Egyre nagyobb divat robotokkal kereskedni. Minden nap egy-egy újabb csodarobot jelenik meg, ami múltbéli adatokon végzett teszteken egy év alatt, akár többszörözi a kezdőtőkét. Ideális pénzcsináló gyár mindegyik, és ezt mindössze pár száz dollárért kínálják. Azt hihetnénk, hogy a bolondnak is megéri. De legfőképp a készítőinek, és a brókereknek. A tény ugyanis az, hogy a felhasználók sajnos legtöbbször csak veszítenek.

Egyre nagyobb divat robotokkal kereskedni. Minden nap egy-egy újabb csodarobot jelenik meg, ami múltbéli adatokon végzett teszteken egy év alatt, akár többszörözi a kezdőtőkét. Ideális pénzcsináló gyár mindegyik, és ezt mindössze pár száz dollárért kínálják. Azt hihetnénk, hogy a bolondnak is megéri. De legfőképp a készítőinek, és a brókereknek. A tény ugyanis az, hogy a felhasználók sajnos legtöbbször csak veszítenek. Persze a készítők szerint erről sohasem a robot tehet, hanem a rossz beállítás, vagy a „gonosz” bróker. Vagy szerintük épp a veszteséges periódusban sikerült indulnunk, amit majd idővel szépen le fog dolgozni a robotunk.

Miért veszik meg az emberek a robotokat?

Sajnos az emberek a mai napig hisznek a mesékben. Szeretnének arany tojást tojó tyúkot, vagy csodalámpást birtokolni, ami megoldja anyagi gondjaikat, vagy teljesíti minden kívánságukat. Lusták gondolkozni, azt várják, valaki, vagy valami gondolkozzon, dolgozzon helyettük, amitől majd automatikusan jobbra fordul a sorsuk. Restek tenni a céljaikért, cselekedni, hogy megvalósítsák álmaikat, amik így legtöbbször örökre csak álmok maradnak. Ezt az illúziót adja meg nekik a robot. Egy csodagép, ami munka nélkül fog pénzt termelni, anyagi függetlenséget, és automatikus gazdagságot teremtve üzemeletetőjének, nagyon rövid idő alatt. A felhasználók lelki szemei előtt csak az exponenciálisan növekvő profitgörbe lebeg. Máris csilingel fülükben az aranyérmék hangja, és képzeletben már úsznak a halom pénzben, mint Dagobert bácsi a Kacsamesékben. Gondolatban már előre elköltik a könnyen jött milliókat, és tervezgetik, hogy süttetik majd a hasukat a tengerparton. Átveszi józan gondolkodásuk felett az irányítást a kapzsiság. Pedig elég lenne csak az első számú fő befektetési szabállyal tisztában lenniük: A múltbéli teljesítmény nem garancia a jövőbeni hozamra!

Pláne nem, ha a publikált profitkimutatás nem is hiteles. Számtalan esetben pusztán egy barkácsolt weblap, egy pdf file, esetleg egy excel táblázat, az a minden kétséget kizáróan, bizonyító erejűnek szánt dokumentum, ami a rendszer sikeres múltbéli működését igazolja. Legjobb esetben is csak valami ellenőrizetlen demó teszt eredmény található az internetes statisztikai oldalakon (pl. Myfxbook, FXStat), amiket szintén nem nehéz manipulálni. Nincs éles, hiteles referencia, ezeket tudatosan kerülik, és szándékosan ködösítenek, ha ilyet szeretne látni a vásárló. Pedig az oka nagyon is egyszerű: azért nincs, mert NINCS NEKIK. A robot semmilyen nyereségességet nem tud felmutatni valódi piaci környezetben. Ha lenne, nem ez lenne a legmeggyőzőbb hirdetés a készítőinek? Alig kellene reklámozni, mert a hiteles eredményekkel önmagát is eladná a termék. Vinnék, mint a cukrot!

Te eladnál egy ilyen jól működő robotot pár száz dollárért?

