiadása nem csökkent.
Ugyanakkor azzal, hogy nem eldugva, a nyugdíj JÁRULÉKBÓL vannak "hivatalosan" kifizetve, amit fű alatt kipótol a költségvetés, azzal el van érve az, hogy a nyögdíjjárulék FELOSZTHATÓ a nyögdíjasok között, és függetlenné vált a SZOCIÁLIS ellátásoktól.
Vagyis magyarán szólva, minden látszat és félreértés elkerülése végett, ez volt eddig annak az oka, hogy miért lett volna értelme az egyéni nyögdíjszámláknak és kimutatásoknak az állami rendszerben:
Az, hogy az oda érkező pénzeket NEM az öregségi nyugdíjra fordította az állam, azaz az állami nyugdíj alrendszer valójában NEM LÉTEZETT, mert ez valójában csak egy adónem volt, amit másra használtak fel, mint amilyen címszóval beszedték, azaz VALÓJÁBAN a befizetés nem keletkeztetett kifizetési kötelezettséget, ami járulékos rendszerben alkotmányellenes, és ezért lett volna arra szükség, hogy a befizetésekről legyen valami lista, hiszen a kifizetéseknek nincs köze azokhoz..
Magyarán szólva, nemhogy arról nem volt szó, hogy legyen magán nyugdíjpénztár vagy sem, HANEM HOGY VÉGRE NYUGDÍJPÉNZTÁR LEGYEN ÉS NE AZ ADÓRENDSZER RÉSZÉT, A KÖZÖS KALAPOT NÖVESSZE A BEFIZETÉS OLY MÓDON, HOGY EHHEZ NEM ARÁNYLIK A KIFIZETÉS.
És itt érdemes megfigyelni azt, hogy azzal, hogy létrejött a liberálkommunista manyup rendszer, amely az állam kifosztására irányult, azzal együtt SOHA és EGYETLEN PILLANATRA sem készült el az állami rendszerben a JÁRULÉKRENDSZER, csak ez MINDEN manyup hívőnek elkerülte a figyelmét!
UGYANIS ATTÓL, hogy van, vagy lesz manyup, attól még az állami rendszernek is ezen az elven kellett volna működnie, csakhogy erről pontosan egyetlen szó sem volt, csak az a bullshit, amit banyaiz is ész nélkül nyom, hogy "75% lesz a nyögdíj". ÉS MIHEZ KÉPEST B+? Hol volt leírva, hogy MIHEZ KÉPEST, amikor az állami nyögdíjrendszer kifizetései NINCSENEK rögzítve a befizetésekhez képest?
Komolyan azt hiszi valaki, hogy ez úgy működött volna, hogy egyszercsak hipp-hopp 75%-ot fizet egyik évről a másikra INDULÓ nyögdíjnak az állam? Elvtársak, hát minek alapján, ha az állami nyögdíj számítás POLITIKAI döntés és semmi köze a bevételekhez?
Ahhoz, hogy 75%-ról lehessen értekezni, annak egyetlen és kizárólag egyetlen értelme volt a manyupos rendszerben, amiben a bevételeknek és a kiadásoknak SEMMIFÉLE módon nincs kapcsolata.
Mert van egy értelme.
Egyetlenegy.
Az, hogy a nyögdíjbevételekből...
... az állam ...
CSAK 75%-OT OSZT VISSZA, A TÖBBI MEGY A KÖLTSÉGVETÉSBE. Vagyis úgy kerülnek kivetésre a járulékok, hogy abból elméletben sem lehet több kifizetés 75%-nál, mert a többi kell a manyup miatti adósságszolgálatra.
És ezt most tessék szépen megemészteni.
Tessék szépen megemészteni, hogy Magyarország esetében most először van VALÓDI nyugdíjpénztári rendszer, mert jelen esetben mind az állami rendszer annak alapján fizet ki, amennyi bevétele van [felosztó-kirovó rendszer], mind az ÖNYP annak alapján fizet ki, amennyi felhalmozásod van.
EGYIK RENDSZER SEM KÉPES VESZTESÉGET TERMELNI, amig az egyensúly fenn van tartva.
Ebből pedig logikusan következik az, hogy HA a nyugdíjkassza TÖBBLETBEVÉTELHEZ JUT (például gazdasági növekedés), akkor a többletet nem egyszerűen FEL LEHET, hanem FEL KELL osztani, mivel EZ A PÉNZTÁRI RENDSZER LOGIKÁJA EGY FELOSZTÓ-KIROVÓ RENDSZERBEN.
