Chikán Attila: "Számomra a legnagyobb kérdés az, hogy a világ többi részével mi lesz,
mert ha az EU ezt kőkeményen és következetesen végig csinálja, és a
világ többi része közben vígan pöfög, akkor nem nehéz belátni, hogy ez
jó eséllyel nem lesz fenntartható. Az éppen most folyó COP26
klímakonferencián is ezek a legnagyobb kérdések. Ha nagyon borúlátó
akarnék lenni akkor az egyik forgatókönyv az, hogy az EU ezt egyedül
végig csinálja, és egy darabig B vagy C kategóriás játékos lesz a két
nagy, az Egyesült Államok és Kína mellett, végül pedig mindenki megy a
ZS kategóriába 30 év múlva a tönkretett bolygón. Olyan klímaváltozással
nézünk szembe, ami ma már annyira nyilvánvaló, hogy nem is kellene róla
beszélni. Elképzelhető, hogy az EU vissza fog korrigálni, különösen
akkor, ha nincs esély arra, hogy az említett nagyhatalmak valamilyen
módon jöjjenek utána. Persze van egy optimista forgatókönyv, amely
szerint az EU – a ma még létező fenntarthatósági kihívások élenjáró
megoldásával – komoly tudás- és versenyelőnybe kerülhet a világ többi
részével szemben. Én nem ülök Brüsszelben, de azért feltételezem, hogy
ezen a gondolati soron már ők is végig mentek. És még egyszer: hosszú
távon az egyetlen esély, ha a legnagyobb játékosok egységesen és
radikálisan fordulnak a klímatudatosság felé."
Érdekes cikk arról, hogy a globális felmelegedés oka a kapitalizmus maga:
https://www.faz.net/aktuell/feuilleton/debatten/kl...
Ami különösen érdekessé teszi, hogy egy olyan komoly fórumon jelent meg, mint a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Ha majd lesz egy kis időm lefordítok belőle ezt-azt.
Rosszul fogalmaztam, innováció alatt olajra gondoltam, autók, repcsik, stb üzemanyag előállítása...
elmúlt pár nap cikkei
"A brutális ökológiai katasztrófa mellett 8 millió ember ivóvíz-ellátását is fenyegeti, ha heteken belül nem oldják meg a 2017 óta a Vörös-tengeren Jemen partjaihoz közel rothadó, szellemhajóvá vált olajtanker, az FSO Safer jelentette problémát. A fejleményekkel a The Guardian jelentkezett. "
https://www.origo.hu/gazdasag/20211012-tanker-olaj...
"Harminchárom évig szolgálta ki a Szovjetunió kőolajiparát a világ legelső mesterséges szigete. A héthektáros platformot 1982-ben nyelte el csaknem teljesen a Kaszpi-tenger. A dollármilliárdokat termelő elsüllyedt szovjet Atlantisz napjainkban kap új lendületet."
https://index.hu/kultur/jardasziget/2021/10/13/els...
"Hatalmas olajszőnyeg alakult ki a dél-kaliforniai partvidéken egy tengeralatti olajvezeték szivárgása miatt - közölték vasárnap az amerikai hatóságok."
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20211003/szivaro...
+ millásreggeliben is volt szó energiáról, szénerőművek újranyitása, miközben az atomot leépítjük, ezen még Musk is értetlenkedik, hogy miért teszi ezt pl Németország...
Szóval olyan átmenetben vagyunk, hogy az energia éhség egyre nagyobb, de az előállítása környezetvédelemre hivatkozva drasztikusan visszaszorításra kerül... miközben az autókat tegnapra villanyra kapcsolnák, de azt a hálózat nem bírná el, ha mindenki elektromos autóval közlekedne... szóval érdekes napokat élünk...
Nem az innovációba pusztulunk bele, hanem a kikerülhetetlen versengésbe és bizalmatlanságba.
Na O.K.
Ha nem lenne, lett volna innováció, akkor most nem éppen ebbe pusztulnánk bele, hanem másba.
Egyébként 'az öreg' szerintem azért nem megy oda, mert a közelgő Tajvan elleni innovációra koncentrál.
Azaz invázióra.
Ez majd ad a WIX indexnek is rendesen.
Tudja, hogy nem lehetséges leállítani minden erőművet, mert megnyekkennének. Ezért minek is menne oda Ping bácsi bohóckodni? Elmondja ugyanazt és nem tesz semmit? Belefáradt az öreg.. inkább foglalkozik a saját oligarcháinak megregulázásával... :)
Tény, hogy belepusztulunk, a saját innovációnkba, de hát úgy néz ki, más út nincs, mint padlógázzal előre...
Az, hogy a kínai elnök nem utazik el személyesen a COP26-ra, még nem akkora meglepetés, hiszen évek óta nem igazán utazik külföldre, és a múlt hónapban kihagyta az ENSZ New York-i közgyűlésén a személyes megjelenést is. Az, hogy most Glasgowba sem megy el, azzal is összefügghet, hogy a tervek szerint Joe Biden amerikai elnök is ott lesz, így kvázi egy amerikai-kínai csúcstalálkozóra is sor tudna kerülni, miközben a két nagyhatalom között éles a szembenállás.
