Talán érdekes lehet a vonalak húzkodása szerelmeseinek, úgy gondolom érdemes lehet archiválni, mielőtt elveszik:) Szögmérőket a monitorra:)) Forrás: http://www.portfolio.hu/vallalatok/technikai_elemzes/1000-os_hozam_25_nap_alatt_gann_legyezo_es_tarsai.159156-2.html
A technikai elemzés Nostradamusának is nevezik William Delbert Gannt, aki a XX. század elején csodába illő módon jósolta meg a piacok fontosabb fordulónapjait. A következőkben a Gann által kifejlesztett, illetve az ő elméletén alapuló technikai eszközök gyakorlati használatát mutatjuk be.
Gann legyező :A Gann legyező a legismertebb Gann nevéhez fűződő elemzési eszköz, mely segítségével előre jelezhetőek a jövőbeli lehetséges támasz és ellenállás szintek. A legyező nem más, mint 9 Gann által kitüntetett szögben (82,5°; 75°; 71,25°; 63,75°; 45°;26,25°; 18,75°; 15°; 7,5°) húzott vonal. Használata igen egyszerű:
- Keressünk a grafikonon nevezetes pontokat úgy, mint meghatározó csúcs vagy mélypont. az így kapott hullám lesz az alapja a Gann legyező használatának.
- Helyezzük a legyező kiindulási pontját a gyertya aljára, vagy tetejére, attól függően, hogy mélypontot, vagy csúcsot választottunk-e ki kiindulási pontnak.
- A grafikonrajzoló által berajzolt 9 vonal támasz és ellenállás szinteket határoz meg számunkra, mint azt az alábbi grafikonon is láthatjuk.
Gann négyzet :A Gann négyzet nem más, mint Gann által használt természeti számok képesített formája, mely egy remekül használható segédeszköz trendvonalak húzásához. Ha egy grafikonrajzoló programban megtalálható a Gann négyzet, akkor segítségével az előbbi Gann legyezőket is berajzolhatjuk, egy árnyalattal másképp, mint azt az előbb taglaltuk.
- Keressünk az árfolyamon egy jelentős mélypontot és csúcsot. Ezek fogják meghatározni a négyzet méretét, a meghatározó mélypontot és csúcsot összekötő egyenes lesz a négyzetünk átlója.
- Az előbb már használt Gann legyezőt a négyzethálókhoz állítva a piac dinamikájával egyező vonalbeállítást kapunk.
Az alábbi ábrán a legutolsó hullám meredekségének megfelelően kerültek berajzolásra a Gann legyező vonalai.
Gann gyors trendvonalak :A Gann gyors trendvonal nem más, mint az előbb már taglalt Gann legyezőből kiragadott három vonal (45°;26,25°; 18,75°) melynek használata hasonlít a legyezőjéhez. Meredekségük változtatható, de egymáshoz viszonyított arányuk nem változik.
Gann Igazi trendvonal: Az igazi trendvonal az előbb leírt gyors trendvonalaknak a leegyszerűsített változata. Az igazi trendvonalat úgy kapjuk meg, hogy a változtatható szárat rárajzoljuk a trend kezdeti szakaszára, majd ebből megkapjunk ezt az erős ellenállást és támaszszintet jelentő vonalat, amely nem más mint az előbbi gyors trendvonal harmadik vonala.
Gann középpont: A Gann középpont használata hasonlít a Fibonacci szintekéhez. Kiválasztunk egy csúcspontot, valamint egy mélypontot, majd ezekre ráillesszük a Gann középpontot. Ekkor vízszintes vonalakat kapunk, melyek az árfolyam számára támasz illetve ellenállás szinteket képeznek. Gann a legfontosabb szintnek az 50%-os szintet tekintette, amit a Fibonacci szintekből is jól ismerünk. A 38,2 és 61,8%-os szintek helyett itt a 25 és 75%-os korrekciós szintek jelennek meg.
Legutóbbi hozzászólások
Gann sajátságos terminol…
#524561 HobgoblinGann sajátságos terminológiát használt, először ezt kell megérteni. A Gann-féle „szögek" nem mértani szögek. Erre bárki rájöhet, aki látott már kereskedőplatformot, hiszen függőlegesen és vízszintesen el lehet nyújtani a grafikont, a mértani szögek itt értelmezhetetlenek. Szög (angle) alatt egyszerűen azt értette Gann, hogy megadott mérték szerint van egyensúlyban az ár és az idő. A négyzet szintúgy sajátosan értelmezendő. Amikor az ár és az idő a megadott mérték szerint egyenlő (time equals price), azt nevezte „négyzetelésnek" vagy „négyzetre emelésnek" (squaring price and time). Tehát a legelső mérték legelőször is 1×1, vagyis amikor 1 időegység = 1 áregységgel. Ebből lesz az az átlós vonal, ami egyenletes beosztású grafikonra rajzolva nyilván 45 fokban fog állni, csak ezért nevezte el így, és ezért tévesztik össze a mértani szögekkel. Négyzetnek meg azért nevezte, mert ha az egyenletes grafikonon ezt az 1 egységnyi árat és 1 egységnyi időt összekötjük (most nem átlósan, hanem a két tengely mentén mozogva jobbra+föl, és föl+jobbra), akkor négyzet alakot fogunk látni. De ha 2×1 az arány, akkor máris nem négyzet. A „legyező" stb. mind csak az értetlen emberek és szoftverírók találmánya, mint ahogy az is, hogy ezek a Gann-féle „szögek" valamiféle trendvonalak lennének. Pedig nem önkényesen vannak felrajzolva több pont összekötésével, hanem matematikailag előre kiszámított vonalak az ár és az idő viszonyában egyetlen pontból. A százalékok ugyanígy, az árhoz kell őket hozzáadni vagy abból kell kivonni meghatározott szabályok szerint, nem csak egy árkilengés közé berajzolni.
Re: remek
#450132 Bendeguz Előzmény: #450122Persze, volt bennem némi túlzás. Utólag minden gyönyörűen megrajzolható, de poziban olyat is belelátunk, ami nincs is.
Re: remek
#450122 Hathor Előzmény: #450118Fülescsésze, dupla csúcs, stb ér valamit szerintem. ha jól felfedezhető mások számára az alakzat, és forgalom megfelelően megerősíti a kitörést, akkor szerintem lehet vele számolni, ha nyakvonalat átviszi.
Re: remek
#450121 Hathor Előzmény: #450115Ez a legyező az égvilágon semmire nem jó, nem használható.
szerintem aki használ TA-t az már rájött ,-)
Herceg jól mondja. Utólag felhúzható valami, de akkor sem igen esnek egybe dolgok.
Találkozási pontok bárhol találhatóak egy grafikonon.
Ehelyett használjon az ember fibonaccit.
Minden esetre köszönöm én is Forintnak, örülök ha vannak hasznos írások, főleg ha TAs!
Re: remek
#450119 duraczell Előzmény: #450118Nekem tetszett!!!
Kérek még :)
Re: remek
#450118 Bendeguz Előzmény: #450115Ahogy az összes füles csésze, dupla csúcs és a teljes díszes társaság. Utólag könnyű okosnak lenni. Mit meg nem adnék bármely likvid részvény következő évi chartjáért...
Re: remek
#450115 Kissherceg Előzmény: #450105ez eléggé csak utólag magyarázhatós történet :)
remek
#450105 Bendeguzköszönjük! ment a +1