Regisztráció Elfelejtett jelszó

Gondolkodási struktúrák (gyűjtőtopik)

What stands in the way becomes the way ..

#1493503 TrendMan Előzmény: #1493228

Úgy tűnik, a sztoikus filozófiából a mában is lehet karriert csinálni:

Igaz van egy pont az elmondottak között, amellyel nem egészen értek egyet.

Vagy, ahogy a gesztikuláló úr mondja:

"Follow Napoleon's advice: Sleep with the phone in the other room, leave your phone in the other room." :-)

saját kútfő helyett ChatGPT ?

#1491938 Ibiza Előzmény: #1491838

gondolom egy összefoglalót vagy elemzést kérnek azt gyorsan összerakták..lehetett közben vakarózni a neten.

saját kútfő helyett ChatGPT ?

#1491838 TrendMan

Ezt a részét nem teljesen értem:

https://www.portfolio.hu/bank/20230306/sorra-tiltj...

Miért jobb belső kommunikációs célokra a ChatGPT-t használni, mint saját kútfőből meríteni?

Biztos egyszerű a magyarázat, de nekem még nincs meg ;-)

ill.

Jobban belegondolva és mert én is próbáltam, a ChatGPT nagyon jól tud üres és semmitmondó bekezdéseket generálni, frázisokkal operálni, talán ezért.

Az első egy horgászhal a…

#1490575 Ibiza

Ha megtaláltad ne engedd el! | ELTE OnlineLombozatba olvadó ősi rovart fedeztek fel | Híradó
Az első egy horgászhal aki világtó csalival horgászik a másik egy imádkozó sáska egy növény specifikus egyed a harmadik egy levélsáska.
Honnan tudja a mélytengeri hal milyen a fény és hogy kell 98%os hatékonyságú fényt előállítani majd az orrára növeszteni? Miközben az emberek még pár száz éve is max fáklyával tudtak világítani.. és már nagy előrelépés volt az olajmécses...
Ez sima evolúcióval mennyi idő alatt alakult volna ki? és honnan tudta az evolúció milyen az a növény amin az élőlény lakik.
Egy melegvérű emlős egy ember keringése, élete millimétereken múlik.az egyensúlyon..a szabályzó szerveken...honnan fejlődött ki és a fejlődés előtti és közbeni időben miért nem pusztult el..
Vannak paraziták amik melegvérű állatokban élnek.. de hogy jut el oda.. megváltoztatja a csiga vagy a hal viselkedését.. (honnan tudja milyen vegyülettel kell? és a tudatmódosított állatot megeszi a gazdaállata és bingó..Vagy vannak fürkészdarazsak pókok akiknek olyan vegyületük van az áldozat nem pusztul el..tetszhalott állapotban van..és belerakja a petéit.. azt eszik az utódai..neki nem kell hűtő..frissen marad..

Ez mi?
De pl a kitinpáncélt régóta szeretnék a katonák.. a pók elemi szála erősebb mint az azonos vastagságú acél.. honnan ez a bölcsesség a természetben?

Vak tudomány hívőknek tudós palántáknak szoktam ezeket a példákat említeni.,.. szóóval szerénység elvtársak..szerénység.. az égre néztek de azt sem tudod megérteni ami a lábad előtt van.. szoktam nekik mondani..





amikor az emberiség bele…

#1490574 Ibiza

amikor az emberiség beletalál valamibe amikor valami valódi természettörvényt talál el akkor azért az érződik..
Pl a π vagy a prím számok, aranymetszés. A 80/20 szabály..
Volt egy nagyon jó film a prim számok és a kabócák viszonyáról..félelmetes.
(15) Gyurcsány Ferenc:" A legnagyobb két számjegyű prímszám a 11" - YouTube

ja nem ez.. :DDD

A lényeg, különböző kabóca fajok vannak azonos területen. Életük nagy részét lárvaként élik.. 14 és 17 évente másznak ki a földből hatalmas mennyiségben.. fülsüketítő a lárma.. mivel a különböző fajok eltérően ciripelnek és egymással nem szaporodnak ezért csinálnak egy időosztást..(egyik évben te más évben én) és meglepő módon kijönnek a prímszámok ezeken a ciklusokon.

