Nem csoda hogy ilyen ganén állnak gazdaságilag a feta sajt köpülők.És az sem meglepő hogy zavargásokat keltenek, mert félnek hogy megszűnik a napi 24 órás szieszta . Kíváncsian várom hogy Borsik és társai mikor lázítják fel a népet nálunk
"Az egyik ismerősöm sorompókezelőként dolgozott a vasúttársaságnál egy kis faluban, de volt kapcsolata az egyik párttal, így Szalonikibe került. Hotelben lakik, a fizetésével együtt összesen havi 5 ezer eurót [1,3 millió forintot] költenek rá. Csak azért, hogy fel- és lehajtsa a sorompót" - mesél az [origo]-nak egy jellemezőnek tartott történetet a görög állami szféra abszurd költekezéseiről Kirjakosz Gudamanisz.
A fenti példa jól illusztrálja azt is, hogy a családjával Szalonikiben élő 52 éves férfi szerint mik a leginkább felelősök a görög gazdaságot sújtó válságért: a belterjes, átpolitizált, jelentős privilégiumokban részesülő közszféra, a politikai rendszer korruptsága, valamint az óriási méreteket öltő adóelkerülés.
Letagadott medencék és 18. havi fizetés
"Nagyon sok emberrel töltötték fel a közszférát, sokkal többet is költenek rá, mint amennyire valóban szükség lenne" - mondja Kirjakosz Gudamanisz. Az állami szférában dogozókat gyakorlatilag nem lehet kirúgni, csak ha megszűnik a részlegük. A férfi szerint viszont rendkívül nehéz bekerülni, mert ehhez jellemzően kapcsolatok kellenek. A válság előtt a közalkalmazottak átlagosan 40 százalékkal kerestek többet a versenyszférában dolgozóknál, ugyanakkor csak napi 7 órát kellett dolgozniuk.
A néhány kamionnal rendelkező szállítási vállalkozó szerint a közalkalmazottak nyugdíjazásukkor 80-200 ezer eurós (21-53 millió forintos) bónuszt kapnak, attól függően, hogy hány évet dolgoztak. Emellett legkevesebb 14 havi fizetést kapnak, de a mozdonyvezetők például 18. havi fizetésben is részesülnek. Az adóelkerülés is hatalmas problémát jelent, a BBC szerint az egy dolgozóra jutó, be nem fizetett adó mértéke évente 3 ezer euró (800 ezer forint). Szintén jellemző példa, hogy Athén egyik gazdag negyedében 324-en írták bele adóbevallásukba, hogy van uszodájuk, míg egy műholdfelvétel szerint a tényleges szám 16 974 volt.
"A politikusok sem különbek, ők például 16 havi nyugdíjat kapnak" - mondja Kirjakosz Gudamanisz. A parlamenti képviselők a fizetésük körülbelül 15 százalékos csökkentése után is közel havi 10 ezer eurót (2,6 millió forintot) keresnek. "Még a parlamenti takarítók is havi 2500 eurót [665 ezer forintot] visznek haza" - állította a férfi.
A vállalkozó szerint ezeken kívül több oka is van a gazdaságot fenyegető államcsődnek. Ilyennek nevezte a 177 ezer fős katonaságot, amelyre a Törökország elleni konfliktusra hivatkozva 2009-ben például a GDP 3,2 százalékát fordították. Ezzel Oroszország és a Kaukázus országai után arányaiban Görögország költött a legtöbbet hadseregére Európában
"A görög ortodox egyház is közeli viszonyban van az állammal, és rendkívül gazdag, mert nem fizet adót, ráadásul még üzleti tevékenységet is folytatnak" - teszi hozzá a vállalkozó fia, a 22 éves Panosz, aki éppen krakkói Erasmus-ösztöndíja után tér vissza Szalonikibe. A papság fizetését ráadásul állami pénzből fizetik az Európa egyik legvallásosabb országának számító Görögországban, ahol az Eurostat 2005-ös felmérése szerint mindössze a lakosság 3 százaléka nem hisz egyáltalán Istenben.
50 évesen kezdett tüntetni
Az államcsőd elkerülése érdekében meghozott rendkívül népszerűtlen intézkedések több szempontból is megváltoztatták Kirjakosz Gudamanisz életét. Mivel az egyik taxitársaságnál titkárnőként dolgozó felesége fizetése is 150 euróval (40 ezer forinttal) csökkent, így jelentősen vágtak kiadásaikon. "Bevásárláskor csak a legalapvetőbb élelmiszereket vesszük meg, azt pedig kétszer meggondoljuk, ha elmennénk vacsorázni. Nyaralni talán el sem megyünk idén" - mondja a férfi.