És végül valami hihetetlen paradox dolgot fogok mondani:
HA EBBEN a rendszerben keletkezik többlet, AKKOR lehet arról értekezni, hogy azt esetleg ne felosszák a nyugdíjasok között, hanem például kerüljön befektetésre, amely hasznot hoz NEKIK(!), de nagyon fontos megérteni, hogy egy kirovó-felosztó rendszerben a befolyt pénz helye a felosztás, hiszen azt ezért adják össze a befizetők, hogy azt megkapják az érintettek, MAGYARÁN HA NEM KELL TÖBB PÉNZ, AKKOR NEM KELL ÉS NEM SZABAD TÖBBET ELVONNI AZ AKTÍVAKTÓL.
Magyarán szólva, azt lehet csinálni, hogy az ILYEN MÓDON beszedett nyugdíjak többlete ne kifizetésre kerüljön, hanem befektetésre AZ ÁLLAMI RENDSZEREN BELÜL, mert akkor igaz az, hogy annak hasznát élvezi a jelenben is a nyögdíjas és élvezni fogja a később nyögdíjba menő is.
PÉLDA:
Vegyük azt, hogy befolyik (csoda) 4000 milliárd huf a 3000 milliárd igényre. Ekkor természetesen kiosztunk 3500 milliárdot, de 500 milliárdért mondjuk megveszünk MOL-t, OTP-t, egyebeket ÁLLAMI SZINTEN. EZ ugyanis egyszerre növeli az ÁLLAM erejét (és nem hatalmát), az ország függetlenségét, és egyben az osztalékfizetéssel a mindenkori nyugdíjasoknak juttatható pénzmennyiséget. Húsz-harminc évre számolva ez rögtön látható, hogy számottevő állami tulajdont eredményezne, de nagyon fontos meglátni, hogy ennek NEM SZABAD kikerülnie az állam tulajdonából abban az értelemben, hogy annak a haszna a nyugdíjasokhoz kell hogy kerüljön és ez a vagyon nem felélhető.
Erről a rendszerről azonban akkor és csak akkor szabad értekezni, ha olyan jól megy az országnak és olyan magasak az átlagkeresetek, hogy ezt meg lehet tenni, mert az emberek akarják azt, hogy NE CSAK felosztó-kirovó rendszer legyen, hanem különböző jövedelmekből is részesedhessenek.
És így érdemes megnézni, hogy mennyire nem volt ehhez semmi köze annak a rendszernek, amely adósságot generált, a vagyont meg felélték és csak a romok maradtak az egészből.
Hevenyészett rajz a korf…
#597141Hevenyészett rajz a korfák különböző alakulásához:
http://kepfeltoltes.hu/view/130214/581377734untitled_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Re: nincs cím
#597133 Előzmény: #596920“A közös kiindulópontunk az, hogy a nyugdíjrendszer nem fenntartható, mivel a társadalom elöregedésével a 2050-ben élő nyugdíjasok száma jóval meg fogja haladni az akkori aktívakét.”
Megpróbálom másképpen megfogalmazni.
Valójában jelenleg semmiféle nyugdíjRENDSZER nincs.
Ezt most emésszed meg önállóan, utána kifejtem :)
Kifejtem :) Szóval gondolj bele abba, hogy jelenleg vajon igaz, hogy felosztó-kirovó nyugdíjrendszer van?
NEM IGAZ!
Miért nem igaz? Azért, mert a kifizetéseknek NINCS DIREKT KAPCSOLATA A BEFIZETÉSEKKEL! Egy felosztó-kirovó rendszer alapvető feltétele ugyanis az, hogy ANNYIT oszt szét, amennyi bevétele van.
ÉS MOST KAPASZKODJ MEG
mert egyebekben a tőkefedezeti rendszernek is az lenne az alapvető feltétele, hogy annyit oszt szét amennyi jövedelmet termel.
Vagyis magyarán szólva, mindaddig, amig elválik egymástól a kifizetés, és a befizetés, addig az a helyzet fog fennálni, hogy SEM TŐKEFEDEZETI, SEM KIROVÓ-FELOSZTÓ RENDSZERRŐL nem lehet beszélni, mert nem arról beszélünk!