A fentiek helyett inkább az a rosszabb hír a világnak, hogy az e hét keddi határidőig elmulasztotta Kína és Szaúd-Arábia, mint két nagy szennyező (a kínaiak a globális ÜHG-kibocsátás negyedéért felelősek), benyújtani az új klímavállalásait (NDC). Ebben azt kellett volna bemutatniuk, hogy hogyan tervezik még jobban leszorítani a kibocsátásukat 2030-ig ahhoz, hogy a 2050-es klímacél (nettó zéró kibocsátás) elérhető legyen és így a párizsi klímaegyezményben rögzített cél (legfeljebb másfél fokos globális hőmérséklet-emelkedés az ipari korszak előtti szinthez képest) még tartható legyen.
Az Inews információi szerint a nagyobb országok közül az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország, Olaszország, Németország, Kanada, Argentína, Japán és Dél-Korea, valamint az Európai Unió mind leadta a saját új vállalásait a COP-26-nak.
Nagy kérdés tehát, hogy a kínai késlekedés mellett is lesznek-e új vállalások a COP-26-ra, de az előjelek rosszak.
Éppen nemrég jelezte Kína, hogy további szénerőműveket fog építeni és a korábban 2060-ra vállalt klímasemegességéhez vezető utat sem részletezte eddig kellően.
Hát az önérdeknek is van valamiféle mértékletessége, ami az emberből hiányzik.
A dinók többszáz millió éven keresztül képesek voltak fenntartani a bolygón az uralmukat anélkül, hogy akár túlfogyasztottással kipusztítottak volna teljes fajokat, vagy akár tönkretették volna a bolygót.
Ehhez képest az emberiség alig 4-8000 év alatt a teljes bolygót lakhatatlanná tudta tenni, amiből még durvább, hogy ezt az egészet kb. az utolsó 200 évben csinálta meg, addig az emberek is nagyjából kompatibilisen éltek a Föld bioszférájával.
https://www.portfolio.hu/global/20210921/megkongat...
"A világszervezet főtitkára szerint a koronavírus-járvány és az éghajlati válság számos olyan nagy globális problémát felszínre hozott, mint a szolidaritás hiánya, az egoizmus, a korrupció és a hatalmas egyenlőtlenség, amelyek nagy mértékben növelik a bizalmatlanságot és a kétségbeesést az emberek körében. "Amikor azt látják, hogy milliárdosok tesznek űrsétát, miközben milliók éheznek a földön... Amikor a szülők azt látják, hogy gyerekükre olyan jövő vár, amely rosszabbul fest a jelenlegi problémákhoz képest is... Amikor a fiataloknak nincs jövőképük..." - sorolta."
Azt az apróságot felejtik el mindig részletezni, hogy ha nem az Önérdek fogja mozgatni a világot, akkor mi?
Vörös kód!
https://www.napi.hu/nemzetkozi-gazdasag/eghajlatva...
mindeközben megy az uszítás is, hogy a milliárdosok új zélandon vészelik át a nagy összeomlást
Ha ilyesmire tanítanák őket, egyrészt a szülők vádaskodnának, hogy kevésbé piacosítható tudást kapnak a gyerekeik, másrészt a végén még kitalálnák, hogy kiköltöznek a természetbe.
Szerintem van legalább két kategória:
Az a tudás, amit az átlag vidéki még csak néhány évtizede is tudott vagy még most is ismer és az a tudás, amit ősapáink hasznosítottak évszázadokkal ezelőtt a túléléshez.
Az első szerintem viszonylag egyszerűen visszanyerhető, a második meg nem egy tökéletes, hanem egy praktikus tudás volt.
(pl. a gabonatermesztő civilizációk évszázadokig belesütötték a kenyérbe a hallucinogén anyarozst-t is, aztán néztek nagyot a sok mérgezéses eset miatt)
"Csak az Egyesült Államokban évi 1,5 millió hordónyi olajat használnak fel arra, hogy PET-palackokat készítsenek – ez a mennyiség százezer háztartás energiaellátását tudná fedezni."
pont reggel gondolkoztam el azon, hogy a mai civilizált emberiség mennyire eltávolodott már a természettől...
Ha holnaptól nem lehetne közértbe menni kajáért, hanem el kellene kapni valami állatot -nem egy puskával, hanem saját magad által készített eszközökkel- és utána azt elkészíteni - gyufa elektromosság meg sütő nélkül , akkor mit csinálna a mai emberek nagy része?
És akkor még arról nem is beszéltem, hogy mit csinálnánk, ha jönne egy jegesedés és a ruhákat, cipőket is nekünk kellene magunknak csinálni abból amit a természetben találunk??
Mikor még azt sem tudjuk (pl. én városi irodista) , hogy mely bogyók /gombák ehetőek az erdőben, hogyan lesz a búzából kenyér vagy hogyan lesz a sör!
A szüleim nagyszüleim generációja (mi mindig kihagytunk 1-1 generációt, kb. 40esek voltak a nagyszüleim is és a szüleim is , amikor gyereket vállaltak) még meg tudott volna élni villany nélkül is és el tudta volna készíteni legalább a tyúkokat ebédre...
De mi lenne velünk ha tényleg lenne valami gebasz és visszakerülnénk őskori/ókori környezetbe??
Miért nem tanítják a gyerekeket túlélési technikákra, természetközeli tudásra?