Bár 50 éves koráig soha nem tett ilyet, a válság 2009-es kirobbanásakor életében először elment tüntetésekre is. "A helyzet annyira borzalmassá vált, hogy úgy érzi, tüntetnie kell, mert felelősséget érez a következő generációkért" - mondja édesapjáról Panosz. Kirjakosz Gudamanisz azt mondja, a korrupció és a politikusok ellen tüntet, és azt reméli, csökkenek a hatalmasnak vélt jövedelmi egyenlőtlenségek.
Bár a műszaki egyetemet végzett vállalkozó azt mondja, hogy már öt éve számított a gazdasági nehézségekre, mégis úgy érzi, hogy "aludt, és nem látta az igazságot". Családi tradíció, hogy a jelenleg kormányzó szocialista pártra, a PASOK-ra szavaznak, de szerinte ez nem fog többet megtörténni, és sajnálja, hogy éveken át elfogadta a hazugságaikat. A férfi szerint a politikát uraló két nagy párt, a PASOK és a jobbközép Néa Dimokratía (Új Demokrácia) helyett új politikusokra van szükség, mert már évtizedek óta "ez a két család váltogatja egymást".
A vállalkozó ezzel arra utalt, hogy kormányzó miniszterelnök Jeórjiosz Papandreu politikuscsaládból származik, nagyapja és édesapja is volt miniszterelnök. A PASOK-ot a kormányfő édesapja, Andreasz Papandreu alapította. Jeórjiosz Papandreu elődje, a Néa Dimokratía színeiben megválasztott Kosztasz Karamanlisznak pedig a nagybátyja alapította meg a pártot.
Szolidaritás és a rendszer kihasználása
Kirjakosz Gudamanisz a görögök lustaságáról szóló sztereotípiát óriási hazugságnak nevezi, bár azt mondja, hogy "mindenki próbálta kihasználni" a korrupt, nepotista rendszert. "Egyszer például az útlevelemet szerettem volna gyorsabban elintézni. Szóltam egy ismerősömnek, és egy hónap helyett egy hét alatt elkészült" - mond egy példát. "Néha rá vagy ezekre kényszerítve. Ha kórházba kell mennem, mindig szólnom kell az ismerősömnek, különben napokat kellene várnom" - teszi hozzá a férfi felesége. "Ezek a rendszer hibái, de rá vagy kényszerülve bizonyos szempontból, hogy te se maradj ki" - foglalja össze 22 éves fiuk.
"A hosszú múltra visszatekintő demokrácia miatt Európában leginkább a görögök foglalkoznak a politikával, és az emberek nem tudnak többé hinni ebben a rendszerben" - jelenti ki Panosz. Szerinte a görögök mindig is szolidárisak voltak egymással, de ez csak erősebb lett most. "Az embereknek az EU-ban is aktívabbnak kellene lenniük, és jobban kiállni a jogaikért" - mondja édesapja, aki szerint az EU is felelős azért, hogy ilyen helyzetbe került Görögország.
Szerinte az EU-t nem is érdekli a görög gazdaság, csak amiatt adnak hiteleket, hogy az "általuk kreált rendszer" fennmaradjon. Bár szerinte az EU segített a görögöknek adott hitelekkel, előnyt is kovácsol belőle azzal, hogy 6 százalékos kamatot számol fel a hitelre, ellenben a többi tagország 1,8 százalékos kamatozású hiteleket kap. A 110 milliárdos segélycsomag kamata eredetileg 5,2 százalékos volt, amit márciusban 4,2 százalékosra csökkentettek.
A görög gazdaság megmentését az GDP 143 százalékát kitevő államadósság egy részének elengedésétől reméli a kamionos vállalkozó. Szerinte erre amiatt is joga van Görögországnak, mert a nem Szovjetunió uralma alatt lévő országok közül egyedül Görögország nem részesült a II. világháború után Európa újjáépítését célzó Marshall-segélyből. Szerinte így jóval nagyobb esély lenne az adósság visszafizetésére, és megelőzné az újabb megszorításokat.
http://www.origo.hu/nagyvilag/20110711-gorog-gazdasagi-valsag-okai-egy-gorog-kamionos-szerint.html
Legutóbbi hozzászólások
http://www.napi.hu/nemz…
#659976 macikahttp://www.napi.hu/nemzetkozi_gazdasag/uj_csucson_a_gorog_munkanelkuliseg.564330.html
Re: nincs cím
#658248 Dr. ursi Előzmény: #653894a jól megmentett görögök ...