A manyup felszámolása előtti rendszer ugyanis úgy nézett ki, hogy LÁTSZÓLAG volt egy felosztó-kirovó és egy tőkefedezeti rész, PEDIG VALÓJÁBAN EGYIK SEM VOLT, az egy liberálkommunista rendszer volt, aminek a felismeréséhez elég annyi:
HOGY EGYÁLTALÁN NEM VOLTAK RENDEZVE A KIFIZETÉSEK EGYIK RENDSZERBEN SEM, ILLETVE A KIFIZETÉSEKNEK KÖZE NEM VOLT A RENDSZEREK BEVÉTELEIHEZ.
Magyarán szólva, az úgynevezett “átalakításkor” éppen csak arról felejtkeztek el (persze egyáltalán nem véletlenül), hogy azt is törvénybe iktassák, hogy ebben a rendszerben a nyögdíjfolyósítótól érkező pénzek esetében a KIFIZETÉS KIZÁRÓLAG A BEFIZETÉSEKBŐL származhat, a MANYUP-nál pedig a hozamból.
Ez persze önmagában még nem lett volna baj, ha a deklarálás ellenére is így kezelik a rendszert, azonban jól látható volt, hogy nemhogy nem ezt csinálták, hanem 13. havi nyögdíjat vezettek be, sőt mi több, gyakorlatilag törvényesítették a nyögdíjemelést a GDP arányában (még csak nem is az adóbevételek növekedésének arányában!), vagyis egyértelművé tették azt, hogy egyetlen pillanatra nem gondolták komolyan a felosztó-kirovó rendszert, hiszen abban LEHETETLEN az a jogszabály, amely a kifizetéseket elválasztja a bevételektől és a kifizetéseket mindenképpen növekedő pályára állítja a bevételektől függetlenül!
Ez a rendszer attól liberálkommunista, hogy a fogyasztói társadalom érdekeit szolgálja, azaz azt, hogy a nyögdíjas is fogyasszon mindig többet, és hogy ezt az állam MINDEN KÖRÜLMÉNYEK KÖZÖTT FINANSZÍROZZA. Semmiféle felosztó-kirovó rendszer nem volt tehát eddig, az éppen most alakult ki azzal, hogy a nyögdíjkassza egyenesbe került azáltal, hogy a manyup kikerült a rendszerből.
MOST értekezhetNÉNK felosztó-kirovó rendszerről, azonban sajnos az inflációhoz való igazítás MÉG MINDIG nem teszi lehetővé a felosztó-kirovó rendszer létrejöttét, ehhez az kell, ami már elkezdődött, hogy az infláció HELYETT a gazdasági növekedés arányában nőhessenek a nyugdíjak. EZ még mindig nem teljesen felosztó-kirovó rendszer lenne, hiszen egy visszaesés során így is veszteséges lenne a nyögdíjkassza, de legalább nem kellene EMELNI is a nyögdíjtömeget. Amikor tehát eljutunk oda, hogy nem emelkednek a nyugdíjak, ha nem emelkednek a bevételek, illetve a kifizetés annyi lesz, mint a bevétel, akkor érünk el oda, hogy lesz MAJD egy felosztó-kirovó rendszerünk.
Ez ügyben jelezném azt is, hogy a TŐKEFEDEZETI rendszer lényege éppen az lenne, hogy fedezet legyen a kifizetések mögött, erre azonban a tőzsdei spekuláció alkalmatlan. A II.Vh előtti nyugdíjalapok (korábban nem is létezett igazából ez a fogalom!) például bérházakat építettek (vö: inagtalanpiac pangása!), befektetéseket tettek és annak a hozamait osztották szét a tagok között, azok igazából “önsegélyező egyletek voltak”, amelyek tényleg az öregségi ellátást finanszírozták. Igazából azonban a történet érdekessége az, hogy azt sem tudhatjuk, hogy az a rendszer egyébként hosszú távon lett volna-e, ugyanis mielőtt abból is számottevő kifizetés lett volna eszközölve, azelőtt államosították ezeket, illetve mind tönkrement. Ez ügyben pedig nem szükséges Magyarországra gondolni kizárólagosan, elég megnézni azt, hogy valójában nem nagyon van II.Vh előttre datálható nyugdíjalap Európában sem!
