A technikai elemzés alapjai,fogalmak,vélemény.

A technikai elemzés

Hogy kik is azok a technikai elemzők?Erre egy idézetet másolnék be,ami sok mindent elárul,akár elfogult,vagy elfogulatlan vélemény.

„Egyes grafikonkészítőknek nevezett tanácsadók azt állítják, hogy az ármozgások ábráiban bizonyos mintákat: 'ellenállási szinteket', 'mellképeket' és 'árbocszalagokat' fedeznek fel. Azok viszont, akik tanulmányozzák a grafikonkészítők teljesítményét, azt mondják: 'A grafikonkészítők általában lyukas cipővel fejezik be pályafutásukat, úgyhogy a legjobb, ha elfelejtjük az egészet.” Samuelson : Nordhaus

Személyes véleményem ezzel kapcsolatban: Ebből kiderült,hogy a technikai elemzők "grafikai megoldásokkal",támaszokat,ellenállásokat,fej-váll alakzatokat,stb. határoznak meg.Kezdő koromban azt hittem,hogy ezeknek nincs sok értelmük,mert ezekből nem lehet megbízhatóan megjósolni az árfolyam mozgását.Sőt még most is úgy hiszem.A technikai elemzők csökkenő-emelkedő trendeket különböztetnek meg,és állítják hogy a piaci árban minden információ tükröződik.Ahogy már előbb írtam én ebben nem bízok.Nem szidom senkinek sem a munkáját,tiszteletben tartom az elemzők munkáját,ez is egy szakma,félreértés ne essék.VISZONT!Attól még hogy én magam nem hiszek a technikai elemzésekben,olvasom azokat,sőt,magam is írok.De nem azért,mert hinnék benne,hanem azért,mert sokan hisznek benne,és nekem kell alkalmazkodni a piachoz,nem pedig fordítva.Olyan ez mint a vallás,vagy hiszel benne,vagy nem,de ahhoz hogy kiismerhesd a vallásos embereket,ismerned kell,miben hisznek.Nagyon sokan figyelik az árfolyamgörbéken a támasz-ellenállási szinteket,alakzatokat,ahogyan én is teszem,mert nagyon sokszor itt állítanak be eladási,vagy vételi pozikat.Amik persze hatással vannak a piacra.Ahhoz hogy könyebb legyen megérteni ezt,mondok egy példát.Tegyük fel hogy vezető pozícióban vagyunk a MOL-nál,és megkérjük a nagy befolyással bíró az UniCredit-et,hogy belátása szerint,az elemzőivel fundementálisan elemezze a vállalatot.Kiderül,hogy jók a kilátásai a cégnek.Ki tud erről a hírről?Csak a MOL vezetősége.De ettől nem fog elmozdulni az árfolyam,csak akkor ha publikáljuk,vagy ha a MOL vezetősége nagy tételben vásárol fel részvényeket.Nem a legjobb példa,tudom,de ezzel csak arra akarok kilyukadni,hogy azért,mert mi egyedül pl. fundamentálisan elemeztük a MOL-t,és veszünk részvényt,semmi sem garantálja azt hogy tényleg felfelé mozdul az árfolyam,mert lehet hogy egy sokkal jobban elismert elemző a blogjában azt mondja,hogy rosszak a kilátások, sokan ráhallgatnak,és az árfolyam esik.Éppen ezért van az,hogy sokszor két elemzés ellentmond egymásnak,és általában az győzedelmeskedik,amit többen olvasnak,hisznek benne.A lényeg,hogyha nem olvasnám az elemzéseket,és nem is csinálnék,jóformán nem sokra mennék,mert arra hallgatnak az emberek akiben a legjobban hisznek.Hiába lennék egy mindentudó elemző,akinek mindenben igaza van,ha senki nem hallgatna rám,akkor értelemszerűen nem az fog történni amit én jósoltam.Egy fecske nem csinál nyarat.A legfontosabb az alkalmazkodás,le kell mondanunk arról amiben hiszünk,mert abban kell,amiben mindenki,vagy a piac kicsinál bennünket.Az alkalmazkodásra Spekitox-nak olvastam egy hozzászólását a DAYTRADER fórumon ahol ezt írta: Alkalmazkodj,különben kipusztulsz.-Mondta a csótány a dinoszaurusznak.

A száraz,tankönyvi anyag.

A következőkben a technikai elemzés alapjait fogom feszegetni,remélem mindenki számára érthetően,ahonnan már el lehet indulni a profi elemzés felé,"csak" olvasásra,kitartásra,könyvre van szükség,vagy utóbbit cserélhetjük a jófejségemmel,csak ahhoz tovább kéne írnom a cikket Smile.