Ha csak egy kis eszed is van, akkor megtartod magadnak, és mélyen hallgatsz róla. Az eladással ugyanis azt kockáztatnád, hogy rövid időn belül megfejtik, feltörik, ellopják, lemásolják, és a kutyának nem fog már kelleni a te eredeti terméked. Onnantól kezdve értéktelen az egész, és vége a bomba jó üzletnek. Rengeteg pénz kering szabadon a világban, ami folyamatosan keresi a jó befektetési lehetőséget. Banki kamatokat két-háromszorosan meghaladó hozamokra ugranak, mint gyöngytyúk a takonyra. Ehhez persze valódi hitelesség kell, valódi eredmények, számla hozzáférés befektetői jelszóval, stb. Ezek az emberek ugyanis dörzsöltek, és nem fognak pénz bízni senkire, pusztán a két szép szeméért, és a légből kapott ígérgetéseiért. Nem véletlenül lettek ők gazdagok. Viszont ha ezt fel tudod mutatni, térden állva fognak könyörögni neked, és boldogan mennek bele akár 50%-os sikerdíjba is a nyereségből. Ez sokkal nagyobb pénz lenne neked annál, mint amit az eladással valaha is el tudnál érni.

Ha viszont nincsenek ilyen pozitív eredményeid, még mindig megpróbálhatsz bepalizni néhány szerencsétlent, aki boldogan fogja kifizetni azt a pár száz dolláros vételárat, az örök gazdagság illúziójáért. Ezek a robotok kerülnek manapság nagy tömegben a kereskedelmi piacra.

Mitől is lesz jó egy robot?

Attól, hogy olyan sikeres szisztémán alapul, amit le lehet programozni, és lehet automatizálni. Csak olyan szabályai vannak, amit le lehet írni kizárólag a matematika nyelvén. Ezen szabályok nem csak a matematikai összefüggéseket, hanem a piac viselkedésének jellemzőit is magukban kell hogy foglalják. A rendszer képes nyereséget termelni bármilyen piaci viszonyok között, bármilyen brókernél, adott instrumentumon, vagy azok egy csoportján. Pusztán matematikai oldalról viszont nem lehet kezelni a tőzsdét, legyen az a rendszer, grid, martingale, neuronháló, káoszelmélet, vagy bármilyen más egyéb elgondolás. Ez már Newtonnak sem sikerült a 17. században, és hatalmas összeget bukott, hiába volt zseniális matematikából, és fizikából. Pedig akkor még jóval kevesebb kereskedő, és jóval lassabb működés volt a piacra jellemző. Mai korunkban programozó zsenik, és matematikus professzorok hada dolgozik egy-egy szuperszámítógépen futó kereskedési algoritmus kidolgozásán, dollármilliókat ölve a fejlesztésbe. Cégek képesek pár kilométerrel arrébb költöztetni egész számítógép központokat, csak azért, hogy közelebb kerüljenek a banki szerverekhez, hogy ezáltal ezredmásodpercnyi időt nyerhessenek a tranzakciós kommunikáció során. Fel lehet érdemben venni ilyen környezetben a versenyt, egy otthoni számítógéppel, MQ4 alapú programnyelvvel, és egy átlagos matematikai készséggel? Csakis akkor, ha rendelkezünk olyan tudással, ami előnyt tud nekünk biztosítani, ekkora technikai fölénnyel szemben. Ez pedig nem más, mint a piac ismerete. Véleményem szerint jól működő, és nyereséges kereskedő robotot, csak azon emberek ötletei alapján lehet készíteni, akik saját maguk képesek sikeresen, és nyereséggel manuálisan is kereskedni. Aki erre nem képes, az sikeres robotot sem fog tudni alkotni soha.

Meg tudsz bízni maximálisan egy vásárolt robotban?