Mindebből tehát éppen az következik, hogy a korábbi tapasztalatok semmit sem érnek, MERT EGYIK SEM VOLT HOSSZÚ TÁVON FENNTARTHATÓ, tehát be kell látni, hogy CSAK FENNTARTHATÓ rendszer maradhat tartós, illetve hogy a nyögdíj esetében nem lehet 10-20 évre előre kalkulálni, hanem körülbelül 50-100 évre(!) előre kellene gondolkodni és a korfát megrajzolni, mert egyszerűen értelmetlen egy statikus időpontra rábökni, hogy “ez fog történni”. Ezért próbáltam arra rámutatni, hogy felesleges a 2050-es időpontra mutogatni, mert az senkit sm érdekel, nem lehet egy fenntartható nyögdíjrendszert EGYETLEN statikus időpontra mutogatva fenntartani. Azt érdemes megfigyelni ugyanis, hogy a korfa hogyan fog változni. És ha ránézel, akkor pontosan azt fogod látni, amit most látsz, azt, ahogy egy karácsonyfaforma (alig van öreg, könnyű BÁRMILYEN fényűző nyugdíjrendszer fenntartása) elkezd kövéredni (könnyedén eltartható az idősek kasztja), majd egyszercsak egy kalapácsformát fogsz látni.
TE MINDIG CSAK ERRŐL A PONTRÓL BESZÉLSZ, holott az egy egészen rövid történelmi időszak lesz, pontosan azért, MERT ALATTA SEHOL SEM FOGSZ LÁTNI HASASODÁST! Ebből következően, történelmi távlatból nézve “pillanatok alatt”, azaz alig 20 év alatt ki fog “pörögni a rendszerből” a kalapácsfej, egyszerűen azért, mert ez a “súlypont” így mozog. Ha jobban belegondolsz tehát, akkor éppen azt láthatod, hogy ha ezt nem figyeled meg, akkor valóban azt látod, hogy “az a megoldás, hogy egyre többet lapátolsz az aljára, hogy még szélesebb legyen és eltartsa a felső részt”, node kérlek:
EZT HÍVJÁK PIRAMISJÁTÉKNAK
amiről pont az a köztudott, hogy fenntarthatatlan!
Magyarán szólva, társadalmi szempontból egy marginális időszakról beszélhetünk, amelyre megoldást kell taláni ÉS AMIRE BIZTOSAN NEM AZ A MEGOLDÁS, HOGY MÁR MEGINT EGY PÚPOT TESZÜNK A KORFÁRA ALULRA, egyszerűen azért, mert ez a módszertan fenntarthatatlan, tehát ezzel a módszerrel valójában
ÚJRATERMELNÉD A PROBLÉMÁT,
MÉGHOZZÁ MÉG NAGYOBBRA, mint amilyen a jelenlegi, hiszen nyilvánvaló, hogy ha a jelenegi elöregedésre egy még nagyobb réteget hozol létre válaszul, akkor amikor az a réteg kerül abba a helyzetbe, amiben a mostani van, akkor megoldhatatlan problmát fog okozni, lásd azokat az országokat, ahol ezt a problámát bevándorlással akarták megoldani, oszt már most jelentkeznek a problémák.
A megoldás az, HA FELKÉSZÜLSZ arra, hogy jön egy ilyen időszak, mert azt semmiféleképpen nem lehet békésen elkerülni, ugyanakkor fel kell ismerni hogy ez után az időszak után is lesz élet, amiben ez a probléma nem fog létezni. Ennek megfelelően pusztán ezt az időszakot kell áthidalni, amire két lehetőség van:
- az egyik az, hogy tényleges felosztó-kirovó rendszer lesz, ami a nyögdíjak csökkenésén keresztül a rendszer fenntartását biztosítja,
- a másik az, hogy széthúzod a problámakört, azaz ezen idős generáció eltartási költségeit megosztod a következő generációval, akkor az annyit tesz, hogy ezen időszak alatt megengedsz egy bizonyos mértékű államadósság növekedést, amely olyan, hogy azt a következő generáció ERŐFESZÍTÉS NÉLKÜL egy generációnál rövidebb idő alatt letudhassa, mert akkor ennek eredményét ők fogják érezni időskorban, és egyebekben a problémakör letudásra került.
Minden más megoldási javaslatról úgy érzem, hogy az valójában nem képes a fenti folyamatokkal szembenézni és a régi, működésképtelen módszertanokból próbál megoldást találni valamire, miközben az ötlet felvetője sem hiszi, hogy az működőképes lehetne, legalábbis elméletben.
