Pörög a kerék, új játékosok új elégetni való pénzt hoznak. Az emberek szeretnek játszani, mindegy mibe kerül. GM reloaded.
Vicces, de a GM újabb kopasztásba kezdett. Már itt az új GM, ismét a világ egyik legnagyobb autógyártója, és majd meglátjuk ismét, hogy a világ egyik legnagyobb pénznyelője. De ez a játékosoknak nem számít, rohannak a vágóhídra. Úgy látszik, nem sokáig tart ki a fejekben egy csőd emléke....
De hogy is jutottunk idáig?
A GM több, mint fél évszázados tőzsdei pályafutás után, 2009. júl. 10-én végleg csődbe ment. A cég egy behemót óriás volt, ami sose - főleg nem az utolsó évtizedében - működött hatékonyan. Minél több gyártót vásárolt fel - köztük sok európait, így Opelt is - annál több nettó veszteséget termelt. Ez kevéssé érdekelte a részvényeseket, a részvény rallizott, a szerencselovagok pedig számolatlanul öntötték bele a pénzt. Bár az árfolyam az utolsó évtizedben majd lefeleződött, ez aligha tükrözte vissza, hogy 10 évből talán 1-szer volt képes adózott nettó nyereséget termelni a cég. Mi is egy ilyen cég értéke, mikor megvesszük a részvényét? A jövőbeli kilátások? Elég megfoghatatlan: mennyit ér a jövőbeli kilátás? Hány évet számoljunk előre? Ki mondja meg, mennyi profit lesz pl. 3 év múlva? És leginkább megbízunk- egy olyan cég kilátásaiban, ami évekig képtelen profitot termelni, miközben a világ egyik legnagyobb kapitalizációjú cége?
Itt a chart: http://finance.yahoo.com/echarts?s=MTLQQ.PK+Interactive#symbol=MTLQQ.PK;range=my
Gondolhatjuk azt is, egy ilyen cégnek vannak bizony vagyonelemei, mint ingatlanok, gyártósorok, márka stb. Vannak is, ezért a csőd után létrehozták a Motors Liquadition Companyt, ami hivatott volt kártalanítani a hitelezőket és létrehozni az új GM-t. Hogy ebből a jóból részesüljenek a korábbi GM részvényesek is, aut. kereskedhető volt a GM részvény helyett. Én magam is vettem a részvényből 2010-ben, mert saját számítasaim szerint a vagyonelemek jóval többet értek, mint rv-ként 45 centet, amit adtam értük. Itt az élő példa, hogy nem csak hazánk Mutyesztán, a GM is megoldotta, hogy a régi GM részvényesek véletlenül se jussanak hozzá a GM eszközök értékéhez. Hogyhogy nem, úgy alakult meg az új GM, hogy a Motors Liqudation hitelezői végül 4 centet (!!!!!) kaptak részvényenként!!!! Ami nemrég még 40 dollárt ért, 4 cent lett belőle. De ez nem elég, a régi GM-nek továbbra is több ezer hitelezője vár pénzére, akik a mai napig nincsenek kártalanítva, pl. beszállítók:
https://www.mlcguctrust.com/ClaimsRoom.aspx
Az új GM hitelezői, értsd alatta az amerikai államot és az új idióta GM részvényeseket, megkapták a régi értékesíthető eszközöket, kisemmizve ezzel elődeiket, a régi GM hitelezőket. Ez persze mind teljesen legális, és még a márkanevet se kellett megváltoztatni, még pszichésen sem elrettentő ezek szerint újabb GM hitelezőnek lenni. :) A GM újjáéledt: http://www.marketwatch.com/investing/stock/GM
Az új részvényesek, akik 30-35 usd-n jegyezték a részvényt, vagy 35-40 usd közt vettek belőle, már elbukták a pénzük harmadát másfél év alatt. Még az sem zavarja őket, hogy a GM vezetősége sem tanult láthatóan semmit, és ugyanazt az idiotizmust csinálják, ami csődbe vitte őket. Így pl. az Európában masszív veszteséggel és masszívan alulteljesítő Peugeut-val kooperálnak, amiből szerintük mindkét cég nagy hasznot húz majd. Ja, úgy mint a SAAB-bal történt...
De mindez senkit nem érdekel, hisz tőzsdei fellendülés van, tessék a kasszához fáradni, és a 4 centet érő eszközöket ismét 25 dollárért megvenni, hisz most akciós!!
Mi ebből a tanulság? Azok, akik azt hiszik, hogy fundamentálisan van értéke egy részvénynek, tévednek. A fundamentális érték csak addig létezik, amíg a vezetők kártalanítani akarják a hitelezőket, amit jellemzően nem akarnak, mert sokkal olcsóbb új hitelezőket bepalizni. Erről szól a rv-kibocsátás, vagyis a hígítás, erről szől a GM története, erről szól tipikusan a magyar Phylaxia és alapvetően a legtöbb tőzsdén jegyzett cég. A legnagyobb veszély, ha összedől a bizalmi piramis, és valóban elő kell venni a fundamentumokat, ami egy csődnél kerül elő. Vagyis mennyi minden követelést leszámítva az értékesíthető eszközök értéke? Ez a valódi fundamentum, a többi csak fantazmagória, vágyak, rózsaszín köd, remények, Lillák...
