Regisztráció Elfelejtett jelszó

Foci VB

1982

#861358 TrendMan Előzmény: #861305

Ezen a vb-n a brazil-olasz-argentín középdöntős halálcsoport volt az igazi.

Ott mind a három meccs előrehozott döntő volt.

Maradona első komoly tornája, Rossi gólkirálysága, Magyarország-Salvador 10:1

Izé, ez nem volt semmi:

Egyébként 21 éves vagyok, de ezt tudom;-)

"Szegény" Szepesi, nézem…

#824993 Kiss Zoltán

"Szegény" Szepesi, nézem tegnap a közvetítését az M4-en, hogy aggódott 6-2 -nél Londonban egy 11-es miatt! "Ebből még baj lehet"

okoskodás értelem nélkül

#824967 banyaiz Előzmény: #824910

Egy folyamat aminek Bossman szabály is része, vagy az mikor kitalálták a BL-t ebben a formában. Premier Ligának a létrehozása pl . Pénzmosási szempontok pl orosz, és egyéb olajpénzek a fociba . Üzletileg azok a szempontok politikailag bizonytalan térségekből pénzek Európába, leginkább a Premier Ligába amivel több légy egy csapásra. Egy jövedelmezőnek tűnő üzletbe befektetés + jogállamban befektetés ami mégis csak nyugodtabb szitu . Kínaiak , oroszok , arabok és a fene tudja még milyen pénzek Angliába , Európába a fociba is .

Minden ilyen kis részlet egy irányba hat minél jövedelmezőbb üzletté tenni . A foci népszerűségéből minél több pénzt kihozni. Ez egészen hihetetlen szintekre felment. Ha megnézed pl mekkora tv-s jogdíjakat fizetnek ki Premier liga pár éves közvetítésért. Vagy mekkora szponzori pénzeket fizet ki sportszergyártó , vagy egyéb szponzorok.

Közben a játékospiacon az árak és a fizetések elszálltak nagy a kereslet. Egy teljesen futottak még kategóriás figura megkeres annyi pénzt mint 30 éve a legnagyobb sztárok se. Akit pedig felkap ez a piac mint lehetséges nagy játékost az már tinédzserként olyan szerződéseket köt , hogy röpködnek az euró tízmilliók.

Ezek mind mind arrafelé hatnak, hogy a válogatott foci a rangsorban valahol a sokadik szempont.

Mi lesz ennek a jövője azt nem merném jósolni mert az emberek torkán sok műanyag dolgot le lehet nyomni . Lásd azért csak megnéztük amit lehetett ezen a vb-n is :)

okoskodás értelem nélkül

#824914 matgab Előzmény: #824913

más volt a világ, de fiatalabb voltam, mint ma az biztos.

Mondjuk annak örülök, hogy éltem még akkor, bár a legjobb az talán az lett volna, ha a 60-as 70-es években lettem volna fiatal, valahol észak Olaszországban vagy Dél- Franciaországban.

Szerintem ott és akkor volt a legjobb az egész emberiség történelme során.


okoskodás értelem nélkül

#824913 TrendMan Előzmény: #824911

Lehet, akkor még te voltál fiatal és másképp élted meg a világot.

Persze, az is igaz, hogy ahova a pénz belép, az kommercializálja a világot.

Ha elmész ma egy fesztiválra, pl. Szigetre, ma már nem azt kapod, mint 20 évvel ezelőtt. Ma már olyan steril minden, jönnek a nagynevű előadók, kapni egyen bort- egyen sört, le van járólapozva az egész. Régen meg a bokrok mögött a dagonyába elvitte az ember az ember a nőt akit összeszedett és ittak egy becsempészett üveg whisky-t és keféltek egyet a sötétben. Na ilyen ma már nincs, de legalábbis sokkal nehezebb kicsit félrevonulni a tömeg és a szervezettség miatt.

Más volt a világ. Nem volt mobiltelefon. Meg kellett beszélni az adott illetővel a randit, hogy hatkor a Moszkván az óra alatt és bízni benne, hogy ott lesz az illető. Meg ha nem volt ott, akkor gondolkozhattál, hogy most meddig várj, mikor fogod magad hülyének tartani már és mi történhetett a másikkal.