Tessék észrevenni azt, amit leírsz, mert abban van a megoldás:
“Amiben tehát egyetértünk az az, hogy a nyugdíjrendszer úgy működik, mint egy piramisjáték”
Tehát pont ezt kell megszűntetni, egyszerűen meg kell szűntetni a piramisjátékot! Node mi is a piramisjáték? A liberálkommunista fogyasztói társadalom, ami azt hirdeti, hogy többet kell fogyasztani és ehhez több fogyasztó kell. Húzzad ki ezt a képletből és pofonegyszerűvé válik a megoldás: NEM KELL többet fogyasztani, mint ami rendelkezésre áll és megszűnt a piramisjáték. Márpedig ha nincs piramisjáték, akkor a rendszer fenntartható marad.
Ami pedig bizonyos, annak az égvilágon semmi értelme nincs, hogy a jelenlegi dolgozó generációval tetessünk félre pénzt SAJÁT MAGÁNAK öreg korára, ez mind szintaktikailag, mind logikailag egy marhaság, hiszen ezzel nem megoldjuk a nyugdíjrendszer problémáját, hanem éppen azt tesszük, hogy a JELENBEN vonunk el, miközben semmi garancia nincs arra, hogy abból a JÖVŐBEN kifizetéseket lehet eszközölni. Ennek nincs értelme! Egy generációtól CSAK EGY MÁSIK generáció javára lenne érdemes elvonni a jövőbeli haszon érdekében, de annak éppen a jelenlegi generáció esetében nincs értelme, hiszen az utána jövő generáció jóval kisebb lesz, vagyis nincs értelme a javukra történő felhalmozásnak!
“hanem az, hogy érjük el a mindenkori szülőképes korú nőkre átlagosan jutó 2 gyerekszámot a jelenlegi 1,3 helyett. “
Minek? Egyszer próbáljad meg levezetni magadnak számszakilag, hogy ennek a gondolatmenetnek mi az értelme Magyarország esetében. Vegyed észre, hogy Európában egyedül Franciaország az, ami ezt teljesíti, de ott sem igaz, hogy ettől jobb lesz a munkaerőpiacon, vagy hogy biztonságban van a jövő, hanem pont ennek az ellenkezője az igaz, írtózatos mértékű a fiatalkori munkanélküliség, ami pontosan azt jelenti, hogy nemhogy nem járulnak hozzá az idősebbek eltartásához, HANEM MÉG ŐKET IS EL KELL TARTANI. Ezért mondtam, hogy
NEM A LAKOSSÁGSZÁM A LÉNYEG, HANEM A MAGÁNSZFÉRÁBÓL ADÓT FIZETŐ LÉTSZÁM NÖVELÉSE, ahhoz pedig nem a születésszám manipulálására van szükség, hanem a munkahelyek számának, és a bérek értékének a növelésére. A kettőnek pedig manapság semmi köze nincs egymáshoz, de inkább kontraproduktívak egymásra nézve, mint ok-okozatok.
Gondolj egyébként ez ügyben Kínára, vagy Indiára, vagy Japánra, nemhogy nem old meg semmit a népességszám növekedése, éppen ellenkezőleg, az csak feszültségeket és problémákat gerjeszt.
“Csakhogy ezt én nem tekintem megoldásnak, azzal szemben, amit leírtam”
Amit leírtál, az működésképtelen, és ezt egyszerűen beláthatod, egyszerűen extrapoláljad a következő generációra, hogy mit jelent az, amit írtál. És ha azt látod, hogy nem fog működni, akkor bele sem szabad kezdeni, ezt azért lássad be ;)
“De természetes, hogyha ezt a fordulatot nem sikerül elérni, akkor nem marad más, mint a Te javaslatod, azaz a fele akkora torta felosztása 2x annyi nyugdíjas között. :-). De számomra ez a kimenet nem annyira vonzó :-)”
Pedig legyen az, mert ez biztos pénzt jelent, ellentétben az ígéretekkel, amiket senki sem fog betartani. Egyebekben ajánlom figyelemdbe azon apróságot, hogy az én módszeremre nézve az a lényeg, hogy az mindenképpen fenntartható, magyarán szólva, ha mégis növekedne az adófizetői kör és a járulékok, akkor az az én módszerem szerint MÉGINKÁBB emelné a kifizetési lehetőséget.