-
A gazdasági válság miatt tovább csökkentek a fogyasztói árak augusztusban, Görögországban. Éves összehasonlításban mínusz 1 százalék volt az infláció.
Az árak tartós csökkenése akadályozza a gazdaság fejlődését, mert a vállalatok elhalasztják beruházásaikat, a fogyasztók pedig vásárlásaikat, lefelé ható spirált indítva el ezzel.
-
Egy másik, hétfőn közzétett adat szerint az ipari termelés 8,8 százalékkal zuhant Görögországban. A dél-európai ország gazdasága hat éve recesszióban van. Az államháztartás rendbetételét célzó intézkedések miatt nőtt a munkanélküliség és drasztikusan csökkent a vásárlóerő.
-
Egyedül az export növekedése jelent halvány reményt. 2012 augusztusa és 2013 júliusa között 12 százalékkal nőtt a kivitel az azt megelőző egy évhez képest. Szakértők szerint a belföldi kereslet visszaesése miatt egyre több görög vállalat próbál szerencsét külföldön.
Re: nincs cím
#653894 Dr. ursi Előzmény: #653816ja :o) a maguk háza táján kéne szétnézni és seperni.
mert ők a hitelezői igaz amit hiteleznek a görörgnwk rögtön kell visszutalnia :o) a korábbi német hitelekre 80%-át.
olvastam valahol h a legutóbbi csomiból rögötn utaltak vissza xx mrd-t németbe.
kb fél éve volt. nemtom már.
http://www.portfolio.hu…
#653839 macikahttp://www.portfolio.hu/gazdasag/merkel_hiba_volt_gorogorszag_felvetele_az_euroovezetbe.5.188381.html
Re: nincs cím
#653816 prospero Előzmény: #653504Örülök, hogy a német ellenzék már nem Magyarországgal és a két ország viszonyával támadja Angelát...
Lényegében elődjét, Gerh…
#653504 Dr. ursiLényegében elődjét, Gerhard Schröder szociáldemokrata kancellárt tette felelőssé a görög válságért Angela Merkel, aki szerint soha nem szabadott volna beengedni a görögöket az eurózónába. A rossz döntést Schröder beleegyezésével hozták meg.
Angela Merkel kancellárra a legkevésbé sem jellemzőek a váratlan kitörések, ám az egyik ritka kivételnek tegnap tanúja lehetett az az ezer ember, aki részt vett a politikus nagygyűlésén. Merkel teljes határozottsággal leszögezte, hogy Görögországot nem szabadott volna felvenni a közös európai valutát használó közösség tagjai közé. Az adósságválság még sok éven át fog fortyogni - tette hozzá -, majd elődjére, a szociáldemokrata Gerhard Schröderre mutogatott, mondván: német részről ő engedte be a görögöket az eurózónába.
Schröder kancellár elfogadta a görög jelentkezést és ezzel meggyengítette a stabilitási megállapodást (amely előírja, milyen makrogazdasági követelményeket kell teljesíteniük az övezet tagállamainak). Mindként döntése alapvetően rossz volt, egyben ez volt az egyik kiindulópontja a jelenlegi problémáknak - idézte a német média Merkel szavait.
-
Nem teljesen irreális
A kancellár asszony azt követően támadott vissza, hogy az ellenzéki szociáldemokraták (SPD) ráerősítettek a görög válság kezelésével kapcsolatos bírálatukra. Peer Steinbrück, az SPD kancellárjelöltje azt veti ellenfele szemére, hogy nem beszél őszintén a görögországi helyzettel kapcsolatos valós költségekről. Ezzel főként Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter megjegyzéseire utalhatott, amelyek szerint a görögöknek újabb segélycsomagra lehet szükségük. Schäuble tegnap azt mondta, hogy az IMF 11 milliárd dolláros becslése a harmadik pakk összegére "nem teljesen irreális".
Merkel és pártja továbbra is 39-25 arányban vezet az ellenzék legnagyobb erejével szemben, ám szakértők szerint nem mehet biztosra a szeptember 22-ei választások előtt. Kínosan kerüli, hogy bármi olyat tegyen, ami miatt veszthet. Nincs olyan ügy, amely ilyen vagy olyan irányban eldönthetné a meccset, így előfordulhat, hogy csak marginális győzelmet arat, ha ellenfelei lendületbe jönnek az utolsó hetekben - mondta a CNBC-nek Josef Janning, a német külügyi intézet tagja.