De hasonló volt nyilván a foci is. Magyar fosicstáink pont azt nem vették észre a hetvenes évektől, hogy már nem elég a tehetség és mellette eltinglitanglizni, mert a profik olyan elemzésekkel, olyan fegyelemmel és erőnléttel rendelkeznek, amikkel megverik a tehetséges de kevésbé profi sportolókat.

Olimpia? Szintén egy korábbi Olimpia hangulata más volt, egy aranyérem mást jelentett, mint ma.

Vagy olyan szimpla dolgok, mint egy kapcsolat a férfi és nő között. Régen :holtomiglan -holtodiglan, jóban , rosszban.

Ma? Lötyögnek kettőt, kúrnak és két hónap múlva mással ugyanez. Házasság?? Ha nincs anyagi érdek, akkor a legtöbbször 2-5 év alatt felbontják, aztán jöhet a következő férj/feleség gyerek a másik családból.

De mondhatjuk a tévét vagy a háztartási gépeket is. Régen tizenévig használtuk, javíttattuk őket. Ma 3 év alatt elavul és vesszük a 200 cm átmérőjű 4K UHD tévét vagy bánomis én mit...

A dolog degradálódnak, pénzzel kifejezhetővé válnak. Ez van, miért pont a zene lenne a kivétel?

(Na most majdnem olyan hosszan írtam, ahogy te szoktál).

:-)

okoskodás értelem nélkül

#824911 matgab Előzmény: #824907

Ha már Sound... A zenék is mennyivel jobbak voltak a 60-80-as években. Akkor az együttesek még saját érzéseikről , tapasztalataikról írtak, zenéltek.

Ma meg profi slágergyáros szöveg és dal írók megírják a jóképű/szép énekelni is talán valamire képes celeb részére a slágereket. 2000-es években gyakorlatilag nem nagyon született értékelhető örökzöldnek számító könnyűzenei előadás. Egy ABBA vagy Neoton az összes mai zenét kenterbe verik és akkor még nem is egy GnR-t vagy egy Metallica-t vagy Queen-t, Beatles-t, Elvis-t említettem. Nem véletlen, hogy a rádiós piacon a Retro rádió a legnépszerűbb lassan!

okoskodás értelem nélkül

#824910 matgab Előzmény: #824907

Szerintem a fociban inkább a Bossman szabály volt az, ami elrúgatta a pöttyöst. Onnantól fogva a megvásárolható játékosok piaca szinte korlátlanná vált. Ezért a játékosok árai az egekbe szöknek és a nagy klubok inkább eladósodnak, hogy meg tudjanak venni sztár játékosokat -lásd Juventus CR7.

És ez nyilván azt okozza, amit te is írsz. Érdekes, hogy az évszázad mérkőzésének tartott meccs -magyar szempotnból legalábbis az angol -magyar 6-3, ami egy barátságos meccs volt. Ma ha egy barátságos meccsen megvernénk bármelyik top csapatot, arra már másnap alig emlékezne valaki. Igen, az egyes meccsek romantikus football őrülete helyett ma már kőkemény kapitalizmus érvényesül.

És mint ilyen a válogatott meccsek egyre kevésbé férnek bele a meccsözönbe, egyre durvább veszteséget okoz egy-egy játékos kiesése a klubjából. És egyre értelmetlenebb is nemzeti válogatottakról beszélni, hiszen elég ránézni pl. a svájci vagy a francia csapatra. Gyakorlatilag válogatott szinten ugyanaz zajlik, csak lassabban, mint a kluboknál. Szerintem néhány év(tized) és mivel maguk a nemzetek is megkérdőjelezhetőekké válnak, ezért el fognak tűnni a válogatottak és lesz egy európai vagy globális csúcsbajnokság, amit a Real Madrid , Barcelona, MU, Juventus, Bayern szintű csapatok játszanak egymás ellen. A mi magyar csapataink meg valahol a regionális ligák harmad negyed osztályában küzdhetnek egymással.

okoskodás értelem nélkül

#824907 banyaiz Előzmény: #824875

Változik a világ és nyilván máshogy látsz gyerekként és felnőttként akár egy focimeccset.

De foci vb-k kapcsán van egy olyan pont is amikortól egyértelműen a klubcsapatok> válogatottaknál .