Talány 1:

#1490554 TrendMan Előzmény: #1490553

Ha azt tapasztalom, hogy amikor kilépek az utcára - ahol egyébként csupán 5 percenként halad el egy autó - és át akarok kelni a túloldalra, akkor szinte mindig jön egy jármű, ami várakozásra késztet, akkor ez egy kognitív torzítás vagy valamilyen szinten az ember mégis csak befolyásolja a valóságot?

xxx

#1490553 TrendMan Előzmény: #1490539

Ez ugyanaz, mint hogy mekkora esély van arra, hogy a lottó ötös téged talál meg?

Szinte semmi, de ha milliók játszanak, akkor valakit mégis csak elér.

Nekem vannak még ilyen furcsa talányaim, pl ... -->

régi töprengésem.Józsi b…

#1490539 Ibiza

régi töprengésem.
Józsi bácsi életében elöször utazik Budapestre, mekkora az esélye annak, hogy találkozzon 12ó07p 13mp kor az oktogonon Tóth Jánossal aki egy évben egyszer elmegy a horgászboltba, Kis Istvánnal akinek üzleti találkozója van és épp 20percet késik valamint még 100 másik emberrel..
A valósznűség számitás szerint ezekre semmi esély.. és még is 100ilyen emberrel találkozik.
Vagy esik az eső.. 1000milliárd esőcsepp esik le.. ha megszámozzuk milyen esélye van, hogy a 114 es..az 522 es és a 4876os pont rád esik miközben szaladsz.

tehát sok elmélet egyszerűen felesleges nem alkalmazhatóak mindenre és a dolgok egyszerűbb törvényszerűségek alapján működnek.

de ugyanez: ezt nem én találtam ki.
Mindenki talált már pénzt az utcán..miközben lehetetlen..hiszen ha lenne ott pénz mások már felvették volna..

TGM odat(r)ollmondásai

#1490505 Ibiza Előzmény: #1490495

" ..a jövő sohasem egyenlő a jelenben zajló folyamatok lineáris meghosszabbításával.." jó mondat.
A filozófusokkal az a gond betanulnak filozófiai lózungokat utána rá akarják húzni mindenre. Egyrészt változik a világ (mégha alaptulajdonságok nem is változnak az emberben ezért évezredesek a hatalomgyakorlás módszerei) .. másrészt sokkal jobb nyitottan felfedezni a világot.

TGM odat(r)ollmondásai

#1490495 TrendMan Előzmény: #1490493

Egyrészt arra gondolok, hogy a jövő sohasem egyenlő a jelenben zajló folyamatok lineáris meghosszabbításával másrészt egy filozófus valamilyen ideát követ, a valóság viszont ritkán ideális.

TGM odat(r)ollmondásai

#1490490 Ibiza Előzmény: #1490480

Tgm alapból filozófus volt, jellegzetesen lilaködös értelmiségi.

Tölgyessyt őt is mindig elolvastam..meghallgattam pedig ha elolvastad akkor már láttad a borús jövőt az armaggedont.. csupán érdekelt a gondolkodásmódjuk..mit honnan vezetnek le.

Tgm ott vesztett az értékéből amikor azt mondta vagy szdsz vagy lábszag és mucsa..
Utána már nem volt kritikus amikor szdsz benne volt a kormányban.

Az tény én még nem láttam boldog filozófust vagy pszichológust.. túlgondolják túlkomplikálják az életet nagyon mást gondolnak a világról és lenézik az embereket.. semmilyen kétségük nincs azzal kapcsolatban ők látják jól a dolgokat.. ok nem 2 év múlva de úgy is az lesz amit mondanak..mondják.

Meg lehet nézni korábbi tudósokat akiket megkérdezték milyen lesz a világ 20-40 év múlva.. egyik sem jött be.