Beige Book (Fed)

Az amerikai jegybank által évente nyolc alkalommal kiadott jelentés a gazdaság állapotáról. A Fed Nyíltpiaci Bizottsága számára készül, a kamatdöntés előkészítésére. A jelentés interjúk alapján készül, melyeket banki vezetőkkel, elemzőkkel, közgazdászokkal készítenek, majd területi és szektor alapon összegeznek. Általában két héttel a kamatdöntés előtt jelenik meg, és ez az egyedüli nyilvános anyag, amelyet a Bizottság felhasznál, és a nagyközönség számára is elérhető.

Beszerzési menedzserindex - Purchasing Managers Index (PMI)

Az eurozóna beszerzési menedzserindexe 5.500 termelő vállalkozó megkérdezésével jön létre, német, francia, spanyol, olasz, osztrák, ír, görög és holland részvétellel. Ezen országokban állítják elő az eurozóna hazai össztermékének 92%-át. Hasonlóan az amerikai ISM indexhez, az 50 feletti érték bővülést, az 50 alatti pedig visszaesést jelez. Az index közepes piaci relevanciával bír.

Első munkanélküli segélykérelmek

Az amerikai Munkaügyi Hivatalhoz első alkalommal benyújtott munkanélküli segélykérelmek száma.

Fizetési mérleg - Balance of Paymens (BOP)

Egy adott ország és az összes többi által egy adott időszakban lebonyolított összes tranzakció egyenlege, tartalmazza a kereskedelmi mérleget, a hazaiak külföldi beruházásait, és a külföldiek hazai beruházásait. A negatív egyenleg azt jelenti, hogy az adott időszakban több pénz áramlott ki az országból, mint amennyi beáramlott. A fizetési mérleg a gazdasági és politikai stabilitás egyik indikátora. Ha egy ország fizetési mérlege tartósan pozitív, az arra utal, hogy jelentős külföldi befektetések vannak az országban.

Fogyasztói árak - Consumer Price Index (CPI)

Egy fogyasztói kosár súlyozott árainak változásából előállított index, melynek részei fogyasztási cikkek, közlekedési és egészségügyi szolgáltatások. A változás mértéke utal a megélhetési költségek változására. Az index az egyik leggyakrabban használt eszköz az inflációs és deflációs periódusok meghatározására, a rövid idő alatt bekövetkező nagymértékű növekedés inflációs hullámra utal.

Fogyasztói bizalom - Consumer Confidence Index (CCI)

Egy felmérés eredménye, melynek során azt vizsgálják, mennyire bizakodó a megkérdezett a közeljövő gazdasági helyzetével kapcsolatban. Ha a lakosság optimista, hajlandó többet költeni saját fogyasztására. Ez a növekmény serkenti a gazdaságot.

GDP

Az ország területén egy adott idő (általában egy év) alatt előállított összes termék és szolgáltatás értéke pénzben kifejezve. Tartalmazza a magánszektor kiadásait, a kormányzati költéseket, a beruházásokat, és az export/import különbségét. A GDP-t széles körben használják az ország gazdasági helyzetének, valamint a lakosság életszínvonalának megítélésére. Kritikusai kiemelik, hogy a GDP nem tartalmazza a fekete gazdaság teljesítményét, vagyis azokat a tranzakciókat, amelyen bármilyen okból nem jutnak a kormányzat tudomására. Mások szerint a GDP kevésbé a lakosság jólétének megítélésére, mint inkább a nemzetgazdaság teljesítőképességének mérésére alkalmas.

IFO üzleti hangulat index

Az egyik legfontosabb német üzleti hangulati mutató, melynek során német cégeket kérdeznek meg az aktuális üzleti környezetről és a következő hat hónapra szóló várakozásaikról. Mivel a német gazdaság teljesítménye adja nagyjából az eurozóna GDP-jének negyedét, a német IFO meghatározó az egész eurozónára nézve. A pozitív és negatív várakozások határát a 100-as érték jelenti, minél távolabb esik ettől az index értéke, annál erősebb a hangulat. Az index kibocsátásakor jellemzően megmozdítja a piacot.

Ipari megrendelések

Az ipari szektorban árubeszerzésre kötött szerződések értéke. Emelkedő értéke növekvő termelésre és GDP-re utal. Az értéket havi és éves bontásban közli az Eurostat, piaci hatása ritkán van.