Amennyiben azonban az én módszeremet elveted, akkor semmiféleképpen sem kaphatsz működőképes modellt, mert ez az alapja bármilyen rendszernek, tehát minden más ötlet csak kiegészítheti azt, hogy
TETSZŐLEGES RENDSZERRE IGAZ AZ, HOGY A FENNTARTHATÓSÁG FELTÉTELE AZ, HOGY RENDSZERSZINTEN A BEFIZETÉST NEM HALADHATJA MEG A KIFIZETÉS.
Amig ez nincs deklarálva és kőbe vésve, valamint az emberek fejébe, hogy semmi sincs ingyen, addig szigorúan szvsz teljesen felesleges bármi másról értekezni, mivel A DEMAGÓGIA mindig erősebb lesz a józan észnél, és bármely választás előtt a “nyugdíjemelés” hívó szó lehet több millió nyugdíjas számára. És ezt pont azzal lehetne eltűntetni a rendszerből, ha ALKOTMÁNYOSAN rögzítve lenne, hogy a kifizetések éves szinten nem haladhatják meg a bevételeket. Ha szociálisan érzékeny akarsz lenni, akkor legyen három éves átlag, vagy maximum 5% eltérés, évente, amit a három év alatt ki kell egyenlíteni. De amig lehet emelni a kiadásokat bevételnövekedés nélkül, addig teljesen akadémikus a jövőről beszélni, mert csak egy dolog tudható: Ez a rendszer nem lesz fenntartható és biztosan nem fog működni akkor, amikor nyögdíjasok leszünk. És ezen tényleg felesleges lenne vitát nyitni.
Mindenképpen olyan rendszer kell, ami TUDOTTAN fenntartható, mert arra lehet építeni, és CSAK ARRA lehet számítani.
Minden más marad puszta hit, álmodozás, vágyakozás, de én nem erre szeretném az öregkoromat alapozni.
Próbálom rendszerezni - …
#596920 prosperoPróbálom rendszerezni - magam számára is - az írásodat, mert úgy érzem, nagyon tömény és különböző dolgok keverednek benne, részben az én hibámból, mivel olyan érveket hoztam. És próbálom rendszerezni a saját gondolataimat is.
Próbáljuk meg először azonosítani a problémát.
A közös kiindulópontunk az, hogy a nyugdíjrendszer nem fenntartható, mivel a társadalom elöregedésével a 2050-ben élő nyugdíjasok száma jóval meg fogja haladni az akkori aktívakét. Akár felosztó kirovó, akár tőkefedezeti rendszerről van szó, a jövőbeli nyugdíjasok mindenképpen az akkori aktívak megtakarításaira (tőkefedezeti rendszer) vagy befizetéseire (felosztó-kirovó rendszer) apellálnak. Ahogyan a jelenbeli nyugdíjasok is a mostani aktívak befizetéseiből (illetve tőkefedezet esetén megtakarításaiból) tudják biztosítani járadékaikat.
Amiben tehát egyetértünk az az, hogy a nyugdíjrendszer úgy működik, mint egy piramisjáték, hiszen a jelenbeli aktívak befizetései a jelenbeli nyugdíjasoknak van kifizetve, a jövőbeli nyugdíjasok, pedig a jövőbeni aktívak befizetéseire támaszkodhatnak. (Tőkefedezeti rendszer esetén, a jövőbeli nyugdíjasok a jövőbeli aktívak számára értékesítik megtakarításaikat, tehát nem árt megfelelő nagyságú aktívak által előállított megtakarítással rendelkezni.)
Abban is egyetértünk úgy érzem, hogy a jelenlegi demográfiai trendeket figyelembe véve Magyarország elöregedik. A jelenlegi szülőképes korban lévő nők, csak 1,3 gyermeket vállalnak átlagosan, a mindenkori szülőképes korúak helyettesítésére pedig 2 gyermek vállalása lenne szükséges az adott korosztály szülőképes korú nőire vetítve, mivel a nők aránya a társadalmon belül - a Jóisten áldásának köszönhetően - 50% körül van. Ha a társadalmon belül 1/3 lenne az arány, akkor rögtön 3 gyermeket kellene vállalniuk, ahhoz, hogy a népesség ne csökkenjen.