Grafikon típusok:Sok féle közül válogathatunk,a legtöbben a japán gyertás grafikont tartják legjobban,mert az árul el a legtöbbet(nagyon igaz).

-Vonal grafikon -Oszlopgrafikon -Területdiagram -Bar grafikon -Japán gyertás grafikon

Mivel mi a BÉT-en kereskedünk,a vonal grafikont fogjuk(kell) használni,mert pl. KBC Equitas-nál más módszer nem áll rendelkezésünkre.Hogy a többi brókercég a historikus adatokban szolgáltat-e japán gyertás grafikont,azt nemtudom,de esetünkben a vonalgrafikont használjuk.

Forgalom:Fontos az elemzés során,általában az olyan nagy változások amik nagy forgalommal mennek végbe,erősítik a trendet.

Támasz:Azt a szintet nevezzük támasznak,amely alá nem tud tartósan süllyedni az árfolyam.

Ellenállás:Pont az ellentettje,ilyenkor azt gondoljuk,hogy az ellenállás-t nem töri át az árfolyam,azaz lefordul a szintről.

Támaszra long,ellenállásra short stratégia: Sokan ezt a stratégiát használják,tehát ellenálláskor lefordulásra játszanak,támasznál pedig vételi hullámra.Ha ezt csináljuk,akkor viszonylag szűk stop szinteket használjunk,mert egy esetleges kitörésbe csúnyán beletörhet a bicskánk,ha ellenkező poziban ülünk.

Kitörés:Ha a támaszt áttöri,akkor beszélünk kitörésről,innentől általában nagyot emelkedik az árfolyam,rögtön az ellenállás törése után.De beszélhetünk fals kitörésről,amikor az árfolyam ugyan kitör,de vissza esik az ellenállás alá.

Visszatesztelés: Amikor kitör egy árfolyam,mindenki elkezdi nézegetni,hogy ez most akkor tényleg kitörés,vagy csak egy fals-kitörés.Ha pl. a befektetők többsége azt hiszi,hogy ez fals,akkor visszaesik az árfolyam az ellenállás közelébe,ellenkező esetben pedig kitör.

Trend: 3 trendet különböztetünk meg,az oldalazó,növekvő,és a csökkenő trendet.A trend a gyakorlatban az,amikor látjuk hogy emelkedik az árfolyam,azaz emelkedő trend van,akkor beszállunk,reménykedve hogy a trend kitart,és még jó ideig emelkedni fog,vagy fordítva,amikor shortolunk,remélve hogy még esni fog.Értelemszerűen növekvő trend esetén a lokális mélypont és a lokális csúcs egyre magasabban áll,tehát egyre nagyobb áron lesznek ezek a pontok.Csökkenő trend esetén pedig pont fordítva.

Fibonacci: Nagyon népszerű az elemzéseknél a fibonacci-számok használata,amiket támasz-ellenállás szintekre használunk.

Gap: Gapről,azaz résről akkor beszélünk,amikor pl. a hétfői záróárhoz képest,a keddi nyitóár fentebb,vagy lentebb lesz,tehát vagy beszakad a piac,vagy nagyot emelkedik.Pl. 1% lesz a különbség pozitív irányba,azaz az árfolyam emelkedett a kereskedés nélküli szakasz folyamán,vagy pl. 1%-ot esik,azaz nagy réssel nyitott,1%-ot esett az adott papír\index.

Indikátorok: Sok indikátor létezik,ezeket mind használni tudjuk,pl. a NapiOnline.hu grafikonjain,vagy a Portfolio.hu által létrehozott Markers-sel is.Az indikátorról nagyon sokat lehetne beszélni,inkább Guglizzátok meg,aztán amit dob a gép,azt elejétől végig olvassátok el.Miért akarnám kimásolni az indikátorok jellemzőit egy oldalról,amikor ott ugyanúgy megtalálható,vagy írnám meg saját magam,pedig ugyanarról a dolgoról,ugyanazokat mondanánk el,csak más stílusban.

Hát,ez kicsit hosszúra sikeredett,úgyhogy itt a vége,ezek voltak az alapok nagyon dióhéjban,úgyhogy ajánlom hogy keressetek rá a Google-ban,az anyagokat ha van kedvetek olvasgassátok,mert rosszul nem fogtok vele járni.Még egy gyors miatyánkot azért elharadok,remélem nem írtam el semmit sem,illetve nem írtam egetrengető baromságokat,ha mégis,kritikákat,véleményeket várom kommentbe,sőt kérem isSmile.Köszi hogy végig olvastad.

Stockwalker voltam

-

http://www.thestockwalker.blogspot.com/