A stop loss használata

Folyamatosan visszatérő kérdés a fórumokon és folyamatos zavar az új tőzsdések fejében. Hogyan, hova, mikor kell alkalmazni.

Stopot mindig ajánlatos alkalmazni, de mondhatni kötelező, ha kezdő vagy, vagy ha nem tudod minden másodpercben figyelni a kötéslistát.

Hogy hova kell rakni az több mindentől függ, de általánosságban elmondható, hogy long pozícióknál a támaszhoz, short pozícióknál pedig az ellenálláshoz érdemes tenni. Illetve a másik módszer, hogy kiszámítod, hogy adott pozíción mekkora a legnagyobb veszteség, amit el tudsz viselni és ennek megfelelően választasz stop szinteket.

Gyakorlatban úgy néz ki a dolog, hogy ha van egy long pozíciód, amit védeni szeretnél stoppal, akkor egy eladási megbízást kell nyitnod. Itt két árat kell megadni: stop ár(aktiválási ár) és limit ár. A stop ár az az ár, amit, hogy ha elér az árfolyam, akkor amgbízásod aktív lesz és bekerül az ajánlati könyvbe. Egész odáig, amíg ezt az árat el nem éri az ajánlat nem kerül a könyvbe és nem látható mások számára, illetve nem teljesül. Tehát megadtuk a stop árat. Ez alá kell megadni a limit árat. Hisz, ha lefelé menet elérte a stop árat az árfolyam és bekerül a könyvbe a megbízásunk egy magasabb árral, akkor nem adja el a rendszer, mert csak a limit áron, vagy annál jobb áron teljesít. Tehát logikus, hogy a stop ár alá kell tenni a limit árat, hogy akitválódás után valóban adja el a pakkot.

Példa:

Van 100db OTP részvényed.

Az árfolyam 3200Ft. Te azt mondod, hogy 3100Ft-nál mindenképpen el akarod adni, mert annál több veszteséget ezen pozíción nem szeretnél realizálni.

Ekkor megadod a stop/aktiválási árat 3100-ra, a limit árat, meg mondjuk 3000-re.

Mi fog történni? Amikor elkezd esni az árfolyam és eléri/átlépi lefelé a 3100-at bekerül az ajánlat a könyvbe és mivel jó alacsony a limit ár (3000), azért azonnal teljesülni is fog kb 3090-3100 árfolyamon. Így ha tovább esik az árfolyam, akkor azt már nélüled teszi.

Short megbízásra pont ellenkezőleg kell stopot tenni. Vételi megbízást kell kiadni, és ez esetben az aktiválási árnak kell az alacsonabbnak lenni.

A stop veszélyei:

Túl közel van az árfolyamhoz és egy leszúrás alkalmával kiüti a stopodat, zárja a pozíciót, utána mégis megy tovább fel az árfolyam nélküled.

Nem likvid részvényeknél az eladási ár nagyon alacsony is lehet. Pl: Pannergy árfolyam 900Ft, stop 850, limit ár 800 Ft. Jó eséllyel ilyenkor egész 800 Ft-ig le fog menni az árfolyam, mire egy néhány 1000db-os pakktól megszabadulsz.

Ha túl közel rakod egymáshoz a stop és a limit árat, akkor gyors mozgásoknál egyszerűen átugorja a megbízásodat és bekerülsz a könyvbe de nem teljesül, mivel az árfolyam elzúgott melletted. Pl: 3200 az OTP árfolyam, longod van, 3099-re teszed a stop árat, a limit árat pedig 3097-re. Hirtelen és gyorsan elkezd esni az árfolyam, gyakorlatilag egy szemvillanás kiszednek minden pakkot a könyvből és az árfolyam beesik 3080-ig. Az stop áradon átment, tehát könybe kerülsz, de 3097-es eladási árral kerülsz be. Azaz ebben az esetben nem megy el a pakk, amíg 3097, vagy magasabb nem lesz az ár újra. Ezt kiküszöbölendő hagyj mindig elég nagy rést a stop és a limit ár között. Akár 15%-ot is, mert azt tuti, hogy nem ugorja át.