Pontosan ez mikor melyik vb-n jelentett már egy érezhető változást nem tudnám megmondani. Talán a 2000-es évektől amikor hihetetlen pénzek kezdtek a fociba áramlani.

Onnantól a csúcsfoci a klubokban van. Érezhetően kisebb hangsúllyal egy egy világbajnokságon.

Amikortól a klubedzők nyíltan azt kommunikálták nekik az lenne a jó ha a játékosuk kipihenten, frissen sérülésmentesen érkezne nem egy komoly válogatott túra után. Vagy ugyanez a jelenség a válogatott barátságos meccseknél. Az utóbbi mondjuk 10-20 évben a válogatott barátságos meccsek teljesen elvesztették minden jelentőségüket. Kimondva klubok részéről sok esetben, hogy minek ez a bohóckodás tét nélkül csak arra jó sérülten jöjjön vissza az arany árban vett játékosuk.

Ha már Sziget az is azért messze kerülhetett az idők során egy Woodstock 1969-től. :) Közönség is kicsit kicserélődött közben. Egy 69-es woodstocki menekült kilátogatna egy Balaton Soundra pl eret vágna magán hová jutott a világ. :)

okoskodás értelem nélkül

#824875 matgab Előzmény: #824867

Lehet, akkor még te voltál fiatal és másképp élted meg a világot.

Persze, az is igaz, hogy ahova a pénz belép, az kommercializálja a világot.

Ha elmész ma egy fesztiválra, pl. Szigetre, ma már nem azt kapod, mint 20 évvel ezelőtt. Ma már olyan steril minden, jönnek a nagynevű előadók, kapni egyen bort- egyen sört, le van járólapozva az egész. Régen meg a bokrok mögött a dagonyába elvitte az ember az ember a nőt akit összeszedett és ittak egy becsempészett üveg whisky-t és keféltek egyet a sötétben. Na ilyen ma már nincs, de legalábbis sokkal nehezebb kicsit félrevonulni a tömeg és a szervezettség miatt.

Más volt a világ. Nem volt mobiltelefon. Meg kellett beszélni az adott illetővel a randit, hogy hatkor a Moszkván az óra alatt és bízni benne, hogy ott lesz az illető. Meg ha nem volt ott, akkor gondolkozhattál, hogy most meddig várj, mikor fogod magad hülyének tartani már és mi történhetett a másikkal.

De hasonló volt nyilván a foci is. Magyar fosicstáink pont azt nem vették észre a hetvenes évektől, hogy már nem elég a tehetség és mellette eltinglitanglizni, mert a profik olyan elemzésekkel, olyan fegyelemmel és erőnléttel rendelkeznek, amikkel megverik a tehetséges de kevésbé profi sportolókat.

Olimpia? Szintén egy korábbi Olimpia hangulata más volt, egy aranyérem mást jelentett, mint ma.

Vagy olyan szimpla dolgok, mint egy kapcsolat a férfi és nő között. Régen :holtomiglan -holtodiglan, jóban , rosszban.

Ma? Lötyögnek kettőt, kúrnak és két hónap múlva mással ugyanez. Házasság?? Ha nincs anyagi érdek, akkor a legtöbbször 2-5 év alatt felbontják, aztán jöhet a következő férj/feleség gyerek a másik családból.

De mondhatjuk a tévét vagy a háztartási gépeket is. Régen tizenévig használtuk, javíttattuk őket. Ma 3 év alatt elavul és vesszük a 200 cm átmérőjű 4K UHD tévét vagy bánomis én mit...

A dolog degradálódnak, pénzzel kifejezhetővé válnak. Ez van, miért pont a foci lenne a kivétel?

(Na most majdnem olyan hosszan írtam, ahogy te szoktál).

okoskodás értelem nélkül

#824867 banyaiz Előzmény: #824808

Maga a stadion úgy néz ki mint egy színház, egy világbajnoki meccsen. Nézők fegyelmezetten , sorba rakva , élére állítva minél többen beférjenek ülnek mint a fecskék dróton sorba.