Ez ugyanis nem más, mint egy fekete doboz. Bemennek az árfolyamadatok, és időközönként kijön egy kereskedési szignál. Fogalmad sincs, milyen elv alapján működik, mikor, és miért hoz olyan döntést, amivel a te nehezen megkeresett pénzedet kockáztatja. Ha veszteséges szériába kerül, hajlamos leszel beleavatkozni kézzel a működésébe. Ezzel akár az egész működési mechanizmusát is felboríthatod. Hol fogod végleg felfüggeszteni a futtatását? 10-20-50% veszteségnél, vagy végignézed, ahogy teljesen lenullázza a számlád? Ha lekapcsolod, honnan tudhatod, hogy nem dolgozta-e volna le idővel ezt a lebegő veszteséget? Ez a nagyfokú bizonytalansági tényező (a robot működési mechanizmusának pontos ismerete), fogja lehetetlenné tenni az érzelmi kontroll kezelését. Sosem fogsz tudni megbízni benne, érzelmi alapon fogsz döntést hozni, pedig pont ezt szeretted volna elkerülni a robot működtetésével.

Mennyi pénzt bíznál a robotra?

Sokszor hallom, hogy egyesek dicsekednek a legújabb csodarobotjuk eredményével:

- Öregem, ez 20%-ot hozott ebben a hónapban!

- Mekkora tőkén?

- Izé, csak 500$-t mertem rátenni.

No comment. Ebből, így sosem leszel milliomos. Mivel eleve nem bízol a robotban, nem is fogsz nagy összeggel indulni. Azt várod, hogy majd a robot megtermeli magának a nyereséget, amit egy ideig nem veszel ki. Azt reméled ez az összeg folyamatosan nőni fog a végtelenségig, ahogy a kötésméretet folyamatosan növeli a robot. Pedig ha okos lennél, az első 100% profitnál azonnal kivennéd a nyereséget. Csak a megtermelt haszonnal játszanál tovább. Azután, ha a robot ismét megkereste a saját árát, azt is kivennéd, és innentől már minden dollár ajándék, talált pénz. Sosem tudhatod, hogy mikor veszti el az egészet, de már nem a saját befektetésedet veszélyezteted, hanem csak a hasznot. Így persze kicsit tovább tart milliomossá válni, de még a megélhetési szintig is bizonyosan kell jó pár év.

Szeretik a brókerek a robotokat?

Hogyne szeretnék, mert könnyű őket manipulálni. Nem véletlen az, hogy az újonnan megjelenő, és egy ideig nyerő robotok egy idő után elkezdenek veszíteni. Példaként csak az egyik legnagyobb sláger Megadroidot említeném. Amerikai záró, és ázsiai piacra specializált robot, pár pipes célárral. 2008-2009-ben szépen dolgozott, de ahogy terjedt, egyre jobban álltak rá a brókerek. A szabályozatlan, legtöbbször csak generált belső piac (dealig desk), a brókernek kedvez. Amit az ügyfél elveszít az néha más ügyfélnél, sokszor viszont a brókernél landol. A jutalék és kötés díj, ezen felül már csak bónusz neki. Nagyon is megéri a robotok ellen játszani, főleg ha azok kiszámíthatóan, azonos időben kötnek. De számtalan más módon is befolyásolható a működésük. Egy kicsi csúszás itt (slippage), egy kis végrehajthatatlan megbízás amott (requote), egy kis spread tágítás, stb, stb. Van bróker, ahol külön kérni kell, hogy engedélyezzék a számlán a robothasználatot, egyébként a csodamasina meg sem nyikkan. De idővel a piac is folyamatosan változik, és ehhez nem képesek a robotok maguktól alkalmazkodni, ha folyamatosan optimalizálják őket, akkor sem. Így 2010-11-re a megadroidos profitok elolvadtak, veszteségbe mentek, ma már alig találni a korábbi nyereséggörbét produkáló számlát az internetes statisztikai oldalakon.

Mindenkinek szívből kívánok sok sikert a robotkereskedéshez. De erősen gondolkozzon el azon, hogy valóban megéri-e a bele fektetett idő, pénz, és energia. Egyetlen kereskedelmi robot sem tudott ideáig hosszú távon nyereséges maradni. Főleg addig nem, hogy használója ezalatt az idő alatt meggazdagodhatott volna belőle.

Eredeti cikk: http://zoolitrading.com

Kövess minket Facebookon!