Ipari termelés

Az index az ipari termelés változását méri egy adott időszakban, általában az előző hónapban. Az amerikai jegybank minden hónap közepén adja ki az előző hónap adatait, melyek tartalmazzák az összes ipari üzem, a bányászat és az energiaipar termelését. Az Eurostat szintén havonta közöl ilyen indexet, mely a következő ágazatok teljesítményét tükrözi: a teljes ipar, bányászat, energia- és vízfeldolgozás. A bázisév a 2000-es. A japán Gazdasági, Kereskedelmi és Ipari Minisztérium (METI) hasonló adatokat hoz nyilvánosságra, szintén havi rendszereséggel.

ISM index (US)

A feldolgozóipar 20 üzletágának 400 vállalkozójával készülő kutatás eredménye az index, amely felméri a megrendelések beérkezését, a termelést, a személyi állományt, a raktárkészleteket, szállítási határidőket, árakat, export-import megrendeléseket. Elméletileg az 50 feletti érték üzleti növekedést vetít előre, az ez alatti érték pedig visszaesést.

ISM Services (US)

Az index a szolgáltatóipar cégei között készülő kutatás eredménye, munkaerőpiaci helyzetet, árakat, új megrendeléseket tartalmaz. Annak ellenére, hogy szolgáltatóipar adja az amerikai gazdaság teljesítményének nagyobbik részét, a szolgáltatási ISM-indexnek kisebb a piaci hatása, mert a szolgáltató szektor adatai általában ciklikusan változnak és kiszámíthatóak.

Kereskedelmi mérleg - Balance of Trade (BOT)

Egy ország fizetési mérlegének legnagyobb összetevője, az export és import különbsége. Ha az import meghaladja az exportot, kereskedelmi deficitről beszélünk, ha az export haladja meg az importot, akkor pedig kereskedelmi többletről van szó. Az egyenleg értékelése attól függ, hogy a gazdaság milyen ciklusban van. Recesszió idején általában igyekeznek növelni az exportot, munkahelyeket és keresletet teremtvén ezzel. Fellendülés esetén gyakran az importot igyekeznek növelni, ami az árversenyen keresztül inflációcsökkentő hatású, és áremelkedés nélkül képes kielégíteni a hazai termelést meghaladó keresletet. Recesszió idején tehát negatív jel a kereskedelmi hiány, fellendülés idején azonban hasznos lehet.

Kiskereskedelmi forgalmak - Retail turnover

Havonta megjelenő index, melynek alapját országonként eltérő számú vállalat előző havi kiskereskedelmi forgalma adja. Az index változást mér, a bázisév havi értékeinek számtani átlagához képest.

KoF-Korai indikátorok (CH)

A gazdaság különböző ágainak (ipar, kis- és nagykereskedelem) felméréseiből összegyúrt index, melynek célja a GDP növekedésének becslése a következő nyolc hónapra. Az indexet minden hónap utolsó hetében hozza nyilvánosságra a Konjunkturforschungsstelle (KOF). Ritkán okoz érdemleges piaci elmozdulást.

Korai indikátorok - OECD Composite Leading Indicator (CLI)

Az indikátor néhány, a GDP-vel szoros összefüggésben álló mutató (pl. építési engedélyek, raktárkészletek, megrendelések) összegzése. Célja, hogy előre jelezze a gazdasági növekedés és visszaesés fordulópontjait.

Michigan Sentiment Index

A Michigani Egyetem által készített fogyasztói bizalmi felmérés eredményét tükröző index. Az előzetes eredményt minden hónap 10-én teszik közzé, a véglegest minden hónap 1-én, az előző hónapra vonatkozóan. Az index arról ad képet, hogy mennyire hajlandók a fogyasztók pénzköltésre a következő időszakban.

Munkanélküliségi ráta

A munkát vállalni szándékozó és munkát kereső népesség aránya a teljes munkaképes lakossághoz viszonyítva. A munkanélküliségi ráta alapvetően követő típusú indikátor, mellyel nem lehet trendeket előre jelezni, csak megerősíteni.

Philadelphia Fed Index

Amerikai regionális jegybanki index, mely a gazdasági növekedés változásait méri. Az index egy önkéntesekkel készült felmérésre épít, melynek során a üzleti tevékenységének változásairól tesznek fel kérdéseket. A 0 feletti index növekedést jelent a gyártóiparban, a 0 alatti érték pedig csökkenést. Az indexet minden hónap harmadik csütörtökén adja ki a regionális jegybank, Pennsylvania, New Jersey és Delaware állam vonatkozásában. Az index az üzleti környezet felmérésében lehet hasznos.

Szolgáltatási index - Services PMI

Az index az eurozóna szolgáltató szektorában vizsgálja az üzleti környezetet, német, francia, ír, olasz és spanyol cégvezetők részvételével. Mivel az eurozóna gazdasági teljesítményének mintegy kétharmadát adja a szolgáltató szektor, az index jelentős indikátora a gazdaság állapotának. A bővülés és visszaesés határa az 50-es érték.