Re: nincs cím
#651218 Dr. ursi Előzmény: #651203"de egyebekben még az is kérdéses, hogy az adósságnövekedés egyáltalán meg tud-e állni."
virtuális pénzek ezek.
már nincs fedezet semmilyen pénz mögött.
legalábbis dollár v euró mögött.
hiszen több van forgalomban mint amennyit a teljes gazdaság, a mögöttes termelő eszközök erőforrások érnek.
tehát nem lesz megállás.
hol és mikor ér véget ?
amikor megjelenik egy v több valós fedezettel bíró pénz a világban.
ahol még a mögöttes gazdaság többet ér mint a kibocsátott pénze.
új aranystandard.
Re: nincs cím
#651203 Előzmény: #651181Tudod mi a baj Grizzly Géza? Ez a nyomorult internáci marxista ideológia, ami számarányosan, meg arányosan, meg éppen "mihez képest" nézi a számokat.
Holott, ha jobban belegondolsz, az infrastruktúra, a közalkalmazottak száma, a lakosság száma és az ország mérete adott esetben egyáltalán nem igényel több forrást nálunk, mint náluk. Ennek megfelelően érdemes egyszerűen nominális értékben gondolkodni, mert úgy jobban érhetővé válik, hogy egyszerűen felzabáltatták a perifériával az "ingyenpénzeket", pontosan úgy, ahogy a Kádár rendszerben finanszírozták ezzel a lakossági jólétet.
Ha pedig ezt nézzük, akkor mondjuk úgy érdemes gondolkodni, hogy olyan 80.000-300.000 milliárd forintról értekezünk ha mondjuk a spanyolokat, olaszokat is figyelembevesszük és most tessenek arra gondolni, hogy Magyarországon az adóbevételek évente ~14.000 milliárdot tesznek ki. Vagy éppen nézzük azt, hogy mennyit privatizáltunk el kótyavetye áron.
Ha ennek a pénznek CSAK A TÖREDÉKE itt lenne, akkor ez az ország messze jobban ki lenne nyalva, és messze jobban éltek volna errefelé az emberek, mint arrafelé. Itt látszik az, hogy nem erre volt a csalás és ámítás - hanem ugyanaz történt meg, ami annak idején Kelet és Nyugat Berlin esetében: Egyszerűen bábvárost csináltak, propagandacélból olyan pénzeket nyomtak oda, aminek nem volt alapja. Itt ugyanez ment, ezzel hülyítették be a keleti államokat, hogy rosszul megy a bolt, mert "náluk mekkora gazdagság van, mennyivel jobb az amcsi imperialista rendszer". Oszt beszopták a KGST országok, most meg megsz@pják azok is, akik azt hitték, hogy van ingyen leves.
A "gond" csak az ugyebár, hogy bár a frízeket le lehetett szerelni a Parthenonról, azért az egészet mégsem lehet elvinni, az utakat, házakat megint nem lehet elvinni, megszállni már nincs értelme egy országot a területért, de akkor meg mégis miből fizetnék vissza ezt a pénzt? Ezért omlik össze az összes kártyavár, Patyomkin világ, és ha így folytatják, akkor pénz hiányában alig húsz-harminc év múlva elhanyagoltabb és romosabb lesz ez a vidék mint ez az ország most.
Szóval, nincs új a nap alatt, csak éppen még egy darabig bohóckodnak GDP arányos hiánnyal, meg egészen komoly bohóckodásokkal, miközben pontosan az látható, hogy a spanyol állam éppen a TELJES magyar bruttó adósság (nem figyelembevéve a devizafedezetet!) kétszeresével növeli az adósságát évente nominálisan, ami nyilvánvalóan kitermelhetetlen, fenntarthatatlan és teljesen esélytelen, hogy valaha is vissza legyen fizetve, de egyebekben még az is kérdéses, hogy az adósságnövekedés egyáltalán meg tud-e állni.
És különösen ebben a kontextusban volt nevetséges az, ahogy Magyarországot vegzálták marginális számok miatt.
Re: nincs cím
#651183 Dr. ursi Előzmény: #651181és ez csak a két mentőcsomi.
a többi az eredeti adósságok nincsenek benne ...
Re: nincs cím
#651181 Grizzly Géza Előzmény: #651178Ez hányszorosa is a komplett magyar államadósságnak? Egy szintén 10 milliós országban,röhej