Kérdem én, pl. egy E-star csőd esetén szerintetek mit kapnak a részvényesek? Szvsz fityiszt az orruk alá....tehát a fundamentális értéke nulla.
Legutóbbi hozzászólások
Re: nincs cím
#514145 exmnbs1 Előzmény: #494082http://finance.yahoo.com/blogs/breakout/3-signs-gambling-not-investing-143026282.html
Re: nincs cím
#494082 rbbj11 Előzmény: #494059:D
1 M forintból nem lehet a nem dolgozást elérni, az már szent :) Csak épp ennél majdnem mindenkinek jóval több állna rendelkezésre, ha már a hétköznapi pü-i döntéseit is kellö körültekintéssel hozná meg. Akár nulláról is lehetséges 30-40 éves korra a 10 milliós befektetési töke elérése, csak nem kell 15-30%-os kamattal felvenni hiteleket, nem kell 2x akkor autót venni, mint ami szükséges stb.
És mire idáig eljut az ember, már nem 5-15, hanem 12-25%-os hozamokban gondolkozhat, relatíve hosszu távú, de biztonságos befektetésekkel.
Re: nincs cím
#494062 taresz Előzmény: #494059Az elszegényedés is lehet olyan ütemû.
Re: nincs cím
#494059 Sezlonrugo Előzmény: #493893De a hosszú távú befektetés nem elég szapora, évi 5-15% az összekuporgatott 1M forinton nem hoz annyit, hogy ne kelljen dolgozni. Inkább forexezünk 100-szoros tökeáttétellel, azon sima ügy a meggazdagodás.
Re: nincs cím
#494049 rbbj11 Előzmény: #493893de kihalt ma az egész fórum, alig megy néhány topic...
Re: nincs cím
#493893 rbbj11 Előzmény: #493888értem. Én inkább egy hosszú távú befektetésre gondoltam, persze ott is el kell sajátítani az alapokat, de az nem annyira időigényes mint spekuláció esetén.
De értelek, én csak kiragadtam egy mondatot, amit gyakran hallok, általában egyéni vállalkozóktól, hogy magas jövedelem csak kemény munkával érhető el. Ami ált. azzal a szemlélettel is jár, h. az természetes törvény, hogy okos befektetéssel sem lehet kiváltani a kemény melót. De valóban ez elkanyarodik már a témától.
p.s: egyébként épp a spekuláció egy elég melós dolog, és nagy kérdés, hogy időarányosan megéri-e, ha csak középszerű spekulánsokká sikerül fejlődnünk.
Re: nincs cím
#493888 Rozsdáskilincs Előzmény: #493885Persze kinek mi a kemény munka, én néhány nap / hét ráfordítását nem tartom annak, ""
Elbeszélünk egymás mellet. Én az alapok élsajátításáról beszélek, míg te már az ez utáni döntéshozatalról. A józan paraszti ész már az alapok megszerzése után elég lehet a hellyel közel helyesebb döntéshez. Amin én kiakadok hogy a spekik többsége elfogad olyan elméleteket amiről igazából nem tudnak semmit. Valami nagy ember mondta akkor biztos úgy van, még az is megeshet hogy akkor ott valóban úgy volt. De megeshet hogy mostanában más idők vannak.
Re: nincs cím
#493886 rbbj11 Előzmény: #493879már várom a facebook debütálását is. Az is újabb lehetőség lesz a nép meggazdagodására...
Egyébként érdekelne, hogy hány jövőbeli részvényes gondolja alaposan végig, hogyan tud a facebook 100 évnyi részvénybe árazott nyereséget valóban kitermelni, ill. hogy pontosan milyen bevétel expanzió szükséges ehhez...
De lefogadom, hogy nem 100-as P/E lesz, hanem a debütálás után nem sokkal 2-300 is.
Re: nincs cím
#493885 rbbj11 Előzmény: #493883"A sikerhez kemény munka szükséges" azért ez is egy tipikus szlogen, ami sztem azért szó szerinti értelmezésben nem szükségszerű.
Persze kinek mi a kemény munka, én néhány nap / hét ráfordítását nem tartom annak, ha az ebből fakadó helyes döntés aztán évekig annyit hoz, mint másnak a valóban kemény munkával, heti 60 órás robottal az alkalmazotti munka.
Tapasztalat valóban szükséges, de sztem első körben pénzügyi intelligencia és mindenekelőtt fejjel gondolkodás és egyszerű matek.
Re: nincs cím
#493883 Rozsdáskilincs Előzmény: #493877amit a legtöbben nem tudnak a magukévá tenni ill. meg se próbálják."
Erre szerettem volna utalni a vicces példáimmal. A sikerhez kemény munka szükséges. Az lenne a csoda ha minden tapasztalat nélkül sikerrel végződne a kalandor pályája.