Tankan-jelentés (ipari)

A legfontosabb japán konjunktúra-mutató, melyet negyedévente ad ki a japán jegybank, és a múltbeli gazdasági környezetet, valamint a cégek várakozásait méri az elkövetkező három hónapra nézve. A negatív érték pesszimista, a pozitív optimista konjunktúra-várakozásokat tükröz. A jelentés különbséget tesz kis- és nagyvállalatok között, a termelő- és szolgáltatószektorban egyaránt. Az index összevethető a német ifo-indexszel, piaci jelentősége nagy.

Tankan-jelentés (szolgáltatók)

A legfontosabb japán konjunktúra-mutató, melyet negyedévente ad ki a japán jegybank, és a múltbeli gazdasági környezetet, valamint a cégek várakozásait méri az elkövetkező három hónapra nézve. A negatív érték pesszimista, a pozitív optimista konjunktúra-várakozásokat tükröz. A jelentés különbséget tesz kis- és nagyvállalatok között, a termelő- és szolgáltatószektorban egyaránt. Az index összevethető a német ifo-indexszel, piaci jelentősége nagy.

Tartós fogyasztási javak megrendelései

A jellemzően három évnél hosszabban használni tervezett árucikkekre vonatkozó megrendelések előző hónaphoz viszonyított változása. Ezek az áruk nagyobb beruházást igényelnek, így megvásárlásuk optimizmust tükröz a vásárlók részéről. Az adatokat az USA Népszámlálási Hivatala bocsátja ki havi rendszerességgel, és gyakran befolyásolja a piacot.

Termelői árak

Az index a nagykereskedelembe kerülő áruk árváltozását követi, így a fogyasztói árindexhez hasonlóan az infláció mérésében hasznosítható. Az amerikai PPI indexet minden hónap 11-e körül hozzák nyilvánosságra, és három kategórát tartalmaz, a nyersanyagokat, félkész termékeket, kész termékeket. A piac számára a késztermékeknek van a legnagyobb jelentősége. Az Eurostat és a japán jegybank szintén havonta ad ki ilyen adatokat. Az index piaci relevanciája közepes.

Termelői árak output - Producer Price Index (Output)

Havi felmérés, mely a brit gyártók által előállított áruk árának változásait követi. Növekedése általában egybeesik a kiskereskedelmi árak növekedésével. Mindazonáltal feltételezhető, hogy a gyártók kihasználják a magasabb keresletet, és ezt árnövekményben érvényesítik. Következésképpen a fogyasztási trendeket célszerű ezen indexszel együtt vizsgálni, a téves értelmezések elkerülésére. Az adat százalékos formátumú, az előző negyedévhez képest történt változást tükrözi. Közepes mértékben hat a piacra.

TIC-mutatók - Treasury International Capital

Az USA-ba be és onnan kiáramló összes tőke egyenlege, melyet az amerikai pénzügyminisztérium minden hónap 15-én tesz közzé az előző hónapra vonatkozóan. Az adat az amerikai kereskedelmi hiány finanszírozásában játszik fontos szerepet. Ha az arányuk 1,0 alá esik, a tőkeimport már nem finanszírozza a hiányt, amely információ nagy piaci jelentőséggel bír.

Újonnan teremtett munkahelyek - Jobs Growth

A munkaügyi helyzetjelentés (Employment Situation Summary - USA) egyik összetevője, melyet havonta közöl a munkaügyi iroda. Értéket a megelőző hónapban a gazdaságban létrehozott új munkahelyek száma adja. Az amerikai gazdaság esetében 100.000 és 150.000 közötti érték szükséges az újonnan a munkaerőpiacra belépők ellensúlyozására.

Üzleti hangulat indexe (EU) - Business Climate Indicator (BCI)

Az eurozóna üzleti környezetét jellemző indikátor, mely a termelő szektorban készített felméréseken alapul. Magas vagy emelkedő érték egészséges üzleti környezetre utal, és általában hasonló növekedéssel jár a beruházások, termelés, fogyasztás terén is. Az indexet az Európai Bizottság havonta hozza nyilvánosságra, a piacot ritkán mozdítja meg.

ZEW index

A Mannheimer Zentrums für Europaische Wirtschaftsforschung konjunktúraindexe. 400 elemzőt és intézményi befektetőt kérdeznek meg a középtávú várakozásaikról a tőkepiac vonatkozásában. Ha például a résztvevők 30% vár javulást, 40% pedig romlást, az egyenleg -10 lesz, függetlenül azok számától, akik nem várnak változást. Az index történelmi átlaga 35,7.