Az a hangulat ami volt petárdák konfettik őrjöngés, füstbombák , nézők szétszedik a stadiont. Nem lehet rágyújtani egy cigarettára a stadionban. :)

Esküszöm annak idején mikor elkezdtem meccsre járni egy Kisdorog Zomba, vagy Kisdorog -Tevel szomszédvári rangadón nagyobb élet volt, nagyobb szurkolás és lelkesedés a mondjuk 500-1000 szurkoló között mint most az 50.000 néző mellett egy vb döntőben. :)

Ez is a profizmus, az üzleti jelleg. Az kell az 50-100 k -s stadion megteljen jó pénzért aztán fegyelmezetten mindenki vonuljon haza miután vigyázzállásban ülve végignézte a meccset. :) és kifizette érte a jó lóvét.

Ezek nagyon profi dolgok csak valahogy olyan műanyagos beütést ad neki.

Pl most Hamilton vagy Vettel lesz a világbajnok ennek a drámai hatása . Emberi drámája , vagy amikor Prost -Senna között dőlt ez el. Ég és föld. Halványan valami van ebből a drámai hatásból.

Foci vb-n dettó mondjuk összehasonlítom emberi drámában ami lejött a 86-90-es vb-ken német argentin döntőkben. Vagy most ezen a francia horváton. A legnagyobb emberi tragédiát Maradonán láttuk aki komoly küzdelmet vívott a lelátón a drogokkal. :) Baresi mikor kihagyta a 11-est brazilok ellen 94-es vb döntőben na az emberi dráma volt, vagy Baggio.

okoskodás értelem nélkül

#824866 banyaiz Előzmény: #824808

Nagyjából az a folyamat mint a Forma1-ben.

Valamikor egy Senna-Prost, vagy még korábban Lauda - Hunt időszakban a versenyzés , egy egy világbajnoki cím értéke, emberi drámák ki nyert ki vesztett, ki halt meg stb.

Rengeteg pénz áramlott bele ahogy a fociba is, abszolút profi lett minden kis részlet ahogy a fociban is. De amit a pályán látsz az valahogy olyan gépies vagy nem is tudom hogyan fogalmazzam . Valami eltűnt belőle a varázsából valami elveszett.

Miközben egy rakás dologban fejlődött.

Focinál a vb mondjuk egy Maradona korszakban amikor én bekapcsolódtam egy egy játékosnál a csúcs volt. Maradona könnyen lehet azt nem tudta feldolgozni ő nyerte meg vb-t az argentinoknak. Azóta többet van tudatmódosult állapotban vagy elvonón mint józanon. :)

Most pedig egy vb egy profi focistának messze nem az első helyen van még a megnyerhető címekben sem vsz. Nem hogy minden szempontot figyelembe véve.

Őszintén szólva én a horvátokon sem láttam egy elvesztett vb döntő után ami valószínű soha vissza nem térő lehetőség volt nekik , hogy ezt tragédiaként élték volna meg.

Ez valahol egy természetes folyamat mert egyszerűen nem fér bele ő most letargiába zuhanjon egy válogatottbeli szereplés miatt.

Pl itt van ez a csóka aki renitenskedett és hazaküldték egy vb-ről. Hát azért ez egész más történet most jelentőségében a számára és foci korábbi korszakaiban.

Vagy a spanyol edző hívja a Real és egy foci vb-n ! bevállalja azt egy Real Madrid szerződésért , hogy elzavarják. Real Madrid edzősködési lehetőség vonzóbb mint a válogatottal esetleg egy vb címet nyerni. Real Madrid > válogatott.

Vagy pl Kane megnyeri a gólkirályi címet és arra se veszi a fáradtságot személyesen átvegye. Egy napot kellett volna maradnia Moszkvában hozzá a döntőt megnézni és átvenni. Hát ez hatalmas kellemetlenség. :)

Mondom Maradonában láttam a legtöbb életjelet komoly doppinghatás mellett vszínű. :) Őbenne volt még olyan érzelmi töltet amit valamikor egy világbajnokságon szereplés jelentett vissza nem térő lehetőség és valahogy megragadni és emberi drámák élőben a pályán. Nyomaiban lehet még ilyesmit felfedezni.

Közben pedig az iram, a taktika , a játékosok fizikuma taktikai felkészültsége nagyon magas szinten van.

okoskodás értelem nélkül

#824808 TrendMan Előzmény: #824686

Az érzelmeket te kevered bele, meg más szurkolók.

Nekik ez üzlet, ezért is volt szimpatikus a horvát válogatott - mert nekik ez nem csak üzlet volt, sőt nem elsősorban.