Ami mellett én érvelek tehát nem az, hogy "hogy folyamatosan növekvő FOGYASZTÁS legyen a rendszerben, mivel a FOGYASZTÓI TÁRSADALOM csak így tartható fenn", hanem az, hogy érjük el a mindenkori szülőképes korú nőkre átlagosan jutó 2 gyerekszámot a jelenlegi 1,3 helyett.
Tehát véleményem szerint kötelező a születendő gyerek létszám növelésben gondolkodni, - addig, amíg el nem érjük a jelenleg szülőképesek reprodukciós szintjét - ha el akarsz kerülni olyan súlyos társadalmi problémákat, mint a bevándorlók integrálása.
Viszont ahogy rávilágítasz: a társadalomnak könnyebb lenne, ha ezek a gyerekek a humántőke előállításra képes családokban születnének meg, mivel jelenleg sem vagyunk képesek felemelni a mélyszegénységben élőket.
Tehát teljesen egyetértek: "Átalakítani úgy az adórendszert, hogy azokat támogassuk JOBBAN, akiknek gyereke van, illetve több gyereke van, de mint észrevetted, ez igen hosszú távon hat csak."
Mert mi is történik most? 2010-ig az állam a különböző befektetéseket díjazta adókedvezményekkel. pl. biztosítás, nyugdíj megtakarítások adókedvezményei, amit tőkeképzésre alkalmas eszközöknek tekintett az állam, ezzel eltérítette a humántőkébe történő fektetés (gyerekvállalás) elől a forrásokat, mivel nem támogatta adókedvezménnyel azt, hogy ezek mellett vagy ezek helyett az emberek/családok humántőkébe fektessék jövedelmüket. A családi adókedvezmény éppen ezt a versenyhátrányt igyekszik orvosolni az egyéb tőkeképző formákkal szemben. Azaz visszaad a gyermekes családoknak, hogy azt saját gyermekeikbe invesztálják, segítve a társadalom számára fontos humántőke képzést. Ugyanakkor ezzel nem hozza rosszabb helyzetbe azokat, akik szegénységben is vállalnak gyereket, mert ettől az a gyerek még lehet tehetséges és felemelhető!
"Ehhez annak elismerése kell, hogy a gyermek nem csupán magánügy, de közügy is, sőt, azt is tudatosítani kell, hogy nem csak a következő generáció lélekszáma, de képzettsége is döntő jelentőségű. [...]
Képzett, tanult, egészséges, közösségi létre alkalmas, harmonikus egyéniségek legyenek!"
Éppen ezért én ebben a kijelentésben egyáltalán nem látok náci logikát, hanem a társadalom számára egy könnyebb út lehetőségét, viszonyítva bevándorlók integrálása, illetve mélyszegénységben élők felemelésének nehézségeihez. Természetesen nem szabad lemondani a szegénységbe születő gyerekekről sem!
És innentől fogva teljesen egyetértek azzal is, hogy ehhez "pedig pont nem egyetemek kellenek, hanem olyan középszintű oktatás, amiben az alsóbb rétegek kerülnek folyamatosan felhúzásra egy szinttel feljebb, mondjuk az érettségi szintjére. Nem erőszakkal, hanem mert ők is érzik annak a szükségességét." Annyi kiegészítéssel, hogy kellenek az egyetemek.
Innentől fogva:
"Egyébként, látod te a megoldást, csak nem akarod elhinni, hogy milyen egyszerű:
"Ugye nagyjából fele akkora a potenciálisan felosztható torta, ha csak fele annyian lesznek az aktívak ugyanolyan termelékenységi növekedést feltételezve."
Akkor fele akkorát kell felosztani. És ennyi."
Csakhogy ezt én nem tekintem megoldásnak, azzal szemben, amit leírtam (- természetesen az én 2050-ben érvényben lévő önző szempontjaimat figyelembe véve :-)!) - mindenkori szűlőképes korúak reprodukciós rátájának fenntartása, rendelkezésre álló humántőke erejének folyamatos fejlesztése, magas foglalkoztatási szint, és magas hozzáadott értékű hazai termelés elérése.
De természetes, hogyha ezt a fordulatot nem sikerül elérni, akkor nem marad más, mint a Te javaslatod, azaz a fele akkora torta felosztása 2x annyi nyugdíjas között. :-). De számomra ez a kimenet nem annyira vonzó :-)
Az alábbi blogbejegyzés …
#596615Az alábbi blogbejegyzés témájának kibeszélő topica :)
http://www.stocklandyard.hu/blog/show/2448